Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 15. november 2019 kl. 12:06
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2008/2009
UEFA-CUP, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (74)
Holdene i denne runde er inddelt i forskellige geografiske grupper. I den enkelte gruppe vil halvdelen af holdene være seedet og den anden halvdel useeedet
NORD, SEEDET
Manchester CityEngland30,997
FC KøbenhavnDanmark23,748
BrøndbyDanmark18,748
VikingNorge12,400
FC MidtjyllandDanmark6,748
FC NordsjællandDanmark6,748
DjurgårdenSverige6,518
Kalmar FFSverige4,518
Honka EspooFinland3,175
Haka ValkeakoskiFinland3,175
HafnarfjordurIsland2,979
Metalurgs LiepajaLetland2,914
Olimps RigaLetland2,914
SuduvaLitauen2,639
NORD, IKKE SEEDET
Vetra VilniusLitauen2,639
Cork CityIrland2,419
St. PatricksIrland2,419
IA AkranesIsland1,979
TVMK TallinnEstland1,429
Flora TallinnEstland1,429
GlentoranNordirland0,769
CliftonvilleNordirland0,769
Bangor CityWales0,769
New SaintsWales0,769
EBFærøerne0,604
B36Færøerne0,604
GrevenmacherLuxembourg0,494
Union LuxembourgLuxembourg0,494
CENTRAL OG ØST, SEEDET
Austria WienØstrig31,841
Hertha BerlinTyskland27,078
DebrecenUngarn10,959
Austria SalzburgØstrig10,841
BellinzonaSchweiz7,994
Lech PoznanPolen9,973
Vojvodina Novi SadSerbien5,527
Borac CacakSerbien5,527
Legia WarszawaPolen4,973
MSK ZilinaSlovakiet4,069
Spartak TrnavaSlovakiet4,069
ETO GyörUngarn3,959
CENTRAL OG ØST, IKKE SEEDET
Nistru OtaciMoldova2,474
Dacia ChisinauMoldova2,474
FC ZestafoniGeorgien1,924
Georgia TbilisiGeorgien1,924
FC GomelHviderusland1,759
MTZ-Ripo MinskHviderusland1,759
Khazar LenkoranAserbajdsjan1,264
Olimpik BakuAserbajdsjan1,264
Ararat YerevanArmenien1,209
FC BanantsArmenien1,209
FC TobolKasakhstan0,852
Shakhtyor KaragandaKasakhstan0,852
SYD, SEEDET
Hapoel Tel AvivIsrael21,197
Cherno More VarnaBulgarien7,644
Hajduk SplitKroatien6,835
Hapoel Kiryat ShmonaIsrael5,197
Slaven KoprivnicaKroatien3,835
Apoel NicosiaCypern3,327
Omonia NicosiaCypern3,327
Interblock LjubljanaSlovenien3,271
NK KoperSlovenien3,271
Zrinjski MostarBosnien2,804
Siroki BrijegBosnien2,804
SYD, IKKE SEEDET
Milano KumanovoMakedonien2,089
Pelister BitolaMakedonien2,089
VaduzLiechtenstein1,815
VllazniaAlbanien1,209
Partizani TiranaAlbanien1,209
BirkirkaraMalta0,274
MarsaxlokkMalta0,274
Sant JuliaAndorra0,165
Mogren BudvaMontenegro0,165
Zeta GolubovciMontenegro0,165
Juvenes DoganaSan Marino0,082
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (37+27)
Holdene i denne runde er inddelt i forskellige geografiske grupper. I den enkelte gruppe vil halvdelen af holdene være seedet og den anden halvdel useeedet
NORD, SEEDET:
RosenborgNorge35,400
Manchester CityEngland30,997
Aston VillaEngland24,997
Stade RennesFrankrig24,380
FC KøbenhavnDanmark23,748
BrøndbyDanmark18,748
VikingNorge12,400
Queen of The SouthSkotland11,013
AA GentBelgien8,811
ElfsborgSverige8,518
NORD, IKKE SEEDET
StabækNorge7,400
LillestrømNorge7,400
FC MidtjyllandDanmark6,748
FC NordsjællandDanmark6,748
DjurgårdenSverige6,518
Kalmar FFSverige4,518
Honka EspooFinland3,175
Haka ValkeakoskiFinland3,175
HafnarfjordurIsland2,979
St. PatricksIrland2,419
CENTRAL OG ØST, SEEDET
StuttgartTyskland52,078
DneprUkraine31,933
Austria WienØstrig31,841
Hertha BerlinTyskland27,078
FC ZürichSchweiz16,994
GrasshoppersSchweiz16,994
Slovan LiberecTjekkiet16,497
FK MoskvaRusland14,437
FC VasluiRumænien13,397
DebrecenUngarn10,959
Austria SalzburgØstrig10,841
CENTRAL OG ØST, IKKE SEEDET
Young BoysSchweiz7,994
BellinzonaSchweiz7,994
Lech PoznanPolen9,973
Sturm GrazØstrig5,841
Legia WarszawaPolen4,973
MSK ZilinaSlovakiet4,069
ETO GyörUngarn3,959
Interblock LjubljanaSlovenien3,271
Metalurgs LiepajaLetland2,914
SuduvaLitauen2,639
Georgia TbilisiGeorgien1,924
SYD, SEEDET
La CorunaSpanien46,837
BesiktasTyrkiet40,469
Sporting BragaPortugal33,175
AEK AthenGrækenland31,524
Hapoel Tel AvivIsrael21,197
NapoliItalien19,935
Aris SalonikiGrækenland19,524
Litex LovechBulgarien18,644
Røde Stjerne BeogradSerbien18,527
Lokomotiv SofiaBulgarien11,644
Cherno More VarnaBulgarien7,644
SYD, IKKE SEEDET
Hajduk SplitKroatien6,835
Vojvodina Novi SadSerbien5,527
Borac CacakSerbien5,527
Hapoel Kiryat ShmonaIsrael5,197
Maccabi NetanyaIsrael5,197
Slaven KoprivnicaKroatien3,835
Apoel NicosiaCypern3,327
Omonia NicosiaCypern3,327
Zrinjski MostarBosnien2,804
Siroki BrijegBosnien2,804
VllazniaAlbanien1,209
 
1. RUNDE (32+48)
Holdene i denne runde er inddelt i forskellige grupper. I den enkelte gruppe vil halvdelen af holdene være seedet og den anden halvdel useeedet
GRUPPE 1, SEEDET:
AC MilanItalien119,935
BesiktasTyrkiet40,469
Spartak MoskvaRusland40,437
Hertha BerlinTyskland27,078
Partizan BeogradSerbien25,527
GRUPPE 1, IKKE SEEDET
FC ZürichSchweiz16,994
Poli TimisoaraRumænien13,397
Banik OstravaTjekkiet11,497
Metalist KharkivUkraine10,933
St. PatricksIrland2,419
GRUPPE 2, SEEDET
SevillaSpanien102,837
Rapid BukarestRumænien41,397
Paris St. GermainFrankrig37,380
SampdoriaItalien28,935
PortsmouthEngland24,997
GRUPPE 2, IKKE SEEDET
GuimaraesPortugal18,175
WolfsburgTyskland16,078
KayserisporTyrkiet11,469
Austria SalzburgØstrig10,841
FBK KaunasLitauen2,639
GRUPPE 3, SEEDET
ValenciaSpanien83,837
Club BruggeBelgien41,811
Sparta PragTjekkiet36,497
Manchester CityEngland30,997
AS NancyFrankrig25,380
GRUPPE 3, IKKE SEEDET
Dinamo ZagrebKroatien17,835
MaritimoPortugal15,175
MotherwellSkotland11,013
Young BoysSchweiz7,994
Omonia NicosiaCypern3,327
GRUPPE 4, SEEDET
BenficaPortugal77,175
EvertonEngland43,997
Dinamo BukarestRumænien36,397
GalatasarayTyrkiet30,469
SantanderSpanien24,837
GRUPPE 4, IKKE SEEDET
NapoliItalien19,935
Standard LiégeBelgien14,811
NijmegenHolland12,610
BellinzonaSchweiz7,994
Honka EspooFinland3,175
GRUPPE 5, SEEDET
Schalke 04Tyskland67,078
La CorunaSpanien46,837
HeerenveenHolland35,610
Austria WienØstrig31,841
Aston VillaEngland24,997
GRUPPE 5, IKKE SEEDET
Litex LovechBulgarien18,644
Vitoria SetubalPortugal15,175
BrannNorge12,400
Lech PoznanPolen9,973
Apoel NicosiaCypern3,327
GRUPPE 6, SEEDET
CSKA MoskvaRusland59,437
StuttgartTyskland52,078
RosenborgNorge35,400
Slavia PragTjekkiet31,497
Stade RennesFrankrig24,380
GRUPPE 6, IKKE SEEDET
BrøndbyDanmark18,748
TwenteHolland14,610
FC VasluiRumænien13,397
Cherno More VarnaBulgarien7,644
Slaven KoprivnicaKroatien3,835
GRUPPE 7, SEEDET
TottenhamEngland55,997
AjaxHolland51,610
UdineseItalien34,935
Levski SofiaBulgarien32,644
FC KøbenhavnDanmark23,748
GRUPPE 7, IKKE SEEDET
DortmundTyskland21,078
Wisla KrakowPolen15,973
FK MoskvaRusland14,437
Borac CacakSerbien5,527
MSK ZilinaSlovakiet4,069
GRUPPE 8, SEEDET
Hamburger SVTyskland52,078
Olympiakos PiræusGrækenland51,524
FeyenoordHolland33,610
Sporting BragaPortugal33,175
Hapoel Tel AvivIsrael21,197
GRUPPE 8, IKKE SEEDET
St. EtienneFrankrig17,380
ArtmediaSlovakiet14,069
Unirea UrziceniRumænien13,397
FC NordsjællandDanmark6,748
Kalmar FFSverige4,518
 
GRUPPESPIL (40+0)
Holdene deles i 5 lag á 8 hold. Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG:
AC MilanItalien119,935
SevillaSpanien102,837
ValenciaSpanien83,837
BenficaPortugal77,175
Schalke 04Tyskland67,078
CSKA MoskvaRusland59,437
TottenhamEngland55,997
Hamburger SVTyskland52,078
2. LAG:
StuttgartTyskland52,078
AjaxHolland51,610
Olympiakos PiræusGrækenland51,524
La CorunaSpanien46,837
Club BruggeBelgien41,811
Spartak MoskvaRusland40,437
Paris St. GermainFrankrig37,380
HeerenveenHolland35,610
3. LAG:
RosenborgNorge35,400
UdineseItalien34,935
FeyenoordHolland33,610
Sporting BragaPortugal33,175
Slavia PragTjekkiet31,497
Manchester CityEngland30,997
GalatasarayTyrkiet30,469
SampdoriaItalien28,935
4. LAG:
Hertha BerlinTyskland27,078
Partizan BeogradSerbien25,527
AS NancyFrankrig25,380
PortsmouthEngland24,997
Aston VillaEngland24,997
SantanderSpanien24,837
FC KøbenhavnDanmark23,748
Dinamo ZagrebKroatien17,835
5. LAG:
St. EtienneFrankrig17,380
WolfsburgTyskland16,078
Standard LiégeBelgien14,811
TwenteHolland14,610
NijmegenHolland12,610
Metalist KharkivUkraine10,933
Lech PoznanPolen9,973
MSK ZilinaSlovakiet4,069
 
3. RUNDE (24+8)
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 3'ere (hold fra samme pulje kan ikke møde hinanden). De 8 2'ere trækkes mod de 8 hold overført fra Champions League
GRUPPEVINDERE:
Manchester CityEngland
Metalist KharkivUkraine
Standard LiégeBelgien
UdineseItalien
WolfsburgTyskland
Hamburger SVTyskland
St. EtienneFrankrig
CSKA MoskvaRusland
GRUPPE-TOERE
TwenteHolland
GalatasarayTyrkiet
StuttgartTyskland
TottenhamEngland
AC MilanItalien
AjaxHolland
ValenciaSpanien
La CorunaSpanien
GRUPPE-TREERE
Paris St. GermainFrankrig
Olympiakos PiræusGrækenland
SampdoriaItalien
NijmegenHolland
Sporting BragaPortugal
Aston VillaEngland
FC KøbenhavnDanmark
Lech PoznanPolen
FRA CHAMPIONS LEAGUE
BordeauxFrankrig
Werder BremenTyskland
Shakhtar DonetskUkraine
Olympique MarseilleFrankrig
AaBDanmark
FiorentinaItalien
Dinamo KievUkraine
ZenitRusland

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2003/2004-2007/2008 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 33% af klubbens lands koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikationsrunderne med).
Koeff. pr land (2003/04-2007/08)
Koeff. pr klub (2003/04-2007/08)
1. kvalifikationsrunde 
2. kvalifikationsrunde 
1. runde 
Gruppespil 
3. runde 

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
3. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe E 
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

UEFA-CUP
1. kvalifikationsrunde 
2. kvalifikationsrunde 
  1. runde 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G 
Gruppe DGruppe H
3. runde 
4. runde 
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2007/2008
2009/2010
Øvrige år