Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 21. oktober 2019 kl. 20:13
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2008/2009
EUROPA LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
30.07.2009BRØNDBY - Legia Warszawa   1-1 (0-1)
0-1 Macij Jwanski, straffe (40) ; 1-1 Alexander Farnerud, straffe (73)
06.08.2009Legia Warszawa - BRØNDBY   2-2 (1-1)
0-1 Max von Schleebrügge (6) ; 1-1 Piotr Giza (16) ; 2-1 Macij Jwanski, straffe (55) ; 2-2 Max von Schleebrügge (59)
Brøndby til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
 
30.07.2009RABOTNICKI - OB   3-4 (2-2)
0-1 Lucas 'Caca' De Deus Santos (20) ; 1-1 Dusan Savik (21) ; 2-1 Wandeir (24) ; 2-2 Lucas 'Caca' De Deus Santos (34) ; 2-3 Chris Sørensen, straffe (62) ; 2-4 Lucas 'Caca' De Deus Santos (70) ; 3-4 Ze Carlos (74)
06.08.2009OB - RABOTNICKI   3-0 (0-0)
1-0 Peter Utaka (53) ; 2-0 Peter Utaka (76) ; 3-0 Selvmål, Dragan Rodic (81)
OB til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-3
 
30.07.2009RANDERS FC - Hamburger SV   0-4 (0-2)
0-1 José Paolo Guerrero (11) ; 0-2 Jerome Boateng (24) ; 0-3 Mladen Petrić (53) ; 0-4 Piotr Trochowski, straffe (80)
06.08.2009Hamburger SV - RANDERS FC   0-1 (0-1)
0-1 Søren Berg (35)
Hamburger SV til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
30.07.2009Aberdeen - SIGMA OLOMOUC   1-5 (1-1)
0-1 Michael Hubník (17) ; 1-1 Charles Mulgrew (22) ; 1-2 LukᚠBajer (64) ; 1-3 Jakub Petr (69) ; 1-4 Michal Ordoš (83) ; 1-5 TomᚠHořava (90)
06.08.2009SIGMA OLOMOUC - Aberdeen   3-0 (3-0)
1-0 Tomas Janotka (5) ; 2-0 Marek Kascak, straffe (13) ; 3-0 Michael Hubnik (45)
Sigma Olomouc til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-1
 
30.07.2009AS Roma - AA Gent   3-1 (0-1)
0-1 Leye Mbaye (23) ; 1-1 Philippe Mexès (56) ; 2-1 Francesco Totti, straffe (73) ; 3-1 Mirko Vučinić (85)
06.08.2009AA Gent - AS Roma   1-7 (0-1)
0-1Francesco Totti (35) ; 0-2 Francesco Totti (56) ; 0-3 Daniele De Rossi (58) ; 0-4 Francesco Totti (64) ; 0-5 Daniele De Rossi (74) ; 1-5 Tim Smolders (78) ; 1-6 Jeremy Menez (79) ; 1-7 Stefano Okaka Chuka (86)
AS Roma til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 10-2
 
30.07.2009Athletic Bilbao - Young Boys   0-1 (0-1)
0-1 Seydou Doumbia (23)
06.08.2009Young Boys - Athletic Bilbao   1-2 (0-1)
0-1 Fernando Llorente (26) ; 0-2 Iker Muniain (72) ; 1-2 Joetex Frimpong (90)
Athletic Bilbao til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
 
28.07.2009BNEI YEHUDA - FERREIRA   1-0 (0-0)
1-0 Elran Atar (55)
06.08.2009FERREIRA - BNEI YEHUDA   0-1 (0-1)
0-1 Elran Atar (31)
Bnei Yehuda til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
 
30.07.2009Club Brugge - FC LAHTI   3-2 (2-1)
0-1 Janne Moilanen (6) ; 1-1 Joseph Akpala (12) ; 2-1 Jonathan Blondel (35) ; 2-2 Eero Korte (50) ; 3-2 Jonathan Blondel (90)
06.08.2009FC LAHTI - Club Brugge   1-1 (0-0)
0-1 Joseph Akpala (76) ; 1-1 Jukka Vanninen (87)
Club Brugge til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
 
30.07.2009CSKA Sofia - Derry City   1-0 (0-0)
1-0 Ivan Stoianov (74)
06.08.2009Derry City - CSKA Sofia   1-1 (0-0)
0-1 Marcos Antônio Malachias (70) ; 1-1 David Scullion (82)
CSKA Sofia til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
30.07.2009DINAMO TBILISI - Røde Stjerne Beograd   2-0 (1-0)
1-0 Giorgi Merebashvili (41) ; 2-0 Levan Khmaladze (87)
06.08.2009Røde Stjerne Beograd - DINAMO TBILISI   5-2 (3-2)
0-1 Selvmål, Dejan Lekic (3) ; 1-1 Slavko Perovic (18) ; 1-2 Mate Vatsadze (24) ; 2-2 Dejan Lekic (26) ; 3-2 Dejan Lekic (45) ; 4-2 Carlos Mendes, straffe (76) ; 5-2 Dejan Lekic (88)
Røde Stjerne Beograd til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-4
 
30.07.2009FC VADUZ - SLOVAN LIBEREC   0-1 (0-1)
0-1 Jan Blazek (43)
06.08.2009SLOVAN LIBEREC - FC VADUZ   2-0 (2-0)
1-0 Andrej Keric (17) ; 2-0 Jan Nezmar (22)
Slovan Liberec til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
 
30.07.2009FC VASLUI - Omonia Nicosia   2-0 (1-0)
1-0 Mike Temwanjera (20) ; 2-0 Mike Temwanjera (55)
04.08.2009Omonia Nicosia - FC VASLUI   1-1 (0-0)
0-1 Wesley Lopes da Silva (60) ; 1-1 Maciej Zurawski, straffe (84)
FC Vaslui til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
30.07.2009Fenerbahce - Honved Budapest   5-1 (3-0)
1-0 Roberto Carlos (13) ; 2-0 Daniel Güiza (30) ; 3-0 Daniel Güiza (40) ; 4-0 Daniel Güiza (61) ; 5-0 Alex (69) ; 5-1 Robert Zsolnai (78)
06.08.2009Honved Budapest - Fenerbahce   1-1 (0-1)
0-1 André Santos (9) ; 1-1 Attila Fritz (86)
Fenerbahce til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-2
 
30.07.2009FK SEVOJNO - LILLE   0-2 (0-2)
0-1 Robert Vittek (34) ; 0-2 Eden Hazard (39)
06.08.2009LILLE - FK SEVOJNO   2-0 (0-0)
1-0 Yohan Cabaye (72) ; 2-0 Tulio De Melo (85)
Lille til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
 
30.07.2009Fredrikstad - LECH POZNAN   1-6 (0-3)
0-1 Jakub Wilk (10) ; 0-2 Manuel Arboleda (22) ; 0-3 Manuel Arboleda (25) ; 1-3 Celso Borges (48) ; 1-4 Robert Lewandowski (51) ; 0-5 Sławomir Peszko (54) ; 1-6 Tomasz Bandrowski (56)
06.08.2009LECH POZNAN - Fredrikstad   1-2 (0-2)
0-1 Ardian Gashi (31) ; 0-2 Raio Piiroja (35) ; 1-2 Robert Lewandowski (63)
Lech Poznan til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-3
 
30.07.2009HELSINGBORG - FK Sarajevo   2-1 (1-1)
1-0 Christoffer Andersson, straffe (6) ; 1-1 Damir Hadžić (22) ; 2-1 Ólafur Ingi Skúlason (58)
06.08.2009FK Sarajevo - HELSINGBORG   2-1 (1-1 ; 2-1)   Efter forlænget spilletid
0-1 Rasmus Jonsson (2) ; 1-1 Damir Hadzic (38) ; 2-1 Alen Avdic (78)
FK Sarajevo til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (vandt 4-3 på straffe)
 
30.07.2009HONKA ESPOO - GARABAG AGDAM   0-1 (0-0)
0-1 Elvin Mammadov (69)
06.08.2009GARABAG AGDAM - HONKA ESPOO   2-1 (1-1)
Elvin Mammadov (32) ; 1-1 Sampo Koskinen (34) ; 2-1 Rashad F. Sadygov (80)
Garabag Agdam til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
30.07.2009IFK Göteborg - HAPOEL TEL AVIV   1-3 (1-0)
1-0 Tobias Hysén (21) ; 1-1 Etey Shechter (73) ; 1-2 Samuel Yeboah (78) ; 1-3 Bebars Natcho (90)
06.08.2009HAPOEL TEL AVIV - IFK Göteborg   1-1 (1-0)
Michael Zandberg (14) ; 1-1 Hannes Stiller (52)
Hapoel Tel Aviv til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
 
30.07.2009KR REYKJAVIIK - FC Basel   2-2 (2-0)
1-0 Gudmundur Benediktsson (6) ; 2-0 Grétar Sigurdsson (9) ; 2-1 Scott Chipperfield (58) ; 2-2 Federico Almerares (83)
06.08.2009FC Basel - KR Reykjavik   3-1 (1-1)
1-0 Alexander Frei (29) ; 1-1 Björgólfur Takefusa (45) ; 2-1 Xherdan Shaqiri (77) ; 3-1 Alexander Frei, straffe (80)
FC Basel til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-3
 
30.07.2009MACCABI NETANYA - Galatasaray   1-4 (1-1)
1-0 Bamidele Yampolsky (25) ; 1-1 Hakan Balta (30) ; 1-2 Harry Kewell (47) ; 1-3 Sabri Sarıoğlu (53) ; 1-4 Milan Baroš (73)
06.08.2009Galatasaray - MACCABI NETANYA   6-0 (2-0)
1-0 Barış Özbek (2) ; 2-0 Kader Keita (6) ; 3-0 Barış Özbek (51) ; 4-0 Shabani Nonda (56) ; 5-0 Shabani Nonda (60) ; 6-0 Shabani Nonda (90)
Galatasaray til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 10-1
 
16.07.2009METALURG DONETSK - IB LJUBLJANA   2-0 (1-0)
1-0 Olexiy Godin (20) ; 2-0 Mário Sergio, straffe (50)
06.08.2009IB LJUBLJANA - METALURG DONETSK   0-3 (0-0)
0-1 Henrik Mkhitaryan (67) ; 0-2 Musawengosi Mguni (83) ; 0-3 Velizar Dimitrov, straffe (85)
Metalurg Donetsk til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
 
30.07.2009MSK ZILINA - Hajduk Split   1-1 (0-0)
0-1 Rafael Paraiba (52) ; 1-1 David Kobylík, straffe (73)
06.08.2009Hajduk Split - MSK ZILINA   0-1 (0-0)
0-1 Ivan Lietava (76)
MSK Zilina til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
30.07.2009NK RIJEKA - METALIST KHARKIV   1-2 (0-1)
0-1 Alexei Eremenko Jr (43) ; 1-1 Ahmad Sharbini (59) ; 1-2 Volodymyr Lysenko (85)
06.08.2009METALIST KHARKIV - NK RIJEKA   2-0 (1-0)
1-0 Papa Gueye (12) ; 2-0 Denys Oliynyk (60)
Metalist Kharkiv til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
30.07.2009OFK PETROVAC - Sturm Graz   1-2 (1-0)
1-0 Mehmed Divanović (13) ; 1-1 Mario Haas, straffe (64) ; 1-2 Fabian Lamotte (76)
06.08.2009Sturm Graz - OFK PETROVAC   5-0 (2-0)
1-0 Samir Muratović (30) ; 2-0 Andreas Hölzl (43) ; 3-0 Andreas Hölzl (49) ; 4-0 Dominic Hassler (56) ; 5-0 Manuel Weber (83)
Sturm Graz til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-1
 
30.07.2009POLONIA WARSZAWA - NAC Breda   0-1 (0-1)
0-1 Kees Kwakman (39)
06.08.2009NAC Breda - POLONIA WARSZAWA   3-1 (2-0)
1-0 Matthew Amoah (25) ; 2-0 Anthony Lurling (45) ; 2-1 Filip Ivanovski (59) ; 3-1 Kees Kwakman (81)
NAC Breda til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
30.07.2009PSV Eindhoven - CHERNO MORE VARNA   1-0 (0-0)
1-0 Dirk Marcellis (90)
06.08.2009CHERNO MORE VARNA - PSV Eindhoven   0-1 (0-1)
0-1 Selvmål, Mamoutou Coulibaly (30)
PSV Eindhoven til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
 
30.07.2009Rapid Wien - KINYRAS PEYIAS   2-1 (1-0)
1-0 Stefan Maierhofer (25) ; 2-0 Nikica Jelavić (57) ; 2-1 José Filipe Correira Semedo (79)
06.08.2009KINYRAS PEYIAS - Rapid Wien   2-2 (1-1 ; 2-1)   Efter forlænget spilletid
0-1 Mario Konrad (30) ; 1-1 Edgar Marcelino, straffe (43) ; 2-1 Gonzalez Valdes (80) ; 2-2 Christopher Trimmel (111)
Rapid Wien til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
 
30.07.2009SLAVIJA SARAJEVO - MFK KOSICE   0-2 (0-1)
0-1 Ján Novák (11) ; 0-2 David Skutka (60)
06.08.2009MFK KOSICE - SLAVIJA SARAJEVO   3-1 (1-1)
Ján Novák (2) ; 1-1 Dejan Djermanović (17) ; 2-1 Peter Basista (55) ; 3-1 Robert Cicman (90)
MFK Kosice til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
 
30.07.2009SPORTING Sporting Braga - ELFSBORG   1-2 (0-1)
0-1 Helgi Valur Daníelsson (16) ; 1-1 Albert Meyong, straffe (50) ; 1-2 Emir Bajrami (73)
06.08.2009ELFSBORG - SPORTING Sporting Braga   2-0 (2-0)
1-0 James Keene (16) ; 2-0 James Keene (32)
Elfsborg til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
30.07.2009Steaua Bukarest - MOTHERWELL   3-0 (2-0)
1-0 Selvmål, Stephen Craigan (29) ; 2-0 Bănel Nicoliţă (45) ; 3-0 Bogdan Stancu (61)
06.08.2009MOTHERWELL - Steaua Bukarest   1-3 (1-0)
1-0 Ross Forbes (17) ; 1-1 Petre Marin, straffe (55) ; 1-2 Bogdan Stancu (67) ; 1-3 Bogdan Stancu (84)
Steaua Bukarest til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
 
30.07.2009ST. PATRICKS - KRYLIA SOVETOV SAMARA   1-0 (0-0)
1-0 Declan O'Brien (71)
06.08.2009KRYLIA SOVETOV SAMARA - ST. PATRICKS   3-2 (1-0)
1-0 Anton Bober (41) ; 2-0 Evgeni Savin (53) ; 3-0 Evgeni Savin (57) ; 3-1 Selvmål, Anton Bober (73) ; 3-2 Declan O'Brien (78)
St. Patricks til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
 
30.07.2009TROMSØ - SLAVEN KOPRIVNICA   2-1 (0-1)
0-1 Nikola Šafarić, straffe (38) ; 1-1 Morten Opsal Moldskred (67) ; 2-1 Sigurd Rushfeldt (69)
06.08.2009SLAVEN KOPRIVNICA - TROMSØ   0-2 (0-1)
0-1 Sigurd Rushfeldt (14) ; 0-2 Sigurd Rushfeldt (82)
Tromsø til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
30.07.2009VETRA VILNIUS - FULHAM   0-3 (0-1)
0-1 Bobby Zamora (45) ; 0-2 Danny Murphy, straffe (57) ; 0-3 Seol Ki Hyeon (85)
06.08.2009FULHAM - VETRA VILNIUS   3-0 (0-0)
1-0 Dickson Etuhu (57) ; 2-0 Andrew Johnson (80) ; 3-0 Andrew Johnson (84)
Fulham til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
 
30.07.2009Vojvodina Novi Sad - Austria Wien   1-1 (1-1)
0-1 TomᚠJun (38) ; 1-1 Mario Djurovski (45)
06.08.2009Austria Wien - Vojvodina Novi Sad   4-2 (1-1)
0-1 Dragan Mrdja (31) ; 1-1 TomᚠJun (45) ; 1-2 Dušan Tadic (58) ; 2-2 Emin Sulimani (63) ; 3-2 Mamadou Diabang (81) ; 4-2 Rubin Okotie (90)
Austria Wien til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-3
 
30.07.2009VÅLERENGEN - PAOK Saloniki   1-2 (1-2)
0-1 Lino (31) ; 0-2 Zlatan Muslimović (37) ; 1-2 Jarl André Storbæk (42)
06.08.2009PAOK Saloniki - VÅLERENGEN   0-1 (0-0)
0-1 Morten Berre (60)
PAOK Saloniki til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
  Turneringsstruktur

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler 
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2008/2009
  2010/2011
  Øvrige år