Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 9. december 2019 kl. 20:18
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2009/2010
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueKF Tirana2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Tirana1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVllaznia2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFlamurtari2. kvalifikationsrunde
ANDORRA
Champions LeagueSant Julia2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSanta Coloma2. kvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeaguePyunik Yerevan2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBanants1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMika Ashtarak1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGandzasar Kapan2. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueFK Baku3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueSimurq Zagatala1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueInter Baku1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGarabag Agdam4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Baku4. kvalifikationsrunde
 BELGIEN
Champions LeagueAnderlecht4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueStandard LiegeGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueAA Gent3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGenk4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueClub BruggeSekstendedelsfinaler
Europa LeagueAnderlechtOttendedelsfinaler
Europa LeagueStandard LiégeKvartfinaler
BOSNIEN
Champions LeagueZrinjski Mostar2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSiroki Brijeg2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlavija Sarajevo3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Sarajevo4. kvalifikationsrunde
BULGARIEN
Champions LeagueLevski Sofia4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueCherno More Varna3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLitex Lovech4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCSKA SofiaGruppespil
Europa LeagueLevski SofiaGruppespil
CYPERN
Champions LeagueApoel NicosiaGruppespil
Europa LeagueAnorthosis2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOmonia Nicosia3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKinyras Peyias3. kvalifikationsrunde
DANMARK
Champions LeagueFC København4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueAaB2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRanders FC3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBrøndby4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOB4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC KøbenhavnSekstendedelsfinaler
ENGLAND
Champions LeagueLiverpoolGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueManchester UnitedKvartfinale
Champions LeagueArsenalKvartfinale
Champions LeagueChelseaOttendedelsfinaler
Europa LeagueAston Villa4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueEvertonSekstendedelsfinaler
Europa LeagueFulhamFinale, taber
Europa LeagueLiverpoolSemifinaler
ESTLAND
Champions LeagueLevadia3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueKaljo Nomme1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTrans Narva1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFlora Tallinn2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLevadia4. kvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueInter2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHJK Helsinki2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHonka Espoo3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Lahti3. kvalifikationsrunde
FRANKRIG
Champions LeagueOlympique MarseilleGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueBordeauxKvartfinale
Champions LeagueOlympique LyonSemifinale
Europa LeagueGuingamp4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueToulouseGruppespil
Europa LeagueLilleOttendedelsfinaler
Europa LeagueOlympique MarseilleOttendedelsfinaler
FÆRØERNE
Champions LeagueEB2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueB361. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNSI1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHB2. kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueGeorgia Tbilisi2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOlimpi Rustavi2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZestafoni2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Tbilisi3. kvalifikationsrunde
GRÆKENLAND
Champions LeaguePanathinaikos4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueOlympiakos PiræusOttendedelsfinaler
Europa LeagueLarissa2. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePAOK Saloniki4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAEK AthenGruppespil
Europa LeaguePanathinaikosOttendedelsfinaler
HOLLAND
Champions LeagueTwente3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueAZ AlkmaarGruppespil
Europa LeagueNAC Breda4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHeerenveenGruppespil
Europa LeagueAjaxSekstendedelsfinaler
Europa LeaguePSV EindhovenSekstendedelsfinaler
Europa LeagueTwenteSekstendedelsfinaler
HVIDERUSLAND
Champions LeagueBATE Borisov3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueMTZ-Ripo2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDynamo Minsk2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNaftan Novopolotsk2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBATE BorisovGruppespil
IRLAND
Champions LeagueBohemians2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSligo Rovers1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDerry City3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSt. Patricks4. kvalifikationsrunde
ISLAND
Champions LeagueHafnarfjordur2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKeflavik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFram2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKR Reykjavik3. kvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueMaccabi HaifaGruppespil
Europa LeagueMaccabi Netanya3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBnei Yehuda4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHapoel Tel AvivSekstendedelsfinaler
ITALIEN
Champions LeagueJuventusGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueAC MilanOttendedelsfinaler
Champions LeagueInterFinale, vinder
Champions LeagueFiorentinaOttendedelsfinaler
Europa LeagueLazioGruppespil
Europa LeagueGenoaGruppespil
Europa LeagueAS RomaSekstendedelsfinaler
Europa LeagueJuventusOttendedelsfinaler
KASAKHSTAN
Champions LeagueFK Aktobe3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueOkzhetpes Kokshetau1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueIrtysh Pavlodar1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTobol Kustanai2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Aktobe4. kvalifikationsrunde
KROATIEN
Champions LeagueDinamo Zagreb3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueSlaven Koprivnica3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK Rijeka3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHajduk Split3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo ZagrebGruppespil
LETLAND
Champions LeagueVentspils4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueLiepajas Metalurgs2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinaburg2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSkonto Riga2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVentspilsGruppespil
LIECHTENSTEIN
Europa LeagueFC Vaduz3. kvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueEkranas2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFBK Kaunas2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSuduva2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVetra Vilnius3. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueF912. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGrevenmacher1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUN Käerjeng1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDifferdange 032. kvalifikationsrunde
MAKEDONIEN
Champions LeagueMakedonija Skopje2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRenova Dzepciste1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMilano Kumanovo2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRabotnicki3. kvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueHibernians1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBirkirkara1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueValletta2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSliema Wanderers2. kvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueSheriff Tiraspol4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueDacia Chisinau2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueIskra-Stal Ribnita2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZimbru Chisinau2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSheriff TiraspolGruppespil
MONTENEGRO
Champions LeagueFK Mogren2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSutjeska Niksic1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBuducnost1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOFK Petrovac3. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueGlentoran2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLinfield1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDistillery1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCrusaders2. kvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueStabæk3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueRosenborg2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFredrikstad3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVålerengen3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTromsø4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueStabæk4. kvalifikationsrunde
POLEN
Champions LeagueWisla Krakow2. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePolonia Warszawa3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLegia Warszawa3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLech Poznan4. kvalifikationsrunde
PORTUGAL
Champions LeagueSporting Lissabon4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueFC PortoOttendedelsfinaler
Europa LeagueSporting Braga3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFerreira3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFunchalGruppespil
Europa LeagueBenficaKvartfinale
Europa LeagueSporting LissabonOttendedelsfinaler
RUMÆNIEN
Champions LeagueFC Timisoara4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueUnirea UrziceniGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueFC Vaslui4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCFR ClujGruppespil
Europa LeagueDinamo BukarestGruppespil
Europa LeagueSteaua BukarestGruppespil
Europa LeagueFC TimisoaraGruppespil
Europa LeagueUnirea UrziceniSekstendedelsfinaler
RUSLAND
Champions LeagueDynamo Moskva3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueRubin KazanGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueCSKA MoskvaKvartfinale
Europa LeagueKrylia Sovetov Samara3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAmkar Perm4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDynamo Moskva4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZenit4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRubin KazanOttendedelsfinaler
SAN MARINO
Champions LeagueTre Fiori1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueJuvenes Dogana2. kvalifikationsrunde
SCHWEIZ
Champions LeagueFC ZürichGruppespil
Europa LeagueYoung Boys3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Sion4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC BaselGruppespil
SERBIEN
Champions LeaguePartizan Beograd3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFK Sevojno3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVojvodina Novi Sad3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRøde Stjerne Beograd4. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePartizan BeogradGruppespil
SKOTLAND
Champions LeagueCeltic4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueGlasgow RangersGruppespil
Europa LeagueFalkirk FC2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAberdeen3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMotherwell3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHearts4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCelticGruppespil
SLOVAKIET
Champions LeagueSlovan Bratislava3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueSpartak Trnava2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlovan Bratislava4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMSK Zilina4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMFK Kosice4. kvalifikationsrunde
SLOVENIEN
Champions LeagueNK Maribor3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueNova Gorica2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRudar Velenje2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueIB Ljubljana3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK Maribor4. kvalifikationsrunde
SPANIEN
Champions LeagueFC BarcelonaSemifinale
Champions LeagueReal MadridOttendedelsfinaler
Champions LeagueSevillaOttendedelsfinaler
Champions LeagueAtletico MadridGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueAthletic BilbaoSekstendedelsfinaler
Europa LeagueVillarrealSekstendedelsfinaler
Europa LeagueValenciaKvartfinale
Europa LeagueAtletico MadridFinale, vinder
SVERIGE
Champions LeagueKalmar FF2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueIFK Göteborg3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHelsingborg3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueElfsborg4. kvalifikationsrunde
TJEKKIET
Champions LeagueSparta Prag3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueSlavia Prag3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFK Teplice4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSigma Olomouc4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlovan Liberec4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSparta PragGruppespil
Europa LeagueSlavia PragGruppespil
TYRKIET
Champions LeagueSivasspor3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueBesiktasGruppespil
Europa LeagueSivasspor4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTrabzonspor4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGalatasaraySekstendedelsfinaler
Europa LeagueFenerbahceSekstendedelsfinaler
TYSKLAND
Champions LeagueWolfsburgGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueBayern MünchenFinale, taber
Champions LeagueStuttgartOttendedelsfinaler
Europa LeagueHertha BerlinSekstendedelsfinaler
Europa LeagueHamburger SVSemifinale
Europa LeagueWerder BremenOttendedelsfinaler
Europa LeagueWolfsburgKvartfinaler
UKRAINE
Champions LeagueShakhtar Donetsk3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueDinamo KievGruppespil
Europa LeagueMetalist Kharkiv4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMetalurg Donetsk4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVorskla Poltava4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShakhtar DonetskSekstendedelsfinaler
UNGARN
Champions LeagueDebrecenGruppespil
Europa LeagueHaladas Szombathely2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUjpest TE2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHonved Budapest3. kvalifikationsrunde
WALES
Champions LeagueRhyl FC2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueThe New Saints1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLlanelli FC1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBangor City2. kvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueFC Salzburg4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueRapid WienGruppespil
Europa LeagueAustria WienGruppespil
Europa LeagueSturm GrazGruppespil
Europa LeagueFC SalzburgSekstendedelsfinaler
  Forside

DELTAGERE
  Albanien  Luxembourg
  Andorra  Makedonien
  Armenien  Malta
  Aserbajdsjan  Moldova
  Belgien  Montenegro
  Bosnien  Nordirland
  Bulgarien  Norge
  Cypern  Polen
  Danmark  Portugal
  England  Rumænien
  Estland  Rusland
  Finland  San Marino
  Frankrig  Schweiz
  Færøerne  Serbien
  Georgien  Skotland
  Grækenland  Slovakiet
  Holland  Slovenien
  Hviderusland  Spanien
  Irland  Sverige
  Island  Tjekkiet
  Israel  Tyrkiet
  Italien  Tyskland
  Kasakhstan  Ukraine
  Kroatien  Ungarn
  Letland  Wales
  Liechtenstein  Østrig
  Litauen

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalifikationsrunde (mester) 
  3. kvalifikationsrunde (ikke mester)
  4. kvalifikationsrunde (mester) 
  4. kvalifikationsrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalifikationsrunderunde 
  2. kvalifikationsrunderunde 
  3. kvalifikationsrunderunde 
  4. kvalifikationsrunderunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler 
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2008/2009
  2010/2011
  Øvrige år