Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 28. november 2020 kl. 22:58
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2008/2009
UEFA-CUP, GRUPPE F
 
 STILLING OG RESULTATER
 HOLDKVUTFI+/-P
 Hamburger SV430173+49
 Ajax421154+17
 Aston Villa420256-16
 MSK Zilina411234-14
 Slavia Prag402225-32
 Hamburger SV, Ajax og Aston Villa til 3. runde

HoldHamburgAjaxSlaviaAstonZilina
Hamburger SV 27.11.08
0-1
 17.12.08
3-1
 
Ajax  17.12.08
2-2
 06.11.08
1-0
Slavia Prag04.12.08
0-2
  06.11.08
0-1
 
Aston Villa 23.10.08
2-1
  04.12.08
1-2
MSK Zilina23.10.08
1-2
 27.11.08
0-0
  

DATOKAMP
17.12.2008Ajax - Slavia Prag   2-2 (1-2)
1-0 Jan Vertonghen (3) ; 1-1 Jaroslav Cerny (12) ; 1-2 Marek Jarolim (41) ; 2-2 Luis Suarez, straffe (90)
17.12.2008Hamburger SV - ASTON VILLA   3-1 (2-0)
1-0 Mladen Petric (18) ; 2-0 Ivaca Olic (30) ; 3-0 Ivica Olic (57) ; 3-1 Nathan Delfouneso
04.12.2008Slavia Prag - Hamburger SV   0-2 (0-1)
0-1 Ivica Olic (30) ; 0-2 Mladen Petric, straffe (90)
04.12.2008ASTON VILLA - MSK ZILINA   1-2 (1-2)
0-1 Vladimir Leitner (15) ; 0-2 Peter Styvár (19) ; 1-2 Nathan Delfouneso (28)
27.11.2008Hamburger SV - Ajax   0-1 (0-1)
0-1 Leonardo (77)
27.11.2008MSK ZILINA - Slavia Prag   0-0 (0-0)
06.11.2008Ajax - MSK ZILINA   1-0 (1-0)
1-0 Luis Suarez (41)
06.11.2008Slavia Prag - ASTON VILLA   0-1 (0-1)
0-1 John Carew (26)
23.10.2008ASTON VILLA - Ajax   2-1 (2-1)
1-0 Martin Laursen (8) ; 1-1 Thomas Vermaelen (22) ; 2-1 Gareth Barry (45)
23.10.2008MSK ZILINA - Hamburger SV   1-2 (0-2)
0-1 Mladen Petric (16) ; 0-2 Ivica Olic (45) ; 1-2 Emil Rilke (68)
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe E 
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde 
  4. runde 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2007/2008
  2009/2010
  Øvrige år