Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 14. oktober 2019 kl. 18:24
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2013/2014
EUROPA LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE
RESULTATER
01.08.2013Randers FC (Danmark) - Rubin Kazan (Rusland)   1-2 (0-2)
0-1 Dmitri Torbinski (12) ; 0-2 José Rondon (42) ; 1-2 Jonas Borring (61)
08.08.2013Rubin Kazan (Rusland) - Randers FC (Danmark)   2-0 (1-0)
1-0 Cesar Navas (18) ; 2-0 Roman Eremenko (86)
Rubin Kazan (Rusland) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
01.08.2013Asteras Tripolis (Grækenland) - Rapid Wien (Østrig)   1-1 (1-1)
1-0 Georgios Zisopoulos (27) ; 1-1 Terrence Boyd, straffe (32)
08.08.2013Rapid Wien (Østrig) - Asteras Tripolis (Grækenland)   3-1 (1-0)
1-0 Thanos Petsos (26) ; 1-1 Sebastián Grazzini (57) ; 2-1 Louis Schaub (62) ; 3-1 Louis Schaub (85)
Rapid Wien (Østrig) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
01.08.2013Botev Plovdiv (Bulgarien) - Stuttgart (Tyskland)   1-1 (0-0)
0-1 Vedad Ibisevic (67) ; 1-1 Valeri Domovchiyski (73)
08.08.2013Stuttgart (Tyskland) - Botev Plovdiv (Bulgarien)   0-0 (0-0)
Stuttgart (Tyskland) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
01.08.2013Chornomorets Odessa (Ukraine) - Røde Stjerne Beograd (Serbien)   3-1 (2-0)
1-0 Sito Riera (32) ; 2-0 Franck Dja Djedje (38) ; 2-1 Vukan Savicevic (59) ; 3-1 Olexiy Antonov, straffe (78)
08.08.2013Røde Stjerne Beograd (Serbien) - Chornomorets Odessa (Ukraine)   0-0 (0-0)
Chornomorets Odessa (Ukraine) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
01.08.2013Dinamo Minsk (Hviderusland) - Trabzonspor (Tyrkiet)   0-1 (0-1)
0-1 Paulo Henrique (41)
08.08.2013Trabzonspor (Tyrkiet) - Dinamo Minsk (Hviderusland)   0-0 (0-0)
Trabzonspor (Tyrkiet) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
01.08.2013Estoril (Portugal) - Hapoel Ramat-Gan (Israel)   0-0 (0-0)
08.08.2013Hapoel Ramat-Gan (Israel) - Estoril (Portugal)   0-1 (0-1)
0-1 Evandro, straffe (11)
Estoril (Portugal) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
01.08.2013FK Aktobe (Kasakhstan) - Breidablik (Island)   1-0 (0-0)
1-0 Marat Khayrullin, straffe (90)
08.08.2013Breidablik (Island) - FK Aktobe (Kasakhstan)   1-0 (1-0 ; 1-0)   efter forlænget spilletid
1-0 Finnur Margeirsson (27)
FK Aktobe (Kasakhstan) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (vandt 2-1 på straffespark)
01.08.2013FK Jablonec (Tjekkiet) - Strømsgodset (Norge)   2-1 (1-1)
1-0 Karel Pitak, straffe (17) ; 1-1 Selvmål, Vit Benes (39) ; 2-1 Jan Vosahlik (90)
08.08.2013Strømsgodset (Norge) - FK Jablonec (Tjekkiet)   1-3 (0-1)
0-1 Michael Hubnik (15) ; 1-1 Ola Kamara (71) ; 1-2 Ondrej Vanek (81) ; 1-3 Karel Pitak (90)
FK Jablonec (Tjekkiet) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
01.08.2013Kukësi (Albanien) - Metalurg Donetsk (Ukraine)   2-0 (1-0)
1-0 Lucas Malacarne (6) ; 2-0 Renato Malota (83)
08.08.2013Metalurg Donetsk (Ukraine) - Kukësi (Albanien)   1-0 (1-0)
1-0 Velizar Dimitrov (27)
Kukësi (Albanien) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
01.08.2013FK Minsk (Hviderusland) - St. Johnstone (Skotland)   0-1 (0-0)
0-1 Steven McLean (69)
08.08.2013St. Johnstone (Skotland) - FK Minsk (Hviderusland)   0-1 (0-0 ; 0-1)   efter forlænget spilletid
0-1 Milos Rnic (75)
FK Minsk (Hviderusland) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (vandt 3-2 på straffespark)
01.08.2013Garabag Agdam (Aserbajdsjan) - Gefle (Sverige)   1-0 (0-0)
1-0 Reynaldo (89)
08.08.2013Gefle (Sverige) - Garabag Agdam (Aserbajdsjan)   0-2 (0-1)
0-1 Chumbinho (41) ; 0-2 Reynaldo (50)
Garabag Agdam (Aserbajdsjan) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
01.08.2013Hajduk Split (Kroatien) - Dila Gori (Georgien)   0-1 (0-1)
0-1 Giorgi Iluridze (87)
08.08.2013Dila Gori (Georgien) - Hajduk Split (Kroatien)   1-0 (0-0)
1-0 Grigol Dolidze (82)
Dila Gori (Georgien) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
01.08.2013Häcken (Sverige) - FC Thun (Schweiz)   1-2 (0-1)
0-1 Luca Zuffi (33) ; 0-2 Luca Zuffi (63) ; 1-2 Martin Ericsson (64)
08.08.2013FC Thun (Schweiz) - Häcken (Sverige)   1-0 (0-0)
1-0 Sekou Sanogo Junior (69)
FC Thun (Schweiz) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
01.08.2013Motherwell (Skotland) - Kuban (Rusland)   0-2 (0-0)
0-1 Ivelin Popov (52) ; 0-2 Ivelin Popov (78)
08.08.2013Kuban (Rusland) - Motherwell (Skotland)   1-0 (0-0)
1-0 Selvmål, Stephen McManus (50)
Kuban (Rusland) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
01.08.2013NK Rijeka (Kroatien) - MSK Zilina (Slovakiet)   2-1 (1-0)
1-0 Anas Sharbini (3) ; 2-0 Zoran Kvrzic (59) ; 2-1 Tomas Majtan (74)
08.08.2013MSK Zilina (Slovakiet) - NK Rijeka (Kroatien)   1-1 (0-0)
0-1 Nikola Pokrivac (50) ; 1-1 Jaroslav Mihalik (89)
NK Rijeka (Kroatien) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
01.08.2013Pandurii (Rumænien) - Hapoel Tel-Aviv (Israel)   1-1 (1-1)
1-0 Dan Nistor (4) ; 1-1 Sasha (29)
08.08.2013Hapoel Tel-Aviv (Israel) - Pandurii (Rumænien)   1-2 (1-1)
1-0 Omer Damari, straffe (21) ; 1-1 Eric Pereira (34) ; 1-2 Alexandru Ciucur (50)
Pandurii (Rumænien) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
01.08.2013Petrolul (Rumænien) - Vitesse (Holland)   1-1 (0-0)
0-1 Jonathan Reis, straffe (52) ; 1-1 Gheorghe Grozav (84)
08.08.2013Vitesse (Holland) - Petrolul (Rumænien)   1-2 (0-1)
0-1 Damien Boudjemaa (21) ; 1-1 Jan-Arie van der Heijden (72) ; 1-2 Gheorghe Grozav (90)
Petrolul (Rumænien) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
01.08.2013Sevilla (Spanien) - Mladost Podgorica (Montenegro)   2-0 (1-0)
1-0 Carlos Bacca (18) ; 2-0 Diego Perotti, straffe (82) ; 3-0 Daniel Carrico (90)
08.08.2013Mladost Podgorica (Montenegro) - Sevilla (Spanien)   1-6 (0-5)
0-1 Victor Machin (10) ; 0-2 Raul Rusescu (23) ; 0-3 Bryan Rabello (33) ; 0-4 Coke (37) ; 0-5 Raul Rusescu (39) ; 0-6 Coke (60) ; 1-6 Milos Pavicevic (90)
Sevilla (Spanien) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
01.08.2013Siroki Brijeg (Bosnien) - Udinese (Italien)   1-3 (0-3)
0-1 Antonio Di Natale (16) ; 0-2 Luis Muriel (31) ; 0-3 Luis Muriel (39) ; 1-3 Dino Coric (77)
08.08.2013Udinese (Italien) - Siroki Brijeg (Bosnien)   4-0 (1-0)
1-0 Antonio Di Natale (9) ; 2-0 Andrea Lazzari (82) ; 3-0 Dusan Basta (86) ; 4-0 Matej Vydra (90)
Udinese (Italien) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-1
01.08.2013Slask Wroclaw (Polen) - Club Brugge (Belgien)   1-0 (0-0)
Sebino Plaku (64)
08.08.2013Club Brugge (Belgien) - Slask Wroclaw (Polen)   3-3 (0-1)
0-1 Waldemar Sobota (9) ; 1-1 Lior Refaelov (58) ; 1-2 Marco Paixao (60) ; 1-3 Waldemar Sobota (76) ; 2-3 Oscar Duarte (86) ; 3-3 Tom De Sutter (90)
Slask Wroclaw (Polen) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
01.08.2013Slovan Liberec (Tjekkiet) - FC Zürich (Schweiz)   2-1 (0-1)
0-1 Davide Chiumento (5) ; 1-1 Michael Rabusic (66) ; 2-1 Michael Rabusic (81)
08.08.2013FC Zürich (Schweiz) - Slovan Liberec (Tjekkiet)   1-2 (1-0)
1-0 Amine Chermiti (17) ; 1-1 Martin Frydek (64) ; 1-2 Serhiy Rybalka (85)
Slovan Liberec (Tjekkiet) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
01.08.2013St. Etienne (Frankrig) - Milsami Orhei (Moldova)   3-0 (2-0)
1-0 Brandao (3) ; 2-0 Renaud Cohade (21) ; 3-0 Brandao (82)
08.08.2013Milsami Orhei (Moldova) - St. Etienne (Frankrig)   0-3 (0-2)
0-1 Brandao (29) ; 0-2 Romain Hamouma (39) ; 0-3 Banel Nicolita (69)
St. Etienne (Frankrig) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
01.08.2013Swansea (England) - Malmö FF (Sverige)   4-0 (1-0)
1-0 Michu (37) ; 2-0 Wilfried Bony (55) ; 3-0 Wilfried Bony (59) ; 4-0 Alejandro Pozuelo (86)
08.08.2013Malmö FF (Sverige) - Swansea (England)   0-0 (0-0)
Swansea (England) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
01.08.2013Trencin (Slovakiet) - Astra Giurgiu (Rumænien)   1-3 (0-1)
0-1 Constantin Budescu (8) ; 0-2 Fwayo Tembo (49) ; 0-3 Kehinde Fatai (51) ; 1-3 Jakub Holubek (82)
08.08.2013Astra Giurgiu (Rumænien) - Trencin (Slovakiet)   2-2 (0-0)
0-1 Fanendo Adi (83) ; 1-1 Mirko Ivanovski (86) ; 1-2 Gino Van Kessel (88) ; 2-2 Fwayo Tembo (89)
Astra Giurgiu (Rumænien) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-3
01.08.2013Tromsø (Norge) - Differdange (Luxembourg)   1-0 (0-0)
1-0 Zdenek Ondrasek (76)
08.08.2013Differdange (Luxembourg) - Tromsø (Norge)   1-0 (0-0 ; 1-0)   efter forlænget spilletid
1-0 Omar Er Rafik (46)
Tromsø (Norge) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (vandt 4-3 på straffespark)
01.08.2013Ventspils (Letland) - Maccabi Haifa (Israel)   0-0 (0-0)
08.08.2013Maccabi Haifa (Israel) - Ventspils (Letland)   3-0 (2-0)
1-0 Selvmål, Vitalijs Smirnovs (35) ; 2-0 Rayo (41) ; 3-0 Rayo (53)
Maccabi Haifa (Israel) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
01.08.2013Vojvodina Novi Sad (Serbien) - Bursaspor (Tyrkiet)   2-2 (0-1)
0-1 Pablo Batalla, straffe (36) ; 1-1 Miroslav Vulicevic (71) ; 2-1 Abubakar Oumaru (81) ; 2-2 Taye Taiwo (90)
08.08.2013Bursaspor (Tyrkiet) - Vojvodina Novi Sad (Serbien)   0-3 (0-2)
0-1 Abubakar Oumaru (9) ; 0-2 Stojan Vranjes (29) ; 0-3 Andrija Kaludjerovic (83)
Vojvodina Novi Sad (Serbien) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
01.08.2013Xanthi (Grækenland) - Standard Liége (Belgien)   1-2 (1-1)
0-1 Bia Mujangi (18) ; 1-1 Serge Dié (36) ; 1-2 Frédéric Bulot (74)
08.08.2013Standard Liége (Belgien) - Xanthi (Grækenland)   2-1 (0-0)
1-0 Frédéric Bulot (53) ; 2-0 Igor De Camargo (70) ; 2-1 Julian De Guzman (84)
Standard Liége (Belgien) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
01.08.2013Zalgiris Vilnius (Litauen) - Lech Poznan (Polen)   1-0 (1-0)
1-0 Mantas Kuklys (44)
08.08.2013Lech Poznan (Polen) - Zalgiris Vilnius (Litauen)   2-1 (0-1)
0-1 Rytis Leliuga (29) ; 1-1 Lukasz Teodorczyk (87) ; 2-1 Selvmål, Luka Peric (90)
Zalgiris Vilnius (Litauen) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B    Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C    Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2012/2013
  2014/2015
  Øvrige år