Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Søndag 29. november 2020 kl. 00:27
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2008/2009
CHAMPIONS LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
15.07.2008Anorthosis - FC PYUNIK   1-0 (0-0)
Nikos Frusos, straffe (71)
23.07.2008FC PYUNIK - Anorthosis   0-2 (0-1)
0-1 Klimenti Tsitaishvili (29) ; 0-2 Nikos Frousos (86)
Anorthosis til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
 
15.07.2008BATE BORISOV - Valur   2-0 (0-0)
1-0 Gennadi Bliznyuk (73) ; 2-0 Gennadi Bliznyuk (78)
23.07.2008Valur - BATE BORISOV   0-1 (0-1)
0-1 Igor Stasevich (1)
BATE Borisov til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
 
16.07.2008DINAMO TBILISI - NSI   3-0 (3-0)
1-0 Shota Kashia (7) ; 2-0 Oleg Gvelesiani (10) ; 3-0 David Odikadze (31)
22.07.2008NSI - DINAMO TBILISI   1-0 (1-0)
1-0 Hjalgrim Elttør (16)
Dinamo Tbilisi til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
15.07.2008Dinamo Tirana - FK MODRICA   0-2 (0-0)
0-1 Vladimir Miljkovic (65) ; 0-2 Joco Stokic (79)
23.07.2008FK MODRICA - Dinamo Tirana   2-1 (0-0)
0-1 Daniel Xhafaj (72) ; 1-1 Djordje Zafirovic (90) ; 2-1 Mladen Bojic (90)
FK Modrica til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
16.07.2008FK AKTOBE - SHERIFF TIRASPOL   1-0 (0-0)
1-0 Samat Smakov, straffe (47)
22.07.2008SHERIFF TIRASPOL - FK AKTOBE   4-0 (0-0)
1-0 Aleksei Kuchuk (65) ; 2-0 Serghei Alexeev (76) ; 3-0 Aleksandr Erokhin (78) ; 4-0 Igor Picusciac (90)
Shriff Tiraspol til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
15.07.2008F91 - NK DOMZALE   0-1 (0-0)
0-1 Joze Benko (47)
23.07.2008NK DOMZALE - F91   2-0 (0-0)
1-0 Luka Zinko (65) ; 2-0 Luka Zinko (85)
NK Domzale til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
 
16.07.2008DROGHEDA - LEVADIA   2-1 (0-1)
0-1 Tarmo Kink (27) ; 1-1 Ollie Cahill (50) ; 2-1 Fahrudin Kudozovic (69)
23.07.2008LEVADIA - DROGHEDA   0-1 (0-0)
0-1 Graham Gartland (47)
Drogheda til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
15.07.2008Inter BAKU - RABOTNICKI   0-0 (0-0)
22.07.2008RABOTNICKI - Inter BAKU   1-1 (0-0)
1-0 Krste Velkoski (46) ; 1-1 Bronislav Cervenka (75)
Inter Baku til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
 
16.07.2008Linfield - Dinamo Zagreb   0-2 (0-1)
0-1 Marijo Mandzukic (19) ; 0-2 Dino Drpic (90)
23.07.2008Dinamo Zagreb - Linfield   1-1 (1-0)
1-0 Marijo Mandzukic (3) ; 1-1 Michael Gault (53)
Dinamo Zagreb til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
15.07.2008LLANELLI - FK VENTSPILS   1-0 (1-0)
1-0 Jones (12)
22.07.2008FK VENTSPILS - LLANELLI   4-0 (2-0)
1-0 Jevgenijs Kosmacovs (28) ; 2-0 Vits Rimkus (30) ; 3-0 Andrejs Butriks (70) ; 4-0 Vits Rimkus (76)
FK Ventspils til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
15.07.2008MURATA - IFK Göteborg   0-5 (0-3)
0-1 Robin Söder (20) ; 0-2 Ragnar Sigurdsson (26) ; 0-3 Pontus Wernblom (31) ; 0-4 Hjalmar Jonsson (56) ; 0-5 Stefan Selakovic (87)
23.07.2008IFK Göteborg - MURATA   4-0
IFK Göteborg til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 9-0
 
15.07.2008SANTA COLOMA - FBK KAUNAS   1-4 (0-3)
0-1 Linas Pilibatis (10) ; 0-2 Rafael Ledesma (28) ; 0-3 Linas Pilibatis, straffe (41) ; 1-3 José Alvarez, straffe (58) ; 1-4 Rafael Ledesma (80)
22.07.2008FBK KAUNAS - SANTA COLOMA   3-1 (2-1)
1-0 Linas Pilibatis (15) ; 2-0 Irmantas Zelmikas (20) ; 2-1 Mariano Urbani, straffe (32) ; 3-1 Linas Pilibatis (90)
FBK Kaunas til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-2
 
15.07.2008TAMPERE UNITED - BUDUCNOST   2-1 (1-0)
1-0 Jari Niemi (25) ; 2-0 Christopher James, straffe (52) ; 2-1 Fatos Beciraj (87)
23.07.2008BUDUCNOST - TAMPERE UNITED   1-1 (0-1)
0-1 Henri Myntti (8) ; 1-1 Fatos Beciraj
Tampere United til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
15.07.2008VALLETTA - ARTMEDIA   0-2 0-0)
0-1 Marian Cisovsky (79) ; 0-2 Marian Cisovsky (80)
23.07.2008ARTMEDIA - VALLETTA   1-0 (1-0)
1-0 Tomas Farkas (33)
Artmedia til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe E 
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde 
  4. runde 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2007/2008
  2009/2010
  Øvrige år