Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 15. november 2019 kl. 12:18
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2010/2011
EUROPA LEAGUE, 1. KVALRUNDE
RESULTATER
01.07.2010RANDERS FC - F91   6-1 (3-0)
1-0 Tidiane Sane (16) ; 2-0 Yura Movsisyan (17) ; 3-0 Ricki Olsen (33) ; 4-0 Søren Pedersen, straffe (47) ; 4-1 Sofian Benzouien, straffe (49) ; 5-1 Nicolai Brock-Madsen (88) ; 6-1 Yura Movsisyan (90)
08.07.2010F91 - RANDERS FC   2-1 (1-1)
0-1 Kasper Lorentzen (17) ; 1-1 Jean-Philippe Caillet (37) ; 2-1 Thomas Gruszczynski (67)
Randers FC til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-3
 
02.07.2010UE SANTA COLOMA - MOGREN BUDVA   0-3 (0-1)
0-1 Peter Grbic (14) ; 0-2 Danilo Culafic (83) ; 0-3 Marko Cetkovic (90)
09.07.2010MOGREN BUDVA - UE SANTA COLOMA   2-0 (2-0)
1-0 Danilo Culafic (18) ; 2-0 Vladimir Gluscevic (20)
Mogren Budva til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
 
02.07.2010OLIMPIJA LJUBLJANA - SIROKI BRIJEG   0-2 (0-1)
0-1 Wagner (45) ; 0-2 Renato (68)
09.07.2010SIROKI BRIJEG - OLIMPIJA LJUBLJANA   3-0 (0-0)
1-0 Mateo Roskam (81) ; 2-0 Ivor Weitzer (83) ; 3-0 Hrvoje Misic (90)
Siroki Brijeg til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
 
02.07.2010Anorthosis - BANANTS YEREVAN   3-0 (2-0)
1-0 Nicos Katsavakis (24) ; 2-0 Yiannis Okkas (31) ; 3-0 Cafu (64)
09.07.2010BANANTS YEREVAN - Anorthosis   0-1 (0-1)
0-1 Vincent Laban (37)
Anorthosis til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
 
02.07.2010OLIMPIA BALTI - KHAZAR LANKARAN   0-0 (0-0)
09.07.2010KHAZAR LANKARAN - OLIMPIA BALTI   1-1 (0-1)
0-1 Jean-Robens Jerome (14) ; 1-1 Allan Lalin (78)
Olimpia Balti til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
 
02.07.2010NK SIBENIK - Sliema Wanderers   0-0 (0-0)
09.07.2010Sliema Wanderers - NK SIBENIK   0-3 (0-0)
0-1 Ivan Medvid (64) ; 0-2 Antonio Jakolis (73) ; 0-3 Ante Bulat (89)
NK Sibenik til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
 
02.07.2010ULISSES YEREVAN - BNEI YEHUDA   0-0 (0-0)
09.07.2010BNEI YEHUDA - ULISSES YEREVAN   1-0 (1-0)
1-0 Shalev Menashe (45)
Bnei Yehuda til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
 
02.07.2010RABOTNICKI - FC LUSITANOS   5-0 (2-0)
1-0 Ze Carlos (24) ; 2-0 Wandeir (35) ; 3-0 Fabio Silva (55) ; 4-0 Fabio Silva (56) ; 5-0 Muarem (60)
09.07.2010FC LUSITANOS - RABOTNICKI   0-6 (0-3)
0-1 Wandeir (25) ; 0-2 Fabio Silva (33) ; 0-3 Fabio Silva (42) ; 0-4 Fabio Silva (54) ; 0-5 Wandeir (68) ; 0-6 Nikola Gligorov (71)
Rabotnicki til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 11-0
 
02.07.2010SK TIRANA - ZALAEGERSZEG   0-0 (0-0)
09.07.2010ZALAEGERSZEG - SK TIRANA   0-1 (0-0 ; 0-0)   Efter forlænget spilletid
0-1 Erando Karabeci (107)
KF Tirana til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
 
02.07.2010ZESTAFONI - FAETANO   5-0 (3-0)
1-0 Nikoloz Gelashvili, straffe (21) ; 2-0 Jaba Dvali (22) ; 3-0 Nikoloz Gelashvili (23) ; 4-0 Jaba Dvali (64) ; 5-0 Tornike Gorgiashvili (90)
09.07.2010FAETANO - ZESTAFONI   0-0 (0-0)
Zestafoni til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
 
02.07.2010NSI - GEFLE   0-2 (0-1)
0-1 Alexander Gerndt (34) ; 0-2 Alexander Gerndt (60)
09.07.2010GEFLE - NSI   2-1 (1-0)
1-0 Daniel Bernhardsson (22) ; 2-0 Hans Berggren (63) ; 2-1 Karoly Potemkin (90)
Gefle til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
02.07.2010TORPEDO ZHODINO - FYLKIR   3-0 (0-0)
1-0 Igor Krivobok (52) ; 2-0 Veron Ogar (59) ; 3-0 Sergei Kontsevoi (66)
09.07.2010FYLKIR - TORPEDO ZHODINO   1-3 (1-1)
1-0 Pape Mamadou Faye, straffe (32) ; 1-1 Yuri Ostroukh (41) ; 1-2 Igor Krivobok, straffe (86) ; 1-3 Igor Krivobok, straffe (88)
Torpedo Zhodino til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
 
02.07.2010PORTADOWN - SKONTO RIGA   1-1 (1-0)
1-0 Richard Lecky (38) ; 1-1 Juris Laizans (90)
09.07.2010SKONTO RIGA - PORTADOWN   0-1 (0-1)
0-1 Richard Lecky (29)
Portadown til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
02.07.2010TPS Turku - PORT TALBOT   3-1 (3-0)
1-0 Riku Riski (24) ; 2-0 Babatunde Wusu (30) ; 3-0 Riku Riski (35) ; 3-1 Martin Rose (70)
09.07.2010PORT TALBOT - TPS Turku   0-4 (0-2)
0-1 Babatunde Wusu (26) ; 0-2 Toni Kolehmainen (32) ; 0-3 Riku Riski (69) ; 0-4 Roope Riski (90)
TPS Turku til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-1
 
02.07.2010KR Reykjavik - Glentoran   3-0 (2-0)
1-0 Gudmundur Gunnarsson (12) ; 2-0 Kjartan Finnbogasson (32) ; 3-0 Björgolfur Takefusa (62)
09.07.2010Glentoran - KR Reykjavik   2-2 (1-1)
1-0 James Callacher (22) ; 1-1 Kjartan Henry Finnbogason (45) ; 1-2 Selvmål, Johnny Black (54) ; 2-2 Gary Hamilton (56)
KR Reykjavik til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
 
02.07.2010GREVENMACHER - Dundalk   3-3 (0-1)
0-1 Fahrudin Kudozovic (26) ; 0-2 Wayne Hatswell (51) ; 1-2 Tim Heinz (63) ; 2-2 Gabriel Pereira (73) ; 3-2 Jorge Almeida (76) ; 3-3 Selvmål, Khalid Benichou (80)
09.07.2010Dundalk - GREVENMACHER   2-1 (2-0)
1-0 Neale Fenn, straffe (5) ; 2-0 Fahrudin Kuduzovic (16) ; 2-1 Christian Müller (90)
Dundalk til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-4
 
02.07.2010KALMAR FF - EB   1-0 (0-0)
1-0 Ricardo Santos (79)
09.07.2010EB - KALMAR FF   0-3 (0-1)
0-1 Erik Israelsson (9) ; 0-2 Tobias Eriksson (46) ; 0-3 Ricardo Santos (50)
Kalmar FF til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
 
02.07.2010TRANS NARVA - MYPA-47   0-2 (0-0)
0-1 Maksim Votinov (47) ; 0-2 Selvmål, Aleksei Gorskov (53)
09.07.2010MYPA-47 - TRANS NARVA   5-0 (0-0)
1-0 Tosaint Ricketts (62) ; 2-0 Ilari Äijälä (67) ; 3-0 Ilari Äijälä (75) ; 4-0 Pele Koljonen (77) ; 5-0 Felipe Benevides (80)
MyPa-47 til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-0
 
02.07.2010ZETA GOLUBOVCI - DACIA CHISINAU   1-1 (0-1)
0-1 Ghenadie Orbu (39) ; 1-1 Zarija Pelicic, straffe (77)
09.07.2010DACIA CHISINAU - ZETA GOLUBOVCI   0-0 (0-0)
Dacia Chisinau til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
 
02.07.2010KF LACI - DNEPR MOGILEV   1-1 (1-0)
1-0 Bledar Marashi (45) ; 1-1 Dmitri Turlin (90)
09.07.2010DNEPR MOGILEV - KF LACI   7-1 (3-0)
1-0 Aleksandr Bychenok (10) ; 2-0 Vladimir Yurchenko, straffe (17) ; 3-0 Igor Zenkovich (42) ; 4-0 Vladimir Yurchenko (56) ; 4-1 Valdon Nimani (61) ; 5-1 Aleksandr Bychenok (80) ; 6-1 Vladimir Yurchenko (81) ; 7-1 Fedor Chernykh (87)
Dnepr Mogilev til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-2
 
02.07.2010SHAKHTYOR KARAGANDA - Ruch Chorzow   1-2 (1-1)
1-0 Aldin Dzidic (7) ; 1-1 Lukasz Janoszka (45) ; 1-2 Wojciech Grzyb, straffe (48)
09.07.2010Ruch Chorzow - SHAKHTYOR KARAGANDA   1-0 (0-0)
1-0 Artur Sobiech (59)
Ruch Chorzow til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
02.07.2010DINAMO TBILISI - FLORA TALLINN   2-1 (1-1)
0-1 Alo Dupikov (9) ; 1-1 Georgi Kakhelishvili (22) ; 2-1 Levan Khmaladze, straffe (63)
09.07.2010FLORA TALLINN - DINAMO TBILISI   0-0 (0-0)
Dinamo Tbilisi til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
02.07.2010FC NITRA - ETO GYÖR   2-2 (1-1)
1-0 Martin Toth (14) ; 1-1 Tarmo Kink (39) ; 1-2 Tarmo Kink (58) ; 2-2 Roman Sloboda (80)
09.07.2010ETO GYÖR - FC NITRA   3-1 (1-1)
0-1 Ivan Hodur (10) ; 1-1 Rati Aleksidze (22) ; 2-1 Mihai Nicorec (60) ; 3-1 Tarmo Kink (90)
ETO Györ til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-3
 
02.07.2010GARABAG AGDAM - METALURG SKOPJE   4-1 (2-0)
1-0 Rashad Sadygov, straffe (26) ; 2-0 Afran Ismayilov (45) ; 3-0 Emin Imamaliev (85) ; 4-0 Giorgi Adamia (90) ; 4-1 Marko Simonovski (90)
09.07.2010METALURG SKOPJE - GARABAG AGDAM   1-1 (0-0)
0-1 Emin Imamaliyev (69) ; 1-1 Mile Krstev (78)
Garabag Agdam til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
 
02.07.2010LLANELLI - FK TAURAS   2-2 (1-2)
0-1 Marius Kizys (9) ; 1-1 David Thomas (17) ; 1-2 Marius Kizys (20) ; 2-2 Stuart Jones (47)
09.07.2010FK TAURAS - LLANELLI   3-2 (2-2 ; 2-2)   Efter forlænget spilletid
1-0 Sergei Irkha (17) ; 1-1 Christopher Llewellyn (19) ; 2-1 Sergei Irkha (31) ; 2-2 Jason Brown (36) ; 3-2 Darius Regelskis (104)
FK Tauras til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-4
 
02.07.2010TOBOL KUSTANAI - ZRINJSKI MOSTAR   1-2 (1-0)
1-0 Nurbol Zhumaskaliyev (13) ; 1-1 Mate Dragicevic (53) ; 1-2 Mate Dragicevic (82)
09.07.2010ZRINJSKI MOSTAR - TOBOL KUSTANAI   2-1 (1-0)
1-0 Damir Dzidic (10) ; 1-1 Nurbol Zhumaskaliyev (57) ; 2-1 Mile Pehar (72)
Zrinjski Mostar til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D    Gruppe H
  1/8-finale 
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H 
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2009/2010
  2011/2012
  Øvrige år