Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 3. april 2020 kl. 04:00
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2009/2010
CHAMPIONS LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
15.07.2009FC KØBENHAVN - FK MOGREN   6-0 (3-0)
1-0 Thomas Kristensen (8) ; 2-0 Mathias 'Zanka' Jørgensen (16) ; 3-0 Ailton Almeida (24) ; 4-0 Dame Ndoye (69) ; 5-0 Dame Ndoye (74) ; 6-0 Morten Nordstrand (82)
21.07.2009FK MOGREN - FC KØBENHAVN   0-6 (0-4)
0-1 Dame N'Doye (11) ; 0-2 Morten Nordstrand (16) ; 0-3 Dame N'Doye (40) ; 0-4 Martin Vingaard (43) ; 0-5 Thomas Delaney (47) ; 0-6 Ailton Almeida (87)
FC København til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 12-0
 
15.07.2009DEBRECEN - KALMAR FF   2-0 (0-0)
1-0 Jozsef Varga (73) ; 2-0 Zoltan Kiss (86)
22.07.2009KALMAR FF - DEBRECEN   3-1 (2-1)
0-1 Jozsef Varga (13) ; 1-1 David Elm (19) ; 2-1 Daniel Mendes (32) ; 2-1 David Elm, straffe (71)
Debrecen til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
 
14.07.2009EB - Apoel Nicosia   0-2 (0-1)
0-1 Nenad Mirosavljevic (10) ; 0-2 Marcin Zewlakow (77)
21.07.2009Apoel Nicosia - EB   3-0 (1-0)
1-0 Marcin Zewlakow (42) ; 2-0 Nektarios Alexandrou (63) ; 3-0 Nenad Mirosavljevic (75)
Apoel Nicosia til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
 
14.07.2009EKRANAS - FK BAKU   2-2 (0-0)
1-0 Deimantas Bicka (53) ; 1-1 Felipe Almeida (78) ; 1-2 Rocha Batista (90) ; 2-2 Valdas Trakys (90)
21.07.2009FK BAKU - EKRANAS   4-2 (0-0)
1-0 Felipe Almeida (59) ; 2-0 Amiran Mujiri (65) ; 3-0 Felipe Almeida (77) ; 3-1 Dusan Matovic (81) ; 4-1 Aleksandar Sojic (90) ; 4-2 Dainius Gleveckas (90)
FK Baku til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-4
 
15.07.2009FC SALZBURG - BOHEMIANS   1-1 (1-0)
1-0 Milan Dudic (25) ; 1-1 Joseph Ndo (60)
22.07.2009BOHEMIANS - FC SALZBURG   0-1 (0-0)
0-1 Patrik Jezek (87)
FC Salzburg til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
15.07.2009GEORGIA TBILISI - NK MARIBOR   0-0 (0-0)
22.07.2009NK MARIBOR - GEORGIA TBILISI   3-1 (2-1)
1-0 David Bunderla (9) ; 2-0 Marcos (19) ; 2-1 Vakhtang Kvaratskelia (45) ; 3-1 Rene Mihelic (86)
NK Maribor til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
15.07.2009HAFNARFJORDUR - FK AKTOBE   0-4 (0-4)
0-1 Murat Tleshev (48) ; 0-2 Konstantin Golovskoy 57 ; 0-3 Marat Khayrullin (70) ; 0-4 Konstantin Golovskoy (85)
22.07.2009FK AKTOBE - HAFNARFJORDUR   2-0 (1-0)
1-0 Samat Smakov (20) ; 2-0 Murat Tleshev (67)
FK Aktobe til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
 
15.07.2009Inter - SHERIFF TIRASPOL   0-1 (0-1)
0-1 Alexandru Suvorov, straffe (42)
21.07.2009SHERIFF TIRASPOL - Inter   1-0 (0-0)
1-0 Alexandru Suvorov, straffe (69)
Sheriff Tiraspol til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
 
15.07.2009Levski Sofia - SANT JULIA   4-0 (0-0)
1-0 Darko Tasevski (50) ; 2-0 Georgi Hristov (64) ; 3-0 Georgi Hristov (72) ; 4-0 Vladimir Gadjev (82)
21.07.2009SANT JULIA - Levski Sofia   0-5 (0-3)
0-1 Maryan Ognyanov (23) ; 0-2 Hristo Yovov (34) ; 0-3 Maryan Ognyanov (40) ; 0-4 Ivan Tsachev (83) ; 0-5 Kirov (87)
Levski Sofia til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 9-0
 
15.07.2009MACCABI HAIFA - Glentoran   6-0 (1-0)
1-0 Lior Rafaelov (37) ; 2-0 Yaniv Katan (53) ; 3-0 Vladimir Dvalishvili (57) ; 4-0 Vladimir Dvalishvili (81) ; 5-0 Shlomi Arbeitman (83) ; 6-0 Mohamad Shahbary (89)
22.07.2009Glentoran - MACCABI HAIFA   0-4 (0-1)
0-1 Yero Bello (9) ; 0-2 Yero Bello (53) ; 0-3 Peter Masilela (62) ; 0-4 Shlomi Arbeitman (90)
Maccabi Haifa til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 10-0
 
14.07.2009MAKEDONIJA SKOPJE - BATE BORISOV   0-2 (0-1)
0-1 Sergei Krivets (40) ; 0-2 Maksim Skavysh (50)
21.07.2009BATE BORISOV - MAKEDONIJA SKOPJE   2-0 (0-0)
1-0 Sergei Sosnovski (83) ; 2-0 Vitali Rodionov (90)
BATE Borisov til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
 
14.07.2009PYUNIK YEREVAN - Dinamo Zagreb   0-0 (0-0)
21.07.2009Dinamo Zagreb - PYUNIK YEREVAN   3-0 (1-0)
1-0 Marijo Mandzukic (30) ; 2-0 Milan Badelj (61) ; 3-0 Dejan Lovren (66)
Dinamo Zagreb til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
 
14.07.2009RHYL FC - Partizan Beograd   0-4 (0-3)
0-1 Mladen Krstajic (17) ; 0-2 Cleverson (18) ; 0-3 Lamine Diarra (45) ; 0-4 Nenad Djordjevic (69)
21.07.2009Partizan Beograd - RHYL FC   8-0 (4-0)
1-0 Lamine Diarra (4) ; 2-0 Cleverson (17) ; 3-0 Nenad Djordjevic (20) ; 4-0 Brana Ilic (38) ; 5-0 Cleverson (51) ; 6-0 Brana Ilic (63) ; 7-0 Radosav Petrovic (66) ; 8-0 Cleverson, straffe (72)
Partizan Beograd til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 12-0
 
15.07.2009SK TIRANA - STABÆK   1-1 (0-1)
0-1 Daigo Kobayashi (34) ; 1-1 Devis Mukaj (50)
21.07.2009STABÆK - SK TIRANA   4-0 (3-0)
1-0 Pontus Segerström (15) ; 2-0 Pontus Segerström (17) ; 3-0 Fredrik Berglund (44) ; 4-0 Pontus Farnerud (55)
Stabæk til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
 
15.07.2009VENTSPILS - F91   3-0 (0-0)
1-0 Andrejs Butriks (79) ; 2-0 Deniss Kacanovs (86) ; 3-0 Vits Rimkus (87)
22.07.2009F91 - VENTSPILS   1-3 (1-1)
1-0 Daniel Da Mota (15) ; 1-1 Vitalijs Astafjevs (27) ; 1-2 Andrejs Butriks (57) ; 1-3 Pavels Mihadjuks (67)
Ventspils til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
 
15.07.2009Wisla Krakow - LEVADIA   1-1 (0-1)
0-1 Nikita Andreev (41) ; 1-1 Piotr Cwielong (90)
22.07.2009LEVADIA - Wisla Krakow   1-0 (0-0)
1-0 Vladislav Ivanov (90)
Levadia til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
15.07.2009ZRINJSKI MOSTAR - Slovan Bratislava   1-0 (0-0)
1-0 Kresimir Kordic (48)
21.07.2009Slovan Bratislava - ZRINJSKI MOSTAR   4-0 (2-0)
1-0 Juraj Halenar (13) ; 2-0 Gaucho (19) ; 3-0 Juraj Halenar (60) ; 4-0 Jakub Sylvestr (90)
Slovan Bratislava til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
  Turneringsstruktur

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler 
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2008/2009
  2010/2011
  Øvrige år