Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 27. september 2021 kl. 12:30
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2009/2010
NY TURNERINGSFORM
  Champions League og Europa League (nyt navn for UEFA-cup'en) er �ndret p� en lang r�kke omr�der.
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de n�ede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  Turneringen blev vundet af Inter fra Italien
  FC København sl�et ud i 4. kvalifikationsrunde af Apoel Nicosia fra Cypern, og overf�rt til gruppespillet i Europa League
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Bayern München - Juventus - Bordeaux - Maccabi Haifa
  Gruppe B:   Manchester United - CSKA Moskva - Besiktas - Wolfsburg
  Gruppe C:   AC Milan - Real Madrid - Olympique Marseille - FC Z�rich
  Gruppe D:   Chelsea - FC Porto - Atletico Madrid - Apoel Nicosia
  Gruppe E:   Liverpool - Olympique Lyon - Fiorentina - Debrecen
  Gruppe F:   FC Barcelona - Inter - Dinamo Kiev - Rubin Kazan
  Gruppe G:   Sevilla - Glasgow Rangers - Stuttgart - Unirea Urziceni
  Gruppe H:   Arsenal - AZ Alkmaar - Olympiakos Piræus - Standard Li�ge
EUROPA LEAGUE
  Turneringen blev vundet af Atletico Madrid fra Spanien
  AaB sl�et ud i 2. kvalifikationsrunde af Slavija Sarajevo fra Bosnien)
  Randers FC sl�et ud i 3. kvalifikationsrunde af Hamburger SV fra Tyskland)
  Brøndby sl�et ud i 4. kvalifikationsrunde af Hertha Berlin fra Tyskland)<
  OB sl�et ud i 4. kvalifikationsrunde af Genoa fra Italien)
  FC København sl�et ud i 1/16-finalerne af Olympique Marseille fra Frankrig
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Ajax - Anderlecht - Dinamo Zagreb - FC Timisoara
  Gruppe B:   Valencia - Lille - Slavia Prag - Genoa
  Gruppe C:   Hamburger SV - Celtic - Hapoel Tel Aviv - Rapid Wien
  Gruppe D:   Sporting Lissabon - Heerenveen - Hertha Berlin - Ventspils
  Gruppe E:   AS Roma - FC Basel - Fulham - CSKA Sofia
  Gruppe F:   Panathinaikos - Galatasaray - Dinamo Bukarest - Sturm Graz
  Gruppe G:   Villarreal - Lazio - Levski Sofia - FC Salzburg
  Gruppe H:   Steaua Bukarest - Fenerbahce - Twente - Sheriff Tiraspol
  Gruppe I:   Benfica - Everton - AEK Athen - BATE Borisov
  Gruppe J:   Shakhtar Donetsk - Club Brugge - Partizan Beograd - Toulouse
  Gruppe K:   PSV Eindhoven - FC København - Sparta Prag - CFR Cluj  
  Gruppe L:   Werder Bremen - Austria Wien - Athletic Bilbao - Funchal
  Turneringsstruktur

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finale
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler 
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2008/2009
  2010/2011
  vrige r