Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 19. oktober 2019 kl. 03:56
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2008/2009
EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
16.07.2009SUDUVA - RANDERS FC   0-1 (0-1)
0-1 Mikkel Beckmann (23)
23.07.2009RANDERS FC - SUDUVA   1-1 (1-0)
1-0 Selvmål, Povilas Leimonas (17) ; 1-1 Povilas Luksys (58)
Randers FC til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
16.07.2009AAB - SLAVIJA SARAJEVO   0-0 (0-0)
23.07.2009SLAVIJA SARAJEVO - AAB   3-1 (1-0)
1-0 Levani Kutalia (35) ; 2-0 Dejan Djermanović (48) ; 2-1 Andreas Johansson (51) ; 3-1 Vučina Sćepanović (90)
Slavija Sarajevo til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
16.07.2009BRØNDBY - FLORA TALLINN   0-1 (0-0)
0-1 Tonis Vanna (50)
23.07.2009FLORA TALLINN - BRØNDBY   1-4 (0-3)
0-1 Ousman Jallow (28) ; 0-2 Alexander Farnerud (35) ; 0-3 Samuel Holmén (45) ; 1-3 Siksten Kasimir (80) ; 1-4 Jan Kristiansen
Brøndby til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
 
16.07.2009Anorthosis - OFK PETROVAC   2-1 (2-0)
1-0 Ricardo Fernandes (11) ; 2-0 Vincent Laban (14) ; 2-1 Milos Lakic (84)
23.07.2009OFK PETROVAC - Anorthosis   3-1 (1-1 ; 2-1)   Efter forlænget spilletid
1-0 Zdravko Dragicevic (15) ; 1-1 Nicos Katsavakis (45) ; 2-1 Luka Rotkovic (78) ; 3-1 Luka Rotkovic (103)
OFK Petrovac til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
 
16.07.2009BNEI YEHUDA - DINABURG   4-0 (2-0)
1-0 Pedro Joaquín Galván (25) ; 2-0 Din Mori (38) ; 3-0 Elran Atar (67) ; 4-0 Liroy Zhairi (90)
23.07.2009DINABURG - BNEI YEHUDA   0-1 (0-1)
0-1 Elran Atar (32)
Bnei Yehuda til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
 
16.07.2009CHERNO MORE VARNA - ISKRA-STAL RIBNITA   1-0 (0-0)
1-0 Miroslav Manolov (44)
23.07.2009ISKRA-STAL RIBNITA - CHERNO MORE VARNA   0-3 (0-1)
0-1 Miroslav Manolov (25) ; 0-2 Miroslav Manolov (54) ; 0-3 Daniel Georgiev (60)
Cherno More Varna til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
 
14.07.2009Crusaders - RABOTNICKI   1-1 (0-0)
0-1 Bobi Bozinovski (47) ; 1-1 David Rainey (90)
23.07.2009RABOTNICKI - Crusaders   4-2 (2-0)
1-0 Bobi Bozinovski (20) ; 2-0 Ze Carlos (35) ; 2-1 Jordan Owens (69) ; 3-1 Ze Carlos (79) ; 4-1 Filip Petkovski (84) ; 4-2 Martin Donnelly (90)
Rabotnicki til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-3
 
16.07.2009DIFFERDANGE 03 - NK RIJEKA   1-0 (0-0)
1-0 Pierre Olivier Piskor (61)
23.07.2009NK RIJEKA - DIFFERDANGE 03   3-0 (2-0)
1-0 Tarik Cerić (20) ; 2-0 Anas Sharbini (24) ; Ahmad Sharbini (64)
NK Rijeka til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
16.07.2009DYNAMO MINSK - TROMSØ   0-0 (0-0)
23.07.2009TROMSØ - DYNAMO MINSK   4-1 (1-0)
1-0 Tommy Knarvik (1-0) ; 2-0 Selvmål, Aleksandr Martynovich (76) ; 2-1 Bruno Zita Mbanangoye (83) ; 3-1 Morten Opsal Moldskred (89) ; 4-1 Tommy Knarvik (90)
Tromsø til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
16.07.2009ELFSBORG - HALADAS SZOMBATHELY   3-0 (0-0)
1-0 Anders Svensson (61) ; 2-0 Stefan Ishizaki (83) ; 3-0 Stefan Avdic (90)
23.07.2009HALADAS SZOMBATHELY - ELFSBORG   0-0 (0-0)
Elfsborg til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
 
16.07.2009FALKIRK - FC VADUZ   1-0 (0-0)
1-0 Ryan Flynn (50)
23.07.2009FC VADUZ - FALKIRK   2-0 (1-0 ; 1-0)   Efter forlænget spilletid
1-0 Emil Noll (24) ; 2-0 Franz Burgmeier (105)
FC Vaduz til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
16.07.2009FC Basel - SANTA COLOMA   3-0 (0-0)
1-0 Serkhan Sahin (23) ; 2-0 Marco Streller (48) ; 3-0 Federico Almerares (59)
23.07.2009SANTA COLOMA - FC Basel   1-4 (1-3)
0-1 Marco Streller (12) ; 0-2 Marcos Gelabert (15) ; 0-3 Selvmål, Jose Alvarez (40) ; 1-3 Maicon Dos Santos, straffe (43) ; 1-4 Federico Almerares (88)
FC Basel til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-1
 
16.07.2009FK Sarajevo - Spartak Trnava   1-0 (1-0)
1-0 Milan Muminovic (14)
23.07.2009Spartak Trnava - FK Sarajevo   1-1 (1-0)
1-0 Peter Dolezaj (19) ; 1-1 Adis Jahovik (88)
FK Sarajevo til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
16.07.2009FK SEVOJNO - FBK KAUNAS   0-0 (0-0)
23.07.2009FBK KAUNAS - FK SEVOJNO   1-1 (0-0)
0-1 Vladimir Vujovic (48) ; 1-1 Mantas Fridrikas (76)
FK Sevojno til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
 
16.07.2009FLAMURTARI - MOTHERWELL   1-0 (0-0)
1-0 Emir Strati (66)
23.07.2009MOTHERWELL - FLAMURTARI   8-1 (6-0)
1-0 Jamie Murphy (16) ; 2-0 Jamie Murphy (19) ; 3-0 Paul Slane (25) ; 4-0 Ross Forbes, straffe (28) ; 5-0 Jamie Murphy (34) ; 6-0 Shaun Hutchinson (38) ; 7-0 Ross Forbes (50) ; 7-1 Odise Roshi (64) ; 8-1 Robert McHugh (72)
Motherwell til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-2
 
16.07.2009HONKA ESPOO - BANGOR CITY   2-0 (1-0)
1-0 Joel Perovuo (15) ; 2-0 Rasmus Schüller (74)
23.07.2009BANGOR CITY - HONKA ESPOO   0-1 (0-1)
0-1 Jami Puustinen (39)
Honka Espoo til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
 
16.07.2009JUVENES DOGANA - POLONIA WARSZAWA   0-1 (0-1)
0-1 Daniel Kokosinski (2)
23.07.2009POLONIA WARSZAWA - JUVENES DOGANA   4-0 (2-0)
1-0 Marcelo Sarvas (10) ; 2-0 Adrian Mierzejewski (45) ; 3-0 Michał Chalbiński (54) ; 4-0 Marcelo Sarvas (65)
Polonia Warszawa til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
 
16.07.2009KR Reykjavik - LARISSA   2-0 (0-0)
1-0 Baldur Sigurdsson (55) ; 2-0 Bjorgolfur Takefusa (90)
23.07.2009LARISSA - KR Reykjavik   1-1 (1-0)
1-0 Athanasios Tsigas (28) ; 1-1 Gretar Sigurdsson (75)
KR Reykjavik til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
16.07.2009Legia Warszawa - OLIMPI RUSTAVI   3-0 (0-0)
1-0 Adrian Paluchowski (19) ; 2-0 Tomasz Kielbowicz (70) ; 3-0 SeBastian Szalachowski (82)
23.07.2009OLIMPI RUSTAVI - Legia Warszawa   0-1 (0-1)
0-1 SeBastian Szalachowski (8)
Legia Warszawa til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
 
16.07.2009LIEPAJAS METALURGS - DINAMO TBILISI   2-1 (1-0)
1-0 G Karlsons (41) ; 2-0 Kirhners (54) ; 2-1 Khmaladze (68)
23.07.2009DINAMO TBILISI - LIEPAJAS METALURGS   3-1 (1-0)
1-0 Giorgi Merebashvili (18) ; 1-1 Maksims Rafalskis (49) ; 2-1 Guram Kashia (53) ; 3-1 Giorgi Merebashvili (63)
Dinamo Tbilisi til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
 
16.07.2009METALURG DONETSK - MTZ-RIPO   3-0 (0-0)
1-0 Musawengosi Mguni (34) ; 2-0 Henrik Mkhitaryan (42) ; 3-0 Olexiy Godin (66)
23.07.2009MTZ-RIPO - METALURG DONETSK   1-2 (1-1)
1-0 Nicolas Ceolin (16) ; 1-1 Musawengosi Mguni (36) ; 1-2 Henrik Mkhitaryan (85)
Metalurg Donetsk til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
 
16.07.2009MILANO KUMANOVO - SLAVEN KOPRIVNICA   0-4 (0-4)
0-1 Csaba Csizmadia (26) ; 0-2 Aljosa Vojnovic (39) ; 0-3 Aljosa Vojnovic (41) ; 0-4 Aljosa Vojnovic (44)
23.07.2009SLAVEN KOPRIVNICA - MILANO KUMANOVO   8-2 (2-0)
1-0 Matija Poredski (24) ; 2-0 Bojan Vrucina (45) ; 2-1 Sasa Stojanovic (59) ; 3-1 Franjo Tepuric (61) ; 4-1 Franjo Tepuric (74) ; 4-2 Armend Alimi (74) ; 5-2 Aljosa Vojnovic (78) ; 6-2 Mario Gregurina (80) ; 7-2 Mario Juric (81) ; 8-2 Aljosa Vojnovic (88)
Slaven Koprivnica til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 12-2
 
16.07.2009MSK ZILINA - DACIA CHISINAU   2-0 (0-0)
1-0 Tomas Oravec (57) ; 2-0 Ivan Lietava (77)
23.07.2009DACIA CHISINAU - MSK ZILINA   0-1 (0-0)
0-1 Tomas Oravec (47)
MSK Zilina til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
 
16.07.2009NAC Breda - GANDZASAR KAPAN   6-0 (1-0)
1-0 Kees Kwakman (24) ; 2-0 Edwin De Graaf (55) ; 3-0 Matthew Amoah (57) ; 4-0 Matthew Amoah (61) ; 5-0 Edwin De Graaf (70) ; 6-0 Anthony Lurling (68)
23.07.2009GANDZASAR KAPAN - NAC Breda   0-2 (0-2)
0-1 Anthony Lurling (14) ; 0-2 Edwin de Graaf (34)
NAC Breda til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-0
 
16.07.2009NAFTAN NOVOPOLOTSK - AA Gent   2-1 (1-0)
1-0 Aleksandr Degterev (21) ; 2-0 Aleksandr Degterev (66) ; 2-1 Milos Maric (90)
23.07.2009AA Gent - NAFTAN NOVOPOLOTSK   1-0 (0-0)
1-0 Yassine El Ghanassy (54)
AA Gent til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
 
16.07.2009NOVA GORICA - FC LAHTI   1-0 (0-0)
1-0 Admir Krsic (39)
23.07.2009FC LAHTI - NOVA GORICA   2-0 (0-0)
1-0 Jari Litmanen (66) ; 2-0 Rafael Pires Vieira (79)
FC Lahti til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
16.07.2009Omonia Nicosia - HB   4-0 (3-0)
1-0 Christos Karipidis (4) ; 2-0 Christos Patsatzoglou (11) ; 3-0 Maciej Żurawski (34) ; 4-0 Georgios Efrem (85)
23.07.2009HB - Omonia Nicosia   1-4 (0-1)
0-1 Michalis Konstantinou (27) ; Rokur Jespersen (56) ; 1-2 Michalis Konstantinou (66) ; 1-3 Michalis Konstantinou (78) ; 1-4 Timo Wenzel (90)
Omonia Nicosia til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-1
 
16.07.2009Rapid Wien - VLLAZNIA   5-0 (1-0)
1-0 Steffen Hofmann, straffe (33) ; 2-0 Nikica Jelavic (68) ; 3-0 Nikica Jelavic (73) ; 4-0 Christopher Trimmel (83) ; 5-0 Erwin Hoffer (85)
23.07.2009VLLAZNIA - Rapid Wien   0-3 (0-0)
0-1 Steffen Hofmann (66) ; 0-2 Axel Lawaree (76) ; 0-3 Steffen Hofmann (90)
Rapid Wien til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-0
 
16.07.2009Rosenborg - GARABAQ AGDAM   0-0 (0-0)
23.07.2009GARABAQ AGDAM - Rosenborg   1-0 (1-0)
1-0 Rashad F. Sadygov (45)
Garabaq Agdam til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
 
16.07.2009RUDAR VELENJE - Røde Stjerne Beograd   0-1 (0-0)
0-1 Slavko Perovic (59)
23.07.2009Røde Stjerne Beograd - RUDAR VELENJE   4-0 (1-0)
1-0 Vladimir Bogdanović (37) ; 2-0 Aleksandar Jevtić (74) ; 3-0 Carlos Mendes (85) ; 4-0 Aleksandar Jevtić (90)
Røde Stjerne Beograd til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
 
16.07.2009SIGMA OLOMOUC - Fram   1-1 (0-1)
0-1 Jon Gudni Fjoluson (21) ; 1-1 Daniel Rossi Silva (89)
23.07.2009Fram - SIGMA OLOMOUC   0-2 (0-0)
0-1 Michael Hubnik (47) ; 0-2 Rudolf Otepka (57)
Sigma Olomouc til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
16.07.2009SKONTO RIGA - Derry City   1-1 (1-1)
1-0 Igors Kozlovs (17) ; 1-1 Thomas McManus (44)
23.07.2009Derry City - SKONTO RIGA   1-0 (0-0)
1-0 Kevin Deery (57)
Derry City til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
Sliema Wanderers - MACCABI NETANYA   0-0 (0-0)
23.07.2009MACCABI NETANYA - Sliema Wanderers   3-0 (0-0)
1-0 Maoz Samya (58) ; 2-0 Hen Ezra (84) ; 3-0 Ahmad Sabaa (89)
Maccabi Netanya til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
 
16.07.2009ST. PATRICKS - VALLETTA   1-1 (1-0)
1-0 Declan O'Brien (38) ; 1-1 Gilbert Agius (65)
23.07.2009VALLETTA - ST. PATRICKS   0-1 (0-0)
0-1 Declan O'Brien (80)
St. Patricks til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
16.07.2009Steaua Bukarest - UJPEST TE   2-0 (0-0)
1-0 Romeo Surdu (46) ; 2-0 Bogdan Stancu (72)
23.07.2009UJPEST TE - Steaua Bukarest   1-2 (0-0)
0-1 János Székely (58) ; 0-2 Rafał Grzelak (66) ; 1-2 Tamás Vasko (82)
Steaua Bukarest til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
16.07.2009Sturm Graz - SIROKI BRIJEG   2-1 (2-0)
1-0 Mario Haas (12) ; 2-0 Andreas Hölzl (38) ; 2-1 Mario Ljubic (67)
23.07.2009SIROKI BRIJEG - Sturm Graz   1-1 (0-1)
0-1 Jakob Jantscher (41) ; 1-1 Dalibor Šilić (64)
Sturm Graz til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
16.07.2009TOBOL KUSTANAI - Galatasaray   1-1 (1-0)
1-0 Nurbol Zhumaskaliyev (2) ; 1-1 Milan Baros (58)
23.07.2009Galatasaray - TOBOL KUSTANAI   2-0 (0-0)
1-0 Mustafa Sarp (64) ; 2-0 Servet Çetin (90)
Galatasaray til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
16.07.2009VETRA VILNIUS - HJK Helsinki   0-1 (0-0)
0-1 Dawda Bah (15)
23.07.2009HJK Helsinki - VETRA VILNIUS   1-3 (1-2)
1-0 Mohamed Kamara (3) ; 1-1 Mindaugas Grigalevicius (27) ; 1-2 Algis Jankauskas (30) ; 1-3 Jevgenij Moroz (81)
Vetra Vilnius til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
16.07.2009ZESTAFONI - HELSINGBORG   1-2 (0-0)
0-1 Rasmus Jonsson (62) ; 1-1 Aleks Benashvili (70) ; 1-2 Henrik Larsson (89)
23.07.2009HELSINGBORG - ZESTAFONI   2-2 (0-2 ; 1-2)   Efter forlænget spilletid
0-1 Jaba Dvali (29) ; 0-2 Nikoloz Gelashvili (32) ; 1-2 Joel Ekstrand (90) ; 2-2 Erik Sundin (101)
Helsingborg til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
 
16.07.2009ZIMBRU CHISINAU - FERREIRA   0-0 (0-0)
23.07.2009FERREIRA - ZIMBRU CHISINAU   1-0 (0-0)
1-0 Cristiano (84)
Ferreira til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
  Turneringsstruktur

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler 
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2008/2009
  2010/2011
  Øvrige år