Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 28. november 2020 kl. 23:59
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2008/2009
UEFA-CUP, GRUPPE D
 
 STILLING OG RESULTATER
 HOLDKVUTFI+/-P
 Udinese430164+29
 Tottenham421174+37
 Nijmegen420265+16
 Spartak Moskva411256-14
 Dinamo Zagreb410349-53
 Udinese, Tottenham og Nijmegen til 3. runde

HoldTottenhSpartakUdineseDinamoNijmegen
Tottenham 18.12.08
2-2
 06.11.08
4-0
 
Spartak Moskva  06.11.08
1-2
 03.12.08
1-2
Udinese23.10.08
2-0
  03.12.08
2-1
 
Dinamo Zagreb 27.11.08
0-1
  23.10.08
3-2
Nijmegen27.11.08
0-1
 18.12.08
2-0
  

DATOKAMP
18.12.2008Tottenham - Spartak Moskva   2-2 (0-2)
0-1 Artem Dzyuba (23) ; 0-2 Artem Dzyuba (33) ; 1-2 Luka Modric (68) ; 2-2 Tom Huddlestone (74)
18.12.2008NIJMEGEN - UDINESE   2-0 (0-0)
1-0 Collins John (74) ; 2-0 Johnny van Beukering (78)
03.12.2008Spartak Moskva - NIJMEGEN   1-2 (1-0)
1-0 Serghei Covalciuc (2) ; 1-1 Johnny van Beukering (85) ; 1-2 Lasse Schöne (87)
03.12.2008UDINESE - Dinamo Zagreb   2-1 (1-0)
1-0 Fabio Quagliarella (5) ; 2-0 Chris Obodo (77) ; 2-1 Igor Bišcan (90)
27.11.2008Dinamo Zagreb - Spartak Moskva   0-1 (0-0)
0-1 Ivan Saenko (75)
27.11.2008NIJMEGEN - Tottenham   0-1 (0-1)
0-1 Jamie O'Hara (14)
06.11.2008Spartak Moskva - UDINESE   1-2 (1-1)
0-1 Fabio Quagliarella (12) ; 1-1 Clemente Rodríguez (17) ; 2-1 Fabio Quagliarella, straffe (60)
06.11.2008Tottenham - Dinamo Zagreb   4-0 (2-0)
1-0 Darren Bent (30) ; 2-0 Darren Bent (33) ; 3-0 Tom Huddlestone (59) ; 4-0 Darren Bent (70)
23.10.2008UDINESE - Tottenham   2-0 (1-0)
1-0 Antonio Di Natale, straffe (24) ; 2-0 Simone Pepe (86)
23.10.2008Dinamo Zagreb - NIJMEGEN   3-2 (1-1)
1-0 Mario Mandzukic (4) ; 1-1 Selvmål, Carlos (23) ; 1-2 Tim Janssen (79) ; 2-2 Bosko Balaban (81) ; 3-2 Ivica Vrdoljak (84)
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe E 
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde 
  4. runde 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2007/2008
  2009/2010
  Øvrige år