Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 1. april 2020 kl. 23:19
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2011/2012
EUROPA LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
18.08.2011FC Nordsjælland (dan) - Sporting Lissabon (por)   0-0 (0-0)
25.08.2011Sporting Lissabon (por) - FC Nordsjælland (dan)   2-1 (0-0)
1-0 Andre Santos (77) ; 2-0 Evaldo (82) ; 2-1 Andreas Laudrup (90)
Sporting Lissabon (por) til gruppespil med sammenlagt 2-1
18.08.2011AEK Athen (græ) - Dinamo Tbilisi (geo)   1-0 (0-0)
1-0 Jose Carlos (87)
25.08.2011Dinamo Tbilisi (geo) - AEK Athen (græ)   1-1 (1-0 ; 1-0)   Efter forlænget spilletid
1-0 Alexandre Koshkadze (1) ; 1-1 Leonardo, straffe (111)
AEK Athen (græ) til gruppespil med sammenlagt 2-1
18.08.2011Athletic Bilbao (spa) - Trabzonspor (tyr)   0-0 (0-0)
25.08.2011Trabzonspor (tyr) - Athletic Bilbao (spa)   AFLYST
Pga. match-fixing i den tyrkiske liga er Fenerbahce (tyr) diskvalificeret, og ude af Champions League. I kraft af deres placering, som nr. 2 sidste sæson overtager Trabzonspor (tyr) pladsen. Dette betyder, at kamp nr. 2 er blevet aflyst, og Athletic Bilbao (spa) er klar til gruppespillet i Europa League.
18.08.2011Atletico Madrid (spa) - Guimaraes (por)   2-0 (0-0)
1-0 Elias (68) ; 2-0 Elias (73)
25.08.2011Guimaraes (por) - Atletico Madrid (spa)   0-4 (0-2)
0-1 Gabi, straffe (2) ; 0-2 Adrian Lopez (18) ; 0-3 Adrian Lopez (60) ; 0-4 Eduardo Salvio (81)
Atletico Madrid (spa) til gruppespil med sammenlagt 6-0
18.08.2011Austria Wien (øst) - Gaz Metan (rum)   3-1 (2-1)
1-0 Roland Linz (7) ; 1-1 Nicandro Breeveld (24) ; 2-1 Nacer Barazite (45) ; 3-1 Nacer Barazite (61)
25.08.2011Gaz Metan (rum) - Austria Wien (øst)   1-0 (1-0)
1-0 (Ovidiu Hoban (40)
Austria Wien (øst) til gruppespil med sammenlagt 3-2
18.08.2011Besiktas (tyr) - Alania Vladikavkaz (rus)   3-0 (1-0)
1-0 Tomas Sivok (20) ; 2-0 Guti, straffe (75) ; 3-0 Hugo Almeida (89)
25.08.2011Alania Vladikavkaz (rus) - Besiktas (tyr)   2-0 (0-0)
1-0 Georgi Gabulov (81) ; 2-0 Danilo Neco (88)
Besiktas (tyr) til gruppespil med sammenlagt 3-2
18.08.2011Bursaspor (tyr) - Anderlecht (bel)   1-2 (1-0)
1-0 Gökcek Vederson, straffe (37) ; 1-1 Jonathan Legear, straffe (54) ; 1-2 Milan Jovanovic (77)
25.08.2011Anderlecht (bel) - Bursaspor (tyr)   2-2 (1-1)
0-1 Turgay Bahadır (5) ; 1-1 Roland Juhász (38) ; 2-1 Milan Jovanovic (57) ; 2-2 Milan Stepanov (68)
Anderlecht (bel) til gruppespil med sammenlagt 4-3
18.08.2011Celtic (sko) - Sion (sch)   3-0
Sion (sch) taberdømt 0-3 pga. brug af ulovlig spiller
25.08.2011Sion (sch) - Celtic (sko)   0-3
Sion (sch) taberdømt 0-3 pga. brug af ulovlig spiller
Celtic (sko) til gruppespil med sammenlagt 6-0
18.08.2011Differdange (lux) - Paris St. Germain (fra)   0-4 (0-1)
0-1 Kevin Gameiro (17) ; 0-2 Jean-Christophe Bahebeck (71) ; 0-3 Ceara (90) ; 0-4 Jeremy Menez (90)
25.08.2011Paris St. Germain (fra) - Differdange (lux)   2-0 (0-0)
1-0 Nene (65) ; 2-0 Selvmål, Yannick Afoun (79)
Paris St. Germain (fra) til gruppespil med sammenlagt 6-0
18.08.2011Ekranas (lit) - Hapoel Tel-Aviv (isr)   1-0 (0-0)
1-0 Mantas Samusiovas (82)
25.08.2011Hapoel Tel-Aviv (isr) - Ekranas (lit)   4-0 (1-0)
1-0 Elroy Cohen (37) ; 2-0 Omer Damari (53) ; 3-0 Toto Tamuz (81) ; 4-0 Mahran Lala (90)
Hapoel Tel-Aviv (isr) til gruppespil med sammenlagt 4-1
18.08.2011FC Thun (sch) - Stoke City (eng)   0-1 (0-1)
0-1 Danny Pugh (18)
25.08.2011Stoke City (eng) - FC Thun (sch)   4-1 (3-0)
1-0 Matthew Upson (25) ; 2-0 Kenwyne Jones (31) ; 3-0 Glenn Whelan (38) ; 4-0 Kenwyne Jones (72) ; 4-1 Andreas Wittwer (77)
Stoke City (eng) til gruppespil med sammenlagt 5-1
18.08.2011FC Vaslui (rum) - Sparta Prag (tje)   2-0 (2-0)
1-0 Mike Temwanjera (13) ; 2-0 Zhivko Milanov (36)
25.08.2011Sparta Prag (tje) - FC Vaslui (rum)   1-0 (0-0)
1-0 Manuel Pamic (59)
FC Vaslui (rum) til gruppespil med sammenlagt 2-1
18.08.2011Fulham (eng) - Dnipro Dnipropetrovsk (ukr)   3-0 (2-0)
1-0 Aaron Hughes (38) ; 2-0 Clint Dempsey (43) ; 3-0 Clint Dempsey (49)
25.08.2011Dnipro Dnipropetrovsk (ukr) - Fulham (eng)   1-0 (1-0)
1-0 Yevhen Shakhov (22)
Fulham (eng) til gruppespil med sammenlagt 3-1
18.08.2011Funchal (por) - Birmingham (eng)   0-0 (0-0)
25.08.2011Birmingham (eng) - Funchal (por)   3-0 (2-0)
1-0 Nathan Redmond (15) ; 2-0 David Murphy (24) ; 3-0 Chris Wood (3-0)
Birmingham (eng) til gruppespil med sammenlagt 3-0
18.08.2011Hannover 96 (tys) - Sevilla (spa)   2-1 (2-1)
1-0 Jan Schlaudraff (6) ; 1-1 Frederic Kanoute (37) ; 2-1 Jan Schlaudraff (45)
25.08.2011Sevilla (spa) - Hannover 96 (tys)   1-1 (1-1)
0-1 Mohammed Abdellaoue (23) ; 1-1 Selvmål, Emanuel Pogatetz (37)
Hannover 96 (tys) til gruppespil med sammenlagt 3-2
18.08.2011Hearts (sko) - Tottenham (eng)   0-5 (0-3)
0-1 Rafael van der Vaart (5) ; 0-2 Jermain Defoe (13) ; 0-3 Jake Livermore (28) ; 0-4 Gareth Bale (63) ; 0-5 Aaron Lennon (78)
25.08.2011Tottenham (eng) - Hearts (sko)   0-0 (0-0)
Tottenham (eng) til gruppespil med sammenlagt 5-0
18.08.2011HJK Helsinki (fin) - Schalke 04 (tys)   2-0 (1-0)
1-0 Teemu Pukki (18) ; 2-0 Teemu Pukki (54)
25.08.2011Schalke 04 (tys) - HJK Helsinki (fin)   6-1 (2-1)
1-0 Klaas-Jan Huntelaar, straffe (15) ; 1-1 Teemu Pukki (20) ; 2-1 Klaas-Jan Huntelaar (25) ; 3-1 Klaas-Jan Huntelaar, straffe (49) ; 4-1 Kyriakos Papadopoulos (56) ; 5-1 Klaas-Jan Huntelaar (63) ; 6-1 Julian Draxler (82)
Schalke 04 (tys) til gruppespil med sammenlagt 6-3
18.08.2011Lazio (ita) - Rabotnicki (mak)   6-0 (2-0)
1-0 Hernanes (20) ; 2-0 Stefano Mauri (39) ; 3-0 Djibril Cisse (51) ; 4-0 Djibril Cisse (65) ; 5-0 Tommaso Rocchi (87) ; 6-0 Miroslav Klose (90)
25.08.2011Rabotnicki (mak) - Lazio (ita)   1-3 (1-1)
0-1 Tommaso Rocchi (23) ; 1-1 Dimitrija Lazarevski (39) ; 1-2 Hernanes (74) ; 1-3 Tommaso Rocchi (77)
Lazio (ita) til gruppespil med sammenlagt 9-1
18.08.2011Legia Warszawa (pol) - Spartak Moskva (rus)   2-2 (1-0)
1-0 Miroslav Radovic (3) ; 1-1 Ari (52) ; 2-1 Miroslav Radovic (69) ; 2-2 Ari (71)
25.08.2011Spartak Moskva (rus) - Legia Warszawa (pol)   2-3 (2-2)
1-0 Kirill Kombarov (10) ; 2-0 Dmitri Kombarov, straffe (27) ; 1-2 Michał Kucharczyk (29) ; 2-2 Maciej Rybus (43) ; 2-3 Janusz Gol (90)
Legia Warszawa (pol) til gruppespil med sammenlagt 5-4
18.08.2011Litex (bul) - Dynamo Kiev (ukr)   1-2 (1-1)
0-1 Milos Ninkovic, straffe (7) ; 1-1 Hristo Yanev (13) ; 1-2 Ideye Brown (77)
25.08.2011Dynamo Kiev (ukr) - Litex (bul)   1-0 (0-0)
1-0 Artem Milevskiy (74)
Dynamo Kiev (ukr) til gruppespil med sammenlagt 3-1
18.08.2011Lokomotiv Moskva (rus) - Spartak Trnava (svk)   2-0 (2-0)
1-0 Renat Yanbaev (34) ; 2-0 Maicon (37)
25.08.2011Spartak Trnava (svk) - Lokomotiv Moskva (rus)   1-1 (1-0)
1-0 Selvmål, Renat Yanbaev (38) ; 1-1 Victor Obinna (81)
Lokomotiv Moskva (rus) til gruppespil med sammenlagt 3-1
18.08.2011Maccabi Tel-Aviv (isr) - Panathinaikos (græ)   3-0 (0-0)
1-0 Moussa Konate (61) ; 2-0 Elran Atar, straffe (67) ; 3-0 Elran Atar (90)
25.08.2011Panathinaikos (græ) - Maccabi Tel-Aviv (isr)   2-1 (0-0)
0-1 Haris Medunjanin (61) ; 1-1 Jean-Alain Boumsong (70) ; 2-1 Toche (79)
Maccabi Tel-Aviv (isr) til gruppespil med sammenlagt 4-2
18.08.2011Metalist Kharkiv (ukr) - Sochaux (fra)   0-0 (0-0)
25.08.2011Sochaux (fra) - Metalist Kharkiv (ukr)   0-4 (0-3)
0-1 Jose Ernesto Sosa (6) ; 0-2 Jonathan Cristaldo (11) ; 0-3 Jonathan Cristaldo (41) ; 0-4 Taison (51)
Metalist Kharkiv (ukr) til gruppespil med sammenlagt 4-0
18.08.2011NK Maribor (slo) - Glasgow Rangers (sko)   2-1 (0-1)
0-1 Juanma (31) ; 1-1 Agim Ibraimi (52) ; 2-1 Etien Velikonja (90)
25.08.2011Glasgow Rangers (sko) - NK Maribor (slo)   1-1 (0-0)
0-1 Dalibor Volas (55) ; 1-1 Carlos Bocanegra (75)
NK Maribor (slo) til gruppespil med sammenlagt 3-2
18.08.2011Omonia Nicosia (cyp) - FC Salzburg (øst)   2-1 (2-1)
0-1 Alan (3) ; 1-1 Freddy (35) ; 2-1 Leandro (45)
25.08.2011FC Salzburg (øst) - Omonia Nicosia (cyp)   1-0 (0-0)
1-0 Martin Hinteregger (51)
FC Salzburg (øst) til gruppespil med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
18.08.2011PAOK Saloniki (græ) - Karpaty Lviv (ukr)   2-0 (1-0)
1-0 Stefanos Athanasiadis (15) ; 2-0 Lino (56)
25.08.2011Karpaty Lviv (ukr) - PAOK Saloniki (græ)   1-1 (1-0)
1-0 Lucas, straffe (45) ; 1-1 Sotiris Balafas (55)
PAOK Saloniki (græ) til gruppespil med sammenlagt 3-1
18.08.2011Ried (øst) - PSV Eindhoven (hol)   0-0 (0-0)
25.08.2011PSV Eindhoven (hol) - Ried (øst)   5-0 (0-0)
1-0 Ola Toivonen (53) ; 2-0 Jeremain Lens (67) ; 3-0 Georginio Wijnaldum (74) ; 4-0 Zakaria Labyad (79) ; 5-0 Kevin Strootman (90)
PSV Eindhoven (hol) til gruppespil med sammenlagt 5-0
18.08.2011Rosenborg (nor) - AEK Larnaca (cyp)   0-0 (0-0)
25.08.2011AEK Larnaca (cyp) - Rosenborg (nor)   2-1 (1-0)
1-0 Gregor van Dijk, straffe (21) ; 2-0 Gregor van Dijk (53) ; 2-1 Markus Henriksen (67)
AEK Larnaca (cyp) til gruppespil med sammenlagt 2-1
18.08.2011Røde Stjerne Beograd (ser) - Stade Rennes (fra)   1-2 (1-1)
1-0 Kadu, straffe (17) ; 1-1 Jonathan Pitroipa (41) ; 1-2 Victor Montano (75)
25.08.2011Stade Rennes (fra) - Røde Stjerne Beograd (ser)   4-0 (2-0)
1-0 Victor Montano (10) ; 2-0 Yann M'Vila, straffe (19) ; 3-0 Vincent Pajot (85) ; 4-0 Jires Kembo-Ekoko (90)
Stade Rennes (fra) til gruppespil med sammenlagt 6-1
18.08.2011Shamrock Rovers (irl) - Partizan Beograd (ser)   1-1 (0-1)
0-1 Nemanja Tomic (14) ; 1-1 Gary McCabe (81)
25.08.2011Partizan Beograd (ser) - Shamrock Rovers (irl)   1-2 (1-0 ; 1-1)   Efter forlænget spilletid
1-0 Vladimir Volkov (35) ; 1-1 Pat Sullivan (58) ; 1-2 Stephen Rice, straffe (113)
Shamrock Rovers (irl) til gruppespil med sammenlagt 3-2
18.08.2011Slask Wroclaw (pol) - Rapid Bukarest (rum)   1-3 (1-2)
1-0 SeBastian Mila (16) ; 1-1 Nicolae Grigore (24) ; 1-2 Mihai Roman (34) ; 1-3 Iulian Apostol (79)
25.08.2011Rapid Bukarest (rum) - Slask Wroclaw (pol)   1-1 (1-0)
1-0 Daniel Pancu (12) ; 1-1 Waldemar Sobota (90)
Rapid Bukarest (rum) til gruppespil med sammenlagt 4-2
18.08.2011Slovan Bratislava (svk) - AS Roma (ita)   1-0 (0-0)
1-0 Martin Dobrotka (80)
25.08.2011AS Roma (ita) - Slovan Bratislava (svk)   1-1 (1-0)
1-0 Simone Perrotta (11) ; 1-1 Peter Stepanovsky (82)
Slovan Bratislava (svk) til gruppespil med sammenlagt 2-1
18.08.2011Sporting Braga (por) - Young Boys (sch)   0-0 (0-0)
25.08.2011Young Boys (sch) - Sporting Braga (por)   2-2 (0-1)
0-1 Helder Barbosa (24) ; 1-1 Emmanuel Mayuka (61) ; 1-2 Lima (78) ; 2-2 Alexander Farnerud (81)
Sporting Braga (por) til gruppespil med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
18.08.2011Standard Liége (bel) - Helsingborg (sve)   1-0 (0-0)
1-0 Mohamed Tchite (60)
25.08.2011Helsingborg (sve) - Standard Liége (bel)   1-3 (0-2)
0-1 Leye Mbaye (14) ; 0-2 Franck Berrier (34) ; 1-2 Rasmus Jönsson, straffe (61) ; 1-3 Kanu (68)
Standard Liége (bel) til gruppespil med sammenlagt 4-1
18.08.2011Steaua Bukarest (rum) - CSKA Sofia (bul)   2-0 (1-0)
1-0 George Galamaz (16) ; 2-0 Leandro Tatu (77)
25.08.2011CSKA Sofia (bul) - Steaua Bukarest (rum)   1-1 (0-0)
0-1 Cristian Tanase (73) ; 1-1 Michel (83)
Steaua Bukarest (rum) til gruppespil med sammenlagt 3-1
18.08.2011Vorskla Poltava (ukr) - Dinamo Bukarest (rum)   2-1 (1-0)
1-0 Ivan Kryvosheyenko (32) ; 1-1 Marius Niculae (58) ; 2-1 Oleg Barannik (89)
25.08.2011Dinamo Bukarest (rum) - Vorskla Poltava (ukr)   2-3 (1-1)
0-1 Ahmed Januzi (37) ; 1-1 Gabriel Torje (45) ; 1-2 Oleg Barannik (72) ; 1-3 Oleg Barannik (78) ; 2-3 George Ţucudean (90)
Vorskla Poltava (ukr) til gruppespil med sammenlagt 5-3
18.08.2011Zestafoni (geo) - Club Brugge (bel)   3-3 (0-2)
0-1 Joseph Akpala (27) ; 0-2 Lior Refaelov (30) ; 1-2 Nikoloz Gelashvili (59) ; 2-2 Jaba Dvali (64) ; 2-3 Carl Hoefkens (73) ; 3-3 Nikoloz Gelashvili (83)
25.08.2011Club Brugge (bel) - Zestafoni (geo)   2-0 (2-0)
1-0 Joseph Akpala (7) ; 2-0 Joseph Akpala (26)
Club Brugge (bel) til gruppespil med sammenlagt 5-3
18.08.2011Aalesund (nor) - AZ Alkmaar (hol)   2-1 (1-1)
1-0 Michael Barrantes, straffe (14) ; 1-1 Maarten Martens (31) ; 2-1 Michael Barrantes (75)
25.08.2011AZ Alkmaar (hol) - Aalesund (nor)   6-0 (2-0)
1-0 Pontus Wernbloom (7) ; 2-0 Jozy Altidore (25) ; 3-0 Maarten Martens (54) ; 4-0 Jozy Altidore (59) ; 5-0 Brett Holman (68) ; 6-0 Niklas Moisander, straffe (90)
AZ Alkmaar (hol) til gruppespil med sammenlagt 7-2
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

   EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K 
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2010/2011
  2012/2013
  Øvrige år