Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 21. oktober 2019 kl. 19:37
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2011/2012
EUROPA LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
28.07.2011FC Midtjylland (dan) - Guimaraes (por)   0-0 (0-0)
04.08.2011Guimaraes (por) - FC Midtjylland (dan)   2-1 (1-1)
0-1 Kristian Bak Nielsen (28) ; 1-1 Abdelghani Faouzi (45) ; 2-1 Targino (76)
Guimaraes (por) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
28.07.2011Ried (øst) - Brøndby (dan)   2-0 (1-0)
1-0 Florian Mader (33) ; 2-0 Florian Mader (46)
04.08.2011Brøndby (dan) - Ried (øst)   4-2 (2-0)
1-0 Jan Kristiansen (40) ; 2-0 Michael Krohn-Dehli, straffe (45) ; 3-0 Osarna Akharraz (53) ; 4-0 Osarna Akharraz (55) ; 4-1 Daniel Royer (71) ; 4-2 Anel Hadzic (88)
Ried (øst) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-4 (flest udebanemål)
28.07.2011AEK Larnaca (cyp) - Mlada Boleslav (tje)   3-0 (0-0)
1-0 Gregor van Dijk, straffe (62) ; 2-0 Gonzalo Garcia (73) ; 3-0 Tim de Cler (90)
04.08.2011Mlada Boleslav (tje) - AEK Larnaca (cyp)   2-2 (0-1)
0-1 Njongo Priso (44) ; 1-1 Jakub Reznicek, straffe (52) ; 2-1 Jan Stohanzl (74) ; 2-2 Miljan Mrdakovic, straffe (76)
AEK Larnaca (cyp) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
28.07.2011Alania Vladikavkaz (rus) - FK Aktobe (kas)   1-1 (0-1)
0-1 Malick Mane (11) ; 1-1 Atsamaz Burayev (60)
04.08.2011FK Aktobe (kas) - Alania Vladikavkaz (rus)   1-1 (0-0 ; 1-1)   Efter forlænget spilletid
0-1 Marat Bikmaev (55) ; 1-1 Vladimir Djilas (75)
Alania Vladikavkaz (rus) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (vandt 4-2 på straffespark)
28.07.2011Anorthosis (cyp) - Rabotnicki (mak)   0-2 (0-0)
0-1 Milovan Petrovic (71) ; 0-2 Krste Velkoski (82)
04.08.2011Rabotnicki (mak) - Anorthosis (cyp)   1-2 (0-0)
0-1 Jan Rezek (50) ; 0-2 Cristovao (65) ; 1-2 Pance Kumbev (87)
Rabotnicki (mak) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
28.07.2011Atletico Madrid (spa) - Strømsgodset (nor)   2-1 (0-0)
1-0 Jose Antonio Reyes (54) ; 2-0 Jose Antonio Reyes (74) ; 2-1 Øyvind Storflor (80)
04.08.2011Strømsgodset (nor) - Atletico Madrid (spa)   0-2 (0-1)
0-1 Adrian Lopez (13) ; 0-2 Jose Antonio Reyes (90)
Atletico Madrid (spa) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
28.07.2011AZ Alkmaar (hol) - FK Jablonec (tje)   2-0 (0-0)
1-0 Pontus Wernbloom (64) ; 2-0 Johann Gudmundsson (88)
04.08.2011FK Jablonec (tje) - AZ Alkmaar (hol)   1-1 (0-1)
0-1 Charlison Benschop (45) ; 1-1 Lubos Loucka (80)
AZ Alkmaar (hol) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
26.07.2011Bnei Yehuda (isr) - Helsingborg (sve)   1-0 (1-0)
1-0 Pedro Galvan (41)
04.08.2011Helsingborg (sve) - Bnei Yehuda (isr)   3-0 (1-0)
1-0 Mattias Lindström (3) ; 2-0 Ardian Gashi (61) ; 3-0 Mattias Lindström (73)
Helsingborg (sve) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
28.07.2011Bursaspor (tyr) - FC Gomel (hvi)   2-1 (0-1)
0-1 Igor Kuzmenok (42) ; 1-1 Serdar Aziz (52) ; 2-1 Ibrahim Kas (72)
04.08.2011FC Gomel (hvi) - Bursaspor (tyr)   1-3 (1-0)
1-0 Ilya Aleksievich (41) ; 1-1 Alfred N'Diaye (78) ; 1-2 Federico Insua (85) ; 1-3 Turgay Bahadır (90)
Bursaspor (tyr) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
28.07.2011Club Brugge (bel) - Garabag Agdam (ase)   4-1 (1-0)
1-0 Björn Vleminckx (9) ; 2-0 Victor Vazquez (55) ; 2-1 Rauf Aliyev (62) ; 3-1 Ryan Donk (71) ; 4-1 Nabil Dirar (83)
04.08.2011Garabag Agdam (ase) - Club Brugge (bel)   1-0 (0-0)
1-0 Bakhtiyar Soltanov (87)
Club Brugge (bel) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
28.07.2011Differdange (lux) - Olympiakos Volou (græ)   0-3 (0-0)
0-1 Andre Schembri (67) ; 0-2 Vicente Monje (71) ; 0-3 Elias Solakis (90)
04.08.2011Olympiakos Volou (græ) - Differdange (lux)   3-0 (1-0)
1-0 Juan Martin (30) ; 2-0 Zoltan Szelesi (58) ; 3-0 Elias Solakis (83)
Differdange (lux) til 4. kvalifikationsrunde, da Olympiakos Volou (græ) er blevet diskvalificeret, og ude af Europa League pga. match-fixing i den græske liga
28.07.2011Dinamo Bukarest (rum) - NK Varazdin (kro)   2-2 (2-2)
1-0 Selvmål, Adam Susac (6) ; 2-0 Cosmin Moti (16) ; 2-1 Mario Sacer (43) ; 2-2 Davor Vugrinec (45)
04.08.2011NK Varazdin (kro) - Dinamo Bukarest (rum)   1-2 (1-2)
0-1 Ionel Danciulescu (7) ; 1-1 Josip Golubar (14) ; 1-2 Catalin Munteanu (26)
Dinamo Bukarest (rum) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
28.07.2011FC Salzburg (øst) - FK Senica (svk)   1-0 (0-0)
1-0 Leonardo (75)
04.08.2011FK Senica (svk) - FC Salzburg (øst)   0-3 (0-1)
0-1 Leonardo (10) ; 0-2 Alan (57) ; 0-3 Alan (64)
FC Salzburg (øst) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
28.07.2011Funchal (por) - Häcken (sve)   3-0 (3-0)
1-0 Luis Alberto (13) ; 2-0 Mateus (18) ; 3-0 Mateus (45)
04.08.2011Häcken (sve) - Funchal (por)   2-1 (1-1)
1-0 Rene Makondele (28) ; 1-1 Mario Rondon (40) ; 2-1 Rene Makondele (87)
Funchal (por) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
28.07.2011Gaziantepspor (tyr) - Legia Warszawa (pol)   0-1 (0-0)
0-1 Miroslav Radovic (51)
04.08.2011Legia Warszawa (pol) - Gaziantepspor (tyr)   0-0 (0-0)
Legia Warszawa (pol) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
28.07.2011Hapoel Tel-Aviv (isr) - FC Vaduz (lie)   4-0 (2-0)
1-0 Omri Kende (24) ; 2-0 Toto Tamuz (45) ; 3-0 Omar Damari (49) ; 4-0 Elroy Cohen (82)
04.08.2011FC Vaduz (lie) - Hapoel Tel-Aviv (isr)   2-1 (0-1)
0-1 Omer Damari (1) ; 1-1 Reto Zanni (78) ; 2-1 Rafinha (81)
Hapoel Tel-Aviv (isr) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
28.07.2011Karpaty Lviv (ukr) - St. Patricks (irl)   2-0 (1-0)
1-0 Artem Fedetskiy (34) ; 2-0 Andrei Voronkov (90)
04.08.2011St. Patricks (irl) - Karpaty Lviv (ukr)   1-3 (0-1)
0-1 Sergei Zenjov (22) ; 1-1 Evan McMillan (57) ; 1-2 Igor Khudobyak (64) ; 1-3 Igor Oshchypko (83)
Karpaty Lviv (ukr) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
28.07.2011KR Reykjavik (isl) - Dinamo Tbilisi (geo)   1-4 (1-1)
1-0 Gudjon Baldvinsson (2) ; 1-1 Giorgi Kakhelishvili (38) ; 1-2 Alberto Yagüe (50) ; 1-3 Xisco, straffe (61) ; 1-4 Irakli Lekvtadze (67)
04.08.2011Dinamo Tbilisi (geo) - KR Reykjavik (isl)   2-0 (0-0)
1-0 Alberto Yagüe (48) ; 2-0 Giorgi Kakhelishvili (55)
Dinamo Tbilisi (geo) til 4. kvalifikationsrunde med sammenalgt 6-1
28.07.2011Levski Sofia (bul) - Spartak Trnava (svk)   2-1 (0-0)
0-1 Ladislav Tomacek, straffe (80) ; 1-1 Vladimir Gadzhev (89) ; 2-1 Sjoerd Ars (90)
04.08.2011Spartak Trnava (svk) - Levski Sofia (bul)   2-1 (0-1 ; 2-1)   Efter forlænget spilletid
0-1 Sjoerd Ars (11) ; 1-1 Ladislav Tomacek (52) ; 2-1 Ladislav Tomacek, straffe (59)
Spartak Trnava (svk) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (vandt 5-4 på straffespark)
28.07.2011Mainz 05 (tys) - Gaz Metan (rum)   1-1 (1-0)
1-0 Niko Bungert (31) ; 1-1 Taher Bawab (60)
04.08.2011Gaz Metan (rum) - Mainz 05 (tys)   1-1 (0-1 ; 1-1)   Efter forlænget spilletid
0-1 Marcel Risse (31) ; 1-1 Taher Bawab (62)
Gaz Metan (rum) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (vandt 4-3 på straffespark)
28.07.2011Olimpi Rustavi (geo) - Stade Rennes (fra)   2-5 (1-3)
0-1 Abdoulrazak Boukari (17) ; 0-2 Abdoulrazak Boukari (31) ; 1-2 Lasha Japaridze (41) ; 1-3 Jonathan Pitroipa (42) ; 1-4 Julien Feret (49) ; 2-4 Luka Razmadze, straffe (56) ; Jonathan Pitroipa (70)
04.08.2011Stade Rennes (fra) - Olimpi Rustavi (geo)   2-0 (0-0)
1-0 Victor Montano (75) ; 2-0 Julien Feret (85)
Stade Rennes (fra) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-2
28.07.2011Olimpija Ljubljana (slo) - Austria Wien (øst)   1-1 (0-1)
0-1 Roland Linz (33) ; 1-1 Dare Vrsic (60)
04.08.2011Austria Wien (øst) - Olimpija Ljubljana (slo)   3-2 (1-0)
1-0 Nacer Barazite (18) ; 2-0 Nacer Barazite (46) ; 2-1 Dare Vrsic (54) ; 2-2 Boban Jovic (59) ; 3-2 Nacer Barazite, straffe (69)
Austria Wien (øst) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
28.07.2011Omonia Nicosia (cyp) - ADO Den Haag (hol)   3-0 (1-0)
1-0 Alex, straffe (37) ; 2-0 Hernan Rengifo (58) ; 3-0 Dimitris Christofi (77)
04.08.2011ADO Den Haag (hol) - Omonia Nicosia (cyp)   1-0 (0-0)
1-0 Timothy Derijck (53)
Omonia Nicosia (cyp) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
28.07.2011Paksi FC (ung) - Hearts (sko)   1-1 (1-1)
1-0 Istvan Sipeki (32) ; 1-1 Jamie Hamill, straffe (45)
04.08.2011Hearts (sko) - Paksi FC (ung)   4-1 (2-0)
1-0 Ryan Stevenson (34) ; 2-0 Ryan Stevenson (45) ; 3-0 Andrew Driver (50) ; 4-0 Rudolf Skacel (75) ; 4-1 Daniel Böde (89)
Hearts (sko) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
28.07.2011Palermo (ita) - FC Thun (sch)   2-2 (1-1)
0-1 Benjamin Lüthi (6) ; 1-1 Josip Ilicic (13) ; 1-2 Marc Schneider (56) ; 2-2 Fabrizio Miccoli (90)
04.08.2011FC Thun (sch) - Palermo (ita)   1-1 (0-0)
0-1 Pablo Gonzalez (49) ; 1-1 Dario Lezcano (65)
FC Thun (sch) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
28.07.2011RNK Split (kro) - Fulham (eng)   0-0 (0-0)
04.08.2011Fulham (eng) - RNK Split (kro)   2-0 (1-0)
1-0 Andrew Johnson (19) ; 2-0 Danny Murphy, straffe (57)
Fulham (eng) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
28.07.2011Slask Wroclaw (pol) - Lokomotiv Sofia (bul)   0-0 (0-0)
04.08.2011Lokomotiv Sofia (bul) - Slask Wroclaw (pol)   0-0 (0-0 ; 0-0)   Efter forlænget spilletid
Slask Wroclaw (pol) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 0-0 (vandt 4-3 på straffespark)
28.07.2011Sparta Prag (tje) - FK Sarajevo (bos)   5-0 (2-0)
1-0 Leony Kweuke (5) ; 2-0 Libor Sionko (36) ; 3-0 Leony Kweuke (69) ; 4-0 Jakub Podany (90) ; 5-0 Leony Kweuke (90)
04.08.2011FK Sarajevo (bos) - Sparta Prag (tje)   0-2 (0-2)
0-1 Leony Kweuke (20) ; 0-2 Marek Matejovsky (36)
Sparta Prag (tje) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-0
28.07.2011Stoke City (eng) - Hajduk Split (kro)   1-0 (1-0)
1-0 Jonathan Walters (3)
04.08.2011Hajduk Split (kro) - Stoke City (eng)   0-1 (0-0)
Selvmål, Ljubo Milicevic (90)
Stoke City (eng) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
28.07.2011Ventspils (let) - Røde Stjerne Beograd (ser)   1-2 (1-1)
0-1 Andrija Kaludjerovic (10) ; 1-1 Eduards Visnakovs (44) ; 1-2 Bruno Mezenga (90)
04.08.2011Røde Stjerne Beograd (ser) - Ventspils (let)   7-0 (4-0)
1-0 Selvmål, Federico Martinez (13) ; 2-0 Andrija Kaludjerovic (23) ; 3-0 Darko Lazovic (26) ; 4-0 Cristian Borja (41) ; 5-0 Andrija Kaludjerovic (53) ; 6-0 Bruno Mezenga (60) ; 7-0 Cristian Borja (75)
Røde Stjerne Beograd (ser) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
28.07.2011Vorskla Poltava (ukr) - Sligo Rovers (irl)   0-0 (0-0)
04.08.2011Sligo Rovers (irl) - Vorskla Poltava (ukr)   0-2 (0-2)
0-1 Serhiy Zakarliuka (16) ; 0-2 Pavlo Rebenok (17)
Vorskla Poltava (ukr) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
28.07.2011Vålerengen (nor) - PAOK Saloniki (græ)   0-2 (0-0)
0-1 Vieirinha (72) ; 0-2 Pablo Garcia (90)
04.08.2011PAOK Saloniki (græ) - Vålerengen (nor)   3-0 (1-0)
1-0 Vieirinha (45) ; 2-0 Stefanos Athanasiadis (49) ; 3-0 Giorgos Fotakis (58)
PAOK Saloniki (græ) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
28.07.2011Young Boys (sch) - Westerlo (bel)   3-1 (2-1)
1-0 Alexander Farnerud (22) ; 2-0 David Degen (33) ; 2-1 Christian Brüls (34) ; 3-1 David Degen (79)
04.08.2011Westerlo (bel) - Young Boys (sch)   0-2 (0-1)
0-1 Marco Schneuwly (5) ; 0-2 Henri Bienvenu (77)
Young Boys (sch) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
28.07.2011Zeljeznicar (bos) - Maccabi Tel-Aviv (isr)   0-2 (0-0)
0-1 Roberto Colautti (47) ; 0-2 Roberto Colautti (56)
04.08.2011Maccabi Tel-Aviv (isr) - Zeljeznicar (bos)   6-0 (3-0)
1-0 Roberto Colautti (18) ; 2-0 Rafi Dahan (38) ; 3-0 Roberto Colautti (45) ; 4-0 Elran Atar (54) ; 5-0 Selvmål, Velibor Vasilic (81) ; 6-0 Elran Atar (86)
Maccabi Tel-Aviv (isr) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-0
28.07.2011Aalesund (nor) - Elfsborg (sve)   4-0 (1-0)
1-0 Solomon Okoronkwo (5) ; 2-0 Michael Barrantes (56) ; 3-0 Peter Orry Larsen (72) ; 4-0 Selvmål, Andreas Augustsson (74)
04.08.2011Elfsborg (sve) - Aalesund (nor)   1-1 (0-0)
0-1 Fredrik Ulvestad, straffe (49) ; 1-1 Martin Ericsson (65)
Aalesund (nor) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

   EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2010/2011
  2012/2013
  Øvrige år