Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 10. juli 2020 kl. 02:27
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2014/2015
EUROPA LEAGUE, DELTAGERE
INDTRÆDEN I TURNERINGEN
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (102)
AlbanienFlamurtariFK KukësiKF Laci
AndorraSant JuliaUE Santa Coloma
ArmenienMika AshtarakPyunik YerevanShirak Gyumri
AserbajdsjanGabalaInter Baku
BosnienSiroki BrijegZeljeznicar
BulgarienBotev PlovdivLitex
EstlandKaljo NommeSantos TartuSillamäe Kalev
FinlandHonka EspooPS Vaasa
FærøerneB36FuglafjørdurVikingur
GeorgienChikhuraSioni Bolnisi
GibraltarCollege Europa
IrlandDerry CityDundalkSligo Rovers
IslandFramHafnarfjordurStjarnan
KasakhstanFK AstanaKairat AlmatyShakhtyor Karaganda
KroatienRNK Split
LetlandDaugava DaugavpilsDaugava RigaFK Jelgava
LiechtensteinFC Vaduz
LitauenAtlantasBanga GargzdaiEkranas
LuxembourgDifferdangeFola EschJeunesse d'Esch
MaltaBirkirkaraHiberniansSliema Wanderers
MakedonienMetalurg SkopjeShkendija TetovoTurnovo
MoldovaFC TiraspolVeris ChisinauZimbru Chisinau
MontenegroBuducnostCelik NiksicLovcen Cetinje
NordirlandCrusadersGlenavonLinfield
NorgeHaugesundRosenborg
San MarinoFolgoreLibertas
SerbienCukaricki
SkotlandAberdeen
SlovenienNK KoperRudar Velenje
SlovakietSpartak Trnava
SverigeIFK Göteborg
WalesAberystwythAirbus UK BroughtonBangor City
UngarnDiosgyöriFerencvaros
FairplayBrommapojkarna (sve)MyPa-47 (fin)Tromsø (nor)
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (41)
AserbajdsjanNeftchi Baku
BelgienZulte Waregem
BosnienFK Sarajevo
BulgarienCSKA Sofia
CypernOmonia Nicosia
DanmarkEsbjerg
FinlandPS Rovaniemi
GeorgienZestafoni
GrækenlandAsteras Tripolis
HollandGroningsen
HvideruslandDinamo MinskNeman GrodnoShakhtior Saligorsk
IsraelHapoel Be'er ShevaHapoel Tel-Aviv
KroatienNK RijekaHajduk Split
NorgeMolde
PolenLech PoznanRuch ChorzowZawisza Bydgoszcz
RumænienCFR ClujPetrolul Ploesti
RuslandKrasnador
SchweizFC Luzern
SerbienPartizan BeogradVojvodina Novi Sad
SkotlandMotherwellSt. Johnstone
SlovakietMFK KosiceTrencin
SlovenienNova Gorica
SverigeAIK StockholmElfsborg
TjekkietMlada BoleslavSlovan Liberec
TyrkietBursaspor
UkraineZorya Luhansk
UngarnETO Györ
ØstrigGrödigSt. Pölten
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (18)
BelgienClub Brugge
CypernErmis Aradippou
DanmarkBrøndby
EnglandHull City
FrankrigOlympique Lyon
GrækenlandAtromitos
HollandPSV Eindhoven
IsraelHapoel Kiryat Shmona
ItalienTorino
PortugalRio Ave
RumænienAstra Giurgiu
RuslandDynamo Moskva
SchweizYoung Boys
SpanienReal Sociedad
TjekkietViktoria Plzen
TyrkietKarabükspor
TysklandMainz 05
UkraineChernomorets
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (33)
BelgienLokeren
CypernApollon Limassol
DanmarkFC Midtjylland
EnglandTottenham
FrankrigSt. Etienne
GrækenlandPAOK Saloniki
HollandTwenteZwolle
ItalienInter
PortugalFunchal
RuslandFK RostovLokomotiv Moskva
SchweizFC Zürich
SpanienVillarreal
TyrkietTrabzonspor
TysklandMönchengladbach
UkraineMetalist Kharkiv
ØstrigRapid Wien
CL 3. kvalrunde (mester)Debrecen (Ung)Dinamo Zagreb (Kro)FK Aktobe (Kas)
Garabag Agdam (Ase)HJK Helsinki (Fin)Legia Warszawa (Pol)
Maccabi Tel-Aviv (Isr)Partizan Beograd (Ser)Sheriff Tiraspol (Mol)
Sparta Prag (Tje)
CL 3. kvalrunde (ikke-mester)AEL Limassol (Cyp)DniproFeyenoord (Hol)
Grasshoppers (Sch)Panathinaikos (Græ)
GRUPPESPIL (17)
EnglandEverton
FrankrigGuingamp
ItalienFiorentina
PortugalEstoril
SpanienSevilla
TysklandWolfsburg
UkraineDynamo Kiev
CL 4. kvalrunde (mester)Celtic (Sko)FC Salzburg (Øst)Slovan Bratislava (Svk)
Steaua Bukarest (Rum)AaB (Dan)
CL 4. kvalrunde (ikke-mester)Besiktas (Tyr)FC København (Dan)Lille (Fra)
Napoli (Ita)Standard Liége (Bel)
1/16-FINALER (8)
CL gruppespilAjax (Hol)Anderlecht (Bel)AS Roma (Ita)
Athletic Bilbao (Spa)Liverpool (Eng)Olympiakos Piræus (Græ)
Sporting Lissabon (Por)Zenit (Rus)
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J 
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2013/2014
  2015/2016
  Øvrige år