Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 14. november 2019 kl. 00:19
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2012/2013
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (6)
SEEDET
LinfieldNordirland2,766
F91Luxembourg2,716
VallettaMalta2,616
IKKE SEEDET
Tre PenneSan Marino0,933
FC LusitanosAndorra0,700
B36Færøerne0,533
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (3+31)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
FC BaselSchweiz53,360
BATE BorisovHviderusland29,641
FC SalzburgØstrig29,265
Dinamo ZagrebKroatien24,774
MSK ZilinaSlovakiet14,974
Partizan BeogradSerbien14,350
HelsingborgSverige12,680
Sheriff TiraspolMoldova9,849
DebrecenUngarn7,950
NK MariborSlovenien6,424
VentspilsLetland5,674
Slask WrochlawPolen5,483
HJK HelsinkiFinland5,326
AEL LimassolCypern5,099
Slovan LiberecTjekkiet5,070
EkranasLitauen4,875
ZestafoniGeorgien4,733
IKKE SEEDET
Shamrock RoversIrland4,475
Hapoel Kiryat ShmonaIsrael4,400
MoldeNorge3,935
ZeljeznicarBosnien3,683
KR ReykjavikIsland3,566
Ludogorets RazgradBulgarien2,850
The New SaintsWales2,799
LinfieldNordirland2,766
F91Luxembourg2,716
VallettaMalta2,616
BuducnostMontenegro2,375
Neftchi BakuAserbajdsjan2,241
Flora TallinnEstland2,283
Shakhtyor KaragandaKasakhstan1,816
Skënderbeu KorcëAlbanien1,783
Vardar SkopjeMakedonien1,133
Ulisses YerevanArmenien0,941
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (17+3)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
FC BaselSchweiz53,360
AnderlechtBelgien48,480
CelticSkotland32,728
Bate BorisovHviderusland29,641
F91Luxembourg29,265 (2,716)
Dinamo ZagrebKroatien24,774
CFR ClujRumænien18,764
Hapoel Kiryat ShmonaIsrael14,974 (4,400)
Partizan BeogradSerbien14,350
HelsingborgSverige12,680
IKKE SEEDET
Sheriff TiraspolMoldova9,849
DebrecenUngarn7,950
NK MariborSlovenien6,424
MoldeNorge5,674 (3,935)
Slask WrochlawPolen5,483
HJK HelsinkiFinland5,326
AEL LimassolCypern5,099
Slovan LiberecTjekkiet5,070
EkranasLitauen4,875
Neftchi BakuAserbajdsjan4,733 (2,241)
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (8)
SEEDET
Dynamo kievUkraine62,026
PanathinaikosGrækenland50,920
FC KøbenhavnDanmark46,505
FenerbahceTyrkiet41,310
IKKE SEEDET
Club BruggeBelgien35,480
FC VasluiRumænien13,764
FeyenoordHolland12,603
MotherwellSkotland6,728
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (10)
SEEDET
FC BaselSchweiz53,360
AnderlechtBelgien48,480
CelticSkotland32,728
Bate BorisovHviderusland29,641
Dinamo ZagrebKroatien24,774
IKKE SEEDET
CFR ClujRumænien18,764
HelsingborgSverige12,680
NK MariborSlovenien6,424
AEL LimassolCypern5,099
Hapoel Kiryat ShmonaIsrael4,400
 
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (4+6)
SEEDET
Sporting BragaPortugal63,069
Dynamo kievUkraine62,026
PanathinaikosGrækenland50,920
FC KøbenhavnDanmark46,505
Spartak MoskvaRusland46,066
IKKE SEEDET
FenerbahceTyrkiet41,310
UdineseItalien38,996
LilleFrankrig38,835
MalagaSpanien16,837
MönchengladbachTyskland15,037
 
GRUPPESPIL (22+5+5)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold, og hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
1. LAG
ChelseaEngland135,882
FC BarcelonaSpanien157,837
Manchester UnitedEngland141,882
Bayern MünchenTyskland133,037
Real MadridSpanien121,837
ArsenalEngland113,882
FC PortoPortugal98,069
AC MilanItalien89,996
2. LAG
ValenciaSpanien89,837
BenficaPortugal87,069
Shakhtar DonetskUkraine84,026
ZenitRusland79,066
Schalke 04Tyskland78,037
Manchester CityEngland63,882
Sporting BragaPortugal63,069
Dynamo kievUkraine62,026
3. LAG
Olympiakos PiræusGrækenland61,420
AjaxHolland58,103
AnderlechtBelgien48,480
JuventusItalien46,996
Spartak MoskvaRusland46,066
Paris St. GermainFrankrig45,835
LilleFrankrig38,835
GalatasarayTyrkiet38,310
4. LAG
CelticSkotland32,728
DortmundTyskland31,037
Bate BorisovHviderusland29,641
Dinamo ZagrebKroatien24,774
CFR ClujRumænien18,764
MalagaSpanien16,837
MontpellierFrankrig11,835
FC NordsjællandDanmark8,005
 
OTTENDEDELSFINALER (16)
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke møde hinanden)
GRUPPE-VINDERE
Paris St. GermainFrankrigGruppe A
Schalke 04TysklandGruppe B
MalagaSpanienGruppe C
DortmundTysklandGruppe D
JuventusItalienGruppe E
Bayern MünchenTysklandGruppe F
FC BarcelonaSpanienGruppe G
Manchester UnitedEnglandGruppe H
GRUPPE-TOERE
FC PortoPortugalGruppe A
ArsenalEnglandGruppe B
AC MilanItalienGruppe C
Real MadridSpanienGruppe D
Shakhtar DonetskUkraineGruppe E
ValenciaSpanienGruppe F
CelticSkotlandGruppe G
GalatasarayTysklandGruppe H
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2007/2008-2011/2012 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her tællerpoint i kvalifikationsrunderne med).

Koeff. pr land (2007/08-2011/12)
Koeff. pr klub (2007/08-2011/12)

1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde
3. kvalifikationsrunde (mestre)
3. kvalifikationsrunde (ej-mestre) 
4. kvalifikationsrunde (mestre)
4. kvalifikationsrunde (ej-mestre) 
Gruppespil 
Ottendedelsfinaler

Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde
3. kvalifikationsrunde (mester)
3. kvalifikationsrunde (ikke mester) 
4. kvalifikationsrunde (mester)
4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

   EUROPA LEAGUE
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
4. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe G
Gruppe BGruppe H
Gruppe CGruppe I
Gruppe DGruppe J
Gruppe EGruppe K
Gruppe FGruppe L
1/16-finaler  Semifinaler
1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

Europacup forside