Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 17. februar 2020 kl. 05:57
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2010/2011
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (4)
SEEDET
FC Santa ColomaAndorra0,700
Tre FioriSan Marino0,650
IKKE SEEDET
BirkirkaraMalta0,433
Rudar PljevljaMontenegro0,425
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (2+32)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
GRUPPE 1, SEEDET
Sparta PragTjekkiet27,395
Partizan BeogradSerbien13,800
Lech PoznanPolen11,008
DebrecenUngarn5,350
FK AktobeKasakhstan2,399
GRUPPE 1, IKKE SEEDET
LevadiaEstland2,374
Metalurgs LiepajaLetland2,149
Olimpi RustaviGeorgien1,649
Pyunik YerevanArmenien1,599
Inter BakuAserbajdsjan1,349
GRUPPE 2, SEEDET
Hapoel Tel AvivIsrael27,775
Litex LovechBulgarien15,900
Dinamo ZagrebKroatien14,466
MSK ZilinaSlovakiet10,666
Sheriff TiraspolMoldova5,458
Omonia NicosiaCypern4,599
GRUPPE 2, IKKE SEEDET
ZeljeznicarBosnien1,749
NK KoperSlovenien1,391
Renova DzepcisteMakedonien1,066
Dinamo TiranaAlbanien1,049
BirkirkaraMalta0,700 (0,433)
Rudar PljevljaMontenegro0,650 (0,425)
GRUPPE 3, SEEDET
RosenborgNorge23,980
FC SalzburgØstrig19,915
BATE BorisovHviderusland13,308
AIK StockholmSverige3,838
BohemiansIrland2,908
EkranasLitauen2,683
GRUPPE 3, IKKE SEEDET
HJK HelsinkiFinland2,399
HafnarfjordurIsland2,083
HBFærøerne0,866
New SaintsWales0,766
LinfieldNordirland0,574
Jeunesse d'EschLuxembourg0,249
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (17+3)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
GRUPPE 1, SEEDET
FC BaselSchweiz48,675
Hapoel Tel AvivIsrael27,775
Sparta PragTjekkiet27,395
Litex LovechBulgarien15,900
Dinamo ZagrebKroatien14,466
GRUPPE 1, IKKE SEEDET
Lech PoznanPolen11,008
MSK ZilinaSlovakiet10,666
Sheriff TiraspolMoldova5,458
DebrecenUngarn5,350
FK AktobeKasakhstan2,399
GRUPPE 2, SEEDET
AnderlechtBelgien42,580
FC KøbenhavnDanmark34,470
RosenborgNorge23,980
FC SalzburgØstrig19,915
Partizan BeogradSerbien13,800
GRUPPE 2, IKKE SEEDET
BATE BorisovHviderusland13,308
Omonia NicosiaCypern4,599
AIK StockholmSverige3,838
New SaintsWales2,908 (0,766)
HJK HelsinkiFinland2,683 (2,399)
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (10)
SEEDET
ZenitRusland61,258
AjaxHolland55,309
FenerbahceTyrkiet54,890
Dynamo KievUkraine42,910
Sporting BragaPortugal39,659
IKKE SEEDET
CelticSkotland38,158
Unirea UrziceniRumænien18,898
PAOK SalonikiGrækenland11,479
Young BoysSchweiz7,675
AA GentBelgien6,580
 
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (10)
SEEDET
FC BaselSchweiz48,675
AnderlechtBelgien42,580
FC KøbenhavnDanmark34,470
Hapoel Tel AvivIsrael27,775
Sparta PragTjekkiet27,395
IKKE SEEDET
RosenborgNorge23,980
FC SalzburgØstrig19,915
Partizan BeogradSerbien13,800
MSK ZilinaSlovakiet10,666
Sheriff TiraspolMoldova5,458
 
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (5+5)
Det er forudsat, at seedede hold fra 3. kvalifikationsrunde (ikke-mestre) er gået videre.
SEEDET
SevillaSpanien108,951
Werder BremenTyskland94,841
ZenitRusland61,258
TottenhamEngland56,371
AjaxHolland55,309
IKKE SEEDET
Dynamo KievUkraine42,910
Sporting BragaPortugal39,659
SampdoriaItalien30,867
AuxerreFrankrig19,748
Young BoysSchweiz7,675
 
GRUPPESPIL (22+5+5)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold, og hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen. Det er forudsat, at seedede hold fra 4. kvalifikationsrunde (mestre og ikke-mestre) er gået videre
1. LAG
InterItalien100,867
FC BarcelonaSpanien136,951
Manchester UnitedEngland125,371
ChelseaEngland118,371
ArsenalEngland115,371
Bayern MünchenTyskland110,741
AC MilanItalien99,867
Olympique LyonFrankrig96,748
2. LAG
Werder BremenTyskland94,841
Real MadridSpanien84,951
AS RomaItalien83,867
Shakhtar DonetskUkraine73,910
BenficaPortugal72,659
ValenciaSpanien66,951
Olympique MarseilleFrankrig62,748
PanathinaikosGrækenland56,979
3. LAG
TottenhamEngland56,371
Glasgow RangersSkotland56,158
AjaxHolland55,309
Schalke 04Tyskland54,841
FC BaselSchweiz48,675
Sporting BragaPortugal39,659
FC KøbenhavnDanmark34,470
Spartak MoskvaRusland33,758
4. LAG
Hapoel Tel AvivIsrael27,775
TwenteHolland25,309
Rubin KazanRusland21,758
AuxerreFrankrig19,748
CFR ClujRumænien15,898
Partizan BeogradSerbien13,800
MSK ZilinaSlovakiet10,666
BursasporTyrkiet6,890
 
OTTENDEDELSFINALER (16)
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje kan ikke møde hinanden)
GRUPPE-VINDERE
TottenhamEnglandGruppe A
Schalke 04TysklandGruppe B
Manchester UnitedEnglandGruppe C
FC BarcelonaSpanienGruppe D
Bayern MünchenTysklandGruppe E
ChelseaEnglandGruppe F
Real MadridSpanienGruppe G
Shakhtar DonetskUkraineGruppe H
GRUPPE-TOERE
InterItalienGruppe A
Olympique LyonFrankrigGruppe B
ValenciaSpanienGruppe C
FC KøbenhavnDanmarkGruppe D
AS RomaItalienGruppe E
Olympique MarseilleFrankrigGruppe F
AC MilanItalienGruppe G
ArsenalEnglandGruppe H

ØVRIGT

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2005/2006-2009/2010 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her tællerpoint i kvalifikationsrunderne med).
Koeff. pr land (2005/06-2009/10)
Koeff. pr klub (2005/06-2009/10)
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde
3. kvalifikationsrunde (mestre) 
3. kvalifikationsrunde (ej-mestre)
4. kvalifikationsrunde (mestre) 
4. kvalifikationsrunde (ej-mestre)
Gruppespil 
Ottendedelsfinaler 

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
3. kvalifikationsrunde (mester) 
3. kvalifikationsrunde (ikke mester)
4. kvalifikationsrunde (mester) 
4. kvalifikationsrunde (ikke mester)
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe D  Gruppe H
1/8-finale 
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
1. kvalifikationsrunderunde 
2. kvalifikationsrunderunde 
3. kvalifikationsrunderunde 
4. kvalifikationsrunderunde 
Gruppe AGruppe G
Gruppe BGruppe H 
Gruppe CGruppe I
Gruppe DGruppe J
Gruppe EGruppe K
Gruppe FGruppe L
1/16-finaler
1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2009/2010
2011/2012
Øvrige år