Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 1. april 2020 kl. 21:58
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2011/2012
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (50)
SEEDET
FulhamEngland40,157
ElfsborgSverige8,825
TromsøNorge4,375
St. PatricksIrland4,241
Garabag AgdamAserbajdsjan4,233
Jagiellonia BialystokPolen4,183
Rabotnicki Makedonien4,041
AalesundNorge3,875
Spartak TrnavaSlovakiet3,399
Dinamo TbilisiGeorgien3,391
Honka EspooFinland3,293
NK VarazdinKroatien3,224
FK MinskHviderusland3,216
Olimpi RustaviGeorgien2,891
Rad BeogradSerbien2,850
HäckenSverige2,825
Siroki BrijegBosnien2,824
KR ReykjavikIsland2,491
New SaintsWales2,308
Renova DzepcisteMakedonien2,291
NK KoperSlovenien2,224
BuducnostMontenegro2,025
BirkirkaraMalta1,733
Paksi FCUngarn1,700
FerencvarosUngarn1,700
IKKE SEEDET
GlentoranNordirland1,699
Milsami OrheiMoldova1,549
Banga GargzdaiLitauen1,541
Daugava DaugavpilsLetland1,483
Olimpija LjubljanaSlovenien1,474
CliftonvilleNordirland1,449
VllazniaAlbanien1,274
FlamurtariAlbanien1,274
Trans NarvaEstland1,258
Olimpik BakuAserbajdsjan1,233
Irtysh PavlodarKasakhstan1,124
Shakhtyor KaragandaKasakhstan1,124
Zeta GolubovciMontenegro1,025
BanantsArmenien1,016
Kalju NommeEstland1,008
VestmannaøerneIsland0,991
NSI RunavikFærøerne0,783
Ulisses YerevanArmenien0,766
Tre PenneSan Marino0,683
NeathWales0,558
UN KäerjengLuxembourg0,524
FC LusitanosAndorra0,450
UE Santa ColomaAndorra0,450
FuglafjørdurFærøerne0,283
Fola EschLuxembourg0,274
 
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (25+55)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
FulhamEngland40,157
FC SalzburgØstrig22,140
Austria WienØstrig16,640
AnorthosisCypern14,624
MSK ZilinaSlovakiet14,399
FunchalPortugal14,319
Vorskla PoltavaUkraine10,276
Sheriff TiraspolMoldova9,549
ElfsborgSverige8,825
ADO Den Haag Holland8,025
Lokomotiv SofiaBulgarien7,575
GaziantepsporTyrkiet7,010
Olympiakos VolouGrækenland6,833
Dundee UnitedSkotland6,528
Bnei YehudaIsrael6,400
FC MidtjyllandDanmark6,110
Maccabi Tel-AvivIsrael5,900
WesterloBelgien5,400
FK JablonecTjekkiet5,170
Gaz MetanRumænien5,164
VentspilsLetland4,983
FC ThunSchweiz4,980
VålerengenNorge4,875
TromsøNorge4,375
St. PatricksIrland4,241
Garabag AgdamAserbajdsjan4,233
Irtysh PavlodarKasakhstan4,183 (1,124)
Rabotnicki Makedonien4,041
AalesundNorge3,875
FK AktobeKasakhstan3,874
Vojvodina Novi SadSerbien3,850
BohemiansIrland3,741
AEK LarnacaCypern3,624
Spartak TrnavaSlovakiet3,399
Dinamo TbilisiGeorgien3,391
FK SarajevoBosnien3,324
Honka EspooFinland3,293
LevadiaEstland3,258
NK VarazdinKroatien3,224
RNK SplitKroatien3,224
IKKE SEEDET
Shakhtior SaligorskHviderusland3,216
FK MinskHviderusland3,216
Slask WroclawPolen3,183
HafnarfjordurIsland2,991
Metalurgs LiepajasLetland2,983
Olimpi RustaviGeorgien2,891
Rad BeogradSerbien2,850
HäckenSverige2,825
ÖrebroSverige2,825
Olimpija LjubljanaSlovenien2,824 (1,474)
ZeljeznicarBosnien2,824
Iskra-Stal RibnitaMoldova2,549
SuduvaLitauen2,541
KR ReykjavikIsland2,491
New SaintsWales2,308
FC VaduzLiechtenstein2,300
PS TurkuFinland2,293
KF TiranaAlbanien2,274
Shakhtyor KaragandaKasakhstan2,224 (1,124)
GlentoranNordirland2,291 (1,699)
FK TaurasLitauen2,041
FlamurtariAlbanien2,025 (1,274)
PS KuopioFinland1,793
Rudar PljevljaMontenegro1,775
VllazniaAlbanien1,733 (1,274)
KecskemetiUngarn1,700
Paksi FCUngarn1,700
FerencvarosUngarn1,700
Sant JuliaAndorra1,700
EBFærøerne1,533
Khazar LenkoranAserbajdsjan1,483
Gagra TbilisiGeorgien1,391
Metalurg SkopjeMakedonien1,291
DifferdangeLuxembourg1,274
Mika AshtarakArmenien1,266
NK DomzaleSlovenien1,224
LlanelliWales1,058
CrusadersNordirland0,949
Juvenes DoganaSan Marino0,683
FlorianaMalta0,483
 
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (40+30)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
Atletico MadridSpanien70,465
AZ AlkmaarHolland43,025
FulhamEngland40,157
Hapoel Tel-AvivIsrael36,400
Club BruggeBelgien31,400
Sparta PragTjekkiet30,170
PalermoItalien26,110
Dinamo BukarestRumænien22,164
FC SalzburgØstrig22,140
PAOK SalonikiGrækenland17,333
Stoke CityEngland17,157
Stade RennesFrankrig16,735
Austria WienØstrig16,640
Young BoysSchweiz14,980
AnorthosisCypern14,624
Levski SofiaBulgarien14,575
KR ReykjavikIsland14,399 (2,491)
FunchalPortugal14,319
Mainz 05Tyskland13,887
Mlada BoleslavTjekkiet13,170
BursasporTyrkiet12,010
GuimaraesPortugal11,319
HelsingborgSverige10,825
Karpaty LvivUkraine10,776
Vorskla PoltavaUkraine10,276
BrøndbyDanmark10,110
ZeljeznicarBosnien9,549 (2,824)
Røde Stjerne BeogradSerbien9,350
Alania VladikavkazRusland8,941
ElfsborgSverige8,825
ADO Den Haag Holland8,025
Lokomotiv SofiaBulgarien7,575
HeartsSkotland7,528
GaziantepsporTyrkiet7,010
Olympiakos VolouGrækenland6,833
IKKE SEEDET
Slask WroclawPolen6,528 (3,183)
Bnei YehudaIsrael6,400
Hajduk SplitKroatien6,224
Omonia NicosiaCypern6,124
FC MidtjyllandDanmark6,110
Maccabi Tel-AvivIsrael5,900
WesterloBelgien5,400
Legia WarszawaPolen5,183
FK JablonecTjekkiet5,170
Gaz MetanRumænien5,164
VentspilsLetland4,983
FC ThunSchweiz4,980
VålerengenNorge4,875
Paksi FCUngarn4,375 (1,700)
St. PatricksIrland4,241
Garabag AgdamAserbajdsjan4,233
Olimpi RustaviGeorgien4,183 (2,891)
RiedØstrig4,140
Rabotnicki Makedonien4,041
AalesundNorge3,875
FK AktobeKasakhstan3,874
FC VaduzLiechtenstein3,850 (2,300)
Olimpija LjubljanaSlovenien3,741 (1,474)
AEK LarnacaCypern3,624
Spartak TrnavaSlovakiet3,399
Dinamo TbilisiGeorgien3,391
FK SarajevoBosnien3,324
HäckenSverige3,293 (2,825)
DifferdangeLuxembourg3,258 (1,274)
NK VarazdinKroatien3,224
RNK SplitKroatien3,224
FC GomelHviderusland3,216
FK SenicaSlovakiet2,899
StrømsgodsetNorge2,875
Sligo RoversIrland1,991
 
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (35+41)
SEEDET
SevillaSpanien93,465
AS RomaItalien85,110
TottenhamEngland78,157
PSV EindhovenHolland74,025
Atletico MadridSpanien70,465
Sporting LissabonPortugal68,319
Sporting BragaPortugal62,319
Schalke 04Tyskland61,887
Dynamo KievUkraine60,776
PanathinaikosGrækenland57,833
Glasgow RangersSkotland56,028
Spartak MoskvaRusland51,941
Paris St. GermainFrankrig51,735
AZ AlkmaarHolland43,025
AnderlechtBelgien42,400
FulhamEngland40,157
CelticSkotland39,528
BesiktasTyrkiet37,010
Hapoel Tel-AvivIsrael36,400
Metalist KharkivUkraine34,276
Standard LiégeBelgien32,400
Club BruggeBelgien31,400
AEK AthenGrækenland30,833
Sparta PragTjekkiet30,170
Steaua BukarestRumænien29,164
Athletic BilbaoSpanien24,465
LazioItalien23,110
Dinamo BukarestRumænien22,164
FC SalzburgØstrig22,140
RosenborgNorge19,875
Lokomotiv MoskvaRusland18,441
PAOK SalonikiGrækenland17,333
Birmingham CityEngland17,157
Stoke CityEngland17,157
Stade RennesFrankrig16,735
Austria WienØstrig16,640
Rapid BukarestRumænien16,164
Partizan BeogradSerbien15,850
IKKE SEEDET
Young BoysSchweiz14,980
FunchalPortugal14,319
Hannover 96Tyskland13,887
SochauxFrankrig12,735
Dnipro DnipropetrovskUkraine12,276
BursasporTyrkiet12,010
TrabzonsporTyrkiet12,010
GuimaraesPortugal11,319
HelsingborgSverige10,825
Karpaty LvivUkraine10,776
CSKA SofiaBulgarien10,575
Vorskla PoltavaUkraine10,276
FC VasluiRumænien10,164
SionSchweiz9,480
Røde Stjerne BeogradSerbien9,350
Alania VladikavkazRusland8,941
LitexBulgarien8,575
HeartsSkotland7,528
FC NordsjællandDanmark7,110
Omonia NicosiaCypern6,124
Maccabi Tel-AvivIsrael5,900
Slovan BratislavaSlovakiet5,899
Legia WarszawaPolen5,183
Gaz MetanRumænien5,164
FC ThunSchweiz4,980
NK MariborSlovenien4,224
RiedØstrig4,140
Rabotnicki Makedonien4,041
AalesundNorge3,875
HJK HelsinkiFinland3,793
AEK LarnacaCypern3,624
EkranasLitauen3,541
Spartak TrnavaSlovakiet3,399
Dinamo TbilisiGeorgien3,391
Slask WroclawPolen3,183
ZestafoniGeorgien2,891
Shamrock RoversIrland2,741
DifferdangeLuxembourg1,274
 
GRUPPESPIL (38+10)
Holdene deles i 4 lag á 12 hold. Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
TottenhamEngland78,157
PSV EindhovenHolland74,025
Atletico MadridSpanien70,465
Sporting LissabonPortugal68,319
Sporting BragaPortugal62,319
Schalke 04Tyskland61,887
Dynamo KievUkraine60,776
Paris St. GermainFrankrig51,735
FC KøbenhavnDanmark51,110
AZ AlkmaarHolland43,025
AnderlechtBelgien42,400
TwenteHolland41,025
2. LAG
FulhamEngland40,157
BesiktasTyrkiet37,010
Hapoel Tel-AvivIsrael36,400
Metalist KharkivUkraine34,276
Standard LiégeBelgien32,400
Rubin KazanRusland31,941
Club BruggeBelgien31,400
AEK AthenGrækenland30,833
Steaua BukarestRumænien29,164
UdineseItalien27,110
Athletic BilbaoSpanien24,465
LazioItalien23,110
3. LAG
FC SalzburgØstrig22,140
Maccabi HaifaIsrael21,400
FC ZürichSchweiz18,980
OBDanmark18,610
Lokomotiv MoskvaRusland18,441
PAOK SalonikiGrækenland17,333
Birmingham CityEngland17,157
Stoke CityEngland17,157
Stade RennesFrankrig16,735
Austria WienØstrig16,640
Rapid BukarestRumænien16,164
Hannover 96Tyskland13,887
4. LAG
Vorskla PoltavaUkraine10,276
FC VasluiRumænien10,164
Wisla KrakowPolen10,183
CelticSkotland39,528
Sturm GrazØstrig8,640
Maccabi Tel-AvivIsrael5,900
Slovan BratislavaSlovakiet5,899
Legia WarszawaPolen5,183
NK MariborSlovenien4,224
AEK LarnacaCypern3,624
Malmø FFSverige2,825
Shamrock RoversIrland2,741
 
1/16-FINALER (32)
Deltagerne fra Champions League er 3'erne i de enkelte gruppe (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke møde hinanden).
GRUPPE-VINDERE + 4 BEDSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
PAOK SalonikiGrækenlandGruppe A
Standard LiégeBelgienGruppe B
PSV EindhovenHollandGruppe C
Sporting LissabonPortugalGruppe D
BesiktasTyrkietGruppe E
Athletic BilbaoSpanienGruppe F
Metalist KharkivUkraineGruppe G
Club BruggeBelgienGruppe H
Atletico MadridSpanienGruppe I
Schalke 04TysklandGruppe J
TwenteHollandGruppe K
AnderlechtBelgienGruppe L
Manchester CityEnglandChampions League
Manchester UnitedEnglandChampions League
Olympiakos PiræusGrækenlandChampions League
ValenciaSpanienChampions League
GRUPPE-TOERE + 4 DÅRLIGSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
Rubin KazanRuslandGruppe A
Hannover 96TysklandGruppe B
Legia WarszawaPolenGruppe C
LazioItalienGruppe D
StokeEnglandGruppe E
FC SalzburgØstrigGruppe F
AZ AlkmaarHollandGruppe G
Sporting BragaPortugalGruppe H
UdineseItalienGruppe I
Steaua BukarestRumænienGruppe J
Wisla KrakowPolenGruppe K
Lokomotiv MoskvaRuslandGruppe L
FC PortoPortugalChampions League
AjaxHollandChampions League
TrabzonsporTyrkietChampions League
Viktoria PlzenTjekkietChampions League
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2006/2007-2010/2011 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her tællerpoint i kvalifikationsrunderne med).

Koeff. pr land (2006/07-2007/11)
Koeff. pr klub (2006/07-2010/11)

1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
4. kvalifikationsrunde 
Gruppespil 
1/16-finaler

Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
2. kvalifikationsrunde
3. kvalifikationsrunde (mester) 
3. kvalifikationsrunde (ikke mester) 
4. kvalifikationsrunde (mester) 
4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

   EUROPA LEAGUE
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
4. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe G
Gruppe B  Gruppe H
Gruppe CGruppe I
Gruppe DGruppe J
Gruppe EGruppe K 
Gruppe FGruppe L
1/16-finaler  Semifinaler
1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

Europacup forside