Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 19. november 2019 kl. 22:13
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2008/2009
EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
02.07.2009RANDERS FC - Linfield   4-0 (1-0)
1-0 Søren Berg (36) ; 2-0 Tidiane Sane (47) ; 3-0 Marc Nygaard (79) ; 4-0 Kasper Lorentzen (80)
09.07.2009Linfield - RANDERS FC   0-3 (0-1)
0-1 Ricki Olsen (21) ; 0-2 Kasper Lorentzen (51) ; 0-3 Søren Berg (82)
Randers FC til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-0
 
02.07.2009Anorthosis - UN KÄERJENG   5-0 (2-0)
1-0 Selvmål, Da Costa Magal (10) ; 2-0 Nicos Katsavakis (25) ; 3-0 Nikolaos Frousos (62) ; 4-0 Cafu (67) ; 5-0 Nikolaos Frousos (90)
09.07.2009UN KÄERJENG - Anorthosis   1-2 (0-1)
0-1 Lukasz Sosin (44) ; 0-2 Nikolaos Frousos (60) ; 1-2 Alessandro Fiorani (90)
Anorthosis til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-1
 
02.07.2009BANANTS - SIROKI BRIJEG   0-2 (0-1)
0-1 Jure Ivankovic (41) ; 0-2 Tiago Todrigues (66)
09.07.2009SIROKI BRIJEG - BANANTS   0-1 (0-0)
0-1 Artak Dashyan (87)
Siroki Brijeg til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
02.07.2009BUDUCNOST - POLONIA WARSZAWA   0-2 (0-0)
0-1 Igor Koziol (54), Tomasz Jodlowiec (65)
09.07.2009POLONIA WARSZAWA - BUDUCNOST   0-1 (0-0)
0-1 Ivan Vukovic (51)
Polonia Warszawa til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
02.07.2009DINABURG - KALJU NOMME   2-1 (0-0)
1-0 Valerijs Afanasjevs (63) ; 1-1 Mikk Haavistu (90) ; 2-1 Vasili Guchashvili (90)
09.07.2009KALJU NOMME - DINABURG   0-0 (0-0)
Dinaburg til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
02.07.2009Distillery - ZESTAFONI   1-5 (0-4)
0-1 Nickoloz Gelashvili (11) ; 0-2 Shota Grigalashvili (22) ; 0-3 Nickoloz Gelashvili (34) ; 0-4 Shota Grigalashvili (38) ; 0-5 Tornike Aptsiauri (52) ; 1-5 Gavin Whelan (88)
09.07.2009ZESTAFONI - Distillery   6-0 (4-0)
1-0 Jaba Dvali (5) ; 2-0 Jaba Dvali (39) ; 3-0 Jaba Dvali (42) ; 4-0 Nickoloz Gelashvili (45) ; 5-0 Aleks Benashvili (87) ; 6-0 Aleks Benashvili (90)
Zestafoni til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 11-1
 
02.07.2009DYNAMO MINSK - RENOVA DZEPCISTE   2-1 (0-1)
0-1 Besart Ibraimi (41) ; 1-1 Sergei Kislyak, straffe (72) ; 2-1 Oleg Strakhanovich (87)
09.07.2009RENOVA DZEPCISTE - DYNAMO MINSK   1-1 (1-1)
1-0 Besart Ibraimi (12) ; 1-1 Sergei Kislyak, straffe (38)
Dynamo Minsk til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
02.07.2009FC LAHTI - Dinamo Tirana   4-1 (2-1)
1-0 Rafael Pires Vieira (2) ; 1-1 Bekim Kuli (28) ; 2-1 Janne Moilanen (43) ; 3-1 Heikki Haara (52) ; 4-1 Rafael Pires Vieira (86)
09.07.2009Dinamo Tirana - FC LAHTI   2-0 (1-0)
1-0 Papa Diop (13) ; 2-0 Papa Diop (70)
FC Lahti til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
 
02.07.2009Fram - THE NEW SAINTS   2-1 (1-1)
0-1 Steve Evans (24) ; 1-1 Joseph Tillen, straffe (33) ; 2-1 Heidar Geir Juliusson (48)
09.07.2009THE NEW SAINTS - Fram   1-2 (1-1)
1-0 Steve Evans (11) ; 1-1 Almar Ormarsson (16) ; 1-2 Samuel Tillen, straffe (66)
Fram til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
 
02.07.2009GREVENMACHER - VETRA VILNIUS   0-2 (0-2)
0-1 Evaldas Grigaitis (11) ; 0-2 Nikolaj Masitsev (26)
09.07.2009VETRA VILNIUS - GREVENMACHER   3-0 (3-0)
1-0 Selvmål, Daniel Huss (18) ; 2-0 Tadas Kijanskas (33) ; 3-0 Robertas Vezevicius (37)
Vetra Vilnius til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
 
02.07.2009HALADAS SZOMBATHELY - IRTYSH PAVLODAR   1-0 (0-0)
1-0 Krisztian Kenesei (79)
09.07.2009IRTYSH PAVLODAR - HALADAS SZOMBATHELY   2-1 (2-1)
1-0 Igor Yurin (20) ; 1-1 Selvmål, Vladislav Chernyshov (24) ; 2-1 Selvmål, Gabor Rajos (36)
Haladas Szombathely til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
 
02.07.2009HELSINGBORG - MIKA ASHTARAK   3-1 (0-0)
1-0 Henrik Larsson (50) ; 1-1 Ulises Montenegro Cano (66) ; 2-1 Henrik Larsson (86) ; 3-1 Erik Sundin (90)
09.07.2009MIKA ASHTARAK - HELSINGBORG   1-1 (0-0)
0-1 René Makondele (68) ; 1-1 Ednei, straffe (83)
Helsingborg til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
 
02.07.2009MOTHERWELL - LLANELLI   0-1 (0-1)
0-1 Craig Jones (28)
09.07.2009LLANELLI - MOTHERWELL   0-3 (0-2)
0-1 John Sutton (8) ; 0-2 John Sutton (25) ; 0-3 Jamie Murphy (72)
Motherwell til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
02.07.2009NSI - Rosenborg   0-3 (0-1)
0-1 Dario Zahora (21) ; 0-2 Dario Zahora (59) ; 0-3 Mikael Lustig, straffe (89)
09.07.2009Rosenborg - NSI   3-1 (1-1)
0-1 Karoly Potemkin (6) ; 1-1 Steffen Iversen (39) ; 1-2 Didier Konan Ya, straffe (90) ; 1-3 Trond Olsen (90)
Rosenborg til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
 
02.07.2009OLIMPI RUSTAVI - B36   2-0 (1-0)
1-0 Giorgi Megreladze (10; ; 2-0 Giorgi Megreladze (88)
09.07.2009B36 - OLIMPI RUSTAVI   0-2 (0-2)
0-1 Irakli Sirbiladze (5) ; 0-2 Gela Khubua (28)
Olimpi Rustavi til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
 
02.07.2009SIMURQ ZAGATALA - BNEI YEHUDA   0-1 (0-0)
0-1 Din Mori (83)
09.07.2009BNEI YEHUDA - SIMURQ ZAGATALA   3-0 (1-0)
1-0 Pedro Joaquin Galvan (27) ; 2-0 Pedro Joaquin Galvan (66) ; 3-0 Moshe Biton (86)
Bnei Yehuda til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
 
02.07.2009SLAVEN KOPRIVNICA - BIRKIRKARA   1-0 (1-0)
1-0 Csaba Csizmadia (3)
09.07.2009BIRKIRKARA - SLAVEN KOPRIVNICA   0-0 (0-0)
Slaven Koprivnica til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
 
02.07.2009SLIGO ROVERS - VLLAZNIA   1-2 (0-0)
0-1 Dritan Smajlaj (69) ; 0-2 Selvmål, Alan Keane (75) ; 1-2 Rafael Cretaro, straffe (89)
09.07.2009VLLAZNIA - SLIGO ROVERS   1-1 (1-0)
1-0 Ndricim Shtubina (42) ; 1-1 Alan Keane (84)
Vllaznia til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
02.07.2009Spartak Trnava - Inter BAKU   2-1 (2-0)
1-0 Vladimir Kozuch (20) ; 2-0 Vladimir Kozuch (26) ; 2-1 Gutierrez Freitas (80)
09.07.2009Inter BAKU - Spartak Trnava   1-3 (1-2)
1-0 Walter Guglielmone (11) ; 1-1 Igor Sukennik (34) ; 1-2 Vladimir Kozuch (40) ; 1-3 Roman Prochazka (48)
Spartak Trnava til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
 
02.07.2009SUTJESKA NIKSIC - MTZ-RIPO   1-1 (0-0)
1-0 Drazen Medjedovic (49) ; 1-1 Anton Bubnov (77)
09.07.2009MTZ-RIPO - SUTJESKA NIKSIC   2-1 (0-0 ; 1-1)   Efter forlænget spilletid
0-1 Miroslav Todorovic (63) ; 1-1 Nikolai Ryndyuk (67) ; 2-1 Nikolai Ryndyuk (111)
MTZ-RIPO til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
02.07.2009TRANS NARVA - RUDAR VELENJE   0-3 (0-1)
0-1 Fabijan Cipot, straffe (9) ; 0-2 Nik Omladic (61) ; 0-3 Damjan Trifkovic (89)
09.07.2009RUDAR VELENJE - TRANS NARVA   3-1 (1-0)
1-0 Fabijan Cipot (38) ; 2-0 Arnel Mahmutovic (69) ; 3-0 Fabijan Cipot (73) ; 3-1 Sergei Starovoitov (74)
Rudar Velenje til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
 
02.07.2009VALLETTA - KEFLAVIK   3-0 (1-0)
1-0 Dyson Falzon (25) ; 2-0 Njongo Priso (49) ; 3-0 Geert Den Ouden (72)
09.07.2009KEFLAVIK - VALLETTA   2-2 (0-1)
0-1 Dyson Falzon (41) ; 1-1 Jon Gunnar Eysteinsson (55) ; 2-1 Johann Gudmundsson (72) ; 2-2 Njongo Priso (82)
Valletta til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
 
02.07.2009ZIMBRU CHISINAU - OKZHETPES KOKSHETAU   1-2 (1-2)
1-0 Ion Demerji (48) ; 1-1 Kuanysh Karakulov (72) ; 1-2 Serik Dosmanbetov (74)
09.07.2009OKZHETPES KOKSHETAU - ZIMBRU CHISINAU   0-2 (0-2)
0-1 Oleg Andronic (16) ; 0-2 Gheorghe Andronic (19)
Zimbru Chisinau til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
  Turneringsstruktur

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler 
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2008/2009
  2010/2011
  Øvrige år