Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 3. april 2020 kl. 02:05
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2010/2011
CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALRUNDE (IKKE-MESTER)
RESULTATER
27.07.2010DYNAMO KIEV - AA Gent   3-0 (1-0)
1-0 Andriy Yarmolenko (19) ; 2-0 Andriy Shevchenko (80) ; 3-0 Roman Zozulya (90)
04.08.2010AA Gent - DYNAMO KIEV   1-3 (0-1)
0-1 Denys Garmash (32) ; 0-2 Artem Milevskiy (55) ; 1-2 Elimane Coulibaly (85) ; 1-3 Oleh Gusev (90)
Dynamo Kiev til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1. AA Gent overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
27.07.2010UNIREA URZICENI - ZENIT   0-0 (0-0)
04.08.2010ZENIT - UNIREA URZICENI   1-0 (1-0)
1-0 Danny (33)
Zenit til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0. Unirea Urziceni overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2010Ajax - PAOK Saloniki   1-1 (1-0)
1-0 Luis Suarez (13) ; 1-1 Vladimir Ivic (73)
04.08.2010PAOK Saloniki - Ajax   3-3 (1-0)
1-0 Vierinha (16) ; 1-1 Luis Suarez (48) ; 1-2 Siem De Jong (50) ; 1-3 Rasmus Lindgren (55) ; 2-3 Dimitris Salpingidis (56) ; 3-3 Vladimir Ivic (90)
Ajax til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-4 (flest udebanemål). PAOK Saloniki overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2010Young Boys - Fenerbahce   2-2 (1-2)
0-1 Emre Belözoglu (5) ; 1-1 Emialiano Dudar (18) ; 1-2 Miroslav Stoch (42) ; 2-2 Moreno Costanzo, straffe (89)
04.08.2010Fenerbahce - Young Boys   0-1 (0-1)
0-1 Henri Bienvenu (40)
Young Boys til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2. Fenerbahce overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2010SPORTING Sporting Braga - Celtic   3-0 (1-0))
1-0 Alan, straffe (26) ; 2-0 Elderson (76) ; 3-0 Matheus (88)
04.08.2010Celtic - SPORTING Sporting Braga   2-1 (0-1)
0-1 Paulo Cesar (20) ; 1-1 Gary Hooper (52) ; 2-1 Efrain Juarez (79)
Sporting Braga til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2. Celtic overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D    Gruppe H
  1/8-finale 
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H 
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2009/2010
  2011/2012
  Øvrige år