Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 3. april 2020 kl. 02:37
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2010/2011
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (52)
SEEDET
AnorthosisCypern13,099
Randers FC (fairplay)Danmark6,470
Kalmar FFSverige5,838
Bnei YehudaIsrael5,275
FC NitraSlovakiet3,166
RabotnickiMakedonien3,066
MyPa-47 (fairplay)Finalnd2,899
Gefle (fairplay)Sverige2,838
Zrinjski MostarBosnien2,749
Garabag AgdamAserbajdsjan2,599
Ruch ChorzowPolen2,508
NK SibenikKroatien2,466
Torpedo ZhodinoHviderusland2,308
Dnepr MogilevHviderusland2,308
Siroki BrijegBosnien2,249
Skonto RigaLetland2,149
Dinamo TbilisiGeorgien2,149
KR ReykjavikIsland2,083
Dacia ChisinaaMoldova1,958
DundalkIrland1,908
TPS TurkuFinland1,899
KF TiranaAlbanien1,799
FK TaurasLitauen1,683
ZestafoniGeorgien1,649
Olimpia BaltiMoldova1,458
Mogren BudvaMontenegro1,425
IKKE SEEDET
Tobol KustanaiKasakhstan1,399
Olimpija LjubljanaSlovenien1,391
Flora TallinnEstland1,374
EBFærøerne1,366
ZalaegerszegUngarn1,350
ETO GyörUngarn1,350
GlentoranNordirland1,324
F91Luxembourg1,249
Trans NarvaEstland1,124
Khazar LankaranAserbajdsjan1,099
FylkirIsland1,083
Metalurg SkopjeMakedonien1,066
Shakhtyor KaragandaKasakhstan0,899
Banants YerevanArmenien0,849
KF LaciAlbanien0,799
LlanelliWales0,766
Sliema WanderersMalta0,683
NSIFærøerne0,616
Ulisses YerevanArmenien0,599
Port TalbotWales0,516
GrevenmacherLuxembourg0,499
Zeta GolubovciMontenegro0,425
PortadownNordirland0,324
UE Santa ColomaAndorra0,200
FC LusitanosAndorra0,200
FaetanoSan Marino0,150
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (26+54)
SEEDET
Olympiakos PiræusGrækenland54,979
BesiktasTyrkiet33,890
Dinamo BukarestRumænien28,898
Levski SofiaBulgarien25,400
Austria WienØstrig16,915
AnorthosisCypern13,099
BrøndbyDanmark12,970
Rapid WienØstrig11,915
Apoel NicosiaCypern11,599
Wisla KrakowPolen8,508
Karpaty LvivUkraine7,910
ElfsborgSverige7,838
Maritimo FunchalPortugal7,659
Banik OstravaTjekkiet7,395
FC UtrechtHolland7,309
Randers FC (fairplay)Danmark6,470
MotherwellSkotland6,158
Kalmar FFSverige5,838
Lausanne SportsSchweiz5,675
Cercle BruggeBelgien5,580
Bnei YehudaIsrael5,275
StabækNorge4,980
FK VentspilsLetland4,649
MoldeNorge4,480
Maccabi Tel AvivIsrael3,775
Dukla BanskaSlovakiet3,166
ETO GyörUngarn3,166 (1,350)
RabotnickiMakedonien3,066
Honka EspooFinland2,899
MyPa-47 (fairplay)Finalnd2,899
NK MariborSlovenien2,891
Gefle (fairplay)Sverige2,838
Dinamo MinskHviderusland2,808
OFK BeogradSerbien2,800
Spartak Zlatibor VodaSerbien2,800
Zrinjski MostarBosnien2,749
Garabag AgdamAserbajdsjan2,599
FK BakuAserbajdsjan2,599
Ruch ChorzowPolen2,508
Cibalia VinkovciKroatien2,466
IKKE SEEDET
NK SibenikKroatien2,466
Torpedo ZhodinoHviderusland2,308
Dnepr MogilevHviderusland2,308
Siroki BrijegBosnien2,249
SuduvaLitauen2,183
PortadownNordirland2,149 (0,324)
Georgia TbilisiGeorgien2,149
Dinamo TbilisiGeorgien2,149
KR ReykjavikIsland2,083
Iskra-Stal RibnitaMoldova1,958
Dacia ChisinaaMoldova1,958
Shamrock RoversIrland1,908
DundalkIrland1,908
Sporting FingalIrland1,908
FC VaduzLiechtenstein1,900
TPS TurkuFinland1,899
Nova GoricaSlovenien1,891
KF TiranaAlbanien1,799
Borac Banja LukaBosnien1,749
FK TaurasLitauen1,683
FK SiauliaiLitauen1,683
FK JelgavaLetland1,649
ZestafoniGeorgien1,649
Olimpia BaltiMoldova1,458
Mogren BudvaMontenegro1,425
FehervarUngarn1,350
Sant JuliaAndorra1,200
BreidablikIsland1,083
Teteks TetovoMakedonien1,066
Bangor CityWales1,016
FK AtyrauKasakhstan0,899
Mika AshtarakArmenien0,849
Kalev SillamäeEstland0,874
Besa KavajëAlbanien0,799
DifferdangeLuxembourg0,749
BuducnostMontenegro0.675
VallettaMalta0,433
VikingurFærøerne0,366
CliftonvilleNordirland0,324
Tre PenneSan Marino0,150
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (40+30)
GRUPPE 1, SEEDET
LiverpoolEngland115,371
OBDanmark14,970
Rapid WienØstrig11,915
Maritimo FunchalPortugal7,659
Banik OstravaTjekkiet7,395
GRUPPE 1, IKKE SEEDET
Dnepr MogilevHviderusland4,980 (2,308)
Beroe Stara ZagoraBulgarien4,400
RabotnickiMakedonien3,066
Bangor CityWales2,899 (1,016)
Zrinjski MostarBosnien2,749
GRUPPE 2, SEEDET
JuventusItalien59,867
CSKA SofiaBulgarien15,400
FC TimisoaraRumænien11,898
Karpaty LvivUkraine7,910
ElfsborgSverige7,838
GRUPPE 2, IKKE SEEDET
Shamrock RoversIrland5,275 (1,908)
Teteks TetovoMakedonien4,649 (1,066)
>ZestafoniGeorgien3,166 (1,649)
MyPa-47 (fairplay)Finalnd2,899
CliftonvilleNordirland2,466 (0,324)
GRUPPE 3, SEEDET
Sporting LissabonPortugal57,659
Austria WienØstrig16,915
Røde Stjerne BeogradSerbien13,300
Racing GenkBelgien8,080
HibernianSkotland6,158
GRUPPE 3, IKKE SEEDET
FC NordsjællandDanmark5,470
Slovan BratislavaSlovakiet4,666
Inter TurkuFinland2,899
NK MariborSlovenien2,891
Ruch ChorzowPolen2,508
GRUPPE 4, SEEDET
Olympiakos PiræusGrækenland54,979
BesiktasTyrkiet33,890
AnorthosisCypern13,099
Wisla KrakowPolen8,508
Sturm GrazØstrig6,915
GRUPPE 4, IKKE SEEDET
Cercle BruggeBelgien5,580
Viktoria PlzenTjekkiet4,395
Maccabi Tel AvivIsrael3,775
Dinamo TbilisiGeorgien2,838 (2,149)
Garabag AgdamAserbajdsjan2,599
GRUPPE 5, SEEDET
StuttgartTyskland52,841
Maccabi HaifaIsrael19.775
BrøndbyDanmark12,970
Sibir NovosibirskRusland8,758
FC UtrechtHolland7,309
GRUPPE 5, IKKE SEEDET
FC LuzernSchweiz5,675
MoldeNorge4,480
Apollon LimassolCypern3,599
Dinamo MinskHviderusland2,808
BuducnostMontenegro2,599 (0,675)
GRUPPE 6, SEEDET
AZ AlkmaarHolland48,309
Dinamo BukarestRumænien28,898
DniproUkraine14,910
MontpellierFrankrig10,748
Randers FC (fairplay)Danmark6,470
GRUPPE 6, IKKE SEEDET
Lausanne SportsSchweiz5,675
IFK GöteborgSverige3,838
Hajduk SplitKroatien3,466
Spartak Zlatibor VodaSerbien2,800
ETO GyörUngarn1,350
GRUPPE 7, SEEDET
GalatasarayTyrkiet43,890
Levski SofiaBulgarien25,400
Aris SalonikiGrækenland12,979
Apoel NicosiaCypern11,599
MotherwellSkotland6,158
GRUPPE 7, IKKE SEEDET
Kalmar FFSverige5,838
FK JablonecTjekkiet4,395
AalesundNorge3,480
OFK BeogradSerbien2,800
Jagiellonia BialystokPolen2,508
 
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (35+39)
SEEDET
LiverpoolEngland115,371
FC PortoPortugal76,659
VillarrealSpanien70,951
CSKA MoskvaRusland66,758
PSV EindhovenHolland66,309
JuventusItalien59,867
Sporting LissabonPortugal57,659
FenerbahceTyrkiet54,890
StuttgartTyskland52,841
AZ AlkmaarHolland48,309
Steaua BukarestRumænien47,898
LilleFrankrig46,748
GalatasarayTyrkiet43,890
LeverkusenTyskland40,841
Paris St. GermainFrankrig39,748
CelticSkotland38,158
Club BruggeBelgien36,580
PalermoItalien35,867
GetafeSpanien33,951
BesiktasTyrkiet33,890
Manchester CityEngland33,371
AEK AthenGrækenland25,979
Aston VillaEngland25,871
Lokomotiv MoskvaRusland25,758
Metalist KharkivUkraine25,410
Levski SofiaBulgarien25,400
Unirea UrziceniRumænien18,898
Austria WienØstrig16,915
FeyenoordHolland16,309
Litex LovechBulgarien15,900
CSKA SofiaBulgarien15,400
OBDanmark14,970
DniproUkraine14,910
NapoliItalien14,867
DortmundTyskland14,841
Dinamo ZagrebKroatien14,466
BATE BorisovHviderusland13,308
IKKE SEEDET
AnorthosisCypern13,099
Aris SalonikiGrækenland12,979
BrøndbyDanmark12,970
GrasshoppersSchweiz12,675
Rapid WienØstrig11,915
FC TimisoaraRumænien11,898
Apoel NicosiaCypern11,599
PAOK SalonikiGrækenland11,479
FC VasluiRumænien11,398
Lech PoznanPolen11,008
TrabzonsporTyrkiet10,390
Sibir NovosibirskRusland8,758
Racing GenkBelgien8,080
Karpaty LvivUkraine7,910
Tavria SimferopolUkraine7,910
ElfsborgSverige7,838
Maritimo FunchalPortugal7,659
FC UtrechtHolland7,309
Sturm GrazØstrig6,915
AA GentBelgien6,580
MotherwellSkotland6,158
Lausanne SportsSchweiz5,675
DebrecenUngarn5,350
Dundee UnitedSkotland5,158
Slovan BratislavaSlovakiet4,666
Omonia NicosiaCypern4,599
AIK StockholmSverige3,838
Maccabi Tel AvivIsrael3,775
Hajduk SplitKroatien3,466
NK MariborSlovenien2,891
Dinamo MinskHviderusland2,808
Garabag AgdamAserbajdsjan2,599
HJK HelsinkiFinland2,399
FK AktobeKasakhstan2,399
Dnepr MogilevHviderusland2,308
ETO GyörUngarn1,350
New SaintsWales0,766
 
GRUPPESPIL (37+11)
1. LAG
Atletico Madrid (forsvarende)Spanien63,951
LiverpoolEngland115,371
SevillaSpanien108,951
FC PortoPortugal76,659
VillarrealSpanien70,951
CSKA MoskvaRusland66,758
PSV EindhovenHolland66,309
ZenitRusland61,258
JuventusItalien59,867
Sporting LissabonPortugal57,659
StuttgartTyskland52,841
AZ AlkmaarHolland48,309
2. LAG
Steaua BukarestRumænien47,898
LilleFrankrig46,748
Dinamo KievUkraine42,910
AnderlechtBelgien42,580
LeverkusenTyskland40,841
Paris St. GermainFrankrig39,748
Club BruggeBelgien36,580
PalermoItalien35,867
GetafeSpanien33,951
BesiktasTyrkiet33,890
Manchester CityEngland33,371
SampdoriaItalien30,867
3. LAG
Sparta PragTjekkiet27,395
AEK AthenGrækenland25,979
Metalist KharkivUkraine25,410
Levski SofiaBulgarien25,400
RosenborgNorge23,980
FC SalzburgØstrig19,915
CSKA SofiaBulgarien15,400
OBDanmark14,970
NapoliItalien14,867
DortmundTyskland14,841
Dinamo ZagrebKroatien14,466
BATE BorisovHviderusland13,308
4. LAG
Aris SalonikiGrækenland12,979
Rapid WienØstrig11,915
PAOK SalonikiGrækenland11,479
Lech PoznanPolen11,008
Karpaty LvivUkraine7,910
Young BoysSchweiz7,675
FC UtrechtHolland7,309
Lausanne SportsSchweiz5,675
AA GentBelgien6,580
Sheriff TiraspolMoldova5,458
DebrecenUngarn5,350
Hajduk SplitKroatien3,466
 
1/16-FINALER (32)
GRUPPE-VINDERE + 4 BEDSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
Manchester CityEnglandGruppe A
LeverkusenTysklandGruppe B
Sporting LissabonPortugalGruppe C
VillarrealSpanienGruppe D
Dynamo KievUkraineGruppe E
CSKA MoskvaRuslandGruppe F
ZenitRuslandGruppe G
StuttgartTysklandGruppe H
PSV EindhovenHollandGruppe I
Paris SGFrankrigGruppe J
LiverpoolEnglandGruppe K
FC PortoPortugalGruppe L
Spartak MoskvaRuslandChampions League
Sporting BragaPortugalChampions League
AjaxHollandChampions League
TwenteHollandChampions League
GRUPPE-TOERE + 4 DÅRLIGSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
Lech PoznanPolenGruppe A
Aris SalonikiGrækenlandGruppe B
LilleFrankrigGruppe C
PAOK SalonikiGrækenlandGruppe D
BATE BorisovHvideruslandGruppe E
Sparta PragTjekkietGruppe F
AnderlechtBelgienGruppe G
Young BoysSchweizGruppe H
Metalist KharkivUkraineGruppe I
SevillaSpanienGruppe J
NapoliItalienGruppe K
BesiktasTyrkietGruppe L
Rubin KazanRuslandChampions League
FC BaselSchweizChampions League
Glasgow RangersSkotlandChampions League
BenficaPortugalChampions League

ØVRIGT

Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2005/2006-2009/2010 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her tællerpoint i kvalifikationsrunderne med).
Koeff. pr land (2005/06-2009/10)
Koeff. pr klub (2005/06-2009/10)
1. kvalifikationsrunde 
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
4. kvalifikationsrunde 
Gruppespil 
1/16-finaler

  Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
3. kvalifikationsrunde (mester) 
3. kvalifikationsrunde (ikke mester)
4. kvalifikationsrunde (mester) 
4. kvalifikationsrunde (ikke mester)
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe D  Gruppe H
1/8-finale 
Kvartfinale
Semifinale
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
1. kvalifikationsrunderunde 
2. kvalifikationsrunderunde 
3. kvalifikationsrunderunde 
4. kvalifikationsrunderunde 
Gruppe AGruppe G
Gruppe BGruppe H 
Gruppe CGruppe I
Gruppe DGruppe J
Gruppe EGruppe K
Gruppe FGruppe L
1/16-finaler
1/8-finaler
  Kvartfinaler
  Semifinaler
  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

2009/2010
2011/2012
Øvrige år