Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 14. november 2019 kl. 00:00
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2014/2015
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (6)
SEEDET
LevadiaEstland4,575
HBFærøerne3,175
FC Santa ColomaAndorra2,166
IKKE SEEDET
BanantsArmenien1,325
La FioritaSan Marino0,699
Lincoln Red ImpsGibraltar0,000
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (31+3)
SEEDET
Steaua BukarestRumænien39,451
CelticSkotland36,813
BATE BorisovHviderusland33,725
Sparta PragTjekkiet28,870
Dinamo ZagrebKroatien23,925
Ludogorets RazgradBulgarien18,125
Maccabi Tel-AvivIsrael17,875
Sheriff TiraspolMoldova17,075
NK MariborSlovenien16,200
Legia WarszawaPolen15,275
Partizan BeogradSerbien14,825
DebrecenUngarn10,325
Slovan BratislavaSlovakiet8,700
FK AktobeKasakhstan8,150
VentspilsLetland7,750
Garabag AgdamAserbajdsjan7,575
HJK HelsinkiFinland7,435
IKKE SEEDET
Dinamo TbilisiGeorgien6,975
Malmö FFSverige6,265
KR ReykjavikIsland5,350
F91Luxembourg4,975
StrømsgodsetNorge4,855
The New SaintsWales4,850
St. PatricksIrland4,775
Skënderbeu KorcëAlbanien4,600
LevadiaEstland4,575
RabotnickiMakedonien4,550
VallettaMalta4,466
Zrinjski MostarBosnien4,000
CliftonvilleNordirland3,225
HBFærøerne3,175
Zalgiris VilniusLitauen3,050
Sutjeska NiksicMontenegro2,450
FC Santa ColomaAndorra2,166
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (3+17)
SEEDET
FC SalzburgØstrig46,185
Steaua BukarestRumænien39,451
Apoel NicosiaCypern37,650
CelticSkotland36,813
BATE BorisovHviderusland33,725
Sparta PragTjekkiet28,870
Dinamo ZagrebKroatien23,925
Ludogorets RazgradBulgarien18,125
Maccabi Tel-AvivIsrael17,875
Sheriff TiraspolMoldova17,075
IKKE SEEDET
NK MariborSlovenien16,200
Legia WarszawaPolen15,275
Partizan BeogradSerbien14,825
DebrecenUngarn10,325
Slovan BratislavaSlovakiet8,700
FK AktobeKasakhstan8,150
Malmö FFSverige7,750 (6,265)
Garabag AgdamAserbajdsjan7,575
HJK HelsinkiFinland7,435
AaBDanmark5,260
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (10)
SEEDET
ZenitRusland73,899
LilleFrankrig45,300
FC KøbenhavnDanmark45,260
Standard LiégeBelgien38,260
BesiktasTyrkiet32,840
IKKE SEEDET
DniproUkraine32,193
PanathinaikosGrækenland30,220
FeyenoordHolland13,362
GrasshoppersSchweiz9,645
AEL LimassolCypern7,650
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (10)
SEEDET
FC SalzburgØstrig46,185
Steaua BukarestRumænien39,451
Apoel NicosiaCypern37,650
CelticSkotland36,813
BATE BorisovHviderusland33,725
IKKE SEEDET
Ludogorets RazgradBulgarien18,125
NK MariborSlovenien16,200
Slovan BratislavaSlovakiet8,700
Malmö FFSverige6,265
AaBDanmark5,260
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (5+5)
SEEDET
ArsenalEngland112,949
FC PortoPortugal105,459
ZenitRusland73,899
LeverkusenTyskland70,328
NapoliItalien61,387
IKKE SEEDET
Athletic BilbaoSpanien54,542
LilleFrankrig45,300
FC KøbenhavnDanmark45,260
Standard LiégeBelgien38,260
BesiktasTyrkiet32,840
GRUPPESPIL (22+5+5)
1. LAG
Real Madrid (forsvarende mester)Spanien161,542
FC BarcelonaSpanien157,542
Bayern MünchenTyskland154,328
ChelseaEngland140,949
BenficaPortugal129,459
Atletico MadridSpanien119,542
ArsenalEngland112,949
FC PortoPortugal105,459
2. LAG
Schalke 04Tyskland95,328
DortmundTyskland82,328
JuventusItalien80,387
Paris St. GermainFrankrig80,300
Shakhtar DonetskUkraine78,193
FC BaselSchweiz75,645
ZenitRusland73,899
Manchester CityEngland72,949
3. LAG
LeverkusenTyskland70,328
Olympiakos PiræusGrækenland67,720
CSKA MoskvaRusland66,899
AjaxHolland61,862
LiverpoolEngland58,949
Sporting LissabonPortugal58,459
Athletic BilbaoSpanien54,542
GalatasarayTyrkiet55,340
4. LAG
AnderlechtBelgien50,260
AS RomaItalien39,887
Apoel NicosiaCypern37,650
BATE BorisovHviderusland33,725
Ludogorets RazgradBulgarien18,125
NK MariborSlovenien16,200
MonacoFrankrig11,300
Malmö FFSverige6,265
OTTENDEDELSFINALER (16)
De 8 gruppevindere trækkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke møde hinanden)
GRUPPE-VINDERE
Atletico MadridSpanienGruppe A
Real MadridSpanienGruppe B
MonacoFrankrigGruppe C
DortmundTysklandGruppe D
Bayern MünchenTysklandGruppe E
FC BarcelonaSpanienGruppe F
ChelseaEnglandGruppe G
FC PortoPortugalGruppe H
GRUPPE-TOERE
JuventusItalienGruppe A
FC BaselSchweizGruppe B
LeverkusenTysklandGruppe C
ArsenalEnglandGruppe D
Manchester CityEnglandGruppe E
Paris St. GermainFrankrigGruppe F
Schalke 04TysklandGruppe G
Shakhtar DonetskUkraineGruppe H
Koefficient angivet i kursiv er en minimumskoefficienter. Dette fordi holdet endnu ikke er fundet eller fordi der stadig optjenes point, og at der derfor ikke kan angives nøjagtig koefficient.
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2009/2010-2013/2014 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her tællerpoint i kvalifikationsrunderne med).

  Koeff. pr land (2009/10-2013/14)
  Koeff. pr klub (2009/10-2013/14)

  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde (mestre) 
  3. kvalifikationsrunde (ej-mestre) 
  4. kvalifikationsrunde (mestre) 
  4. kvalifikationsrunde (ej-mestre) 
  Gruppespil
  Ottendedelsfinaler

  Forside

  Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde (mestre) 
  3. kvalifikationsrunde (ej-mestre) 
  4. kvalifikationsrunde (mestre) 
  4. kvalifikationsrunde (ej-mestre) 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J 
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  Europacup forside