Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 14. november 2019 kl. 12:52
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2011/2012
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (4)
SEEDET
F91Luxembourg1,524
VallettaMalta1,483
IKKE SEEDET
FC Santa ColomaAndorra1,200
Tre FioriSan Marino1,183
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (2+32)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
BATE BorisovHviderusland23,216
Maccabi HaifaIsrael21,400
Dinamo ZagrebKroatien20,224
RosenborgNorge19,875
Partizan BeogradSerbien15,850
Apoel NicosiaCypern13,624
Wisla KrakowPolen10,183
Sturm GrazØstrig8,640
LitexBulgarien8,575
Slovan BratislavaSlovakiet5,899
Viktoria PlzenTjekkiet5,170
NK MariborSlovenien4,224
HJK HelsinkiFinland3,793
EkranasLitauen3,541
ZestafoniGeorgien2,891
Malmø FFSverige2,825
Shamrock RoversIrland2,741
IKKE SEEDET
Dacia ChisinauMoldova2,549
Pyunik YerevanArmenien2,516
Borac Banja LukaBosnien2,324
FK MogrenMontenegro2,275
Skonto RigaLetland2,233
FehervarUngarn2,200
Bangor CityWales2,058
HBFærøerne1,783
LinfieldNordirland1,699
Tobol KustanaiKasakhstan1,624
F91Luxembourg1,524
Flora TallinnEstland1,508
BreidablikIsland1,491
VallettaMalta1,483
Neftchi BakuAserbajdsjan1,233
Shkendija TetovoMakedonien1,041
Skënderbeu KorceAlbanien0,774
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (17+3)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
Glasgow RangersSkotland56,028
FC KøbenhavnDanmark51,110
BATE BorisovHviderusland23,216
Maccabi HaifaIsrael21,400
Dinamo ZagrebKroatien20,224
RosenborgNorge19,875
Partizan BeogradSerbien15,850
Apoel NicosiaCypern13,624
Wisla KrakowPolen10,183
Sturm GrazØstrig8,640
IKKE SEEDET
LitexBulgarien8,575
GenkBelgien8,400
Slovan BratislavaSlovakiet5,899
Viktoria PlzenTjekkiet5,170
NK MariborSlovenien4,224
HJK HelsinkiFinland3,793
EkranasLitauen3,541
ZestafoniGeorgien2,891
Malmø FFSverige2,825
Shamrock RoversIrland2,741
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (10)
SEEDET
BenficaPortugal81,319
Dynamo KievUkraine60,776
PanathinaikosGrækenland57,833
TwenteHolland41,025
Standard LiégeBelgien32,400
IKKE SEEDET
Rubin KazanRusland31,941
FC ZürichSchweiz18,980
OBDanmark18,610
TrabzonsporTyrkiet12,010
FC VasluiRumænien10,164
 
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (10)
SEEDET
FC KøbenhavnDanmark51,110
BATE BorisovHviderusland23,216
Maccabi HaifaIsrael21,400
Dinamo ZagrebKroatien20,224
Apoel NicosiaCypern13,624
IKKE SEEDET
Wisla KrakowPolen10,183
Sturm GrazØstrig8,640
GenkBelgien8,400
Viktoria PlzenTjekkiet5,170
Malmø FFSverige2,825
 
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (5+5)
SEEDET
Bayern MünchenTyskland118,887
ArsenalEngland108,157
Olympique LyonFrankrig92,735
BenficaPortugal81,319
VillarrealSpanien75,465
IKKE SEEDET
TwenteHolland41,025
Rubin KazanRusland31,941
UdineseItalien27,110
FC ZürichSchweiz18,980
OBDanmark18,610
 
GRUPPESPIL (22+5+5)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold, og hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
FC BarcelonaSpanien141,465
Manchester UnitedEngland151,157
ChelseaEngland129,157
Bayern MünchenTyskland118,887
ArsenalEngland108,157
Real MadridSpanien103,465
FC PortoPortugal100,319
InterItalien100,110
2. LAG
MilanItalien94,110
Olympique LyonFrankrig92,735
Shakhtar DonetskUkraine87,776
ValenciaSpanien85,465
BenficaPortugal81,319
VillarrealSpanien75,465
CSKA MoskvaRusland73,941
Olympique MarseilleFrankrig68,735
3. LAG
ZenitRusland60,441
AjaxHolland56,025
LeverkusenTyskland54,887
Olympiakos PiræusGrækenland50,833
Manchester CityEngland47,157
LilleFrankrig40,735
FC BaselSchweiz39,980
BATE BorisovHviderusland23,216
4. LAG
DortmundTyskland22,887
NapoliItalien21,110
Dinamo ZagrebKroatien20,224
Apoel NicosiaCypern13,624
TrabzonsporTyrkiet12,010
GenkBelgien8,400
Viktoria PlzenTjekkiet5,170
Otelul GalatiRumænien5,164
 
OTTENDEDELSFINALER (16)
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke møde hinanden)
GRUPPE-VINDERE
Bayern MünchenTysklandGruppe A
InterItalienGruppe B
BenficaPortugalGruppe C
Real MadridSpanienGruppe D
ChelseaEnglandGruppe E
ArsenalEnglandGruppe F
Apoel NicosiaCypernGruppe G
FC BarcelonaSpanienGruppe H
GRUPPE-TOERE
NapoliItalienGruppe A
CSKA MoskvaRuslandGruppe B
FC BaselSchweizGruppe C
Olympique LyonFrankrigGruppe D
LeverkusenTysklandGruppe E
Olympique MarseilleFrankrigGruppe F
ZenitRuslandGruppe G
MilanItalienGruppe H
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2006/2007-2010/2011 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her tællerpoint i kvalifikationsrunderne med).

Koeff. pr land (2006/07-2010/11)
Koeff. pr klub (2006/07-2010/11)

1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde
3. kvalifikationsrunde (mestre) 
3. kvalifikationsrunde (ej-mestre) 
4. kvalifikationsrunde (mestre) 
4. kvalifikationsrunde (ej-mestre) 
Gruppespil
Ottendedelsfinaler

Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
2. kvalifikationsrunde
3. kvalifikationsrunde (mester) 
3. kvalifikationsrunde (ikke mester) 
4. kvalifikationsrunde (mester) 
4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

   EUROPA LEAGUE
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
4. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe G
Gruppe B  Gruppe H
Gruppe CGruppe I
Gruppe DGruppe J
Gruppe EGruppe K 
Gruppe FGruppe L
1/16-finaler  Semifinaler
1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

Europacup forside