Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 15. august 2020 kl. 06:55
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2010/2011
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueDinamo Tirana2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKF Laci1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBesa Kavajë2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKF Tirana2. kvalifikationsrunde
ANDORRA
Champions LeagueFC Santa Coloma1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUE Santa Coloma1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Lusitanos1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSant Julia2. kvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeaguePyunik Yerevan2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBanants Yerevan1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUlisses Yerevan1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMika Ashtarak2. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueInter Baku2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKhazar Lankaran1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Baku2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGarabag Agdam4. kvalifikationsrunde
BELGIEN
Champions LeagueAA Gent3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueAnderlecht4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueCercle Brugge3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueClub BruggeGruppespil
Europa LeagueRacing Genk4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAA GentGruppespil
Europa LeagueAnderlechtSekstendedelsfinaler
BOSNIEN
Champions LeagueZeljecnicar2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBorac Banja Luka2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSiroki Brijeg2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZrinjski Mostar3. kvalifikationsrunde
BULGARIEN
Champions LeagueLitex Lovech3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueBeroe Stara Zagora3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCSKA SofiaGruppespil
Europa LeagueLevski SofiaGruppespil
Europa LeagueLitex Lovech4. kvalifikationsrunde
CYPERN
Champions LeagueOmonia Nicosia3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueApollon Limassol3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueApoel Nicosia4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAnorthosis4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOmonia Nicosia4. kvalifikationsrunde
DANMARK
Champions LeagueFC KøbenhavnOttendedelsfinaler
Europa LeagueFC Nordsjælland3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRanders FC (fairplay)3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOBGruppespil
Europa LeagueBrøndby4. kvalifikationsrunde
ENGLAND
Champions LeagueChelseaKvartfinaler
Champions LeagueManchester UnitedFinale, taber
Champions LeagueArsenalOttendedelsfinaler
Champions LeagueTottenhamKvartfinaler
Europa LeagueAston Villa4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLiverpoolOttendedelsfinaler
Europa LeagueManchester CityOttendedelsfinaler
ESTLAND
Champions LeagueLevadia2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTrans Narva1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFlora Tallinn1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKalev Sillamäe2. kvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueHJK Helsinki3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueTPS Turku2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHonka Espoo2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueInter Turku3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMyPa-47 (fairplay)3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHJK Helsinki4. kvalifikationsrunde
FRANKRIG
Champions LeagueOlympique MarseilleOttendedelsfinaler
Champions LeagueOlympique LyonOttendedelsfinaler
Champions LeagueAuxerreGruppespil
Europa LeagueMontpellier3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLilleSekstendedelsfinaler
Europa LeagueParis St. GermainOttendedelsfinaler
FÆRØERNE
Champions LeagueHB2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNSI1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueEB1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVikingur2. kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueOlimpi Rustavi2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGeorgia Tbilisi2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Tbilisi3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZestafoni3. kvalifikationsrunde
GRÆKENLAND
Champions LeaguePAOK Saloniki3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeaguePanathinaikosGruppespil
Europa LeagueOlympiakos Piræus3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAEK AthenGruppespil
Europa LeagueAris SalonikiSekstendedelsfinaler
Europa LeaguePAOK SalonikiSekstendedelsfinaler
HOLLAND
Champions LeagueTwenteGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueAjaxGruppespil (til Europa League)
Europa LeaguePSV EindhovenKvartfinaler
Europa LeagueAZ AlkmaarGruppespil
Europa LeagueFeyenoord4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC UtrechtGruppespil
Europa LeagueTwenteKvartfinaler
Europa LeagueAjaxOttendedelsfinaler
HVIDERUSLAND
Champions LeagueBATE Borisov3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueTorpedo Zhodino2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDnepr Mogilev4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Minsk4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBATE BorisovSekstendedelsfinaler
IRLAND
Champions LeagueBohemians2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDundalk2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSporting Fingal2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShamrock Rovers3. kvalifikationsrunde
ISLAND
Champions LeagueHafnarfjordur2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFylkir1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKR Reykjavik2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBreidablik2. kvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueHapoel Tel AvivGruppespil
Europa LeagueBnei Yehuda2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMaccabi Haifa3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMaccabi Tel Aviv4. kvalifikationsrunde
ITALIEN
Champions LeagueAS RomaOttendedelsfinaler
Champions LeagueInterKvartfinaler
Champions LeagueAC MilanOttendedelsfinaler
Champions LeagueSampdoria4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueNapoliSekstendedelsfinaler
Europa LeagueJuventusGruppespil
Europa LeaguePalermoGruppespil
Europa LeagueSampdoriaGruppespil
KASAKHSTAN
Champions LeagueFK Aktobe3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueTobol Kustanai1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShakhtyor Karaganda1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Atyrau2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Aktobe4. kvalifikationsrunde
KROATIEN
Champions LeagueDinamo Zagreb3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueCibalia Vinkovci2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK Sibenik2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHajduk SplitGruppespil
Europa LeagueDinamo ZagrebGruppespil
LETLAND
Champions LeagueLiepajas Metalurgs2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSkonto Riga1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVentspils2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Jelgava2. kvalifikationsrunde
LIECHTENSTEIN
Europa LeagueFC Vaduz2. kvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueEkranas2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Tauras2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSuduva2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Siauliai2. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueJeunesse d'Esch2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueF911. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGrevenmacher1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDifferdange2. kvalifikationsrunde
MAKEDONIEN
Champions LeagueRenova Dzepciste2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMetalurg Skopje1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRabotnicki3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTeteks Tetovo3. kvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueBirkirkara2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSliema Wanderers1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueValletta2. kvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueSheriff Tiraspol4. kvalfikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueIskra-Stal Ribnita2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOlimpia Balti2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDacia Chisinau2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSheriff TiraspolGruppespil
MONTENEGRO
Champions LeagueRudar Pljevlja2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZeta Golubovci1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMogren Budva2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBuducnost3. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueLinfield2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGlentoran1. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePortadown2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCliftonville3. kvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueRosenborg4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueStabæk2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMolde3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAalesund3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRosenborgGruppespil
POLEN
Champions LeagueLech Poznan3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueWisla Krakow3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRuch Chorzow3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueJagiellonia Bialystok3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLech PoznanSekstendedelsfinaler
PORTUGAL
Champions LeagueBenficaGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueSporting BragaGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueFC PortoFinale, vinder
Europa LeagueSporting LissabonSekstendedelsfinaler
Europa LeagueMaritimo Funchal4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBenficaSemifinaler
Europa LeagueSporting BragaFinale, taber
RUMÆNIEN
Champions LeagueUnirea Urziceni3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueCFR ClujGruppespil
Europa LeagueDinamo Bukarest3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Vaslui4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSteaua BukarestGruppespil
Europa LeagueFC Timisoara4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUnirea Urziceni4. kvalifikationsrunde
RUSLAND
Champions LeagueRubin KazanGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueSpartak MoskvaGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueZenit4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueLokomotiv Moskva4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCSKA MoskvaOttendedelsfinaler
Europa LeagueSibir Novosibirsk4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZenitOttendedelsfinaler
Europa LeagueRubin KazanSekstendedelsfinaler
Europa LeagueSpartak MoskvaKvartfinaler
SAN MARINO
Champions LeagueTre Fiori1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFaetano1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTre Penne2. kvalifikationsrunde
SCHWEIZ
Champions LeagueYoung Boys4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueFC BaselGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueFC Luzern3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGrasshoppers4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLausanne SportsGruppespil
Europa LeagueYoung BoysSekstendedelsfinaler
Europa LeagueFC BaselSekstendedelsfinaler
SERBIEN
Champions LeaguePartizan BeogradGruppespil
Europa LeagueOFK Beograd3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSpartak Zlatibor Voda3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRøde Stjerne Beograd3. kvalifikationsrunde
SKOTLAND
Champions LeagueCeltic3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueGlasgow RangersGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueHibernian3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDundee United4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMotherwell4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCeltic4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGlasgow RangersOttendedelsfinaler
SLOVAKIET
Champions LeagueMSK ZilinaGruppespil
Europa LeagueFC Nitra1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDukla Banska2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlovan Bratislava4. kvalifikationsrunde
SLOVENIEN
Champions LeagueNK Koper2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOlimpija Ljubljana1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNova Gorica2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK Maribor4. kvalifikationsrunde
SPANIEN
Champions LeagueFC BarcelonaFinale, vinder
Champions LeagueReal MadridSemifinaler
Champions LeagueValenciaOttendedelsfinaler
Champions LeagueSevilla4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueAtletico MadridGruppespil
Europa LeagueGetafeGruppespil
Europa LeagueVillarrealSemifinaler
Europa LeagueSevillaSekstendedelsfinaler
SVERIGE
Champions LeagueAIK Stockholm3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueGefle (fairplay)2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueIFK Göteborg3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKalmar FF3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueElfsborg4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAIK Stockholm4. kvalifikationsrunde
TJEKKIET
Champions LeagueSparta Prag4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFK Jablonec3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBanik Ostrava3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueViktoria Plzen3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSparta PragSekstendedelsfinaler
TYRKIET
Champions LeagueFenerbahce3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueBursasporGruppespil
Europa LeagueTrabzonspor4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGalatasaray4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBesiktasSekstendedelsfinaler
Europa LeagueFenerbahce4. kvalifikationsrunde
TYSKLAND
Champions LeagueBayern MünchenOttendedelsfinaler
Champions LeagueSchalke 04Semifinaler
Champions LeagueWerder BremenGruppespil
Europa LeagueStuttgartSekstendedelsfinaler
Europa LeagueLeverkusenOttendedelsfinaler
Europa LeagueDortmundGruppespil
UKRAINE
Champions LeagueDynamo Kiev4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueShakhtar DonetskKvartfinaler
Europa LeagueMetalist KharkivSekstendedelsfinaler
Europa LeagueKarpaty LvivGruppespil
Europa LeagueDnipro4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTavria Simferopol4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDynamo KievKvartfinaler
UNGARN
Champions LeagueDebrecen3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueZalaegerszeg1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVideoton2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueETO Györ4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDebrecenGruppespil
WALES
Champions LeagueNew Saints3. kvalifikationsrunde (tilEuropa League)
Europa LeagueLlanelli1. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePort Talbot1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBangor City3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNew Saints4. kvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueFC Salzburg4. kvalfikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueAustria Wien4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRapid WienGruppespil
Europa LeagueSturm Graz4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC SalzburgGruppespil
  Forside

DELTAGERE
  Albanien  Luxembourg
  Andorra  Makedonien
  Armenien  Malta
  Aserbajdsjan  Moldova
  Belgien  Montenegro
  Bosnien  Nordirland
  Bulgarien  Norge
  Cypern  Polen
  Danmark  Portugal
  England  Rumænien
  Estland  Rusland
  Finland  San Marino
  Frankrig  Schweiz
  Færøerne  Serbien
  Georgien  Skotland
  Grækenland  Slovakiet
  Holland  Slovenien
  Hviderusland  Spanien
  Irland  Sverige
  Island  Tjekkiet
  Israel  Tyrkiet
  Italien  Tyskland
  Kasakhstan  Ukraine
  Kroatien  Ungarn
  Letland  Wales
  Liechtenstein  Østrig
  Litauen

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D    Gruppe H
  1/8-finale 
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunderunde 
  2. kvalrunderunde 
  3. kvalrunderunde 
  4. kvalrunderunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H 
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2009/2010
  2011/2012
  Øvrige år