Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 1. april 2020 kl. 22:42
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2011/2012
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueSkënderbeu2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFlamurtari2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKF Tirana2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVllaznia2. kvalifikationsrunde
ANDORRA
Champions LeagueFC Santa Coloma1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Lusitanos1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUE Santa Coloma1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSant Julia2. kvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeaguePyunik Yerevan2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBanants1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUlisses Yerevan1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMika Ashtarak2. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueNeftchi Baku2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOlimpik Baku1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKhazar Lenkoran2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGarabag Agdam3. kvalifikationsrunde
BELGIEN
Champions LeagueStandard Liége3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueGenkGruppespil
Europa LeagueWesterlo3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAnderlechtSekstendedelsfinaler
Europa LeagueClub BruggeSekstendedelsfinaler
Europa LeagueStandard LiégeOttendedelsfinaler
BOSNIEN
Champions LeagueBorac Banja Luka2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSiroki Brijeg1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Sarajevo3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZeljeznicar3. kvalifikationsrunde
BULGARIEN
Champions LeagueLitex3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueLevski Sofia3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLokomotiv Sofia3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCSKA Sofia4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLitex4. kvalifikationsrunde
CYPERN
Champions LeagueApoel NicosiaKvartfinaler
Europa LeagueAnorthosis3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOmonia Nicosia4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAEK LarnacaGruppespil
DANMARK
Champions LeagueFC København4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueOB4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueBrøndby3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Midtjylland3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Nordsjælland4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC KøbenhavnGruppespil
Europa LeagueOBGruppespil
ENGLAND
Champions LeagueManchester CityGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueManchester UnitedGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueArsenalOttendedelsfinaler
Champions LeagueChelseaFinale, vinder
Europa LeagueBirmingham CityGruppespil
Europa LeagueFulhamGruppespil
Europa LeagueTottenhamGruppespil
Europa LeagueStoke CitySekstendedelsfinaler
Europa LeagueManchester CityOttendedelsfinaler
Europa LeagueManchester UnitedOttendedelsfinaler
ESTLAND
Champions LeagueFlora Tallinn2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKalju Nomme1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTrans Narva1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLevadia2. kvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueHJK Helsinki3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueHonka Espoo2. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePS Kuopio2. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePS Turku2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHJK Helsinki4. kvalifikationsrunde
FRANKRIG
Champions LeagueLilleGruppespil
Champions LeagueOlympique LyonOttendedelsfinaler
Champions LeagueOlympique MarseilleKvartfinaler
Europa LeagueSochaux4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueParis St. GermainGruppespil
Europa LeagueStade RennesGruppespil
FÆRØERNE
Champions LeagueHB2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFuglafjørdur1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNSI Runavik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueEB2. kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueZestafoni3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueGagra Tbilisi2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOlimpi Rustavi3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Tbilisi4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZestafoni4. kvalifikationsrunde
GRÆKENLAND
Champions LeaguePanathinaikos3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueOlympiakos PiræusGruppespil (Europa League)
Europa LeagueOlympiakos Volou3. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePanathinaikos4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAEK AthenGruppespil
Europa LeaguePAOK SalonikiSekstendedelsfinaler
Europa LeagueOlympiakos PiræusOttendedelsfinaler
HOLLAND
Champions LeagueTwente4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueAjaxGruppespil
Europa LeagueADO Den Haag3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAjaxSekstendedelsfinaler
Europa LeaguePSV EindhovenOttendedelsfinaler
Europa LeagueTwenteOttendedelsfinaler
Europa LeagueAZ AlkmaarKvartfinaler
HVIDERUSLAND
Champions LeagueBATE BorisovGruppespil
Europa LeagueFK Minsk2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShakhtior Saligorsk2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Gomel3. kvalifikationsrunde
IRLAND
Champions LeagueShamrock Rovers3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueBohemians2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSligo Rovers3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSt. Patricks3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShamrock RoversGruppespil
ISLAND
Champions LeagueBreidablik2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVestmannaøerne1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHafnarfjordur2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKR Reykjavik3. kvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueMaccabi Haifa4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueBnei Yehuda3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHapoel Tel-AvivGruppespil
Europa LeagueMaccabi HaifaGruppespil
Europa LeagueMaccabi Tel-AvivGruppespil
ITALIEN
Champions LeagueUdinese4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueInterOttendedelsfinaler
Champions LeagueNapoliOttendedelsfinaler
Champions LeagueMilanKvartfinaler
Europa LeaguePalermo3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAS Roma4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLazioSekstendedelsfinaler
Europa LeagueUdineseOttendedelsfinaler
KASAKHSTAN
Champions LeagueTobol Kustanai2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueIrtysh Pavlodar2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShakhtyor Karaganda2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Aktobe3. kvalifikationsrunde
KROATIEN
Champions LeagueDinamo ZagrebGruppespil
Europa LeagueHajduk Split3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK Varazdin3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRNK Split3. kvalifikationsrunde
LETLAND
Champions LeagueSkonto Riga2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDaugava Daugavpils1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMetalurgs Liepajas2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVentspils3. kvalifikationsrunde
LIECHTENSTEIN
Europa LeagueFC Vaduz3. kvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueEkranas3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueBanga Gargzdai1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Tauras2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSuduva2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueEkranas4. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueF912. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFola Esch1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUN Käerjeng1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDifferdange4. kvalifikationsrunde
MAKEDONIEN
Champions LeagueShkendija Tetovo2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRenova Dzepciste1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMetalurg Skopje2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRabotnicki4. kvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueValletta2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBirkirkara1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFloriana2. kvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueDacia Chisinau2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMilsami Orhei1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueIskra-Stal Ribnita2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSheriff Tiraspol2. kvalifikationsrunde
MONTENEGRO
Champions LeagueFK Mogren2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBuducnost1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZeta Golubovci1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRudar Pljevlja2. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueLinfield2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCliftonville1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCrusaders2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGlentoran2. kvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueRosenborg3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueTromsø2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueStrømsgodset3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVålerenga3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAalesund4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRosenborg4. kvalifikationsrunde
POLEN
Champions LeagueWisla Krakow4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueJagiellonia Bialystok1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlask Wroclaw4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLegia WarszawaSekstendedelsfinaler
Europa LeagueWisla KrakowSekstendedelsfinaler
PORTUGAL
Champions LeagueFC PortoGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueBenficaKvartfinaler
Europa LeagueFunchal4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGuimaraes4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC PortoSekstendedelsfinaler
Europa LeagueSporting BragaSekstendedelsfinaler
Europa LeagueSporting LissabonSemifinaler
RUMÆNIEN
Champions LeagueFC Vaslui3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueOtelul GalatiGruppespil
Europa LeagueDinamo Bukarest4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGaz Metan4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC VasluiGruppespil
Europa LeagueRapid BukarestGruppespil
Europa LeagueSteaua BukarestSekstendedelsfinaler
RUSLAND
Champions LeagueRubin Kazan4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueCSKA MoskvaOttendedelsfinaler
Champions LeagueZenitOttendedelsfinaler
Europa LeagueAlania Vladikavkaz4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSpartak Moskva4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLokomotiv MoskvaSekstendedelsfinaler
Europa LeagueRubin KazanSekstendedelsfinaler
SAN MARINO
Champions LeagueTre Fiori1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTre Penne1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueJuvenes Dogana2. kvalifikationsrunde
SCHWEIZ
Champions LeagueFC Zürich4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueFC BaselOttendedelsfinaler
Europa LeagueFC Thun4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSion4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueYoung Boys4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC ZürichGruppespil
SERBIEN
Champions LeaguePartizan Beograd3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueRad Beograd2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVojvodina Novi Sad2. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePartizan Beograd4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRøde Stjerne Beograd4. kvalifikationsrunde
SKOTLAND
Champions LeagueGlasgow Rangers3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueDundee United2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGlasgow Rangers4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHearts4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCelticGruppespil
SLOVAKIET
Champions LeagueSlovan Bratislava3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueMSK Zilina2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Senica3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSpartak Trnava4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlovan BratislavaGruppespil
SLOVENIEN
Champions LeagueNK Maribor3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueNK Koper1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK Domzale2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOlimpija Ljubljana3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNK MariborGruppespil
SPANIEN
Champions LeagueValenciaGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueVillarrealGruppespil
Champions LeagueFC BarcelonaSemifinaler
Champions LeagueReal MadridSemifinaler
Europa LeagueSevilla4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueValenciaSemifinaler
Europa LeagueAthletic BilbaoFinale, taber
Europa LeagueAtletico MadridFinale, vinder
SVERIGE
Champions LeagueMalmø FF4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueÖrebro2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueElfsborg3. kvalfikationsrunde
Europa LeagueHäcken3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHelsingborg4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMalmø FFGruppespil
TJEKKIET
Champions LeagueViktoria PlzenGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueFK Jablonec3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMlada Boleslav3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSparta Prag4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueViktoria PlzenSekstendedelsfinaler
TYRKIET
Champions LeagueTrabzonsporGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueGaziantepspor3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBursaspor4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTrabzonsporSekstendedelsfinaler
Europa LeagueBesiktasOttendedelsfinaler
TYSKLAND
Champions LeagueDortmundGruppespil
Champions LeagueLeverkusenOttendedelsfinaler
Champions LeagueBayern MünchenFinale, taber
Europa LeagueMainz 053. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHannover 96Kvartfinaler
Europa LeagueSchalke 04Kvartfinaler
UKRAINE
Champions LeagueDynamo Kiev3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueShakhtar DonetskGruppespil
Europa LeagueDnipro Dnipropetrovsk4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKarpato Lviv4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDynamo KievGruppespil
Europa LeagueVorskla PoltavaGruppespil
Europa LeagueMetalist KharkivKvartfinaler
UNGARN
Champions LeagueFehervar2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFerencvaros2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKecskemeti2. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePaksi FC3. kvalifikationsrunde
WALES
Champions LeagueBangor City2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNeath1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLlanelli2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNew Saints2. kvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueSturm Graz4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueRied4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAustria WienGruppespil
Europa LeagueSturm GrazGruppespil
Europa LeagueFC SalzburgSekstendedelsfinaler
  Forside

DELTAGERE
  Albanien  Luxembourg
  Andorra  Makedonien
  Armenien  Malta
  Aserbajdsjan  Moldova
  Belgien  Montenegro
  Bosnien  Nordirland
  Bulgarien  Norge
  Cypern  Polen
  Danmark  Portugal
  England  Rumænien
  Estland  Rusland
  Finland  San Marino
  Frankrig  Schweiz
  Færøerne  Serbien
  Georgien  Skotland
  Grækenland  Slovakiet
  Holland  Slovenien
  Hviderusland  Spanien
  Irland  Sverige
  Island  Tjekkiet
  Israel  Tyrkiet
  Italien  Tyskland
  Kasakhstan  Ukraine
  Kroatien  Ungarn
  Letland  Wales
  Liechtenstein  Østrig
  Litauen

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

   EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2010/2011
  2012/2013
  Øvrige år