Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 15. november 2019 kl. 11:52
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2009/2010
CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (MESTER)
RESULTATER
29.07.2009FC KØBENHAVN - STABÆK   3-1 (2-0)
1-0 Jesper Grønkjær (11) ; 2-0 Cesar Santin (41) ; 2-1 Pálmi Pálmason (58) ; 3-1 Cesar Santin, straffe (58)
05.08.2009STABÆK - FC KØBENHAVN   0-0 (0-0)
FC København til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1 Stabæk overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
29.07.2009Apoel Nicosia - Partizan Beograd   2-0 (0-0)
1-0 Nenad Mirosavljević (49) ; 2-0 Marcin Zewlakow (85)
05.08.2009Partizan Beograd - Apoel Nicosia   1-0 (1-0)
1-0 Almani Moreira (3)
Apoel Nicosia til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1. Partizan Beograd overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
29.07.2009FC SALZBURG - Dinamo Zagreb   1-1 (1-0)
1-0 Alexander Zickler (45) ; 1-1 Marijo Mandžukić (63)
04.08.2009Dinamo Zagreb - FC SALZBURG   1-2 (0-1)
0-1 Dusan Svento (33) ; 1-1 Dimitris Papadopoulos (47) ; 1-2 Robin Nelisse (83)
FC Salzburg til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2. Dinamo Zagreb overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
29.07.2009FC Zürich - NK MARIBOR   2-3 (2-2)
1-0 Johan Vonlanthen (4) ; 1-1 Marcos (12) ; 1-2 Marcos (22) ; 2-2 Eric Hassli (29) ; 2-3 Zoran Pavlovic (50)
05.08.2009NK MARIBOR - FC Zürich   0-3 (0-2)
0-1 Dusan Djuric (21) ; 0-2 Xavier Margairaz (45) ; 0-3 Adrian Nikci (76)
FC Zürich til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-3. NK Maribor overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2009FK AKTOBE - MACCABI HAIFA   0-0 (0-0)
04.08.2009MACCABI HAIFA - FK AKTOBE   4-3 (2-3)
0-1 Evgeni Averchenko (8) ; 0-2 Anton Chichulin (13) ; 0-3 Marat Khayrullin (15) ; 1-3 Yaniv Katan (26) ; 2-3 Eyal Golsa (34) ; 3-3 Vladimer Dvalishvili (59) ; 4-3 Vladimer Dvalishvili (62)
Maccabi Haifa til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3. FK Aktobe overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2009FK BAKU - Levski Sofia   0-0 (0-0)
05.08.2009Levski Sofia - FK BAKU   2-0 (0-0)
1-0 Hristo Yovov (64) ; 2-0 Georgi Hristov (80)
Levski Sofia til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0. FK Baku overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
29.07.2009LEVADIA - DEBRECEN   0-1 (0-0)
0-1 Leandro (70)
05.08.2009DEBRECEN - LEVADIA   1-0 (0-0)
1-0 Adamo Coulibaly (70)
Debrecen til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0. Levadia overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
29.07.2009SHERIFF TIRASPOL - Slavia Prag   0-0 (0-0)
05.08.2009Slavia Prag - SHERIFF TIRASPOL   1-1 (1-0)
1-0 Adam Hlousek (15) ; 1-1 Jose Nadson (90)
Sheriff Tiraspol til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål). Slavia Prag overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
29.07.2009Slovan Bratislava - Olympiakos Piræus   0-2 (0-2)
0-1 Avraam Papadopoulos (2) ; 0-2 Leonardo (21)
05.08.2009Olympiakos Piræus - Slovan Bratislava   2-0 (1-0)
1-0 Enzo Maresca (35) ; 2-0 Diogo (56)
Olympiakos Piræus til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0. Slovan Bratislava overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
29.07.2009VENTSPILS - BATE BORISOV   1-0 (0-0)
1-0 Grigori Chirkin (64)
05.08.2009BATE BORISOV - VENTSPILS   2-1 (1-1)
0-1 Igor Tigirlas (14) ; 1-1 Sergei Krivets (43) ; 2-1 Sergei Krivets (57)
Ventspils til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål). BATE Borisov overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
  Turneringsstruktur

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler 
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2008/2009
  2010/2011
  Øvrige år