Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 21. oktober 2019 kl. 20:05
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2010/2011
EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
15.07.2010BRØNDBY - FC VADUZ   3-0 (0-0)
1-0 Mikael Nilsson (51) ; 2-0 Ousman Jallow (80) ; 3-0 Ousman Jallow (85)
22.07.2010FC VADUZ - BRØNDBY   0-0 (0-0)
Brøndby til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
 
15.07.2010NOVA GORICA - RANDERS FC   0-3 (0-0)
0-1 Kasper Lorentzen (51) ; 0-2 Mikkel Cramer (55) ; 0-3 Mikkel Cramer (71)
22.07.2010RANDERS FC - NOVA GORICA   1-1 (1-0)
1-0 Mikkel Cramer (42) ; 1-1 Dejan Zigon (79)
Randers FC til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
 
15.07.2010CERCLE BRUGGE - TPS Turku   0-1 (0-1)
0-1 Mika Aaritalo (32)
22.07.2010TPS Turku - CERCLE BRUGGE   1-2 (1-0)
1-0 Jonatan Johansson, straffe (39) ; 1-1 Reynaldo (50) ; 1-2 Lukas Van Eenoo (86)
Cercle Brugge til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
 
15.07.2010MOTHERWELL - BREIDABLIK   1-0 (0-0)
1-0 John Sutton (63)
22.07.2010BREIDABLIK - MOTHERWELL   0-1 (0-1)
0-1 Jamie Murphy (42)
Motherwell til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
 
15.07.2010Anorthosis - NK SIBENIK   0-2 (0-1)
0-1 Sandro Bloudek (10) ; 0-2 Stipe Bacelic-Grgic, straffe (61)
22.07.2010NK SIBENIK - Anorthosis   0-3 (0-2 ; 0-2)   Efter forlænget spilletid
0-1 Vincent Laban (16) ; 0-2 Cristovao Ramos (25) ; 0-3 Yiannis Okkas (96)
Anorthosis til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
15.07.2010Lausanne Sports - BORAC BANJA LUKA   1-0 (1-0)
1-0 Carlos de Oliveira (19)
22.07.2010BORAC BANJA LUKA - Lausanne Sports   1-1 (0-0)
0-1 Jocelyn Roux (65) ; 1-1 Ljubisa Vukelja (70)
Lausanne Sports til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
15.07.2010FK SIAULIAI - Wisla Krakow   0-2 (0-0)
0-1 Pawel Brozek (78) ; 0-2 Piotr Brozek (80)
22.07.2010Wisla Krakow - FK SIAULIAI   5-0 (1-0)
1-0 Piotr Brozek (23) ; 2-0 Maciej Zurawski (48) ; 3-0 Junior Diaz (62) ; 4-0 Pawel Brozek (66) ; 5-0 Rafal Boguski (90)
Wisla Krakow til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-0
 
15.07.2010KALMAR FF - DACIA CHISINAU   0-0 (0-0)
22.07.2010DACIA CHISINAU - KALMAR FF   0-2 (0-1)
0-1 Erik Israelsson (12) ; 0-2 Daniel Sobralense (89)
Kalmar FF til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
 
15.07.2010FC UTRECHT - SK TIRANA   4-0 (3-0)
1-0 Ricky Van Wolfswinkel (8) ; 2-0 Ricku Van Wolfswinkel (27) ; 3-0 Nana Kwasi Asare (30) ; 4-0 Dries Mertens (75)
22.07.2010SK TIRANA - FC UTRECHT   1-1 (1-1)
0-1 Ricky Van Wolfswinkel (3) ; 1-1 Andi Lila (10)
FC Utrecht til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
 
15.07.2010MARITIMO FUNCHAL - SPORTING FINGAL   3-2 (0-1)
0-1 Glen Crowe (33) ; 1-1 Ricardo Esteves (77) ; 2-1 Abdelmalek Cherrad (85) ; 2-2 Lorcan Fitzgerald (87) ; 3-2 Valdecir (90)
22.07.2010SPORTING FINGAL - MARITIMO FUNCHAL   2-3 (0-1)
0-1 Alonso, straffe (20) ; 0-2 Marquinho (67) ; 1-2 Eamon Zayed (81) ; 1-3 Kanu (87) ; 2-3 Eamon Zayed (90)
Maritimo Funchal til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-4
 
15.07.2010SUDUVA - Rapid Wien   0-2 (0-1)
0-1 Steffen Hofmann (13) ; 0-2 Christopher Trimmel (81)
22.07.2010Rapid Wien - SUDUVA   4-2 (1-0)
1-0 Nikica Jelavic (20) ; 1-1 Evaldas Grigaitis (70) ; 1-2 Ricardas Beniusis (85) ; 2-2 René Gartler (86) ; 3-2 René Gartler (89) ; 4-2 Nikica Jelavic (90)
Rapid Wien til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-2
 
15.07.2010VENTSPILS - TETEKS TETOVO   0-0 (0-0)
22.07.2010TETEKS TETOVO - VENTSPILS   3-1 (2-0)
1-0 Genc Iseni (15) ; 2-0 Dimce Ristevski (34) ; 3-0 Ivica Gligorovski (54) ; 3-1 Romans Bespalovs (81)
Teteks Tetovo til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
15.07.2010OFK Beograd - TORPEDO ZHODINO   2-2 (1-1)
0-1 Igor Krivobok (14) ; 1-1 Milos Zeravica (45) ; 1-2 Anton Brusnikin (90) ; 2-2 Nenad Injac (90)
22.07.2010TORPEDO ZHODINO - OFK Beograd   0-1 (0-0)
0-1 Ivan Kecojevic (67)
OFK Beograd til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
15.07.2010OLIMPIA BALTI - Dinamo Bukarest   0-2 (0-1)
0-1 Cristian Pulhac (41) ; 0-2 Liviu Ganea (83)
22.07.2010Dinamo Bukarest - OLIMPIA BALTI   5-1 (3-0)
1-0 Selvmål, Nikolai Orlovski (4) ; 2-0 Adrian Cristea (31) ; 3-0 Ousmane N'Doye (45) ; 4-0 Catalin Constantin Munteanu (59) ; 5-0 Gabriel Torje, straffe (62) ; 5-1 Julius Adaramola (90)
Dinamo Bukarest til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-1
 
15.07.2010MYPA-47 - SANT JULIA   3-0 (1-0)
1-0 Tosaint Ricketts (43) ; 2-0 Ilari Äijälä (56) ; 3-0 Ilari Äijälä, straffe (65)
23.07.2010SANT JULIA - MYPA-47   0-5 (0-2)
0-1 Maxim Votinov (6) ; 0-2 Maxim Votinov (13) ; 0-3 Einari Kurittu (49) ; 0-4 Antti Okkonen (61) ; 0-5 Maxim Votinov (64)
MyPa-47 til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-0
 
15.07.2010VIDEOTON - NK MARIBOR   1-1 (0-1)
0-1 Dejan Mezga (30) ; 1-1 Gabor Horvath (79)
22.07.2010NK MARIBOR - VIDEOTON   2-0 (1-0)
1-0 Dalibor Volas (39) ; 2-0 Dalibor Volas (80)
NK Maribor til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
15.07.2010STABÆK - DNEPR MOGILEV   2-2 (1-2)
0-1 Dmitri Turlin (14) ; 1-1 Jørgen Skjelvik (22) ; 1-2 Mikhail Kozlov (23) ; 2-2 Veigar Pall Gunnarsson (53)
22.07.2010DNEPR MOGILEV - STABÆK   1-1 (1-1)
0-1 Veigar Pall Gunnarsson (36) ; 1-1 Vladimir Yurchenko (89)
Dnepr Mogilev til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
 
15.07.2010Shamrock Rovers - BNEI YEHUDA   1-1 (0-1)
0-1 Omri Afek (26) ; 1-1 Robert Bayly (90)
22.07.2010BNEI YEHUDA - Shamrock Rovers   0-1 (0-0)
0-1 Thomas Stewart (70)
Shamrock Rovers til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
 
15.07.2010ELFSBORG - ISKRA-STAL RIBNITA   2-1 (0-0)
1-0 James Keene (56) ; 2-0 Martin Ericsson, straffe (79) ; 2-1 Alexandru Tofan (87)
22.07.2010ISKRA-STAL RIBNITA - ELFSBORG   0-1 (0-0)
0-1 Stefan Ishizaki (60)
Elfsborg til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
15.07.2010KR Reykjavik - KARPATY LVIV   0-3 (0-0)
0-1 Aleksandr Guruli (46) ; 0-2 Andrey Tkachuk (51) ; 0-3 William Batista (57)
22.07.2010KARPATY LVIV - KR Reykjavik   3-2 (2-0)
1-0 Sergei Zenjov (3) ; 2-0 Artem Fedetskiy (25) ; 2-1 Kjartan Finnbogason (61) ; 2-2 Kjartan Finnbogason (65) ; 3-2 Boris Baranets (69)
Karpaty Lviv til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-2
 
15.07.2010MACCABI TEL AVIV - MOGREN BUDVA   2-0 (0-0)
1-0 Yoav David Ziv (49) ; 2-0 Haris Medunjanin (52)
22.07.2010MOGREN BUDVA - MACCABI TEL AVIV   2-1 (0-1)
0-1 Haris Medunjanin (7) ; 1-1 Vladimir Gluscevic, straffe (58) ; 2-1 Vladimir Gluscevic (80)
Maccabi Tel Aviv til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
15.07.2010Austria Wien - SIROKI BRIJEG   2-2 (0-1)
0-1 Wagner (26) ; 1-1 Roland Linz (50) ; 1-2 Josip Topic (54) ; 2-2 Schumacher (57)
22.07.2010SIROKI BRIJEG - Austria Wien   0-1 (0-0)
0-1 Zlatko Junuzovic (80)
Austria Wien til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
15.07.2010ZESTAFONI - DUKLA BANSKA   3-0 (1-0)
1-0 Jaba Dvali (24) ; 2-0 Irakli Dzaria (48) ; 3-0 Jaba Dvali (65)
22.07.2010DUKLA BANSKA - ZESTAFONI   1-0 (1-0)
1-0 Michal Duris (28)
Zestafoni til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
 
15.07.2010HONKA ESPOO - BANGOR CITY   1-1 (1-0)
1-0 Demba Savage (43) ; 1-1 Christopher Jones (58)
22.07.2010BANGOR CITY - HONKA ESPOO   2-1 (0-1)
0-1 Sampo Koskinen (21) ; 1-1 David Morley (84) ; 2-1 Chris Jones (90)
Bangor City til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
15.07.2010Levski Sofia - Dundalk   6-0 (3-0)
1-0 Hristo Georgiev Yovov (12) ; 2-0 Daniel Madenov (14) ; 3-0 Garra Dembele (42) ; 4-0 Daniel Madenov (46) ; 5-0 Ismail Isa (85) ; 6-0 Ismail Isa (90)
22.07.2010Dundalk - Levski Sofia   0-2 (0-2)
0-1 Garra Dembele (4) ; 0-2 Garra Dembele (33)
Levski Sofia til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-0
 
15.07.2010GEORGIA TBILISI - Banik Ostrava   0-6 (0-1)
0-1 Fernando Neves (33) ; 0-2 Fernando Neves, straffe (56) ; 0-3 Tomas Pilik (61) ; 0-4 Fernando Neves, straffe (64) ; 0-5 Ales Neuwirth (70) ; 0-6 Josef Husbauer (78)
22.07.2010Banik Ostrava - GEORGIA TBILISI   0-0 (0-0)
Banik Ostrava til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
 
15.07.2010RABOTNICKI - MIKA ASHTARAK   1-0 (0-0)
1-0 Wandeir (87)
22.07.2010MIKA ASHTARAK - RABOTNICKI   0-0 (0-0)
Rabotnicki til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
 
15.07.2010FK ATYRAU - ETO GYÖR   0-2 (0-1)
0-1 Linas Pilibaitis (26) ; 0-2 Fouad Bouguerra (88)

ETO Györ erklæret som vinder 3-0 pga ulovlig spiller hos FK Atyrrau
22.07.2010ETO GYÖR - FK ATYRAU   2-0 (0-0)
1-0 Rati Aleksidze (47) ; 2-0 Mihai Nicorec (52)
ETO Györ til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
 
15.07.2010PORTADOWN - GARABAG AGDAM   1-2 (1-0)
1-0 Richard Lecky (29) ; 1-1 Afran Ismailov (67) ; 1-2 Afran Ismailov (88)
22.07.2010GARABAG AGDAM - PORTADOWN   1-1 (0-0)
0-1 Kevin Braniff (71) ; 1-1 Afran Ismayilov (83)
Garabag Agdam til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
 
15.07.2010Besiktas - VikingUR   3-0 (1-0)
1-0 Nihat Kahveci (19) ; 2-0 Nihat Kahveci (65) ; 3-0 Mert Nobre (90)
22.07.2010VikingUR - Besiktas   0-4 (0-4)
0-1 Ekrem Dag (3) ; 0-2 Nihat Kahveci (10) ; 0-3 Deivson Bobo (32) ; 0-4 Deivson Bobo (44)
Besiktas til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-0
 
15.07.2010DIFFERDANGE - SPARTAK ZLATIBOR VODA   3-3 (2-2)
1-0 Selvmål, Vladimir Veselinov (6) ; 2-0 Gilles Bettmer (11) ; 2-1 Vojo Ubiparip (14) ; 2-2 Vladimir Torbica, straffe (28) ; 3-2 Pierre Olivier Piskor (73) ; 3-3 Selvmål, Tom Siebenaler (89)
22.07.2010SPARTAK ZLATIBOR VODA - DIFFERDANGE   2-0 (1-0)
1-0 Vojo Ubiparip (24) ; 2-0 Marko Adamovic (88)
Spartak Zlatibor Voda til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-3
 
15.07.2010DINAMO MINSK - KALEV SILLAMÄE   5-1 (2-0)
1-0 Aleksandr Sazankov (12) ; 2-0 Aleksandr Sazankov (33) ; 3-0 Anton Putilo (60) ; 3-1 Nikita Kolyaev (79) ; 4-1 Dmitri Rekish (87) ; 5-1 Andrei Chukhlei (90)
22.07.2010KALEV SILLAMÄE - DINAMO MINSK   0-5 (0-2)
0-1 Stanislav Dragun (2) ; 0-2 Aleksandr Sazankov (17) ; 0-3 Andrei Chukhlei (18) ; 0-4 Dmitri Rekish (46) ; 0-5 Andrei Chukhlei (65)
Dinamo Minsk til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 10-1
 
15.07.2010VALLETTA - Ruch Chorzow   1-1 (0-1)
0-1 Wojciech Grzyb, straffe (18) ; 1-1 Terence Scerri (75)
22.07.2010Ruch Chorzow - VALLETTA   0-0 (0-0)
Ruch Chorzow til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
 
15.07.2010FK BAKU - BUDUCNOST   2-1 (0-1)
0-1 Fatos Beciraj (38) ; 1-1 Sasa Kajkut (77) ; 2-1 Jaba (90)

Buducnost erklæret som vinder 3-0 pga ulovlig spiller hos FK Baku
22.07.2010BUDUCNOST - FK BAKU   1-2 (0-2)
0-1 Aleksandar Solic (28) ; 0-2 Silvinio Joao De Carvalho (42) ; 1-2 Nenad Brnovic (64)
Buducnost til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
 
15.07.2010ZRINJSKI MOSTAR - TRE PENNE   4-1 (4-1)
1-0 Mario Ivankovic (1) ; 2-0 Mario Ivankovic, straffe (21) ; 3-0 Pavle Susic (33) ; 3-1 Daniele Pignieri (36) ; 4-1 Vlado Zadro (38)
22.07.2010TRE PENNE - ZRINJSKI MOSTAR   2-9 (1-4)
0-1 Vernes Selimovic (3) ; 0-2 Pavle Susic (7) ; 0-3 Mladen Zizovic (10) ; 0-4 Sasa Dragicevic (26) ; 1-4 Mirko Palazzi (28) ; 1-5 Vlado Zadro (53) ; 1-6 Mladen Zizovic, straffe (55) ; 1-7 Vlado Zadro (65) ; 1-8 Mladen Zizovic (69) ; 2-8 Mirko Palazzi (81) ; 2-9 Toni Sunjic (87)
Zrinjski Mostar til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 13-3
 
15.07.2010GEFLE - DINAMO TBILISI   1-2 (0-1)
0-1 Mate Vatsadze (11) ; 1-1 Hans Berggren, straffe (51) ; 1-2 Levan Khmaladze (87)
22.07.2010DINAMO TBILISI - GEFLE   2-1 (0-0)
1-0 Mate Vatsadze (69) ; 2-0 Nikoloz Pirtskhalava (82) ; 2-1 (90)
Dinamo Tbilisi til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
 
15.07.2010CLIFTONVILLE - CIBALIA VINKOVCI   1-0 (0-0)
1-0 Ciaran Caldwell (84)
22.07.2010CIBALIA VINKOVCI - CLIFTONVILLE   0-0 (0-0)
Cliftonville til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
 
15.07.2010Besa KAVAJË - Olympiakos Piræus   0-5 (0-2)
0-1 Oscar (18) ; 0-2 Oscar (30) ; 0-3 Dudu (47) ; 0-4 Diogo (70) ; 0-5 Diogo (83)
22.07.2010Olympiakos Piræus - Besa KAVAJË   6-1 (0-0)
1-0 Dudu (46) ; 1-1 Dimitrija Lazarevski (48) ; 2-1 Matt Derbyshire (53) ; 3-1 Enzo Maresca (75) ; 4-1 Dudu (78) ; 5-1 Ioannis Fetfatzidis (89) ; 6-1 Enzo Maresca (90)
Olympiakos Piræus til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 11-1
 
15.07.2010MOLDE - FK JELGAVA   1-0 (0-0)
1-0 Baye Djiby Fall (90)
22.07.2010FK JELGAVA - MOLDE   2-1 (2-1)
0-1 Baye Djiby Fall (14) ; 1-1 Pavels Bormakovs (30) ; 2-1 Boriss Bogdaskins (45)
Molde til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
 
15.07.2010FK TAURAS - Apoel Nicosia   0-3 (0-0)
0-1 Constantinos Charalambides (50) ; 0-2 Helio Pinto (80) ; 0-3 Gustavo Manduca (83)
22.07.2010Apoel Nicosia - FK TAURAS   3-1 (1-0)
1-0 Esteban Solari (18) ; 1-1 Sergei Irkha (48) ; 2-1 Ivica Trickovski (80) ; 3-1 Esteban Solari, straffe (86)
Apoel Nicosia til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1

  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D    Gruppe H
  1/8-finale 
  Kvartfinale
  Semifinale
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H 
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler
  1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2009/2010
  2011/2012
  Øvrige år