Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 13. november 2019 kl. 23:58
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2012/2013
DELTAGERE
DELTAGEROVERSIGT PR LAND
ALBANIEN
Champions LeagueSkënderbeu2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFlamurtari1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTeuta Durres1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKF Tirana2. kvalifikationsrunde
ANDORRA
Champions LeagueFC Lusitanos1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Santa Coloma1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueUE Santa Coloma1. kvalifikationsrunde
ARMENIEN
Champions LeagueUlisses Yerevan2. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePyunik Yerevan1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueGandzasar Kapan2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShirak Gyumri2. kvalifikationsrunde
ASERBAJDSJAN
Champions LeagueNeftchi Baku3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFK Baku1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueInter Baku2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKhazar Lenkoran2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNeftchi BakuGruppespil
BELGIEN
Champions LeagueClub Brugge3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueAnderlechtGruppespil
Europa LeagueAA Gent3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLokeren4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueClub BruggeGruppespil
Europa LeagueGenkSekstendedelsfinaler
BOSNIEN
Champions LeagueZeljeznicar2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBorac Banja Luka1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSiroki Brijeg2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Sarajevo3. kvalifikationsrunde
BULGARIEN
Champions LeagueLudogorets Razgrad2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCSKA Sofia2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLevski Sofia2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLokomotiv Plovdiv2. kvalifikationsrunde
CYPERN
Champions LeagueAEL Limassol4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueAnorthosis3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOmonia Nicosia3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueApoel Nicosia4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAEL LimassolGruppespil
DANMARK
Champions LeagueFC København4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueFC NordsjællandGruppespil
Europa LeagueAGF2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAC Horsens4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Midtjylland4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC KøbenhavnGruppespil
ENGLAND
Champions LeagueChelseaGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueManchester CityGruppespil
Champions LeagueArsenalOttendedelsfinaler
Champions LeagueManchester UnitedOttendedelsfinaler
Europa LeagueLiverpoolSekstendedelsfinaler
Europa LeagueNewcastleKvartfinaler
Europa LeagueTottenhamKvartfinaler
Europa LeagueChelseaFinale, vinder
ESTLAND
Champions LeagueFlora Tallinn2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKaljo Nomme1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTrans Narva1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLevadia2. kvalifikationsrunde
FINLAND
Champions LeagueHJK Helsinki3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueInter2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueJJK Jyväskylä2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMyPa-47 (Fair Play)2. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePS Kuopio3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHJK Helsinki4. kvalifikationsrunde
FRANKRIG
Champions LeagueLilleGruppespil
Champions LeagueMontpellierGruppespil
Champions LeagueParis St. GermainKvartfinaler
Europa LeagueOlympique MarseilleGruppespil
Europa LeagueOlympique LyonSekstendedelsfinaler
Europa LeagueBordeauxOttendedelsfinaler
FÆRØERNE
Champions LeagueB361. kvalifikationsrunde
Europa LeagueEB1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueNSI Runavik1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVikingur1. kvalifikationsrunde
GEORGIEN
Champions LeagueZestafoni2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTorpedo Kutaisi1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMetalurgi Rustavi2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDila Gori4. kvalifikationsrunde
GRÆKENLAND
Champions LeaguePanathinaikos4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueOlympiakos PiræusGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueAsteras Tripolis3. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePAOK Saloniki3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAtromitos4. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePanathinaikosGruppespil
Europa LeagueOlympiakos PiræusSekstendedelsfinaler
HOLLAND
Champions LeagueFeyenoord3. kvalifkationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueAjaxGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueVitesse3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAZ Alkmaar4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFeyenoord4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHeerenveen4. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePSV EindhovenGruppespil
Europa LeagueTwente (Fair Play)Gruppespil
Europa LeagueAjaxSekstendedelsfinaler
HVIDERUSLAND
Champions LeagueBATE BorisovGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueNaftan Novopolotsk2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShakhtior Saligorsk2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Gomel3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBATE BorisovSekstendedelsfinaler
IRLAND
Champions LeagueShamrock Rovers2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBohemians1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSligo Rovers2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSt. Patricks3. kvalifikationsrunde
ISLAND
Champions LeagueKR Reykjavik2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVestmannaøerne1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAkureyri2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHafnarfjordur2. kvalifikationsrunde
ISRAEL
Champions LeagueHapoel Kiryat Shmona4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueMaccabi Netanya2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBnei Yehuda3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHapoel Kiryat ShmonaGruppespil
Europa LeagueHapoel Tel-AvivGruppespil
ITALIEN
Champions LeagueUdinese4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueAC MilanOttendedelsfinaler
Champions LeagueJuventusKvartfinaler
Europa LeagueUdineseGruppespil
Europa LeagueNapoliSekstendedelsfinaler
Europa LeagueInterOttendedelsfinaler
Europa LeagueLazioKvartfinaler
KASAKHSTAN
Champions LeagueShakhtyor Karaganda2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZhetysu Taldykorgan1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOrdabasy Shymkent2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Aktobe3. kvalifikationsrunde
KROATIEN
Champions LeagueDinamo ZagrebGruppespil
Europa LeagueNK Osijek2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHajduk Split3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlaven Koprivnica3. kvalifikationsrunde
LETLAND
Champions LeagueVentspils2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDaugava Daugavpils1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLiepajas Metalurgs2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSkonto Riga2. kvalifikationsrunde
LIECHTENSTEIN
Europa LeagueEschen/Mauren1. kvalifikationsrunde
LITAUEN
Champions LeagueEkranas3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFK Siauliai1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSuduva2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZalgiris2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueEkranas4. kvalifikationsrunde
LUXEMBOURG
Champions LeagueF913. kvalifkationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueGrevenmacher1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueJeunesse D'esch1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDifferdange2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueF914. kvalifikationsrunde
MAKEDONIEN
Champions LeagueVardar Skopje2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueShkendija Tetovo1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMetalurg Skopje2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRenova Dzepciste2. kvalifikationsrunde
MALTA
Champions LeagueValletta2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFloriana1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBirkirkara1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHibernians1. kvalifikationsrunde
MOLDOVA
Champions LeagueSheriff Tiraspol3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueDacia Chisinau2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMilsami Orhei2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZimbru Chisinau2. kvalifikationsrunde
Europa League LeagueSheriff Tiraspol4. kvalifikationsrunde
MONTENEGRO
Champions LeagueBuducnost2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRudar Pljevlja1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCelik Niksic2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueZeta Golubovci4. kvalifikationsrunde
NORDIRLAND
Champions LeagueLinfield2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCliftonville1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCrusaders1. kvalifikationsrunde
Europa LeaguePortadown2. kvalifikationsrunde
NORGE
Champions LeagueMolde3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueStabæk (Fair Play)1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAalesund3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTromsø4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMoldeGruppespil
Europa LeagueRosenborgGruppespil
POLEN
Champions LeagueSlask Wrochlaw3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueLech Poznan3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRuch Chorzow3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLegia Warszawa4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlask Wrochlaw4. kvalifikationsrunde
PORTUGAL
Champions LeagueBenficaGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueSporting BragaGruppespil
Champions LeagueFC PortoOttendedelsfinaler
Europa LeagueAcademica CoimbraGruppespil
Europa LeagueMaritimo FunchalGruppespil
Europa LeagueSporting LissabonGruppespil
Europa LeagueBenficaFinale, taber
RUMÆNIEN
Champions LeagueFC Vaslui3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueCFR ClujGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueRapid Bukarest3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDinamo Bukarest4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Vaslui4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCFR ClujSekstendedelsfinaler
Europa LeagueSteaua BukarestOttendedelsfinaler
RUSLAND
Champions LeagueSpartak MoskvaGruppespil
Champions LeagueZenitGruppespil (til Europa League)
Europa LeagueCSKA Moskva4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDynamo Moskva4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAnzhi MakhachkalaOttendedelsfinaler
Europa LeagueZenitOttendedelsfinaler
Europa LeagueRubin KazanKvartfinaler
SAN MARINO
Champions LeagueTre Penne1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLa Fiorita1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLibertas1. kvalifikationsrunde
SCHWEIZ
Champions LeagueFC Basel4. kvalifakationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueServette3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFC Luzern4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueYoung BoysGruppespil
Europa LeagueFC BaselSemifinaler
SERBIEN
Champions LeaguePartizan Beograd3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueFK Jagodina1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueVojvodina Novi Sad3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRøde Stjerne Beograd4. kvalifikationsrunde
Europa League LeaguePartizan BeogradGruppespil
SKOTLAND
Champions LeagueMotherwell3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueCelticOttendedelsfinaler
Europa LeagueSt. Johnstone2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDundee United3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMotherwell4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHearts4. kvalifikationsrunde
SLOVAKIET
Champions LeagueMSK Zilina2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFK Senica2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlovan Bratislava2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSpartak Trnava3. kvalifikationsrunde
SLOVENIEN
Champions LeagueNK Maribor4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueNK Celje1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueOlimpija Ljubljana2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMura 054. kvalifikationsrunde
Europa League LeagueNK MariborGruppespil
SPANIEN
Champions LeagueValenciaOttendedelsfinaler
Champions LeagueMalagaKvartfinaler
Champions LeagueFC BarcelonaSemifinaler
Champions LeagueReal MadridSemifinaler
Europa LeagueAthletic BilbaoGruppespil
Europa LeagueAtletico MadridSekstendedelsfinaler
Europa LeagueLevanteOttendedelsfinaler
SVERIGE
Champions LeagueHelsingborg4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueElfsborg3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueKalmar FF3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAIK StockholmGruppespil
Europa LeagueHelsingborgGruppespil
TJEKKIET
Champions LeagueSlovan Liberec3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueMlada Boleslav3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSlovan Liberec4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueSparta PragSekstendedelsfinaler
Europa LeagueViktoria PlzenOttendedelsfinaler
TYRKIET
Champions LeagueFenerbahce4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueGalatasarayKvartfinaler
Europa LeagueEskisehirspor3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBursaspor4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueTrabzonspor4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFenerbahceSemifinaler
TYSKLAND
Champions LeagueMönchengladbach4. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Champions LeagueSchalke 04Ottendedelsfinaler
Champions LeagueDortmundFinale, taber
Champions LeagueBayern MünchenFinale, vinder
Europa LeagueHannover 96Sekstendedelsfinaler
Europa LeagueLeverkusenSekstendedelsfinaler
Europa LeagueMönchengladbachSekstendedelsfinaler
Europa LeagueStuttgartOttendedelsfinaler
UKRAINE
Champions LeagueDynamo KievGruppespil (til Europa League)
Champions LeagueShakhtar DonetskOttendedelsfinaler
Europa LeagueArsenal Kiev3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueMetalurg Donetsk3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDniproSekstendedelsfinaler
Europa LeagueDynamo KievSekstendedelsfinaler
Europa LeagueMetalist KharkivSekstendedelsfinaler
UNGARN
Champions LeagueDebrecen3. kvalifikationsrunde (til Europa League)
Europa LeagueMTK Budapest1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueHonved Budapest2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueDebrecen4. kvalifikationsrunde
Europa LeagueFehervarGruppespil
WALES
Champions LeagueThe New Saints2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueBangor City1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueCefn Druids1. kvalifikationsrunde
Europa LeagueLlanelli1. kvalifikationsrunde
ØSTRIG
Champions LeagueFC Salzburg2. kvalifikationsrunde
Europa LeagueAdmira Wacker3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRied3. kvalifikationsrunde
Europa LeagueRapid WienGruppespil
  Forside

DELTAGERE
  Albanien  Luxembourg
  Andorra  Makedonien
  Armenien  Malta
  Aserbajdsjan  Moldova
  Belgien  Montenegro
  Bosnien  Nordirland
  Bulgarien  Norge
  Cypern  Polen
  Danmark  Portugal
  England  Rumænien
  Estland  Rusland
  Finland  San Marino
  Frankrig  Schweiz
  Færøerne  Serbien
  Georgien  Skotland
  Grækenland  Slovakiet
  Holland  Slovenien
  Hviderusland  Spanien
  Irland  Sverige
  Island  Tjekkiet
  Israel  Tyrkiet
  Italien  Tyskland
  Kasakhstan  Ukraine
  Kroatien  Ungarn
  Letland  Wales
  Liechtenstein  Østrig
  Litauen

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E 
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E    Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2011/2012
  2013/2014
  Øvrige år