Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 27. februar 2020 kl. 07:47
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2012/2013
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (74)
SEEDET
Twente (Fairplay)Holland57,103
Lech PoznanPolen22,483
RosenborgNorge20,935
ElfsborgSverige10,180
Kalmar FFSverige7,180
FK AktobeKasakhstan5,066
St. PatricksIrland4,975
Stabæk (Fair Play)Norge4,935
FC GomelHviderusland4,641
Metalurgi RustaviGeorgien4,233
FK SarajevoBosnien4,183
BohemiansIrland3,975
FK SenicaSlovakiet3,974
NK OsijekKroatien3,774
HafnarfjordurIsland3,566
LevadiaEstland3,533
Pyunik YerevanArmenien3,441
Dacia ChisinauMoldova3,349
FK BakuAserbajdsjan3,241
Borac Banja LukaBosnien3,183
Liepajas MetalurgsLetland3,174
Bangor CityWales3,049
DifferdangeLuxembourg2,966
Honved BudapestUngarn2,950
SuduvaLitauen2,875
FK JagodinaSerbien2,850
MyPa-47 (Fair Play)Finland2,826
KF TiranaAlbanien2,783
Olimpija LjubljanaSlovenien2,674
Renova DzepcisteMakedonien2,633
Inter BakuAserbajdsjan2,491
Rudar PljevljaMontenegro2,375
PS KuopioFinland2,326
Shkendija TetovoMakedonien2,133
BirkirkaraMalta2,116
EBFærøerne2,033
Khazar LenkoranAserbajdsjan1,991
IKKE SEEDET
MTK BudapestUngarn1,950
Metalurg SkopjeMakedonien1,883
FK SiauliaiLitauen1,875
Zimbru ChisinauMoldova1,849
JJK JyväskyläFinland1,826
FlamurtariAlbanien1,783
CliftonvilleNordirland1,766
Torpedo KutaisiGeorgien1,733
FC Santa ColomaAndorra1,700
LlanelliWales1,549
CrusadersNordirland1,516
Jeunesse D'EschLuxembourg1,466
Daugava DaugavpilsLetland1,424
NK CeljeSlovenien1,424
Mura 05Slovenien1,424
Zeta GolubovciMontenegro1,375
VestmannaøerneIsland1,316
Trans NarvaEstland1,283
HiberniansMalta1,116
FlorianaMalta1,116
AkureyriIsland1,066
Ordabasy ShymkentKasakhstan1,066
Zhetysu TaldykorganKasakhstan1,066
Kalju NommeEstland1,033
NSI RunavikFærøerne1,033
PortadownNordirland1,016
GrevenmacherLuxembourg0,966
Gandzasar KapanArmenien0,941
Celik NiksicMontenegro0,875
Eschen/MaurenLiechtenstein0,800
Teuta DurresAlbanien0,783
VikingurFærøerne0,783
UE Santa ColomaAndorra0,700
Cefn DruidsWales0,549
Shirak GyumriArmenien0,441
La FioritaSan Marino0,183
LibertasSan Marino0,183
 2. KVALIFIKATIONSRUNDE (37+43)
 Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
Twente (Fairplay)Holland57,103
Apoel NicosiaCypern33,599
Lech PoznanPolen22,483
RosenborgNorge20,935
AnorthosisCypern17,099
Young BoysSchweiz16,860
Viktoria PlzenTjekkiet14,070
AA GentBelgien12,480
Legia WarszawaPolen11,983
Levski SofiaBulgarien11,850
Røde Stjerne BeogradSerbien10,850
Metalurg DonetskUkraine10,526
CSKA SofiaBulgarien10,350
ElfsborgSverige10,180
Anzhi MakhachkalaRusland9,566
VitesseHolland9,103
Mlada BoleslavTjekkiet9,070
Rapid BukarestRumænien8,764
Slovan BratislavaSlovakiet7,974
Hajduk SplitKroatien7,774
Asteras TripolisGrækenland7,420
Bnei YehudaIsrael7,400
Kalmar FFSverige7,180
EskisehirsporTyrkiet6,810
RiedØstrig6,765
AIK StockholmSverige5,680
AGFDanmark5,505
AalesundNorge5,435
Maccabi NetanyaIsrael5,400
ServetteSchweiz5,360
Admira WackerØstrig5,265
FK AktobeKasakhstan5,066
Ruch ChorzowPolen4,983
St. PatricksIrland4,975
Spartak TrnavaSlovakiet4,974
TromsøNorge4,935
JJK JyväskyläFinland4,935 (1,826)
Slaven KoprivnicaKroatien4,774
FC GomelHviderusland4,641
Vojvodina Novi SadSerbien4,350
IKKE SEEDET
Metalurgi RustaviGeorgien4,233
St. JohnstoneSkotland4,228
FK SarajevoBosnien4,183
Shakhtior SaligorskHviderusland4,141
Naftan NovopolotskHviderusland4,141
AkureyriIsland(1,066) 3,975
FK SenicaSlovakiet3,974
InterFinland3,826
NK OsijekKroatien3,774
HafnarfjordurIsland3,566
LevadiaEstland3,533
FehervarUngarn3,450
Zeta GolubovciMontenegro3,441 (1,375)
Dacia ChisinauMoldova3,349
Mura 05Slovenien3,241 (1,424)
Celik NiksicMontenegro3,183 (0,875)
Liepajas MetalurgsLetland3,174
Zimbru ChisinauMoldova3,049 (1,849)
DifferdangeLuxembourg2,966
Siroki BrijegBosnien2,933
Skonto RigaLetland2,924
Honved BudapestUngarn2,950
SuduvaLitauen2,875
Ordabasy ShymkentKasakhstan2,850 (1,066)
Lokomotiv PlovdivBulgarien2,850
MyPa-47 (Fair Play)Finland2,826
KF TiranaAlbanien2,783
Sligo RoversIrland2,725
Olimpija LjubljanaSlovenien2,674
Renova DzepcisteMakedonien2,633
Inter BakuAserbajdsjan2,491
Shirak GyumriArmenien2,375 (0,441)
PS KuopioFinland2,326
PortadownNordirland2,133 (1,016)
Metalurg SkopjeMakedonien2,116 (1,883)
Gandzasar KapanArmenien2,033 (0,941)
Khazar LenkoranAserbajdsjan1,991
Dila GoriGeorgien1,733
Milsami OrheiMoldova1,599
ZalgirisLitauen1,375
 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (40+18)
 Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
InterItalien104,996
LiverpoolEngland90,882
Olympique MarseilleFrankrig85,835
Twente (Fairplay)Holland57,103
Athletic BilbaoSpanien47,837
Apoel NicosiaCypern33,599
Hannover 96Tyskland31,037
PAOK SalonikiGrækenland27,920
Steaua BukarestRumænien27,764
Sparta PragTjekkiet25,570
Lech PoznanPolen22,483
RosenborgNorge20,935
HeerenveenHolland20,103
AnorthosisCypern17,099
Young BoysSchweiz16,860
GenkBelgien16,480
Viktoria PlzenTjekkiet14,070
BursasporTyrkiet13,310
Maritimo FunchalPortugal12,569
AA GentBelgien12,480
Rapid WienØstrig12,265
Legia WarszawaPolen11,983
FK SarajevoBosnien11,850 (4,183)
Dynamo MoskvaRusland11,066
Røde Stjerne BeogradSerbien10,850
Metalurg DonetskUkraine10,526
Mura 05Slovenien10,350 (1,424)
ElfsborgSverige10,180
Anzhi MakhachkalaRusland9,566
IKKE SEEDET
VitesseHolland9,103
Omonia NicosiaCypern9,099
Mlada BoleslavTjekkiet9,070
Arsenal KievUkraine9,026
Rapid BukarestRumænien8,764
FehervarUngarn7,974 (3,450)
Hajduk SplitKroatien7,774
Bnei YehudaIsrael7,400
Asteras TripolisGrækenland7,420
Kalmar FFSverige7,180
EskisehirsporTyrkiet6,810
RiedØstrig6,765
Dundee UnitedSkotland6,228
AIK StockholmSverige5,680
AC HorsensDanmark5,505
Dila GoriGeorgien5,505 (1,733)
ÅlesundNorge5,435
PS KuopioFinland5,400 (2,326)
ServetteSchweiz5,360
Admira WackerØstrig5,265
FK AktobeKasakhstan5,066
Ruch ChorzowPolen4,983
St. PatricksIrland4,975
Spartak TrnavaSlovakiet4,974
TromsøNorge4,935
Slaven KoprivnicaKroatien4,774
FC GomelHviderusland4,641
Vojvodina Novi SadSerbien4,350
Zeta GolubovciMontenegro1,826 (1,375)
 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (29+33)
SEEDET
InterItalien104,996
LiverpoolEngland90,882
Olympique MarseilleFrankrig85,835
Sporting LissabonPortugal82,069
CSKA MoskvaRusland80,566
PSV EindhovenHolland76,103
BordeauxFrankrig58,835
Twente (Fairplay)Holland57,103
StuttgartTyskland55,037
Metalist KharkivUkraine52,526
Athletic BilbaoSpanien47,837
AZ AlkmaarHolland44,103
Club BruggeBelgien35,480
Apoel NicosiaCypern33,599
Hapoel Tel-AvivIsrael31,400
Hannover 96Tyskland31,037
LazioItalien29,996
PAOK SalonikiGrækenland27,920
Steaua BukarestRumænien27,764
Sparta PragTjekkiet25,570
RosenborgNorge20,935
HeerenveenHolland20,103
TrabzonsporTyrkiet19,810
Dila GoriGeorgien17,099 (1,733)
NewcastleEngland16,882
Young BoysSchweiz16,860
LevanteSpanien16,837
GenkBelgien16,480
Partizan BeogradSerbien14,350
Viktoria PlzenTjekkiet14,070
DniproUkraine14,026
IKKE SEEDET
FC VasluiRumænien13,764
BursasporTyrkiet13,310
Dinamo BukarestRumænien13,264
FeyenoordHolland12,603
Maritimo FunchalPortugal12,569
Rapid WienØstrig12,265
Legia WarszawaPolen11,983
Dynamo MoskvaRusland11,066
Røde Stjerne BeogradSerbien10,850
Sheriff TiraspolMoldova9,849
Anzhi MakhachkalaRusland9,566
DebrecenUngarn7,950
AtromitosGrækenland7,420
HeartsSkotland7,228
MotherwellSkotland6,728
FC MidtjyllandDanmark6,505
LokerenBelgien6,480
FC LuzernSchweiz6,360
AIK StockholmSverige5,680
AC HorsensDanmark5,505
Slask WrochlawPolen5,483
HJK HelsinkiFinland5,326
Slovan LiberecTjekkiet5,070
TromsøNorge4,935
EkranasLitauen4,875
MoldeNorge3,935
FehervarUngarn3,450
F91Luxembourg2,716
Neftchi BakuAserbajdsjan2,241
Mura 05Slovenien1,424
Zeta GolubovciMontenegro1,375
Kampen mellem Anorthosis og Dila Gori blev afbrudt i slutningen af kampen. Da der ikke er noget officielt resultat af denne kamp, er vinderen seeded med den højeste koefficient
GRUPPESPIL (31+17)
Holdene deles i 4 lag á 12 hold. Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
Det er forudsat, at seedede hold fra 4. kvalifikationsrunde er gået videre. Deltagerne fra Champions League (CL4) er taberne fra 4. kvalifikationsrunde (mester og ikke-mester)
1. LAG
Atletico Madrid (Forsvarende mester)Spanien100,837
InterItalien104,996
Olympique LyonFrankrig94,835
LiverpoolEngland90,882
Olympique MarseilleFrankrig85,835
Sporting LissabonPortugal82,069
PSV EindhovenHolland76,103
TottenhamEngland66,882
LeverkusenTyskland60,037
BordeauxFrankrig58,835
Twente (Fairplay)Holland57,103
StuttgartTyskland55,037
2. LAG
FC BaselSchweiz53,360
Metalist KharkivUkraine52,526
Athletic BilbaoSpanien47,837
FC KøbenhavnDanmark46,505
Fenerbahce (CL4)Tyrkiet41,310
Rubin KazanRusland40,566
NapoliItalien39,996
Udinese (CL4)Italien38,996
Club BruggeBelgien35,480
Hapoel Tel-AvivIsrael31,400
Hannover 96Tyskland31,037
LazioItalien29,996
3. LAG
Steaua BukarestRumænien27,764
Sparta PragTjekkiet25,570
RosenborgNorge20,935
NewcastleEngland16,882
Young BoysSchweiz16,860
LevanteSpanien16,837
Neftchi BakuAserbajdsjan2,241
Malaga (CL4)Spanien16,837
GenkBelgien16,480
Mönchengladbach (CL4)Tyskland15,037
Partizan BeogradSerbien14,350
Viktoria PlzenTjekkiet14,070
4. LAG
DniproUkraine14,026
Helsingborg (CL4)Sverige12,680
Maritimo FunchalPortugal12,569
Rapid WienØstrig12,265
Academica CoimbraPortugal11,069
Anzhi MakhachkalaRusland9,566
NK Maribor (CL4)Slovenien6,424
AIK StockholmSverige5,680
AEL Limassol (CL4)Cypern5,099
Hapoel Kiryat Shmona (CL4)Israel4,400
MoldeNorge3,935
FehervarUngarn3,450
1/16-FINALER (24+8)
GRUPPE-VINDERE + 4 BEDSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
LiverpoolEnglandGruppe A
Viktoria PlzenTjekkietGruppe B
FenerbahceTyrkietGruppe C
BordeauxFrankrigGruppe D
Steaua BukarestRumænienGruppe E
DniproUkraineGruppe F
GenkBelgienGruppe G
Rubin KazanRuslandGruppe H
Olympique LyonFrankrigGruppe I
LazioItalienGruppe J
Metalist KharkivUkraineGruppe K
Hannover 96TysklandGruppe L
ChelseaEnglandChampions League
CFR ClujRumænienChampions League
Olympiakos PiræusGrækenlandChampions League
BenficaPortugalChampions League
GRUPPE-TOERE + 4 DÅRLIGSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
Anzhi MakhachkalaRuslandGruppe A
Atletico MadridSpanienGruppe B
MönchengladbachTysklandGruppe C
NewcastleEnglandGruppe D
StuttgartTysklandGruppe E
NapoliItalienGruppe F
FC BaselSchweizGruppe G
InterItalienGruppe H
Sparta PragTjekkietGruppe I
TottenhamEnglandGruppe J
LeverkusenTysklandGruppe K
LevanteSpanienGruppe L
ZenitRuslandChampions League
BATE BorisovHvideruslandChampions League
Dynamo KievUkraineChampions League
AjaxHollandChampions League
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2006/2007-2010/2011 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her tællerpoint i kvalifikationsrunderne med).

Koeff. pr land (2007/08-2011/12)
Koeff. pr klub (2007/08-2011/12)

1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
4. kvalifikationsrunde 
Gruppespil
1/16-finaler

Forside

Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde
3. kvalifikationsrunde (mester)
3. kvalifikationsrunde (ikke mester) 
4. kvalifikationsrunde (mester)
4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
Gruppe AGruppe E
Gruppe BGruppe F
Gruppe CGruppe G
Gruppe DGruppe H
1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

   EUROPA LEAGUE
1. kvalifikationsrunde
2. kvalifikationsrunde 
3. kvalifikationsrunde 
4. kvalifikationsrunde 
Gruppe AGruppe G
Gruppe BGruppe H
Gruppe CGruppe I
Gruppe DGruppe J
Gruppe EGruppe K
Gruppe FGruppe L
1/16-finaler  Semifinaler
1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
Turneringsregler
Kvalificerede hold
Seedning i de enkelte runder

Europacup forside