Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 19. november 2019 kl. 22:12
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2008/2009
EUROPA LEAGUE, KVARTFINALER
RESULTATER
01.04.2010Benfica - Liverpool   2-1 (0-1)
0-1 Daniel Agger (9) ; 1-1 Oscar Cardozo, straffe (59) ; 2-1 Oscar Cardozo, straffe (79)
08.04.2010Liverpool - Benfica   4-1 (2-0)
1-0 Dirk Kuyt (27) ; 2-0 Lucas (34) ; 3-0 Fernando Torres (58) ; 3-1 Oscar Cardozo (70) ; 4-1 Fernando Torres (82)
Liverpool videre til semifinaler med sammenlagt 5-3
 
01.04.2010FULHAM - WOLFSBURG   2-1 (0-0)
1-0 Bobby Zamora (60) ; 2-0 Damien Duff (63) ; 2-1 Alexander Madlung (89)
08.04.2010WOLFSBURG - FULHAM   0-1 (0-1)
0-1 Bobby Zamora (1)
Fulham videre til semifinaler med sammenlagt 3-1
 
01.04.2010Hamburger SV - Standard Liége   2-1 (2-1)
0-1 Diemerci M'bokani (31) ; 1-1 Mladen Petric, straffe (42) ; 2-1 Ruud van Nistelrooy (45)
08.04.2010Standard Liége - Hamburger SV   1-3 (1-2)
0-1 Mladen Petric (20) ; 1-1 Igor De Camargo (33) ; 1-2 Mladen Petric (35) ; 1-3 Paolo Guerrero (90)
Hamburger SV videre til semifinaler med sammenlagt 5-2
 
01.04.2010Valencia - Atletico Madrid   2-2 (0-0)
0-1 Diego Forlan (59) ; 1-1 Manuel Fernandes (67) ; 1-2 Antonio Lopez (72) ; 2-2 Vicente (82)
08.04.2010Atletico Madrid - Valencia   0-0 (0-0)
Atletico Madrid videre til semifinaler med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
  Turneringsstruktur

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler 
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2008/2009
  2010/2011
  Øvrige år