Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 14. november 2019 kl. 12:54
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2010/2011
CHAMPIONS LEAGUE, 3. KVALRUNDE (MESTER)
RESULTATER
28.07.2010BATE BORISOV - FC KØBENHAVN   0-0 (0-0)
04.08.2010FC KØBENHAVN - BATE BORISOV   3-2 (2-2)
1-0 Cesar Santin (2) ; 2-0 William Kvist Jørgensen (27) ; 2-1 Artyom Kontsevoi (40) ; 2-2 Pavel Nekhaychik (44) ; 3-2 Dame N'Doye (59)
FC København til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2. BATE Borisov overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
27.07.2010Omonia Nicosia - FC SALZBURG   1-1 (0-1)
0-1 Gonzalo Zarate (8) ; 1-1 Lomana LuaLua, straffe (90)
04.08.2010FC SALZBURG - Omonia Nicosia   4-1 (3-0)
1-0 Dusan Svento (21) ; 2-0 Franz Schiemar (37) ; 3-0 Franz Schiemar (40) ; 4-0 Joaquin Boghossian (58) ; 4-1 Hernan Rengifo (90)
FC Salzburg til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2. Omonia Nicosia overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
27.07.2010LITEX LOVECH - MSK ZILINA   1-1 (0-0)
0-1 Tomas Majtan (65) ; 1-1 Wellington (78)
04.08.2010MSK ZILINA - LITEX LOVECH   3-1 (0-0)
0-1 Sandrinho (50) ; 1-1 Emil Rilke (52) ; 2-1 Tomas Oravec (70) ; 3-1 Momodou Ceesay (84)
MSK Zilina til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2. Litex Lovech overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
27.07.2010Sparta Prag - LECH POZNAN   1-0 (0-0)
1-0 Erich Brabec (75)
04.08.2010LECH POZNAN - Sparta Prag   0-1 (0-0)
0-1 Jiri Kladrubsky, straffe (50)
Sparta Prag til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0. Lech Poznan overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
27.07.2010NEW SAINTS - Anderlecht   1-3 (0-2)
0-1 Sacha Kljestan (7) ; 0-2 Jonathan Legear (18) ; 1-2 Craig Jones (52) ; 1-3 Matias Suarez (73)
03.08.2010Anderlecht - NEW SAINTS   3-0 (1-0)
1-0 Tom De Sutter (17) ; 2-0 Romelu Lukaku (69) ; 3-0 Romelu Lukaku (74)
Anderlecht til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1. New Saints overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2010FK AKTOBE - HAPOEL TEL AVIV   1-0 (0-0)
1-0 Samat Smakov, straffe (67)
03.08.2010HAPOEL TEL AVIV - FK AKTOBE   3-1 (3-0)
1-0 Eran Zahavi (16) ; 2-0 Ben Sahar (31) ; 3-0 Selvmål, Khalifa Elhadj Ba (35) ; 3-1 Murat Tleshev (90)
Hapoel Tel Aviv til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2. FK Aktobe overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2010SHERIFF TIRASPOL - Dinamo Zagreb   1-1 (1-1)
0-1 Sammir (3) ; 1-1 Aleksandr Erokhin (35)
04.08.2010Dinamo Zagreb - SHERIFF TIRASPOL   1-1 (0-1)   Efter forlænget spilletid
0-1 Vladimir Volkov (16) ; 1-1 Sammir, straffe (55)
Sheriff Tiraspol til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (vandt 6-5 på straffespark). Dinamo Zagreb overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2010DEBRECEN - FC Basel   0-2 (0-1)
0-1 Valentin Sotcker (34) ; 0-2 Granit Xhaka (90)
04.08.2010FC Basel - DEBRECEN   3-1 (1-0)
1-0 Cagdas Atan (26) ; 2-0 Scott Chipperfield (59) ; 3-0 Xherdan Shaqiri (64) ; 3-1 Adamo Coulibaly (74)
FC Basel til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1. Debrecen overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2010AIK Stockholm - Rosenborg   0-1 (0-1)
0-1 Markus Henriksen (33)
04.08.2010Rosenborg - AIK Stockholm   3-0 (0-0)
1-0 Rade Prica (55) ; 2-0 Vadim Demidov (64) ; 3-0 Mikael Lustig (76)
Rosenborg til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0. AIK Stockholm overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde
 
28.07.2010Partizan Beograd - HJK Helsinki   3-0 (2-0)
1-0 Ivica Iliev (8) ; 2-0 Sasa Ilic (42) ; 3-0 Cleo (90)
04.08.2010HJK Helsinki - Partizan Beograd   1-2 (1-1)
0-1 Cleo (9) ; 1-1 Mohamed Kamara (38) ; 1-2 Cleo (90)
Partizan Beograd til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1. HJK Helsinki overføres til Europa League, 4. kvalifikationsrunde

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D    Gruppe H
  1/8-finale 
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H 
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2009/2010
  2011/2012
  Øvrige år