Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 14. november 2019 kl. 00:00
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2012/2013
EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
05.07.2012Bangor City (Wales) - Zimbru Chisinau (Moldova)   0-0 (0-0)
12.07.2012Zimbru Chisinau (Moldova) - Bangor City (Wales)   2-1 (2-1)
1-0 Oleg Molla (29) ; 2-0 Oleg Molla (32) ; 2-1 Mark Smyth (44)
Zimbru Chisinau (Moldova) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
05.07.2012Birkirkara (Malta) - Metalurg Skopje (Makedonien)   2-2 (0-1)
0-1 Ilija Nestorovski (2) ; 1-1 Jorge Santos (53) ; 1-2 Cvetan Curlinov (55) ; 2-2 Jean-Pierre Triganza (87)
12.07.2012Metalurg Skopje (Makedonien) - Birkirkara (Malta)   0-0 (0-0)
Metalurg Skopje (Makedonien) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
05.07.2012Bohemians (Irland) - Akureyri (Island)   0-0 (0-0)
12.07.2012Akureyri (Island) - Bohemians (Irland)   5-1 (2-1)
0-1 David Scully (23) ; 1-1 Sigurdur Kristjansson (36) ; 2-1 Orri Hjaltalin (39) ; 3-1 Selvmål, Kevin Feely (50) ; 4-1 Sigurdur Kristjansson (73) ; 5-1 Sigurdur Kristjansson (90)
Akureyri (Island) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
05.07.2012Borac Banja Luka (Bosnien) - Celik Niksic (Montenegro)   2-2 (2-1)
0-1 Veselin Bojic, straffe (37) ; 1-1 Joco Stokic (39) ; 2-1 Slavisa Dugic (42) ; 2-2 Semir Agovic (82)
12.07.2012Celik Niksic (Montenegro) - Borac Banja Luka (Bosnien)   1-1 (0-0)
1-0 Selvmål, Marko Milic (54) ; 1-1 Srdjan Grahovac (58)
Celik Niksic (Montenegro) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
05.07.2012Cefn Druids (Wales) - MyPa-47 (Finland)   0-0 (0-0)
12.07.2012MyPa-47 (Finland) - Cefn Druids (Wales)   5-0 (3-0)
1-0 Shutsa Nongotamba (25) ; 2-0 Ville Saxman (37) ; 3-0 Olajide Williams (44) ; 4-0 Riley O'Neill (47) ; 5-0 David Opoku (70)
MyPa-47 (Finland) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
05.07.2012Cliftonville (Nordirland) - Kalmar FF (Sverige)   1-0 (0-0)
1-0 Liam Boyce (71)
12.07.2012Kalmar FF (Sverige) - Cliftonville (Nordirland)   4-0 (3-0)
1-0 Erik Israelsson (10) ; 2-0 Nenad Djordjevic (16) ; 3-0 Abiola Dauda (38) ; 4-0 Etrit Berisha, straffe (90)
Kalmar FF (Sverige) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
05.07.2012Crusaders (Nordirland) - Rosenborg (Norge)   0-3 (0-1)
0-1 Mikael Dorsin (19) ; 0-2 Borek Dockal (71) ; 0-3 Mikael Dorsin (76)
12.07.2012Rosenborg (Norge) - Crusaders (Nordirland)   1-0 (0-0)
1-0 Peter Ankersen (81)
Rosenborg (Norge) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
05.07.2012Dacia Chisinau (Moldova) - NK Celje (Slovenien)   1-0 (1-0)
1-0 Osman Sow (42)
12.07.2012NK Celje (Slovenien) - Dacia Chisinau (Moldova)   0-1 (0-1)
0-1 Maxim Mihaliov, straffe (32)
Dacia Chisinau (Moldova) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
05.07.2012Differdange (Luxembourg) - NSI Runavik (Færøerne)   3-0 (2-0)
1-0 Michel Kettenmeyer (31) ; 2-0 Gilles Bettmer (41) ; 3-0 Omar Er Rafik (47)
12.07.2012NSI Runavik (Færøerne) - Differdange (Luxembourg)   0-3 (0-2)
0-1 Omar Er Rafik (14) ; 0-2 Omar Er Rafik (45) ; 0-3 Mirko Albanese (73)
Differdange (Luxembourg) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
05.07.2012EB (Færøerne) - Gandzasar Kapan (Armenien)   3-1 (3-0)
1-0 Levi Hanssen, straffe (10) ; 2-0 Hans Pauli Samuelsen (26) ; 3-0 Levi Hanssen, straffe (33) ; 3-1 Gustavo Correia (72)
12.07.2012Gandzasar Kapan (Armenien) - EB (Færøerne)   2-0 (0-0)
1-0 Hayrapet Avagyan (67) ; 2-0 Diego Lomba (73)
Gandzasar Kapan (Armenien) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
05.07.2012Elfsborg (Sverige) - Floriana (Malta)   8-0 (5-0)
1-0 Niklas Hult (5) ; 2-0 Amadou Jawo (10) ; 3-0 Niklas Hult (24) ; 4-0 Niklas Hult, straffe (26) ; 5-0 Lars Nilsson (37) ; 6-0 Viktor Claesson (51) ; 7-0 Per Frick (54) ; 8-0 Johan Larsson (62)
10.07.2012Floriana (Malta) - Elfsborg (Sverige)   0-4 (0-1)
0-1 Daniel Mobaeck (19) ; 0-2 Oscar Hiljemark (50) ; 0-3 Per Frick (67) ; 0-4 Viktor Claesson (77)
Elfsborg (Sverige) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 12-0
05.07.2012FC Santa Coloma (Andorra) - NK Osijek (Kroatien)   0-1 (0-0)
0-1 Ivan Milicevic (77)
12.07.2012NK Osijek (Kroatien) - FC Santa Coloma (Andorra)   3-1 (1-0)
1-0 Zoran Kvrzic (28) ; 2-0 Antonio Perosevic (56) ; 3-0 Vedran Jugovic (70) ; 3-1 Samir Bousenine (81)
NK Osijek (Kroatien) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
05.07.2012FK Baku (Aserbajdsjan) - Mura 05 (Slovenien)   0-0 (0-0)
12.07.2012Mura 05 (Slovenien) - FK Baku (Aserbajdsjan)   2-0 (1-0)
1-0 Mate Eterovic (26) ; 2-0 Nusmir Fajic (83)
Mura 05 (Slovenien) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
05.07.2012FK Jagodina (Serbien) - Ordabasy Shymkent (Kasakhstan)   0-1 (0-0)
0-1 Gueye Mansour (85)
12.07.2012Ordabasy Shymkent (Kasakhstan) - FK Jagodina (Serbien)   0-0 (0-0)
Ordabasy Shymkent (Kasakhstan) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
05.07.2012FK Sarajevo (Bosnien) - Hibernians (Malta)   5-2 (2-2)
1-0 Asmir Suljic (2) ; 1-1 Jean Paul Farrugia (20) ; 1-2 Rodolfo Soares (33) ; 2-2 Sedin Torlak (45) ; 3-2 Zarko Karamatic, straffe (54) ; 4-2 Emir Hadzic (79) ; 5-2 Ivan Tatomirovic (90)
12.07.2012Hibernians (Malta) - FK Sarajevo (Bosnien)   4-4 (4-3)
0-1 Emir Hadzic (13) ; 1-1 Marcelo Dias (22) ; 1-2 Asmir Suljic (23) ; 1-3 Emir Hadzic (27) ; 2-3 Marcelo Dias ; 3-3 Jean Paul Farrugia (40) ; 4-3 Jean Paul Farrugia (44) ; 4-4 Radan Sunjevaric (90)
FK Sarajevo (Bosnien) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 9-6
05.07.2012Flamurtari (Albanien) - Honved Budapest (Ungarn)   0-1 (0-0)
0-1 Richard Vernes (46)
12.07.2012Honved Budapest (Ungarn) - Flamurtari (Albanien)   2-0 (1-0)
1-0 Richard Vernes (45) ; 2-0 Herve Tchami (57)
Honved Budapest (Ungarn) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
05.07.2012Hafnarfjordur (Island) - Eschen/Mauren (Liechtenstein)   2-1 (1-0)
1-0 Albert Brynjar Ingason (44) ; 1-1 Marco Fässler (48) ; 2-1 Atli Björnsson (81)
12.07.2012Eschen/Mauren (Liechtenstein) - Hafnarfjordur (Island)   0-1 (0-1)
0-1 Atli Gudnason (12)
Hafnarfjordur (Island) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
05.07.2012JJK Jyväskylä (Finland) - Stabæk (Norge)   2-0 (1-0)
1-0 Tamas Gruborovics (16) ; 2-0 Babatunde Wusu (66)
12.07.2012Stabæk (Norge) - JJK Jyväskylä (Finland)   3-2 (2-1)
1-0 Christer Kleiven (37) ; 1-1 Jordi van Gelderen (45) ; 2-1 Mads Stokkelien (45) ; 2-2 Mikko Innanen (51) ; 3-2 Bjarte Haugsdal (65)
JJK Jyväskylä (Finland) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
05.07.2012Khazar Lenkoran (Aserbajdsjan) - Kaljo Nomme (Estland)   2-2 (2-1)
0-1 Hidetoshi Wakui (5) ; 1-1 Branimir Subasic (7) ; 2-1 Manuel Skarlatake (30) ; 2-2 Eino Puri (70)
10.07.2012Kaljo Nomme (Estland) - Khazar Lenkoran (Aserbajdsjan)   0-2 (0-1)
0-1 Ruslan Abisov (41) ; 0-2 Branimir Subasic (85)
Khazar Lenkoran (Aserbajdsjan) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
05.07.2012La Fiorita (San Marino) - Liepajas Metalurgs (Letland)   0-2 (0-1)
0-1 Rytis Leliuga (40) ; 0-2 Genadijs Solonicins (90)
12.07.2012Liepajas Metalurgs (Letland) - La Fiorita (San Marino)   4-0 (1-0)
1-0 Vladimirs Kamess (1) ; 2-0 Valerijs Afanasjevs (72) ; 3-0 Genadijs Solonicins, straffe (82) ; 4-0 Vugars Askerovs (85)
Liepajas Metalurgs (Letland) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
05.07.2012Lech Poznan (Polen) - Zhetysu Taldykorgan (Kasakhstan)   2-0 (0-0)
1-0 Rafal Murawski (61) ; 2-0 Gergo Lovrencsics (65)
12.07.2012Zhetysu Taldykorgan (Kasakhstan) - Lech Poznan (Polen)   1-1 (1-1)
0-1 Bartosz Slusarski (13) ; 1-1 Serikzhan Muzhikov (44)
Lech Poznan (Polen) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
05.07.2012Levadia (Estland) - FK Siauliai (Litauen)   1-0 (0-0)
1-0 Selvmål, Juvenal (63)
12.07.2012FK Siauliai (Litauen) - Levadia (Estland)   2-1 (1-0)
1-0 Arturas Rimkevicius, straffe (40) ; 1-1 Artur Rättel (76) ; 2-1 Igors Kozlovs (80)
Levadia (Estland) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
05.07.2012MTK Budapest (Ungarn) - FK Senica (Slovakiet)   1-1 (1-0)
1-0 Janos Lazok (30) ; 1-1 Rolando Blackburn (58)
12.07.2012FK Senica (Slovakiet) - MTK Budapest (Ungarn)   2-1 (0-0)
0-1 Jozsef Kanta, straffe (51) ; 1-1 Rolando Blackburn (72) ; 2-1 Jan Kalabiska (87)
FK Senica (Slovakiet) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
05.07.2012Olimpija Ljubljana (Slovenien) - Jeunesse D'Esch (Luxembourg)   3-0 (0-0)
1-0 Djordje Ivelja (53) ; 2-0 Franklin Vicente (76) ; 3-0 Franklin Vicente (90)
12.07.2012Jeunesse D'Esch (Luxembourg) - Olimpija Ljubljana (Slovenien)   0-3 (0-2)
0-1 Adnan Besic (25) ; 0-2 Sreten Sretenovic (38) ; 0-3 Nik Omladic (66)
Olimpija Ljubljana (Slovenien) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
05.07.2012PS Kuopio (Finland) - Llanelli (Wales)   2-1 (2-1)
1-0 Markus Joenmäki, straffe (5) ; 2-0 Ats Purje (19) ; 2-1 Jason Brown (45)
12.07.2012Llanelli (Wales) - PS Kuopio (Finland)   1-1 (0-0)
1-0 Luke Bowen, straffe (50) ; 1-1 Aleksi Paananen (59)
PS Kuopio (Finland) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
05.07.2012Pyunik Yerevan (Armenien) - Zeta Golubovci (Montenegro)   0-3 (0-0)
0-1 Igor Vujacic (61) ; 0-2 Zarija Pelicic (81) ; 0-3 Peter Orlandic (90)
12.07.2012Zeta Golubovci (Montenegro) - Pyunik Yerevan (Armenien)   1-2 (1-1)
1-0 Milos Radulovic (16) ; 1-1 Eduard Tatoyan (19) ; 1-2 Gagik Poghosyan (88)
Zeta Golubovci (Montenegro) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
05.07.2012Renova Dzepciste (Makedonien) - Libertas (San Marino)   4-0 (2-0)
1-0 Muarem Bajrami, straffe (10) ; 2-0 Muarem Bajrami, straffe (14) ; 3-0 Ljavdrim Skenderi (60) ; 4-0 Muarem Bajrami (83)
12.07.2012Libertas (San Marino) - Renova Dzepciste (Makedonien)   0-4 (0-1)
0-1 Fisnik Nuhi (16) ; 0-2 Boban Jancevski (61) ; 0-3 Boban Jancevski, straffe (64) ; 0-4 Ismail Ismaili (87)
Renova Dzepcite (Makedonien) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-0
05.07.2012Rudar Pljevlja (Montenegro) - Shirak Gyumri (Armenien)   0-1 (0-0)
0-1 Yoro Lamine Ly (71)
12.07.2012Shirak Gyumri (Armenien) - Rudar Pljevlja (Montenegro)   1-1 (1-1)
0-1 Selvmål, Hrayr Mkoyan (12) ; 1-1 Dame Diop (14)
Shirak Gyumri (Armenien) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
03.07.2012Shkendija Tetovo (Makedonien) - Portadown (Nordirland)   0-0 (0-0)
10.07.2012Portadown (Nordirland) - Shkendija Tetovo (Makedonien)   2-1 (0-1)
0-1 Ardian Cuculi (4) ; 1-1 Richard Lecky (58) ; 2-1 Ross Redman (90)
Portadown (Nordirland) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
05.07.2012KF Tirana (Albanien) - Grevenmacher (Luxembourg)   2-0 (2-0)
1-0 Elton Mucollari (40) ; 2-0 Nertil Ferraj (45)
10.07.2012Grevenmacher (Luxembourg) - KF Tirana (Albanien)   0-0
KF Tirana (Albanien) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
05.07.2012St. Patricks (Irland) - Vestmannaøerne (Island)   1-0 (1-0)
1-0 Christy Fagan (39)
12.07.2012Vestmannaøerne (Island) - St. Patricks (Irland)   2-1 (0-0 ; 1-0)   efter forlænget spilletid
1-0 Matt Garner (83) ; 2-0 Eythor Helgi Birgisson (98) ; 2-1 Stephen O'Flynn (99)
St. Patricks (Irland) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
05.07.2012Suduva (Litauen) - Daugava Daugavpils (Letland)   0-1 (0-0)
0-1 Andrejs Kovalovs (87)
12.07.2012Daugava Daugavpils (Letland) - Suduva (Litauen)   2-3 (0-2)
0-1 Marius Soblinskas (8) ; 0-2 Rafael Ledesma (45) ; 1-2 Stanley Ibe (52) ; 2-2 Stanley Ibe (54) ; 2-3 Rafael Ledesma (84)
Suduva (Litauen) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
05.07.2012Teuta Durres (Albanien) - Metalurgi Rustavi (Georgien)   0-3 (0-0)
0-1 Dimitri Tatanashvili (77) ; 0-2 Revaz Getsadze (84) ; 0-3 Givi Kvaratskhelia, straffe (90)
12.07.2012Metalurgi Rustavi (Georgien) - Teuta Durres (Albanien)   6-1 (3-0)
1-0 Giorgi Tekturmanidze (14) ; 2-0 Giorgi Tekturmanidze (19) ; 3-0 Dimitri Tatanashvili (37) ; 4-0 Revaz Getsadze (59) ; 4-1 Alfred Deliallisi (65) ; 5-1 Dimitri Tatanashvili (69) ; 6-1 Giorgi Mikaberidze (73)
Metalurgi Rustavi (Georgien) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
05.07.2012Torpedo Kutaisi (Georgien) - FK Aktobe (Kasakhstan)   1-1 (0-0)
1-0 Nikolozi Sabanadze (62) ; 1-1 Marat Bikmaev ( 82)
12.07.2012FK Aktobe (Kasakhstan) - Torpedo Kutaisi (Georgien)   1-0 (0-0)
1-0 Marat Bikmaev (75)
FK Aktobe (Kasakhstan) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
05.07.2012Trans Narva (Estland) - Inter Baku (Aserbajdsjan)   0-5 (0-2)
0-1 Bachana Tskhadadze (12) ; 0-2 Bachana Tskhadadze (36) ; 0-3 Asif Mammadov (63) ; 0-4 Giorgi Adamia (71) ; 0-5 Nizami Hajiyev, straffe (78)
12.07.2012Inter Baku (Aserbajdsjan) - Trans Narva (Estland)   2-0 (1-0)
1-0 Slavco Georgievski (21) ; 2-0 Nizami Hajiyev (86)
Inter Baku (Aserbajdsjan) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-0
05.07.2012Twente (Holland) - UE Santa Coloma (Andorra)   6-0 (2-0)
1-0 Robbert Schilder (28) ; 2-0 Robbert Schilder (29) ; 3-0 Dusan Tadic (63) ; 4-0 Joshua John (71) ; 5-0 Glynor Plet (77) ; 6-0 Glynor Plet (79)
12.07.2012UE Santa Coloma (Andorra) - Twente (Holland)   0-3 (0-3)
0-1 Willem Janssen, straffe (19) ; 0-2 Peter Wisgerhof (29) ; 0-3 Glynor Plet (34)
Twente (Holland) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 9-0
03.07.2012Vikingur (Færøerne) - FC Gomel (Hviderusland)   0-6 (0-0)
0-1 Vyacheslav Hleb (52) ; 0-2 Vyacheslav Hleb (55) ; 0-3 Igor Voronkov (57) ; 0-4 Ilya Aleksievich (58) ; 0-5 Nikolai Kashevski (70) ; 0-6 Artur Levitski (80)
12.07.2012FC Gomel (Hviderusland) - Vikingur (Færøerne)   4-0 (0-0)
1-0 Vadim Demidovich (49) ; 2-0 Vadim Demidovich (56) ; 3-0 Nikolai Kashevski (71) ; 4-0 Aleksei Timoshenko (88)
FC Gomel (Hviderusland) videre til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 10-0
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E 
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

   EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E    Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2011/2012
  2013/2014
  Øvrige år