Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 24. oktober 2020 kl. 17:13
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2007/2008
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueKF Tirana1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupTeuta Durres1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBesa2. kvalifikationsrunde
ANDORRA
Champions LeagueFC Ranger's1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSanta Coloma1. kvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeagueFC Pyunik2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFC Banants1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMika Ashtarak2. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueKhazar Lenkoran1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupNeftchi1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMKT Araz1. kvalifikationsrunde
BELGIEN
Champions LeagueGenk2. kvalifikationsrunde
Champions LeagueAnderlecht3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupStandard Liége1. runde
UEFA-cupClub Brugge1. runde
UEFA-cupAnderlecht4. runde
BOSNIEN
Champions LeagueFK Sarajevo3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSiroki Brijeg2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupZrinjski2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFK Sarajevo1. runde
BULGARIEN
Champions LeagueLevski Sofia2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLitex1. runde
UEFA-cupCSKA Sofia1. runde
UEFA-cupLokomotiv Sofia1. runde
CYPERN
Champions LeagueApoel Nicosia1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupOmonia Nicosia2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAnorthosis1. runde
DANMARK
Champions LeagueFC København3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupOB1. runde
UEFA-cupFC Midtjylland1. runde
UEFA-cupAaBGruppespil
UEFA-cupFC KøbenhavnGruppespil
ENGLAND
Champions LeagueArsenalKvartfinale
Champions LeagueLiverpoolSemifinale
Champions LeagueManchester UnitedFinale, vinder
Champions LeagueChelseaFinale, taber
UEFA-cupBlackburn1. runde
UEFA-cupEverton4. runde
UEFA-cupTottenham4. runde
UEFA-cupBolton4. runde
ESTLAND
Champions LeagueLevadia2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFlora Tallinn1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupTrans Narva1. kvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueTampere United3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupHaka Valkeakoski2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHJK Helsinki2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMyPa2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupTampere United1. runde
FRANKRIG
Champions LeagueToulouse3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
Champions LeagueOlympique MarseilleGruppespil (til UEFA-cup)
Champions LeagueOlympique LyonOttendedelsfinale
UEFA-cupSochaux1. runde
UEFA-cupLens1. runde
UEFA-cupToulouseGruppespil
UEFA-cupRennesGruppespil
UEFA-cupBordeaux3. runde
UEFA-cupOlympique Marseille4. runde
FÆRØERNE
Champions LeagueHB1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupB361. kvalifikationsrunde
UEFA-cupEB1. kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueOlimpi Rustavi1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAmeri Tbilisi1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDinamo Tbilisi2. kvalifikationsrunde
GRÆKENLAND
Champions LeagueAEK Athen3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
Champions LeagueOlympiakos PiræusOttendedelsfinale
UEFA-cupAris SalonikiGruppespil
UEFA-cupPanioniosGruppespil
UEFA-cupLarissaGruppespil
UEFA-cupPanathinaikos3. runde
UEFA-cupAEK Athen3. runde
HOLLAND
Champions LeagueAjax3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
Champions LeaguePSV EindhovenGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupHeerenveen1. runde
UEFA-cupAjax1. runde
UEFA-cupTwente1. runde
UEFA-cupGroningen1. runde
UEFA-cupAZ AlkmaarGruppespil
UEFA-cupPSV EindhovenKvartfinale
HVIDERUSLAND
Champions LeagueBate Borisov3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupDinamo Brest1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDinamo Minsk2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBate Borisov1. runde
IRLAND
Champions LeagueDerry City1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSt. Patricks1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDrogheda2. kvalifikationsrunde
ISLAND
Champions LeagueHafnarfjordur2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupIBK Keflavik1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupKR Reykjavik1. kvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueBeitar Jerusalem2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMaccabi Tel Aviv2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMaccabi Netanya2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHapoel Tel AvivGruppespil
ITALIEN
Champions LeagueLazioGruppespil
Champions LeagueAC MilanOttendedelsfinaler
Champions LeagueInterOttendedelsfinaler
Champions LeagueAS RomaKvartfinale
UEFA-cupEmpoli1. runde
UEFA-cupSampdoria1. runde
UEFA-cupPalermo1. runde
UEFA-cupFiorentinaSemifinale
KASAKHSTAN
Champions LeagueFC Astana2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFK Almaty1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFK Aktobe1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFC Tobol2. kvalifikationsrunde
KROATIEN
Champions LeagueDinamo Zagreb3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSlaven Belubo2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHajduk Split2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDinamo ZagrebGruppespil
LETLAND
Champions LeagueVentspils2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSkonto Riga1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMetalurgs Liepaja2. kvalifikationsrunde
LIECHTENSTEIN
UEFA-cupFC Vaduz1. kvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueFBK Kaunas1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSuduva2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupEkranas2. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueF911. kvalifikationsrunde
UEFA-cupEtzella1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupKäerjeng2. kvalifikationsrunde
MAKEDONIEN
Champions LeaguePobeda1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupVardar Skopje1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupRabotnicki1. runde
MALTA
Champions LeagueMarsaxlokk1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHibernians1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSliema Wanderers1. kvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueSheriff Tiraspol2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupZimbru Chisinau1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupNistru Otaci1. kvalifikationsrunde
MONTENEGRO
Champions LeagueZeta Golubovci2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBuducnost1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupRudar Pljevlja1. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueLinfield1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDungannon1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGlentoran1. kvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueRosenborgGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupLillestrøm1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFredrikstad2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupVålerenga1. runde
UEFA-cupBrann3. runde
UEFA-cupRosenborg3. runde
POLEN
Champions LeagueZaglebie Lubin2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGKS Belchatov2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGroclin1. runde
PORTUGAL
Champions LeagueBenficaGruppespil (til UEFA-cup)
Champions LeagueSporting LissabonGruppespil
Champions LeagueFC PortoOttendedelsfinaler
UEFA-cupBelenenses1. runde
UEFA-cupFerreira1. runde
UEFA-cupLeiria1. runde
UEFA-cupSporting Braga3. runde
UEFA-cupBenfica4. runde
UEFA-cupSporting LissabonKvartfinale
RUMÆNIEN
Champions LeagueDinamo Bukarest3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
Champions LeagueSteaua BukarestGruppespil
UEFA-cupOtelul Galati2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupCFR Cluj2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupRapid Bukarest1. runde
UEFA-cupDinamo Bukarest1. runde
RUSLAND
Champions LeagueSpartak Moskva3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
Champions LeagueCSKA MoskvaGruppespil
UEFA-cupLokomotiv MoskvaGruppespil
UEFA-cupSpartak Moskva3. runde
UEFA-cupZenitFinale, vinder
SAN MARINO
Champions LeagueMurata1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLibertas1. kvalifikationsrunde
SCHWEIZ
Champions LeagueFC Zürich3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupYoung Boys2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSion1. runde
UEFA-cupFC Zürich3. runde
UEFA-cupFC Basel3. runde
SERBIEN
Champions LeagueRøde Stjerne Beograd3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupFK Bezanija1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPartisan Beograd1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupVojvodina Novi Sad2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupRøde Stjerne BeogradGruppespil
SKOTLAND
Champions LeagueGlasgow RangersGruppespil (til UEFA-cup)
Champions LeagueCelticOttendedelsfinaler
UEFA-cupDunfermline2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAberdeen3. runde
UEFA-cupGlasgow RangersFinale, taber
SLOVAKIET
Champions LeagueMSK Zilina2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupZlate Moravce2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPetrzalka1. runde
SLOVENIEN
Champions LeagueNK Domzale2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupNK Koper1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupNova Gorica1. kvalifikationsrunde
SPANIEN
Champions LeagueValenciaGruppespil
Champions LeagueSevillaOttendedelsfinaler
Champions LeagueReal MadridOttendedelsfinaler
Champions LeagueFC BarcelonaSemifinale
UEFA-cupReal Zaragoza1. runde
UEFA-cupAtletico Madrid3. runde
UEFA-cupVillarreal3. runde
UEFA-cupGetafeKvartfinale
SVERIGE
Champions LeagueElfsborg3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupHäcken1. runde
UEFA-cupAIK Stockholm1. runde
UEFA-cupHammarby1. runde
UEFA-cupElfsborgGruppespil
UEFA-cupHelsingborg3. runde
TJEKKIET
Champions LeagueSparta Prag3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
Champions LeagueSlavia PragGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupJablonec2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSparta PragGruppespil
UEFA-cupMlada BoleslavGruppespil
UEFA-cupSlavia Prag3. runde
TYRKIET
Champions LeagueBesiktasGruppespil
Champions LeagueFenerbahceKvartfinale
UEFA-cupErciyesspor1. runde
UEFA-cupGalatasaray3. runde
TYSKLAND
Champions LeagueWerder BremenGruppespil (til UEFA-cup)
Champions LeagueStuttgartGruppespil
Champions LeagueSchalke 04Kvartfinale
UEFA-cupFC Nürnberg3. runde
UEFA-cupHamburger SV4. runde
UEFA-cupWerder Bremen4. runde
UEFA-cupLeverkusenKvartfinale
UEFA-cupBayern MünchenSemifinale
UKRAINE
Champions LeagueShakhtar DonetskGruppespil
Champions LeagueDinamo KievGruppespil
UEFA-cupDnepr1. runde
UEFA-cupMetalist Kharkiv1. runde
UNGARN
Champions LeagueDebrecen2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMTK Budapest1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHonved Budapest2. kvalifikationsrunde
WALES
Champions LeagueNew Saints1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupRhyl FC1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupCarmarthen1. kvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueAustria Salzburg3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupMattersburg2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupRied2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAustria Salzburg1. runde
UEFA-cupRapid Wien1. runde
UEFA-cupAustria WienGruppespil
  Forside

DELTAGERE
  Albanien  Luxembourg
  Andorra  Makedonien
  Armenien  Malta
  Aserbajdsjan  Moldova
  BelgienMontenegro
  Bosnien  Nordirland
  Bulgarien  Norge
  Cypern  Polen
  DanmarkPortugal
  England  Rumænien
  Estland  Rusland
  Finland  San Marino
  Frankrig  Schweiz
  FærøerneSerbien
  Georgien  Skotland
  GrækenlandSlovakiet
  HollandSlovenien
  HvideruslandSpanien
  Irland  Sverige
  IslandTjekkiet
  Israel  Tyrkiet
  Italien  Tyskland
  KasakhstanUkraine
  Kroatien  Ungarn
  Letland  Wales
  Liechtenstein  Østrig
Litauen

CHAMPIONS LEAGUE
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde  
3. kvalifikationsrunde  
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
1. kvalifikationsrunde  
2. kvalifikationsrunde  
  1. runde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe B  Gruppe F
Gruppe CGruppe G 
Gruppe DGruppe H
  3. runde
4. runde
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2006/2007
2008/2009
Øvrige år