Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 3. april 2020 kl. 03:22
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2009/2010
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (4)
SEEDET
FK MogrenMontenegro0,200
Sant JuliaAndorra0,100
IKKE SEEDET
HiberniansMalta0,099
Tre FioriSan Marino0,050
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (2+32)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
FC KøbenhavnDanmark26,890
Levski SofiaBulgarien24,250
Partizan BeogradSerbien23,050
Maccabi HaifaIsrael17,050
Dinamo ZagrebKroatien16,466
Wisla KrakowPolen9,583
BATE BorisovHviderusland7,733
FC SalzburgØstrig6,565
Kalmar FFSverige4,938
Apoel NicosiaCypern4,016
StabækNorge3,760
Slovan BratislavaSlovakiet2,933
VentspilsLetland2,832
NK MariborSlovenien2,816
HafnarfjordurIsland2,333
InterFinland1,958
EkranasLitauen1,933
IKKE SEEDET
BohemiansIrland1,899
Zrinjski MostarBosnien1,733
DebrecenUngarn1,633
Sheriff TiraspolMoldova1,333
Georgia TbilisiGeorgien1,332
Makedonija SkopjeMakedonien1,033
FK BakuAserbajdsjan0,899
LevadiaEstland0,866
KF TiranaAlbanien0,799
FK AktobeKasakhstan0,649
Pyunik YerevanArmenien0,599
Rhyl FCWales0,466
EBFærøerne0,433
GlentoranNordirland0,433
F91Luxembourg0,266
FK MogrenMontenegro0,200
Sant JuliaAndorra0,100
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (17+3)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient. Hold fra samme land kunne ikke møde hinanden
SEEDET
Olympiakos PiræusGrækenland52,633
FC KøbenhavnDanmark26,890
Slavia PragTjekkiet25,150
Levski SofiaBulgarien24,250
Partizan BeogradSerbien23,050
Maccabi HaifaIsrael17,050
Dinamo ZagrebKroatien16,466
FC ZürichSchweiz14,050
LevadiaEstland9,583  (0,866)
BATE BorisovHviderusland7,733
IKKE SEEDET
FC SalzburgØstrig6,565
DebrecenUngarn4,938  (1,633)
Apoel NicosiaCypern4,016
StabækNorge3,760
Slovan BratislavaSlovakiet2,933
VentspilsLetland2,832
NK MariborSlovenien2,816
FK AktobeKasakhstan2,333  (0,649)
Sheriff TiraspolMoldova1,958  (1,333)
FK BakuAserbajdsjan1,933  (0,899)
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (10)
SEEDET
Shakhtar DonetskUkraine74,370
Sporting LissabonPortugal68,292
PanathinaikosGrækenland56,633
CelticSkotland40,575
AnderlechtBelgien32,065
IKKE SEEDET
Sparta PragTjekkiet26,150
TwenteHolland17,826
Dynamo MoskvaRusland9,525
FC TimisoaraRumænien7,781
SivassporTyrkiet6,445
 
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (10)
SEEDET
Olympiakos PiræusGrækenland52,633
FC KøbenhavnDanmark26,890
Levski SofiaBulgarien24,250
Maccabi HaifaIsrael17,050
FC ZürichSchweiz14,050
IKKE SEEDET
FC SalzburgØstrig6,565
Apoel NicosiaCypern4,016
VentspilsLetland2,832
DebrecenUngarn1,633
Sheriff TiraspolMoldova1,333
 
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (5+5)
SEEDET
ArsenalEngland106,899
Olympique LyonFrankrig91,033
Sporting LissabonPortugal68,292
PanathinaikosGrækenland56,633
StuttgartTyskland45,339
IKKE SEEDET
FiorentinaItalien42,582
Atletico MadridSpanien41,853
CelticSkotland40,575
AnderlechtBelgien32,065
FC TimisoaraRumænien7,781
 
GRUPPESPIL (22+10)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold, og hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
FC BarcelonaSpanien121,853
LiverpoolEngland118,899
ChelseaEngland118,899
Manchester UnitedEngland111,899
AC MilanItalien110,582
ArsenalEngland106,899
SevillaSpanien100,853
Bayern MünchenTyskland98,339
2. LAG
Olympique LyonFrankrig91,033
InterItalien87,582
Real MadridSpanien78,853
CSKA MoskvaRusland71,525
FC PortoPortugal68,292
AZ AlkmaarHolland64,826
JuventusItalien63,582
Glasgow RangersSkotland56,575
3. LAG
Olympiakos PiræusGrækenland52,633
Olympique MarseilleFrankrig48,033
Dinamo KievUkraine46,370
StuttgartTyskland45,339
FiorentinaItalien42,582
Atletico MadridSpanien41,853
BordeauxFrankrig40,033
BesiktasTyrkiet32,445
4. LAG
WolfsburgTyskland21,339
Standard LiégeBelgien21,065
Maccabi HaifaIsrael17,050
FC ZürichSchweiz14,050
Rubin KazanRusland9,925
Unirea UrziceniRumænien8,781
Apoel NicosiaCypern4,016
DebrecenUngarn1,633
 
OTTENDEDELSFINALER
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje kan ikke møde hinanden)
GRUPPEVINDERE
BordeauxFrankrig
Manchester UnitedEngland
Real MadridSpanien
ChelseaEngland
FiorentinaItalien
FC BarcelonaSpanien
SevillaSpanien
ArsenalEngland
TO'ERE
Bayern MünchenTyskland
CSKA MoskvaRusland
AC MilanItalien
FC PortoPortugal
Olympique LyonFrankrig
InterItalien
StuttgartTyskland
Olympiakos PiræusGrækenland

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2004/2005-2008/2009 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 20% af klubbens lands koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikationsrunderne med).
Koeff. pr land (2004/05-2008/09)
Koeff. pr klub (2004/05-2008/09)
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde (mester) 
3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
4. kvalifikationsrunde (mester) 
4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
Gruppespil
Ottendedelsfinaler

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
3. kvalifikationsrunde (mester) 
3. kvalifikationsrunde (ikke mester)
4. kvalifikationsrunde (mester) 
4. kvalifikationsrunde (ikke mester)
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
1. kvalifikationsrunde 
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
4. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe G
Gruppe BGruppe H
Gruppe CGruppe I
Gruppe DGruppe J
Gruppe EGruppe K 
Gruppe FGruppe L
1/16-finaler 
1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2008/2009
2010/2011
Øvrige år