Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 28. november 2020 kl. 23:54
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2008/2009
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueDinamo Tirana1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPartizani Tirana1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupVllaznia2. kvalifikationsrunde
ANDORRA
Champions LeagueSanta Coloma1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSant Julia1. kvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeagueFC Pyunik1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFC Banants1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupArarat Yerevan1. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueInter Baku2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupOlimpik Baku1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupKhazar Lenkoran1. kvalifikationsrunde
 BELGIEN
Champions LeagueAnderlecht2. kvalifikationsrunde
Champions LeagueStandard Liége3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupAA Gent2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupClub BruggeGruppespil
UEFA-cupStandard Liége3. runde
BOSNIEN
Champions LeagueFK Modrica2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupZrinjski Mostar2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSiroki Brijeg2. kvalifikationsrunde
BULGARIEN
Champions LeagueLevski Sofia3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupLokomotiv Sofia2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupCherno More Varna1. runde
UEFA-cupLevski Sofia1. runde
UEFA-cupLitex Lovech1. runde
CYPERN
Champions LeagueAnorthosisGruppespil
UEFA-cupApoel Nicosia1. runde
UEFA-cupOmonia Nicosia1. runde
DANMARK
Champions LeagueAaBGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupFC Midtjylland2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBrøndby1. runde
UEFA-cupFC Nordsjælland1. runde
UEFA-cupFC København3. runde
UEFA-cupAaB4. runde
ENGLAND
Champions LeagueLiverpoolKvartfinale
Champions LeagueArsenalSemifinale
Champions LeagueChelseaSemifinale
Champions LeagueManchester UnitedFinale, taber
UEFA-cupEverton1. runde
UEFA-cupPortsmouthGruppespil
UEFA-cupAston Villa3. runde
UEFA-cupTottenham3. runde
UEFA-cupManchester CityKvartfinaler
ESTLAND
Champions LeagueLevadia1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFlora Tallinn1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupTVMK Tallinn1. kvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueTampere United2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHaka Valkeakoski2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHonka Espoo1. runde
FRANKRIG
Champions LeagueBordeauxGruppespil (til UEFA-cup)
Champions LeagueOlympique MarseilleGruppespil (til UEFA-cup)
Champions LeagueOlympique LyonOttendedelsfinaler
UEFA-cupStade Rennes1. runde
UEFA-cupAS NancyGruppespil
UEFA-cupBordeaux3. runde
UEFA-cupSt. Etienne4. runde
UEFA-cupParis St. Germain>Kvartfinale
UEFA-cupOlympique MarseilleKvartfinaler
FÆRØERNE
Champions LeagueNSI1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupB361. kvalifikationsrunde
UEFA-cupEB1. kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueDinamo Tbilisi2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFC Zestafoni1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGeorgia Tbilisi2. kvalifikationsrunde
GRÆKENLAND
Champions LeagueOlympiakos Piræus3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
Champions LeaguePanathinaikosOttendedelsfinaler
UEFA-cupAris Saloniki2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAEK Athen2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupOlympiakos Piræus3. runde
HOLLAND
Champions LeagueTwente3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
Champions LeaguePSV EindhovenGruppespil
UEFA-cupFeyenoordGruppespil
UEFA-cupHeerenveenGruppespil
UEFA-cupNijmegen3. runde
UEFA-cupTwente3. runde
UEFA-cupAjax4. runde
HVIDERUSLAND
Champions LeagueBATE BorisovGruppespil
UEFA-cupFC Gomel1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMTZ-Ripo Minsk1. kvalifikationsrunde
IRLAND
Champions LeagueDrogheda2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupCork City1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSt. Patricks1. runde
ISLAND
Champions LeagueValur1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupIA Akranes1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHafnarfjordur2. kvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueBeitar Jerusalem2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHapoel Kiryat Shmona2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMaccabi Netanya2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupHapoel Tel Aviv1. runde
ITALIEN
Champions LeagueFiorentinaGruppespil (til UEFA-cup)
Champions LeagueJuventusOttendedelsfinaler
Champions LeagueInterOttendedelsfinaler
Champions LeagueAS RomaOttendedelsfinaler
UEFA-cupNapoli1. runde
UEFA-cupSampdoria3. runde
UEFA-cupAC Milan3. runde
UEFA-cupFiorentina3. runde
UEFA-cupUdineseKvartfinaler
KASAKHSTAN
Champions LeagueFK Aktobe1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupShakhtyor Karaganda1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFC Tobol1. kvalifikationsrunde
KROATIEN
Champions LeagueDinamo Zagreb3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupHajduk Split2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSlaven Koprivnica1. runde
UEFA-cupDinamo ZagrebGruppespil
LETLAND
Champions LeagueFK Ventspils2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupOlimps Riga1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMetalurgs Liepaja2. kvalifikationsrunde
LIECHTENSTEIN
UEFA-cupVaduz1. kvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueFBK Kaunas3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupVetra Vilnius1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSuduva2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupFBK Kaunas1. runde
LUXEMBOURG
Champions LeagueF911. kvalifikationsrunde
UEFA-cupUnion Luxembourg1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGrevenmacher1. kvalifikationsrunde
MAKEDONIEN
Champions LeagueRabotnicki1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMilano Kumanovo1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupPelister Bitola1. kvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueValletta1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBirkirkara1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMarsaxlokk1. kvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueSheriff Tiraspol2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDacia Chisinau1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupNistru Otaci1. kvalifikationsrunde
MONTENEGRO
Champions LeagueBuducnost1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMogren Budva1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupZeta Golubovci1. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueLinfield1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupCliftonville1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupGlentoran1. kvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueBrann3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupViking2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupLillestrøm2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupStabæk2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBrann1. runde
UEFA-cupRosenborgGruppespil
POLEN
Champions LeagueWisla Krakow3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupLegia Warszawa2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupWisla Krakow1. runde
UEFA-cupLech Poznan3. runde
PORTUGAL
Champions LeagueGuimaraes3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
Champions LeagueSporting LissabonOttendedelsfinaler
Champions LeagueFC PortoKvartfinale
UEFA-cupVitoria Setubal1. runde
UEFA-cupMaritimo1. runde
UEFA-cupGuimaraes1. runde
UEFA-cupBenficaGruppespil
UEFA-cupSporting Braga4. runde
RUMÆNIEN
Champions LeagueSteaua BukarestGruppespil
Champions LeagueCFR ClujGruppespil
UEFA-cupRapid Bukarest1. runde
UEFA-cupUnirea Urziceni1. runde
UEFA-cupPoli Timisoara1. runde
UEFA-cupDinamo Bukarest1. runde
UEFA-cupFC Vaslui1. runde
RUSLAND
Champions LeagueSpartak Moskva3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
Champions LeagueZenitGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupFK Moskva1. runde
UEFA-cupSpartak MoskvaGruppespil
UEFA-cupCSKA Moskva4. runde
UEFA-cupZenit4. runde
SAN MARINO
Champions LeagueMurata1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupJuvenes Dogana1. kvalifikationsrunde
SCHWEIZ
Champions LeagueFC BaselGruppespil
UEFA-cupGrasshoppers2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBellinzona1. runde
UEFA-cupFC Zürich1. runde
UEFA-cupYoung Boys1. runde
SERBIEN
Champions LeaguePartizan Beograd3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupVojvodina Novi Sad2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupRøde Stjerne Beograd2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBorac Cacak1. runde
UEFA-cupPartizan BeogradGruppespil
SKOTLAND
Champions LeagueGlasgow Rangers2. kvalifikationsrunde
Champions LeagueCelticGruppespil
UEFA-cupQueen of the South2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMotherwell1. runde
SLOVAKIET
Champions LeagueArtmedia3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSpartak Trnava1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupArtmedia1. runde
UEFA-cupMSK ZilinaGruppespil
SLOVENIEN
Champions LeagueNK Domzale2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupNK Koper1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupInterblock Ljubljana2. kvalifikationsrunde
SPANIEN
Champions LeagueReal MadridOttendedelsfinaler
Champions LeagueAtletico MadridOttendedelsfinaler
Champions LeagueVillarrealKvartfinale
Champions LeagueFC BarcelonaFinale, vinder
UEFA-cupSantanderGruppespil
UEFA-cupSevillaGruppespil
UEFA-cupLa Coruna3. runde
UEFA-cupValencia3. runde
SVERIGE
Champions LeagueIFK Göteborg2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDjurgården2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupElfsborg2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupKalmar FF1. runde
TJEKKIET
Champions LeagueSparta Prag3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
Champions LeagueSlavia Prag3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
UEFA-cupSlovan Liberec2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBanik Ostrava1. runde
UEFA-cupSparta Prag1. runde
UEFA-cupSlavia PragGruppespil
TYRKIET
Champions LeagueGalatasaray3. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
Champions LeagueFenerbahceGruppespil
UEFA-cupKayserispor1. runde
UEFA-cupBesiktas1. runde
UEFA-cupGalatasaray4. runde
TYSKLAND
Champions LeagueSchalke 043. kvalifikationsrunde (til UEFA-cup)
Champions LeagueWerder BremenGruppespil (til UEFA-cup)
Champions LeagueBayern MünchenKvartfinale
UEFA-cupDortmund1. runde
UEFA-cupSchalke 04Gruppespil
UEFA-cupHertha BerlinGruppespil
UEFA-cupWolfsburg3. runde
UEFA-cupStuttgart3. runde
UEFA-cupHamburger SVSemifinale
UEFA-cupWerder BremenFinale, taber
UKRAINE
Champions LeagueShakhtar DonetskGruppespil (til UEFA-cup)
Champions LeagueDinamo KievGruppespil (til UEFA-cup)
UEFA-cupDnepr2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupMetalist Kharkiv4. runde
UEFA-cupDinamo KievSemifinale
UEFA-cupShakhtar DonetskFinale, vinder
UNGARN
Champions LeagueMTK Budapest2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupDebrecen2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupETO Györ2. kvalifikationsrunde
WALES
Champions LeagueLlanelli1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupBangor City1. kvalifikationsrunde
UEFA-cupNew Saints1. kvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueRapid Wien2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupSturm Graz2. kvalifikationsrunde
UEFA-cupAustria Wien1. runde
UEFA-cupAustria Salzburg1. runde
  Forside

DELTAGERE
  Albanien  Luxembourg
  Andorra  Makedonien
  Armenien  Malta
  Aserbajdsjan  Moldova
  Belgien  Montenegro
  Bosnien  Nordirland
  Bulgarien  Norge
  Cypern  Polen
  Danmark  Portugal
  England  Rumænien
  Estland  Rusland
  Finland  San Marino
  Frankrig  Schweiz
  Færøerne  Serbien
  Georgien  Skotland
  Grækenland  Slovakiet
  Holland  Slovenien
  Hviderusland  Spanien
  Irland  Sverige
  Island  Tjekkiet
  Israel  Tyrkiet
  Italien  Tyskland
  Kasakhstan  Ukraine
  Kroatien  Ungarn
  Letland  Wales
  Liechtenstein  Østrig
  Litauen

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  Gruppe A  Gruppe E 
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde 
    1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde 
  4. runde 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2007/2008
  2009/2010
  Øvrige år