Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 3. april 2020 kl. 03:36
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2009/2010
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (46)
SEEDET
Rosenborg (fairplay)Norge28,760
AnorthosisCypern12,016
HelsingborgSverige9,938
Motherwell (fairplay)Skotland5,575
Randers FC (fairplay)Danmark4,890
Polonia WarszawaPolen3,583
Bnei YehudaIsrael3,050
Spartak TrnavaSlovakiet2,933
Slaven KoprivnicaKroatien2,466
FC LahtiFinland1,958
Vetra VilniusLitauen1,933
Sligo RoversIrland1,899
DinaburgLetland1,832
Rudar VelenjeSlovenien1,816
Siroki BrijegBosnien1,733
Dynamo MinskHviderusland1,733
MTZ-RipoHviderusland1,733
Haladas SzombathelyUngarn1,633
KeflavikIsland1,333
FramIsland1,333
Zimbru ChisinauMoldova1,333
Olimpi RustaviGeorgien1,332
ZestafoniGeorgien1,332
IKKE SEEDET
Renova DzepcisteMakedonien1,033
Inter BakuAserbajdsjan0,899
Simurq ZagatalaAserbajdsjan0,899
Kalju NommeEstland0,866
Trans NarvaEstland0,866
VllazniaAlbanien0,799
Dinamo TiranaAlbanien0,799
Okzhetpes KokshetauKasakhstan0,649
Irtysh PavlodarKasakhstan0,649
BanantsArmenien0,599
Mika AshtarakArmenien0,599
Llanelli FCWales0,466
The New SaintsWales0,466
B36Færøerne0,433
NSIFærøerne0,433
LinfieldNordirland0,433
DistilleryNordirland0,433
UN KäerjengLuxembourg0,266
GrevenmacherLuxembourg0,266
BuducnostMontenegro0,200
Sutjeska NiksicMontenegro0,200
VallettaMalta0,099
BirkirkaraMalta0,099
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (23+57)
SEEDET
Steaua BukarestRumænien53,781
FC BaselSchweiz51,050
GalatasarayTyrkiet33,445
Rosenborg (fairplay)Norge28,760
AaBDanmark24,890
Røde Stjerne BeogradSerbien12,050
AnorthosisCypern12,016
BrøndbyDanmark10,890
Metalurg DonetskUkraine10,370
HelsingborgSverige9,938
MSK ZilinaSlovakiet8,933
TromsøNorge8,760
Rapid WienØstrig8,365
FerreiraPortugal8,292
NAC BredaHolland7,826
LarissaGrækenland7,633
ElfsborgSverige6,938
FalkirkSkotland5,575
Motherwell (fairplay)Skotland5,575
Cherno More VarnaBulgarien5,250
AA GentBelgien5,065
Randers FC (fairplay)Danmark4,890
Sigma OlomoucTjekkiet4,150
Legia WarszawaPolen3,583
Polonia WarszawaPolen3,583
Sturm GrazØstrig3,365
Dinamo TbilisiGeorgien3,332
Bnei YehudaIsrael3,050
Maccabi NetanyaIsrael3,050
FK SevojnoSerbien3,050
Omonia NicosiaCypern3,016
Spartak TrnavaSlovakiet2,933
Derry CityIrland2,899
St. PatricksIrland2,899
Nova GoricaSlovenien2,816
NK RijekaKroatien2,466
Slaven KoprivnicaKroatien2,466
RabotnickiMakedonien2,033
HJK HelsinkiFinland1,958
Honka EspooFinland1,958
IKKE SEEDET
FC LahtiFinland1,958
FBK KaunasLitauen1,933
SuduvaLitauen1,933
Vetra VilniusLitauen1,933
VllazniaAlbanien1,899 (0,799)
Liepajas MetalurgsLetland1,832
Skonto RigaLetland1,832
DinaburgLetland1,832
Rudar VelenjeSlovenien1,816
Slavija SarajevoBosnien1,733
FK SarajevoBosnien1,733
Siroki BrijegBosnien1,733
Naftan NovopolotskHviderusland1,733
Dynamo MinskHviderusland1,733
MTZ-RipoHviderusland1,733
Ujpest TEUngarn1,633
Haladas SzombathelyUngarn1,633
VallettaMalta1,333 (0,099)
KR ReykjavikIsland1,333
FramIsland1,333
Iskra-Stal RibnitaMoldova1,333
Dacia ChisinauMoldova1,333
Zimbru ChisinauMoldova1,333
Olimpi RustaviGeorgien1,332
ZestafoniGeorgien1,332
FC VaduzLiechtenstein1,100
Milano KumanovoMakedonien1,033
Garabag AgdamAserbajdsjan0,899
Flora TallinnEstland0,866
FlamurtariAlbanien0,799
Tobol KustanaiKasakhstan0,649
Gandzasar KapanArmenien0,599
Bangor CityWales0,466
CrusadersNordirland0,433
HBFærøerne0,433
Differdange 03Luxembourg0,266
OFK PetrovacMontenegro0,200
Santa ColomaAndorra0,100
Sliema WanderersMalta0,099
Juvenes DoganaSan Marino0,050
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (40+30)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
AS RomaItalien78,582
PSV EindhovenHolland75,826
Hamburger SVTyskland67,339
Steaua BukarestRumænien53,781
FenerbahceTyrkiet52,445
FC BaselSchweiz51,050
LilleFrankrig47,033
Sporting BragaPortugal39,292
Club BruggeBelgien34,065
GalatasarayTyrkiet33,445
Austria WienØstrig31,565
Garabag AgdamAserbajdsjan28,760 (0,899)
Slavija SarajevoBosnien24,890 (1,733)
Metalist KharkivUkraine24,370
Athletic BilbaoSpanien23,853
Hapoel Tel AvivIsrael18,050
FulhamEngland15,899
CSKA SofiaBulgarien14,250
OBDanmark12,890
Lech PoznanPolen12,583
Slovan LiberecTjekkiet12,150
Røde Stjerne BeogradSerbien12,050
OFK PetrovacMontenegro12,016 (0,200)
AberdeenSkotland11,575
Krylia Sovetov SamaraRusland11,525
BrøndbyDanmark10,890
Metalurg DonetskUkraine10,370
HelsingborgSverige9,938
PAOK SalonikiGrækenland9,633
MSK ZilinaSlovakiet8,933
TromsøNorge8,760
Rapid WienØstrig8,365
FerreiraPortugal8,292
NAC BredaHolland7,826
FC VasluiRumænien7,781
IKKE SEEDET
KR ReykjavikIsland7,633 (1,333)
ElfsborgSverige6,938
Young BoysSchweiz6,050
FC VaduzLiechtenstein5,575 (1,100)
Motherwell (fairplay)Skotland5,575
Cherno More VarnaBulgarien5,250
AA GentBelgien5,065
Randers FC (fairplay)Danmark4,890
VålerengenNorge4,760
Sigma OlomoucTjekkiet4,150
FredrikstadNorge3,760
Legia WarszawaPolen3,583
Polonia WarszawaPolen3,583
Sturm GrazØstrig3,365
Dinamo TbilisiGeorgien3,332
Bnei YehudaIsrael3,050
Maccabi NetanyaIsrael3,050
Vojvodina Novi SadSerbien3,050
FK SevojnoSerbien3,050
Omonia NicosiaCypern3,016
Kinyras PeyiasCypern3,016
IFK GöteborgSverige2,938
MFK KosiceSlovakiet2,933
FK SarajevoBosnien2,933 (1,733)
St. PatricksIrland2,899
Derry CityIrland2,899
FC LahtiFinland2,816 (1,958)
Hajduk SplitKroatien2,466
NK RijekaKroatien2,466
Slaven KoprivnicaKroatien2,466
RabotnickiMakedonien2,033
Honka EspooFinland1,958
Vetra VilniusLitauen1,958 (1,933)
IB LjubljanaSlovenien1,816
Honved BudapestUngarn1,633
 
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (35+41)
SEEDET
Werder BremenTyskland91,339
VillarrealSpanien80,853
AS RomaItalien78,582
PSV EindhovenHolland75,826
Shakhtar DonetskUkraine74,370
ZenitRusland68,525
Hamburger SVTyskland67,339
BenficaPortugal64,292
ValenciaSpanien59,853
AjaxHolland54,826
Steaua BukarestRumænien53,781
FenerbahceTyrkiet52,445
FC BaselSchweiz51,050
LilleFrankrig47,033
EvertonEngland35,899
Club BruggeBelgien34,065
HeerenveenHolland33,826
GalatasarayTyrkiet33,445
Austria WienØstrig31,565
LazioItalien26,582
Hertha BerlinTyskland26,339
Sparta PragTjekkiet26,150
Dinamo BukarestRumænien25,781
AEK AthenGrækenland25,633
Slavia PrahaTjekkiet25,150
Metalist KharkivUkraine24,370
Aston VillaEngland23,899
Athletic BilbaoSpanien23,853
Partizan BeogradSerbien23,050
Hapoel Tel AvivIsrael18,050
TwenteHolland17,826
Dinamo ZagrebKroatien16,466
Litex LovechBulgarien16,250
FulhamEngland15,899
CSKA SofiaBulgarien14,250
ToulouseFrankrig14,033
CFR ClujRumænien13,781
OBDanmark12,890
IKKE SEEDET
Lech PoznanPolen12,583
GenoaItalien12,582
Slovan LiberecTjekkiet12,150
Røde Stjerne BeogradSerbien12,050
HeartsSkotland11,575
BrøndbyDanmark10,890
TrabzonsporTyrkiet10,445
Metalurg DonetskUkraine10,370
GuingampFrankrig10,033
PAOK SalonikiGrækenland9,633
Amkar PermRusland9,525
Dynamo MoskvaRusland9,525
MSK ZilinaSlovakiet8,933
TromsøNorge8,760
Vorskla PoltavaUkraine8,370
Rapid WienØstrig8,365
FC SionSchweiz8,050
NAC BredaHolland7,826
FC VasluiRumænien7,781
BATE BorisovHviderusland7,733
FunchalPortugal7,292
ElfsborgSverige6,938
SivassporTyrkiet6,445
GenkBelgien6,065
FK TepliceTjekkiet5,150
Sigma OlomoucTjekkiet4,150
StabækNorge3,760
Sturm GrazØstrig3,365
Bnei YehudaIsrael3,050
Slovan BratislavaSlovakiet2,933
MFK KosiceSlovakiet2,933
St. PatricksIrland2,899
NK MariborSlovenien2,816
FK SarajevoBosnien1,733
Garabag AgdamAserbajdsjan0,899
FK BakuAserbajdsjan0,899
LevadiaEstland0,866
FK AktobeKasakhstan0,649
 
GRUPPESPIL (38+10)
Holdene deles i 4 lag á 12 hold. Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
Werder BremenTyskland91,339
VillarrealSpanien80,853
AS RomaItalien78,582
PSV EindhovenHolland75,826
Shakhtar DonetskUkraine74,370
Sporting LissabonPortugal68,292
Hamburger SVTyskland67,339
BenficaPortugal64,292
ValenciaSpanien59,853
PanathinaikosGrækenland56,633
AjaxHolland54,826
Steaua BukarestRumænien53,781
2. LAG
FenerbahceTyrkiet52,445
FC BaselSchweiz51,050
LilleFrankrig47,033
CelticSkotland40,575
EvertonEngland35,899
Club BruggeBelgien34,065
HeerenveenHolland33,826
GalatasarayTyrkiet33,445
AnderlechtBelgien32,065
Austria WienØstrig31,565
FC KøbenhavnDanmark26,890
LazioItalien26,582
3. LAG
Hertha BerlinTyskland26,339
Sparta PragTjekkiet26,150
Dinamo BukarestRumænien25,781
AEK AthenGrækenland25,633
Slavia PrahaTjekkiet25,150
Levski SofiaBulgarien24,250
Athletic BilbaoSpanien23,853
Partizan BeogradSerbien23,050
Hapoel Tel AvivIsrael18,050
TwenteHolland17,826
Dinamo ZagrebKroatien16,466
FulhamEngland15,899
4. LAG
CSKA SofiaBulgarien14,250
ToulouseFrankrig14,033
CFR ClujRumænien13,781
GenoaItalien12,582
Rapid WienØstrig8,365
FC TimisoaraRumænien7,781
BATE BorisovHviderusland7,733
FunchalPortugal7,292
FC SalzburgØstrig6,565
Sturm GrazØstrig3,365
VentspilsLetland2,832
Sheriff TiraspolMoldova1,333
 
1/16-FINALER (32)
GRUPPE-VINDERE + 4 BEDSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
Sporting LissabonPortugal
AS RomaItalien
GalatasarayTyrkiet
Shakhtar DonetskUkraine
PSV EindhovenHolland
Werder BremenTyskland
AnderlechtBelgien
ValenciaSpanien
Hapoel Tel AvivIsrael
FC SalzburgØstrig
FenerbahceTyrkiet
BenficaPortugal
Unirea Urziceni (CL)Rumænien
Juventus (CL)Italien
Wolfsburg (CL)Tyskland
Olympique Marseille (CL)Frankrig
GRUPPE-TOERE + 4 DÅRLIGSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
Hertha BerlinTyskland
FulhamEngland
PanathinaikosGrækenland
Club BruggeBelgien
FC KøbenhavnDanmark
Athletic BilbaoSpanien
AjaxHolland
LilleFrankrig
Hamburger SVTyskland
VillarrealSpanien
TwenteHolland
EvertonEngland
Liverpool (CL)England
Rubin Kazan (CL)Rusland
Standard Liége (CL)Belgien
Atletico Madrid (CL)Spanien

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2004/2005-2008/2009 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 20% af klubbens lands koefficient for samme periode (her tæller point i kvalifikationsrunderne med).
Koeff. pr land (2004/05-2008/09)
Koeff. pr klub (2004/05-2008/09)
1. kvalifikationsrunde 
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
4. kvalifikationsrunde 
Gruppespil 
1/16-finaler 

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
3. kvalifikationsrunde (mester) 
3. kvalifikationsrunde (ikke mester)
4. kvalifikationsrunde (mester) 
4. kvalifikationsrunde (ikke mester)
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finale
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
1. kvalifikationsrunde 
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
4. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe G
Gruppe BGruppe H
Gruppe CGruppe I
Gruppe DGruppe J
Gruppe EGruppe K 
Gruppe FGruppe L
1/16-finaler 
1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2008/2009
2010/2011
Øvrige år