Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 27. februar 2020 kl. 08:32
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2012/2013
EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
19.07.2012AGF (Danmark) - Dila Gori (Georgien)   1-2 (1-1)
1-0 Anders Kure (3) ; 1-1 Mate Vatsadze (34) ; 1-2 Kakhaber Aladashvili (84)
26.07.2012Dila Gori (Georgien) - AGF (Danmark)   3-1 (0-1)
0-1 Selvmål, Marin Skender (34) ; 1-1 Mate Vatsadze (62) ; 2-1 Georgi Shashiashvili (74) ; 3-1 Mate Vatsadze (83)
Dila Gori (Georgien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
19.07.2012AIK Stockholm (Sverige) - Hafnarfjordur (Island)   1-1 (0-1)
0-1 Atli Gudnason (40) ; 1-1 Viktor Lundberg (56)
26.07.2012Hafnarfjordur (Island) - AIK Stockholm (Sverige)   0-1 (0-1)
0-1 Martin Lorentzon (40)
AIK Stockholm (Sverige) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
19.07.2012Anzhi Makhackala (Rusland) - Honved Budapest (Ungarn)   1-0 (1-0)
1-0 Jucilei (22)
26.07.2012Honved Budapest (Ungarn) - Anzhi Makhackala (Rusland)   0-4 (0-1)
0-1 Samuel Eto'o (7) ; 0-2 Lacina Traoré (53) ; 0-3 Oleg Shatov (68) ; 0-4 Samuel Eto'o (81)
Anzhi Makhackala (Rusland) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
19.07.2012Apoel Nicosia (Cypern) - FK Senica (Slovakiet)   2-0 (2-0)
1-0 Aílton Almeida (33) ; 2-0 Nektarios Alexandrou (40)
26.07.2012FK Senica (Slovakiet) - Apoel Nicosia (Cypern)   0-1 (0-0)
0-1 Hélio Pinto (73)
Apoel Nicosia (Cypern) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
19.07.2012Bnei Yehuda (Israel) - Shirak Gyumri (Armenien)   2-0 (0-0)
1-0 Dino Ndlovu (82) ; 2-0 Pedro Galván (90)
26.07.2012Shirak Gyumri (Armenien) - Bnei Yehuda (Israel)   0-1 (0-1)
0-1 Shalev Menashe (31)
Bnei Yehuda (Israel) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
19.07.2012Dacia Chisinau (Moldova) - Elfsborg (Sverige)   1-0 (1-0)
1-0 Maxim Mihaliov (32)
26.07.2012Elfsborg (Sverige) - Dacia Chisinau (Moldova)   2-0 (2-0)
1-0 Lars Nilsson (9) ; 2-0 Lars Nilsson (40)
Elfsborg (Sverige) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
19.07.2012Differdange (Luxembourg) - AA Gent (Belgien)   0-1 (0-1)
0-1 César Arzo (27)
26.07.2012AA Gent (Belgien) - Differdange (Luxembourg)   3-2 (1-2)
0-1 Omar Er Rafik (24) ; 0-2 Gilles Bettmer (37) ; 1-2 Melli (41) ; 2-2 Ibrahima Conté (63) ; 3-2 Rodgers Kola (73)
AA Gent (Belgien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
19.07.2012Eskisehirspor (Tyrkiet) - St. Johnstone (Skotland)   2-0 (1-0)
1-0 Alper Potuk (41) ; 2-0 Selvmål, Frazer Wright (65)
26.07.2012St. Johnstone (Skotland) - Eskisehirspor (Tyrkiet)   1-1 (1-0)
1-0 Grégory Tadé (35) ; 1-1 Veysel Sari (52)
Eskisehirspor (Tyrkiet) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
19.07.2012Hajduk Split (Kroatien) - Skonto Riga (Letland)   2-0 (1-0)
1-0 Ante Vukusic (34) ; 2-0 Dinko Trebotic (58)
26.07.2012Skonto Riga (Letland) - Hajduk Split (Kroatien)   1-0 (0-0)
1-0 Alans Sinelnikovs (90)
Hajduk Split (Kroatien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
19.07.2012Inter Baku (Aserbajdsjan) - Asteras Tripolis (Grækenland)   1-1 (0-0)
1-0 Tales Schutz (46) ; 1-1 Fernando Usero (54)
26.07.2012Asteras Tripolis (Grækenland) - Inter Baku (Aserbajdsjan)   1-1 (0-0 ; 1-1)   efter forlænget spilletid
1-0 Ximo Armero (68) ; 1-1 Tales Schutz (88)
Asteras Tripolis (Grækenland) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (vandt 4-2 på straffespark)
19.07.2012JJK Jyväskylä (Finland) - Zeta Golubovci (Montenegro)   3-2 (2-2)
0-1 Boris Dosljak (17) ; 1-1 Tamás Gruborovics, straffe (27) ; 1-2 Milos Radulovic (38) ; 2-2 Tamás Gruborovics (43) ; 3-2 Tamás Gruborovics (47)
26.07.2012Zeta Golubovci (Montenegro) - JJK Jyväskylä (Finland)   1-0 (0-0)
1-0 Boris Dosljak (82)
Zeta Golubovci (Montenegro) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
19.07.2012Khazar Lenkoran (Aserbajdsjan) - Lech Poznan (Polen)   1-1 (1-1)
1-0 Branimir Subasic (4) ; 1-1 Mateusz Mozdzen (19)
26.07.2012Lech Poznan (Polen) - Khazar Lenkoran (Aserbajdsjan)   1-0 (1-0)
1-0 Alexandar Tonev (16)
Lech Poznan (Polen) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
19.07.2012Levadia (Estland) - Anorthosis (Cypern)   1-3 (0-1)
0-1 Juliano Spadacio, straffe (45) ; 0-2 Ricardo Laborde (55) ; 0-3 Toni Calvo (62) ; 1-3 Igor Morozov (82)
26.07.2012Anorthosis (Cypern) - Levadia (Estland)   3-0 (2-0)
1-0 Toni Calvo (13) ; 2-0 Ioannis Okkas (41) ; 3-0 Ricardo Laborde (62)
Anorthosis (Cypern) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
19.07.2012Levski Sofia (Bulgarien) - FK Sarajevo (Bosnien)   1-0 (0-0)
1-0 Simeon Raykov (72)
26.07.2012FK Sarajevo (Bosnien) - Levski Sofia (Bulgarien)   3-1 (2-1)
1-0 Said Husejinovic (12) ; 2-0 Asmir Suljic (14) ; 2-1 Basile de Carvalho, straffe (34) ; 3-1 Said Husejinovic (62)
FK Sarajevo (Bosnien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
19.07.2012Liepajas Metalurgs (Letland) - Legia Warszawa (Polen)   2-2 (1-1)
0-1 Michał Kucharczyk (20) ; 1-1 Rytis Leliuga (43) ; 1-2 Jakub Kosecki (47) ; 2-2 Oskars Kļava, straffe (81)
26.07.2012Legia Warszawa (Polen) - Liepajas Metalurgs (Letland)   5-1 (2-1)
1-0 Marek Saganowski (4) ; 2-0 Marek Saganowski (39) ; 2-1 Vladimirs Kamess (45) ; 3-1 Janusz Gol (57) ; 4-1 Michał Zyro (61) ; 5-1 Marek Saganowski (79)
Legia Warszawa (Polen) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-3
19.07.2012Lokomotiv Plovdiv (Bulgarien) - Vitesse (Holland)   4-4 (1-2)
0-1 Jonathan Reis (23) ; 1-1 Yordan Todorov (24) ; 1-2 Marco van Ginkel (31) ; 2-2 Zdravko Lazarov (49) ; 2-3 Wilfried Bony (53) ; 3-3 Zdravko Lazarov (64) ; 3-4 Marco van Ginkel (77) ; 4-4 Tássio (90)
26.07.2012Vitesse (Holland) - Lokomotiv Plovdiv (Bulgarien)   3-1 (2-0)
1-0 Marco van Ginkel (25) ; 2-0 Patrick van Aanholt (45) ; 3-0 Wilfried Bony (48)
Vitesse (Holland) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-5
19.07.2012Maccabi Netanya (Israel) - PS Kuopio (Finland)   1-2 (0-2)
0-1 Aleksi Paananen (36) ; 0-2 Aleksi Paananen (45) ; 1-2 Yossi Shivhon (75)
26.07.2012PS Kuopio (Finland) - Maccabi Netanya (Israel)   0-1 (0-1)
0-1 Ahmad Sabaa (40)
PS Kuopio (Finland) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
19.07.2012Metalurg Donetsk (Ukraine) - Celik Niksic (Montenegro)   7-0 (2-0)
1-0 Constantinos Makridis (17) ; 2-0 Gevorg Ghazaryan (36) ; 3-0 Constantinos Makridis (49) ; 4-0 Danilo (51) ; 5-0 Gevorg Ghazaryan (61) ; 6-0 Júnior Moraes (78) ; 7-0 Gevorg Ghazaryan (86)
26.07.2012Celik Niksic (Montenegro) - Metalurg Donetsk (Ukraine)   2-4 (1-1)
0-1 Danilo (15) ; 1-1 Vasilije Jovovic (23) ; 2-1 Darko Zoric, straffe (50) ; 2-2 Júnior Moraes (53) ; 2-3 Oleksandr Volovyk (72) ; 2-4 Zé Soares (84)
Metalurg Donetsk (Ukraine) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 11-2
19.07.2012Metalurgi Rustavi (Georgien) - Viktoria Plzen (Tjekkiet)   1-3 (1-2)
0-1 Pavel Horváth (14) ; 1-1 Dimitri Tatanashvili (29) ; 1-2 Daniel Kolár (32) ; 1-3 Pavel Horváth (59)
26.07.2012Viktoria Plzen (Tjekkiet) - Metalurgi Rustavi (Georgien)   2-0 (2-0)
1-0 Michal Duris (7) ; 2-0 Vladimir Darida (10)
Viktoria Plzen (Tjekkiet) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
19.07.2012Milsami Orhei (Moldova) - FK Aktobe (Kasakhstan)   4-2 (2-1)
0-1 Timur Kapadze (8) ; 1-1 Gheorghe Boghiu (16) ; 2-1 Rafael Wellington (33) ; 3-1 Gheorghe Boghiu (51) ; 3-2 Samat Smakov (56) ; 4-2 Cornel Gheti (87)
26.07.2012FK Aktobe (Kasakhstan) - Milsami Orhei (Moldova)   3-0 (1-0)
1-0 Marat Khayrullin (39) ; 2-0 Alexander Geynrikh (50) ; 3-0 Selvmål, Simao (90)
FK Aktobe (Kasakhstan) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-4
19.07.2012Mlada Boleslav (Tjekkiet) - Akureyri (Island)   3-0 (2-0)
1-0 Lukás Magera (33) ; 2-0 Lukás Magera (43) ; 3-0 Jasmin Scuk (80)
26.07.2012Akureyri (Island) - Mlada Boleslav (Tjekkiet)   0-1 (0-1)
0-1 Lukas Magera (31)
Mlada Boleslav (Tjekkiet) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
19.07.2012Mura 05 (Slovenien) - CSKA Sofia (Bulgarien)   0-0 (0-0)
26.07.2012CSKA Sofia (Bulgarien) - Mura 05 (Slovenien)   1-1 (1-0)
1-0 Apostol Popov (18) ; 1-1 Nusmir Fajic (76)
Mura 05 (Slovenien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
19.07.2012Naftan Novopolotsk (Hviderusland) - Røde Stjerne Beograd (Serbien)   3-4 (0-3)
0-1 Filip Kasalica (9) ; 0-2 Luka Milunovic (18) ; 0-3 Luka Milunovic (34) ; 1-3 Aleksandr Gavruyshko, straffe (47) ; 2-3 Aleksandr Gavruyshko (67) ; 2-4 Filip Kasalica (69) ; 3-4 ValerI Zhukovski (76)
26.07.2012Røde Stjerne Beograd (Serbien) - Naftan Novopolotsk (Hviderusland)   3-3 (2-1)
1-0 Filip Kasalica (9) ; 2-0 Milos Dimitrijevic (15) ; 2-1 Roman Sorokin (21) ; 2-2 Nikita Naumov (58) ; 2-3 Serhiy Kovalenko (82) ; 3-3 Marko Vesovic (90)
Røde Stjerne Beograd (Serbien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-6
19.07.2012NK Osijek (Kroatien) - Kalmar FF (Sverige)   1-3 (1-1)
1-0 Ivan Milicevic (5) ; 1-1 Daniel Mendes (34) ; 1-2 Abiola Dauda (66) ; 1-3 Archieford Gutu (68)
26.07.2012Kalmar FF (Sverige) - NK Osijek (Kroatien)   3-0 (2-0)
1-0 Abiola Dauda (25) ; 2-0 Selvmål, Ivan Ibriks (45) ; 3-0 Emin Nouri (90)
Kalmar FF (Sverige) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
19.07.2012Olimpija Ljubljana (Slovenien) - Tromsø (Norge)   0-0 (0-0)
26.07.2012Tromsø (Norge) - Olimpija Ljubljana (Slovenien)   1-0 (0-0 ; 0-0)   efter forlænget spilletid
1-0 Miika Koppinen (108)
Tromsø (Norge) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
19.07.2012Rapid Bukarest (Rumænien) - MyPa-47 (Finland)   3-1 (3-1)
1-0 Filipe Teixeira (8) ; 1-1 Olajide Williams (26) ; 2-1 Nicolae Grigore (40) ; 3-1 Daniel Pancu (45)
26.07.2012MyPa-47 (Finland) - Rapid Bukarest (Rumænien)   0-2 (0-2)
0-1 Romeo Surdu (19) ; 0-2 Baze Ilijoski (42)
Rapid Bukarest (Rumænien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
19.07.2012Renova Dzepciste (Makedonien) - FC Gomel (Hviderusland)   0-2 (0-2)
0-1 Vadim Demidovich (20) ; 0-2 Tomasz Nowak (39)
26.07.2012FC Gomel (Hviderusland) - Renova Dzepciste (Makedonien)   0-1 (0-0)
0-1 Ersen Asani (56)
FC Gomel (Hviderusland) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
19.07.2012Rosenborg (Norge) - Ordabasy Shymkent (Kasakhstan)   2-2 (2-0)
1-0 Borek Dockal (33) ; 2-0 Borek Dockal, straffe (45) ; 2-1 Roman Pakholiuk (75) ; 2-2 Gueye Mansour (90)
26.07.2012Ordabasy Shymkent (Kasakhstan) - Rosenborg (Norge)   1-2 (1-0)
1-0 Gueye Mansour (32) ; 1-1 Daniel Fredheim Holm (67) ; 1-2 Borek Dockal (90)
Rosenborg (Norge) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
19.07.2012Ruch Chorzow (Polen) - Metalurg Skopje (Makedonien)   3-1 (0-0)
0-1 Agron Memedi (69) ; 1-1 Arkadiusz Piech (74) ; 2-1 Arkadiusz Piech (83) ; 3-1 Piotr Stawarczyk (90)
26.07.2012Metalurg Skopje (Makedonien) - Ruch Chorzow (Polen)   0-3 (0-2)
0-1 Lukasz Janoszka (9) ; 0-2 Gábor Straka (15) ; 0-3 Arkadiusz Piech (63)
Ruch Chorzow (Polen) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
19.07.2012Servette (Schweiz) - Gandzasar Kapan (Armenien)   2-0 (0-0)
1-0 Goran Karanovic (48) ; 2-0 Kevin Gissi (79)
26.07.2012Gandzasar Kapan (Armenien) - Servette (Schweiz)   1-3 (0-0)
0-1 Marcos De Azevedo (47) ; 0-2 Tibert Pont (64) ; 0-3 Tibert Pont (68) ; 1-3 Hayrapet Avagyan (90)
Servette (Schweiz) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
19.07.2012Shakhtior Saligorsk (Hviderusland) - Ried (Østrig)   1-1 (1-0)
1-0 Dmitri Osipenko (44) ; 1-1 Anel Hadzic, straffe (70)
26.07.2012Ried (Østrig) - Shakhtior Saligorsk (Hviderusland)   0-0 (0-0)
Ried (Østrig) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
19.07.2012Siroki Brijeg (Bosnien) - St. Patricks (Irland)   1-1 (0-1)
0-1 Christy Fagan (12) ; 1-1 Wagner (90)
26.07.2012St. Patricks (Irland) - Siroki Brijeg (Bosnien)   2-1 (1-0 ; 1-1)   efter forlænget spilletid
1-0 John Russell (39) ; 1-1 Ivica Dzidic (65) ; 2-1 Christy Fagan (105)
St. Patricks (Irland) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
19.07.2012KF Tirana (Albanien) - Aalesund (Norge)   1-1 (1-0)
1-0 Mirel Cota (38) ; 1-1 Tremaine Stewart (57)
26.07.2012Aalesund (Norge) - KF Tirana (Albanien)   5-0 (1-0)
1-0 Michael Barrantes (45) ; 2-0 Jonatan Tollås (48) ; 3-0 Leke James (64) ; 4-0 Leke James (77) ; 5-0 Tremaine Stewart (83)
Aalesund (Norge) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
19.07.2012Slaven Koprivnica (Kroatien) - Portadown (Nordirland)   6-0 (3-0)
1-0 Selvmål, Garry Breen (1) ; 2-0 Tomislav Busic (13) ; 3-0 Tomislav Busic (33) ; 4-0 Nikola Rak (56) ; 5-0 Nikola Rak (71) ; 6-0 Nikola Rak (80)
26.07.2012Portadown (Nordirland) - Slaven Koprivnica (Kroatien)   2-4 (1-2)
0-1 Igor Bubnjic (10) ; 0-2 Petar Brlek (14) ; 1-2 Richard Lecky (45) ; 1-3 Martin Saban (62) ; 1-4 Martin Saban (64) ; 2-4 Neil McCafferty (67)
Slaven Koprivnica (Kroatien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 10-2
19.07.2012Slovan Bratislava (Slovakiet) - Fehervar (Ungarn)   1-1 (1-1)
1-0 Filip Sebo (26) ; 1-1 Filipe Oliveira (30)
26.07.2012Fehervar (Ungarn) - Slovan Bratislava (Slovakiet)   0-0 (0-0)
Fehervar (Ungarn) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
19.07.2012Spartak Trnava (Slovakiet) - Sligo Rovers (Irland)   3-1 (3-0)
1-0 Miroslav Karhan (38) ; 2-0 Martin Mikovic (45) ; 3-0 Martin Mikovic (45) ; 3-1 Gavin Peers (68)
26.07.2012Sligo Rovers (Irland) - Spartak Trnava (Slovakiet)   1-1 (0-0)
0-1 Peter Cvirik (70) ; 1-1 Jason McGuinness (90)
Spartak Trnava (Slovakiet) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
19.07.2012Twente (Holland) - Inter (Finland)   1-1 (0-1)
0-1 Pim Bowman (38) ; 1-1 Dusan Tadic (66)
26.07.2012Inter (Finland) - Twente (Holland)   0-5 (0-3)
0-1 Leroy Fer (4) ; 0-2 Glynor Plet (7) ; 0-3 Leroy Fer (37) ; 0-4 Nacer Chadli (77) ; 0-5 Nacer Chadli (89)
Twente (Holland) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
19.07.2012Vojvodina Novi Sad (Serbien) - Suduva (Litauen)   1-1 (0-0)
0-1 Ricardas Beniusis (56) ; 1-1 Aboubakar Oumarou (90)
26.07.2012Suduva (Litauen) - Vojvodina Novi Sad (Serbien)   0-4 (0-3)
0-1 Almami Moreira (4) ; 0-2 Petar Skuletic (37) ; 0-3 Miroslav Stevanovic (40) ; 0-4 Aboubakar Oumarou (48)
Vojvodina Novi Sad (Serbien) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
19.07.2012Young Boys (Schweiz) - Zimbru Chisinau (Moldova)   1-0 (0-0)
1-0 Michael Frey (53)
26.07.2012Zimbru Chisinau (Moldova) - Young Boys (Schweiz)   1-0 (1-0 ; 1-0)   efter forlænget spilletid
1-0 Akhmet Barakhoev (42)
Young Boys (Schweiz) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (vandt 4-1 på straffespark)
19.07.2012Zalgiris (Litauen) - Admira Wacker (Østrig)   1-1 (0-1)
0-1 Philipp Hosiner (12) ; 1-1 Ramünas Radavicius (72)
26.07.2012Admira Wacker (Østrig) - Zalgiris (Litauen)   5-1 (3-1)
1-0 Stefan Schwab (4) ; 2-0 Patrik Jezek, straffe (14) ; 2-1 Mantas Kuklys (22) ; 3-1 Issiaka Ouédraogo (31) ; 4-1 Patrik Jezek (52) ; 5-1 Philipp Hosiner (70)
Admira Wacker (Østrig) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-2
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E 
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

   EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E    Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2011/2012
  2013/2014
  Øvrige år