Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 30. november 2020 kl. 15:49
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2008/2009
UEFA-CUP, DELTAGERE
INDTRÆDEN I TURNERINGEN

1. KVALIFIKATIONSRUNDE (74)
AlbanienVllazniaPartizani Tirana
AndorraSant Julia
ArmenienFC BanantsArarat Yerevan
AserbajdsjanKhazar LenkoranOlimpik Baku
BosnienZrinjski MostarSiroki Brijeg
BulgarienCherno More
CypernApoel NicosiaOmonia Nicosia
DanmarkBrøndbyFC MidtjyllandFC København
EstlandFlora TallinnTVMK Tallinn
FinlandHaka ValkeakoskiHonka Espoo
FærøerneEBB36
GeorgienGeorgia TbilisiFC Zestafoni
HvideruslandFC GomelMTZ-Ripo Minsk
IrlandCork CitySt. Patricks
IslandHafnarfjordurIA Akranes
IsraelHapoel Tel AvivHapoel Kiryat Shmona
KasakhstanFC TobolSh. Karaganda
KroatienHajduk SplitSlaven Koprivnica
LetlandMetalurgs LiepajaOlimps Riga
LiechtensteinVaduz
LitauenSuduvaVetra Vilnius
LuxembourgUnion LuxembourgGrevenmacher
MakedonienMilano KumanovoPelister Bitola
MaltaBirkirkaraMarsaxlokk
MoldovaNistru OtaciDacia Chisinau
MontenegroMogren BudvaZeta Golubovci
NordirlandCliftonvilleGlentoran
NorgeViking
PolenLegia WarszawaLech Poznan
San MarinoJuvenes Dogana
SchweizBellinzona
SerbienVojvodinaBorac Cacak
SlovakietMSK ZilinaSpartak Trnava
SlovenienInterblock Ljublj.NK Koper
SverigeKalmar FFDjurgården
UngarnDebrecenETO Györ
WalesBangor CityNew Saints
ØstrigAustria SalzburgAustria Wien
Fair-playManchester City (eng)Hertha Berlin (tys)FC Nordsjælland (dan)
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (27)
BelgienAA Gent
BulgarienLokomotiv SofiaLitex Lovech  
GrækenlandAris SalonikiAEK Athen  
IsraelMaccabi Netanya  
NorgeStabækLillestrøm  
RuslandFK Moskva
SchweizYoung BoysFC Zürich  
SerbienRøde Stjerne B.  
SkotlandQueen of the South
TjekkietSlovan Liberec
TyrkietBesiktas
UkraineDnepr
Toto-cupAston Villa (eng)Stade Rennes (fra)Napoli (ita)
Rosenborg (no)Sporting Braga (por)FC Vaslui (rum)
Grasshoppers (sch)La Coruna (spa)Elfsborg (sve)
Stuttgart (tys)Sturm Graz (øst)  
 
1. RUNDE (48)
BelgienClub Brugge 
EnglandTottenhamEvertonPortsmouth 
FrankrigParis St. GermainAS NancySt. Etienne 
HollandFeyenoordHeerenveenAjax
Nijmegen 
ItalienSampdoriaUdineseAC Milan 
PortugalVitoria SetubalMaritimoBenfica 
RumænienUnirea UrziceniRapid BukarestDinamo Bukarest
Poli Timisoara 
RuslandCSKA Moskva 
SkotlandMotherwell 
SpanienValenciaSevillaSantander 
TjekkietBanik Ostrava 
TyrkietKayserispor 
TysklandDortmundHamburger SVWolfsburg 
UkraineMetalist Kharkiv 
Champions LeagueFBK Kaunas (lit)Olympiakos Piræus (græ)Brann (nor)
Wisla Krakow (pol)Slavia Prag (tje)Galatasaray (tyr)
Guimaraes (por)Artmedia (svk)Levski Sofia (bul)
Partisan Beograd (ser)Schalke 04 (tys)Dinamo Zagreb (kro)
Sparta Prag (tje)Spartak Moskva (rus)Standard Liége (bel)
Twente (hol)
 
3. RUNDE (48)
Champions LeagueBordeaux (fra)Werder Bremen (tys)Shakhtar Donetsk (ukr)
Olympique Marseille (fra)AaB (dan)Fiorentina (ita)
Dinamo Kiev (ukr)Zenit (rus)

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe E 
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  1. runde 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  3. runde 
  4. runde 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2007/2008
  2009/2010
  Øvrige år