Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 28. november 2020 kl. 23:07
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2008/2009
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (28)
SEEDET
Dinamo ZagrebKroatien17,835
ArtmediaSlovakiet14,069
NK DomzaleSlovenien5,271
IFK GöteborgSverige4,518
AnorthosisCypern4,327
Tampere UnitedFinland4,175
Dinamo TbilisiGeorgien3,924
FK VentspilsLetland3,914
RabotnickiMakedonien3,089
FK ModricaBosnien2,804
FBK KaunasLitauen2,639
Sheriff TiraspolMoldova2,474
DroghedaIrland2,419
ValurIsland1,979
IKKE SEEDET
BATE BorisovHviderusland1,759
LevadiaEstland1,429
Inter BakuAserbajdsjan1,264
Dinamo TiranaAlbanien1,209
FC PyunikArmenien1,209
FK AktobeKasakhstan0,852
LinfieldNordirland0,769
LlanelliWales0,769
NSIFærøerne0,604
F91Luxembourg0,494
VallettaMalta0,274
Santa ColomaAndorra0,165
BuducnostMontenegro0,165
MurataSan Marino0,082
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (14+14)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
Glasgow RangersSkotland66,013
PanathinaikosGrækenland52,524
FC BaselSchweiz51,994
FenerbahceTyrkiet51,469
AnderlechtBelgien41,811
Sparta PragTjekkiet36,497
Dinamo KievUkraine34,933
Partizan BeogradSerbien25,527
Dinamo ZagrebKroatien17,835
Wisla KrakowPolen15,973
ArtmediaSlovakiet14,069
AaBDanmark12,748
BrannNorge12,400
Rapid WienØstrig10,841
IKKE SEEDET
NK DomzaleSlovenien5,271
Beitar JerusalemIsrael5,197
MTK BudapestUngarn4,959
IFK GöteborgSverige4,518
AnorthosisCypern4,327
Tampere UnitedFinland4,175
Dinamo TbilisiGeorgien3,924
FK VentspilsLetland3,914
Inter BakuAserbajdsjan3,089  (1,264)
FK ModricaBosnien2,804
FBK KaunasLitauen2,639
Sheriff TiraspolMoldova2,474
DroghedaIrland2,419
BATE BorisovHviderusland1,979  (1,759)
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (14+18)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient. Hold fra samme land kunne ikke møde hinanden
SEEDET
LiverpoolEngland118,997
FC BarcelonaSpanien117,837
ArsenalEngland110,997
Schalke 04Tyskland67,078
JuventusItalien66,935
FBK KaunasLitauen66,013  (2,639)
Olympique MarseilleFrankrig63,380
Steaua BukarestRumænien59,397
PanathinaikosGrækenland52,524
FC BaselSchweiz51,994
Olympiakos PiræusGrækenland51,524
FenerbahceTyrkiet51,469
Shakhtar DonetskUkraine49,933
BATE BorisovHviderusland41,811  (1,759)
FiorentinaItalien40,935
Spartak MoskvaRusland40,437
IKKE SEEDET
Atletico MadridSpanien36,837
Sparta PragTjekkiet36,497
Dinamo KievUkraine34,933
Levski SofiaBulgarien32,644
Slavia PragTjekkiet31,497
GalatasarayTyrkiet30,469
Partizan BeogradSerbien25,527
GuimaraesPortugal18,175
Dinamo ZagrebKroatien17,835
Wisla KrakowPolen15,973
Standard LiégeBelgien14,811
TwenteHolland14,610
ArtmediaSlovakiet14,069
AaBDanmark12,748
BrannNorge12,400
AnorthosisCypern10,841  (4,327)
 
GRUPPESPIL (16+16)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold (forsvarende mester i lag 1). Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
AC Milan (forsvarende mester)Italien133,809
Manchester United (forsvarende mester)England107,997
ChelseaEngland124,997
LiverpoolEngland118,997
FC BarcelonaSpanien117,837
ArsenalEngland110,997
Olympique LyonFrankrig99,380
InterItalien96,935
Real MadridSpanien93,837
2. LAG
Bayern MünchenTyskland92,078
PSV EindhovenHolland91,610
VillarrealSpanien90,837
AS RomaItalien81,935
FC PortoPortugal81,175
Werder BremenTyskland74,078
Sporting LissabonPortugal67,175
JuventusItalien66,935
3. LAG
Olympique MarseilleFrankrig63,380
ZenitRusland60,437
Steaua BukarestRumænien59,397
PanathinaikosGrækenland52,524
BordeauxFrankrig52,380
CelticSkotland52,013
FC BaselSchweiz51,994
FenerbahceTyrkiet51,469
4. LAG
Shakhtar DonetskUkraine49,933
FiorentinaItalien40,935
Atletico MadridSpanien36,837
Dinamo KievUkraine34,933
CFR ClujRumænien13,397
AaBDanmark12,748
AnorthosisCypern4,327
BATE BorisovHviderusland1,759
 
OTTENDEDELSFINALER
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje kan ikke møde hinanden)
GRUPPEVINDERE
AS RomaItalien
PanathinaikosGrækenland
FC BarcelonaSpanien
LiverpoolEngland
Manchester UnitedEngland
Bayern MünchenTyskland
FC PortoPortugal
JuventusItalien
TO'ERE
ChelseaEngland
InterItalien
Sporting LissabonPortugal
Atletico MadridSpanien
VillarrealSpanien
Olympique LyonFrankrig
ArsenalEngland
Real MadridSpanien

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2003/2004-2007/2008 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 33% af klubbens lands koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikationsrunderne med).
Koeff. pr land (2003/04-2007/08)
Koeff. pr klub (2003/04-2007/08)
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
Gruppespil 
Ottendedelsfinaler

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
3. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe E 
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
1. kvalifikationsrunde 
2. kvalifikationsrunde 
  1. runde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G 
Gruppe DGruppe H
3. runde 
4. runde 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2007/2008
2009/2010
Øvrige år