Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 13. november 2019 kl. 23:58
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2010/2011
CHAMPIONS LEAGUE, DELTAGERE
INDTRÆDEN I TURNERINGEN

1. KVALIFIKATIONSRUNDE (52)
AlbanienKF LaciKF Tirana
AndorraFC LusitanosUE Santa Coloma
ArmenienBanants YerevanUlisses Yerevan
AserbajdsjanGarabag AgdamKhazar Lenkoran
BosnienSiroki BrijegZrinjski Mostar
CypernAnorthosis
EstlandTrans NarvaFlora Tallinn
FinlandTPS Turku
FærøerneEBNSI
GeorgienZestafoniDinamo Tbilisi
HvideruslandDnepr MogilevTorpedo Zhodino
IrlandDundalk
IslandKR ReykjavikFylkir
IsraelBnei Yehuda
KasakhstanTobol KustanaiShakhtyor Karaganda
KroatienNK Sibenik
LetlandSkonto Riga
LitauenFK Taurus
LuxembourgF91Grevenmacher
MakedonienMetalurg SkopjeRabotnicki
MaltaSliema Wanderers
MoldovaOlimpia BaltiDacia Chisinau
MontenegroMogren BudvaZeta Golubovci
NordirlandGlentoranPortadown
PolenRuch Chorzow
San MarinoFaetano
SlovakietFC Nitra
SlovenienOlimpija Ljubljana
SverigeKalmar FF
UngarnETO GyörZalaegerszeg
WalesLlanelliPort Talbot
Fair-playRanders FC (Danmark)MyPa-47 (Finland)Gefle (Sverige)
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (54)
AlbanienBesa Kavajë
AndorraSant Julia
ArmenienMika Ashtarak
AserbajdsjanFK Baku
BelgienCercle Brugge
BosnienBorac Banja Luka
BulgarienLevski Sofia
CypernApoel Nicosia
DanmarkBrøndby  
EstlandKalev Sillamäe
FinlandHonka Espoo
FærøerneVikingur
GeorgienGeorgia Tbilisi
GrækenlandOlympiakos Piræus
HollandFC Utrecht
HvideruslandDinamo Minsk
IrlandSporting FingalShamrock Rovers
IslandBreidablik
IsraelMaccabi Tel Aviv
KasakhstanFK Atyrau
KroatienCibalia Vinkovci
LetlandFK VenspilsFK Jelgava
LiechtensteinFC Vaduz
LitauenFK SiauliaiSuduva
LuxembourgDifferdange
MakedonienTeteks Tetovo
MaltaValletta
MoldovaIskra-Stal Ribnita
MontenegroBuducnost
NordirlandCliftonville
NorgeMoldeStabæk
PolenWisla Krakow
PortugalMaritimo Funchal
RumænienDinamo Bukarest
San MarinoTre Penne
SchweizLausanne Sports
SerbienOFK BeogradSpartak Zlatibor Voda
SkotlandMotherwell
SlovakietDukla Banska
SlovenienNK MariborNova Gorica
SverigeElfsborg
TjekkietBanik Ostrava
TyrkietBesiktas
UkraineKarpato Llov
UngarnFehervar
WalesBangor City
ØstrigAustria WienRapid Wien
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (30)
BelgienRacing Genk
BulgarienBeroe Stara ZagoraCSKA Sofia
CypernApollon Limassol
DanmarkOBFC Nordsjælland
EnglandLiverpool
FinlandInter Turku
FrankrigMontpellier
GrækenlandAris Saloniki
HollandAZ Alkmaar
IsraelMaccabi Haifa
ItalienJuventus
KroatienHajduk Split
NorgeÅlesund
PolenJagiellonia Bialystok
PortugalSporting Lissabon
RumænienFC Timisoara
RuslandSibir Novosibirsk
SchweizFC Luzern
SerbienRøde Stjerne Beograd
SkotlandHibernian
SlovakietSlovan Bratislava
SverigeIFK Göteborg
TjekkietFK JablonecViktoria Plzen
TyrkietGalatasaray
TysklandStuttgart
UkraineDnepr
ØstrigSturm Graz
 
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (39)
BelgienClub Brugge
EnglandManchester CityAston Villa
FrankrigParis St. GermainLille
GrækenlandAEK Athen
HollandPSV EindhovenFeyenoord
ItalienNapoliPalermo
PortugalFC Porto
RumænienSteaua BukarestFC Vaslui
RuslandLokomotiv MoskvaCSKA Moskva
SchweizGrasshoppers
SkotlandDundee United
SpanienVillarrealGetafe
TyrkietTrabzonspor
TysklandLeverkusenDortmund
UkraineMetalist KharkivTavria Simferopol
CL 3. kvalifikationsrunde (mester)FK Aktobe (Kasakhstan)
New Saints (Wales)
AIK Stockholm (Sverige)
Omonia Nicosia (Cypern)
Lech Poznan (Polen)
Debrecen (Ungarn)
BATE Borisov (Hviderusland)
Litex Lovech (Bulgarien)
HJK Helsinki (Finland)
Dinamo Zagreb (Krotatien
CL 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester)Celtic (Skotland)
PAOK Saloniki (Grækenland)
AA Gent (Belgien)
Fenerbahce (Tyrkiet)
Unirea Urziceni (Rumænien)
 
GRUPPESPIL (11)
SpanienAtletico Madrid (forsvarende mester)
CL 4. kvalifikationsrunde (mester)FC Salzburg (Østrig)
Sheriff Tiraspol (Moldova)
Anderlecht (Belgien)
Rosenborg (Norge)
Sparta Prag (Tjekkiet)
CL 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)Sevilla (Spanien)
Sampdoria (Italien)
Young Boys (Schweiz)
Zenit (Rusland)
Dynamo Kiev (Ukraine)
 
1/16-FINALER (8)
CL GruppespilTwente (Holland)
Benfica (Portugal)
Glasgow Rangers (Skotland)
Rubin Kazan (Rusland)
FC Basel (Schweiz)
Spartak Moskva (Rusland)
Ajax (Holland)
Sporting Braga (Rumænien)

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D    Gruppe H
  1/8-finale 
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H 
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2009/2010
  2011/2012
  Øvrige år