Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 10. juli 2020 kl. 01:41
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2014/2015
EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE
 RESULTATER
03.07.2014Aberdeen (Sko) - Daugava Riga (Let)   5-0 (1-0)
1-0 Shaleum Logan (33) ; 2-0 Niall McGinn (49) ; 3-0 Adam Rooney (52) ; 4-0 Jonathan Hayes (73) ; 5-0 Adam Rooney, straffe (90)
10.07.2014Daugava Riga (Let) - Aberdeen (Sko)   0-3 (0-3)
0-1 Adam Rooney (22) ; 0-2 Adam Rooney (40) ; 0-3 Adam Rooney (45)
Aberdeen (Sko) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-0
03.07.2014Airbus UK Broughton (Wal) - Haugesund (Nor)   1-1 (1-1)
1-0 Jordan Johnson (29) ; 1-1 Daniel Bamberg (43)
10.07.2014Haugesund (Nor) - Airbus UK Broughton (Wal)   2-1 (1-1)
1-0 Torbjørn Agdestein (7) ; 1-1 Michael Pearson (14) ; 2-1 Maic Sema (56)
Haugesund (Nor) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
03.07.2014B36 (Fær) - Linfield (Nir)   1-2 (0-1)
0-1 Jamie Mulgrew (38) ; 1-1 Adeshina Lawal (72) ; 1-2 Michael Carvill (88)
08.07.2014Linfield (Nir) - B36 (Fær)   1-1 (1-0)
1-0 Michael Carvill (17) ; 1-1 Adeshina Lawal, straffe (48)
Linfield (Nir) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
03.07.2014Banga Gargzdai (Lit) - Sligo Rovers (Irl)   0-0 (0-0)
10.07.2014Sligo Rovers (Irl) - Banga Gargzdai (Lit)   4-0 (1-0)
1-0 Alan Keane (45) ; 2-0 Aaron Greene (72) ; 3-0 Danny North (83) ; 4-0 David Cawley (89)
Sligo Rovers (Irl) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
03.07.2014Botev Plovdiv (Bul) - Libertas (San)   4-0 (1-0)
1-0 Marian Ognyanov (25) ; 2-0 Marian Ognyanov (51) ; 3-0 Ivan Tsvetkov (58) ; 4-0 Luis Pedro (72)
10.07.2014Libertas (San) - Botev Plovdiv (Bul)   0-2 (0-0)
0-1 Alexandru Benga (64) : 0-2 Filip Filipov (88)
Botev Plovdiv (Bul) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
03.07.2014Celik Niksic (Mon) - NK Koper (Slo)   0-5 (0-2)
0-1 Matej Palcic (21) ; 0-2 Denis Halilovic (37) ; 0-3 Miroslav Covilo (49) ; 0-4 Miroslav Covilo (85) ; 0-5 Ivica Guberac (87)
10.07.2014NK Koper (Slo) - Celik Niksic (Mon)   4-0 (2-0)
1-0 Jaka Stromajer (10) ; 2-0 Goran Galesic, straffe (16) ; 3-0 Matej Pucko (90) ; 4-0 Goran Galesic (90)
NK Koper (Slo) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 9-0
03.07.2014Crusaders (Nir) - Ekranas (Lit)   3-1 (2-0)
1-0 Stephen Cockcroft (23) ; 2-0 Jordan Owens (43) ; 3-0 Colin Coates (58) ; 3-1 Aleksandar Susnjar (88)
10.07.2014Ekranas (Lit) - Crusaders (Nir)   1-2 (0-0)
0-1 Paul Heatley (56) ; 1-1 Lukas Kochanauskas (60) ; 1-2 Paul Heatley (71)
Crusaders (Nir) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
03.07.2014Cukaricki (Ser) - Sant Julia (And)   4-0 (1-0)
1-0 Nenad Mirosavljevic (8) ; 2-0 Petar Bojic (49) ; 3-0 Slavoljub Srnic (89) ; 4-0 Nikola Stoilijkovic, straffe (90)
10.07.2014Sant Julia (And) - Cukaricki (Ser)   0-0 (0-0)
Cukaricki (Ser) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
03.07.2014Derry City (Irl) - Aberystwyth Town (Wal)   4-0 (2-0)
1-0 Patrick McEleney (15) ; 2-0 Rory Patterson, straffe (25) ; 3-0 Mark Timlim (47) ; 4-0 Barry McNamee (86)
10.07.2014Aberystwyth Town (Wal) - Derry City (Irl)   0-5 (0-2)
0-1 Michael Duffy (11) ; 0-2 Barry McNamee (14) ; 0-3 Rory Patterson (60) ; 0-4 Rory Patterson (84) ; 0-5 Rory Patterson, straffe (86)
Derry City (Irl) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 9-0
03.07.2014Differdange (Lux) - Atlantas (Lit)   1-0 (0-0)
1-0 Omar Er Rafik (87)
10.07.2014Atlantas (Lit) - Differdange (Lux)   3-1 (1-0)
1-0 Kazimieras Gnedojus (10) ; 2-0 Marius Papsys, straffe (62) ; 2-1 Jean-Philippe Caillet (81) ; 3-1 Maksim Maksimov (89)
Atlantas (Lit) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
03.07.2014Diosgyöri (Ung) - Birkirkara (Mal)   2-1 (1-1)
1-0 David Barczi (33) ; 1-1 Matheus Bissi (35) ; 2-1 Patrik Bacsa (90)
10.07.2014Birkirkara (Mal) - Diosgyöri (Ung)   1-4 (1-1)
0-1 Akos Elek (30) ; 1-1 Ryan Camenzuli (44) ; 1-2 Senad Husic (62) ; 1-3 David Barczi (66) ; 1-4 Lazar Marjanovic (90)
Diosgyöri (Ung) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-2-->
03.07.2014FC Tiraspol (Mol) - Inter Baku (Ase)   2-3 (0-2)
0-1 Bachana Tskhadadze, straffe (8) ; 0-2 Elvin Mammadov (10) ; 0-3 Selvmål, Andrey Novicov (71) ; 1-3 Andrey Novicov (78) ; 2-3 Georgi Karaneychev (88)
10.07.2014Inter Baku (Ase) - FC Tiraspol (Mol)   3-1 (0-1)
0-1 Victor Bulat (6) ; 1-1 Arif Dashdemirov (79) ; 2-1 Bachana Tskhadadze, straffe (83) ; 3-1 Mirzaga Guseynpur (90)
Inter Baku (Ase) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-3
03.07.2014FC Vaduz (Lie) - College Europa (Gib)   3-0 (2-0)
1-0 Manuel Sutter (6) ; 2-0 Pascal Schürpf (8) ; 3-0 Pascal Schürpf (72)
10.07.2014College Europa (Gib) - FC Vaduz (Lie)   0-1 (0-0)
0-1 Nicolas Hasler (89)
FC Vaduz (Lie) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
03.07.2014Folgore (San) - Buducnost (Mon)   1-2 (0-2)
0-1 Momcilo Raspopovic (30) ; 0-2 Milos Raickovic (36) ; 1-2 Francesco Perrotta (55)
10.07.2014Buducnost (Mon) - Folgore (San)   3-0 (1-0)
1-0 Mihailo Tomkovic (14) ; 2-0 Milivoje Raicevic (58) ; 3-0 Aleksandar Vujacic (72)
Buducnost (Mon) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
03.07.2014Fram (Isl) - Kalju Nomme (Est)   0-1 (0-0)
0-1 Fabio Prates (61)
10.07.2014Kalju Nomme (Est) - Fram (Isl)   2-2 (1-1)
1-0 Felipe Nunes (10) ; 1-1 Einar Omarsson (25) ; 2-1 Hidetoshi Wakui (53) ; 2-2 Tryggvi Bjarnason (64)
Kalju Nomme (Est) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
03.07.2014Gabala (Ase) - Siroki Brijeg (Bos)   0-2 (0-0)
0-1 Wagner (74) ; 0-2 Wagner (89)
10.07.2014Siroki Brijeg (Bos) - Gabala (Ase)   3-0 (2-0)
1-0 Goran Zakaric (17) ; 2-0 Mirko Maric (29) ; 3-0 Mirko Maric (56)
Siroki Brijeg (Bos) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
03.07.2014Hafnarfjordur (Isl) - Glenavon (Nir)   3-0 (0-0)
1-0 Ingimundur Niels Oskarsson (82) ; 2-0 Atli Gudnason (90) ; 3-0 Atli Gudnason (90)
10.07.2014Glenavon (Nir) - Hafnarfjordur (Isl)   2-3 (0-2)
0-1 Ingimundur Niels Oskarsson (3) ; 0-2 Kristjan Gauti Emilsson (37) ; 1-2 Kevin Braniff (58) ; 2-2 Eoin Bradley (60) ; 2-3 Kristjan Gauti Emilsson, straffe (69)
Hafnarfjordur (Isl) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-2
03.07.2014Hibernians (Mal) - Spartak Trnava (Svk)   2-4 (0-3)
0-1 Erik Sabo, straffe (11) ; 0-2 Erik Sabo (13) ; 0-3 Jan Vlasko (36) ; 1-3 Andrew Cohen (49) ; 2-3 Clayton Failla (50) ; 2-4 Tomas Mikinic (88)
10.07.2014Spartak Trnava (Svk) - Hibernians (Mal)   5-0 (3-0)
1-0 Martin Mikovic (12) ; 2-0 Erik Sabo (21) ; 3-0 Jan Vlasko (28) ; 4-0 Tomas Mikinic (85) ; 5-0 Erik Sabo (90)
Spartak Trnava (Svk) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 9-2
03.07.2014IFK Göteborg (Sve) - Fola Esch (Lux)   0-0 (0-0)
10.07.2014Fola Esch (Lux) - IFK Göteborg (Sve)   0-2 (0-0)
0-1 Lasse Vibe (76) ; 0-2 May Mahlangu (81)
IFK Göteborg (Sve) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
01.07.2014Jeunesse d'Esch (Lux) - Dundalk (Irl)   0-2 (0-0)
0-1 Richie Towell, straffe (59) ; 0-2 Richie Towell (71)
10.07.2014Dundalk (Irl) - Jeunesse d'Esch (Lux)   3-1 (3-0)
1-0 Brian Gartland (8) ; 2-0 Kurtis Byrne (37) ; 3-0 John Mountney (45) ; 3-1 Jonathan Zydko (55)
Dundalk (Irl) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
03.07.2014Kairat Almaty (Kas) - Kukësi (Alb)   1-0 (0-0)
1-0 Aslan Darabayev (89)
10.07.2014Kukësi (Alb) - Kairat Almaty (Kas)   0-0 (0-0)
Kairat Almaty (Kas) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
03.07.2014Kalev Sillamäe (Est) - Honka Espoo (Fin)   2-1 (1-0)
1-0 Daniil Ratnikov (32) ; 2-0 Evgeni Kabaev (72) ; 2-1 Armend Kabashi (82)
10.07.2014Honka Espoo (Fin) - Kalev Sillamäe (Est)   3-2 (1-1 ; 2-1)   Efter forlænget spilletid
0-1 Andrei Sidorenkov (25) ; 1-1 Ilari Äijälä (45) ; 2-1 Kevin Mombilo (90) ; 3-1 Roni Porokara (105) ; 3-2 Evgeni Kabaev (120)
Kalev Sillamäe (Est) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-4 (flest udebanemål)
03.07.2014MyPa-47 (Fin) - Fuglafjørdur (Fær)   1-0 (0-0)
1-0 Denis Abdulahi (76)
10.07.2014Fuglafjørdur (Fær) - MyPa-47 (Fin)   0-0 (0-0)
MyPa-47 (Fin) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
03.07.2014PS Vaasa (Fin) - Brommapojkarna (Sve)   2-1 (0-1)
0-1 Christian Kouakou (33) ; 1-1 Sebastian Strandvall (53) ; 2-1 Jarno Parikka (54)
10.07.2014Brommapojkarna (Sve) - PS Vaasa (Fin)   2-0 (0-0)
1-0 Jacob Larsson (64) ; 2-0 Gabriel Petrovic (78)
Brommapojkarna (Sve) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
03.07.2014Pyunik Yerevan (Arm) - FK Astana (Kas)   1-4 (0-1)
0-1 Tanat Nusserbayev (40) ; 0-2 Baurzhan Dzholchiyev (67) ; 1-2 Aghvan Papikyan (68) ; 1-3 Kethevoama Foxi (71) ; 1-4 Atanas Kurdov (84)
10.07.2014FK Astana (Kas) - Pyunik Yerevan (Arm)   2-0 (1-0)
1-0 Baurzhan Dzholchiyev (13) ; 2-0 Dmitri Shomko (78)
FK Astana (Kas) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
03.07.2014RNK Split (Kro) - Mika Ashtarak (Arm)   2-0 (1-0)
1-0 Tomislav Glumac (39) ; 2-0 Aljosa Vojnovic (87)
10.07.2014Mika Ashtarak (Arm) - RNK Split (Kro)   1-1 (1-0)
1-0 Sargis Karapetyan (45) ; 1-1 Mate Bilic (88)
RNK Split (Kro) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
03.07.2014Rosenborg (Nor) - FK Jelgava (Let)   4-0 (2-0)
1-0 Morten Gamst Pedersen (23) ; 2-0 Alexander Søderlund (44) ; 3-0 Alexander Søderlund, straffe (54) ; 4-0 Mike Jensen (73)
10.07.2014FK Jelgava (Let) - Rosenborg (Nor)   0-2 (0-1)
0-1 Mike Jensen (30) ; 0-2 Mikkel Diskerud (73)
Rosenborg (Nor) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-0
03.07.2014Rudar Velenje (Slo) - KF Laci (Alb)   1-1 (1-0)
1-0 Denis Klinar (17) ; 1-1 Segun Adeniyi (89)
10.07.2014KF Laci (Alb) - Rudar Velenje (Slo)   1-1 (0-0 ; 1-1)   Efter forlænget spilletid
1-0 Segun Adeniyi (58) ; 1-1 Mate Eterovic (90)
KF Laci (Alb) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (vandt 3-2 på straffespark)
03.07.2014Santos Tartu (Est) - Tromsø (Nor)   0-7 (0-4)
0-1 Magnus Andersen (14) ; 0-2 Jonas Johansen (22) ; 0-3 Morten Moldskred (24) ; 0-4 Magnus Andersen (44) ; 0-5 Thomas Drage (56) ; 0-6 Hans Norbye (75) ; 0-7 Lars Gunnar Johnsen (79)
10.07.2014Tromsø (Nor) - Santos Tartu (Est)   6-1 (3-1)
1-0 Runar Espejord (13) ; 2-0 Thomas Drage (23) ; 3-0 Magnus Andersen (28) ; 3-1 Alar Alve (39) ; 4-1 Simen Wangberg (54) ; 5-1 Magnus Andersen (57) ; 6-1 Simen Wangberg (79)
Tromsø (Nor) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 13-1
03.07.2014Shirak Gyumri (Arm) - Shakhtyor Karaganda (Kas)   1-2 (0-0)
0-1 Mihret Topcagic (71) ; 0-2 Sergei Maliy (83) ; 1-2 Serge Deble, straffe (85)
10.07.2014Shakhtyor Karaganda (Kas) - Shirak Gyumri (Arm)   4-0 (3-0)
1-0 Selvmål, Edward Kpodo (12) ; 2-0 Ulan Konysbaev (29) ; 3-0 Nikola Pokrivac (45) ; 4-0 Andrei Finonchenko (49)
Shakhtyor Karaganda (Kas) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
01.07.2014Shkendija Tetovo (Mak) - Zimbru Chisinau (Mol)   2-1 (1-0)
1-0 Bojan Vrucina (45) ; 2-0 Ivan Mitrov (47) ; 2-1 Alexandru Grossu, straffe (50)
10.07.2014Zimbru Chisinau (Mol) - Shkendija Tetovo (Mak)   2-0 (1-0)
1-0 Jean-Marie Amani (5) ; 2-0 Alexandru Paşcenco (87)
Zimbru Chisinau (Mol) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
03.07.2014Sioni Bolnisi (Geo) - Flamurtari (Alb)   2-3 (2-1)
0-1 Franc Veliu (20) ; 1-1 Vili Isiani (27) ; 2-1 Vili Isiani (30) ; 2-2 Taulant Kuqi (74) ; 2-3 Gilman Lika (90)
10.07.2014Flamurtari (Alb) - Sioni Bolnisi (Geo)   1-2 (0-0)
0-1 Jaba Ugulava (56) ; 0-2 Selvmål, Taulant Kuqi (83) ; 1-2 Taulant Kuqi (85)
Flamurtari (Alb) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-4 (flest udebanemål)
01.07.2014Sliema Wanderers (Mal) - Ferencvaros (Ung)   1-1 (1-0)
1-0 Stanley Ohawuchi (39) ; 1-1 Michał Nalepa (77)
10.07.2014Ferencvaros (Ung) - Sliema Wanderers (Mal)   2-1 (1-0)
1-0 Roland Ugrai, straffe (14) ; 2-0 Attila Busai (56) ; 2-1 Filippo Scozzese (60)
Ferencvaros (Ung) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
03.07.2014Stjarnan (Isl) - Bangor City (Wal)   4-0 (2-0)
1-0 Olafur Karl Finsen, straffe (13) ; 2-0 Veigar Gunnarsson (16) ; 3-0 Olafur Karl Finsen (54) ; 4-0 Arnar Björgvinsson (70)
10.07.2014Bangor City (Wal) - Stjarnan (Isl)   0-4 (0-0)
0-1 Martin Rauschenberg (53) ; 0-2 Arnar Björgvinsson (68) ; 0-3 Arnar Björgvinsson (81) ; 0-4 Atli Johannsson (85)
Stjarnan (Isl) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-0
03.07.2014Turnovo (Mak) - Chikhura (Geo)   0-1 (0-1)
0-1 Lasha Kutchukhidze (31)
10.07.2014Chikhura (Geo) - Turnovo (Mak)   3-1 (1-1)
1-0 Giorgi Gabedava (6) ; 1-1 Aleksandar Pandovski (45) ; 2-1 Giorgi Gabedava (67) ; 3-1 Giorgi Rekhviashvili (75)
Chikhura (Geo) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
03.07.2014UE Santa Coloma (And) - Metalurg Skopje (Mak)   0-3 (0-2)
0-1 Mile Krstev (3) ; 0-2 Aleksandar Stojanovski (15) ; 0-3 Marko Simonovski (83)
10.07.2014Metalurg Skopje (Mak) - UE Santa Coloma (And)   2-0 (2-0)
1-0 Bojan Gjorgievski (19) ; 2-0 Marko Simonovski (34)
Metalurg Skopje (Mak) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
03.07.2014Veris Chisinau (Mol) - Litex (Bul)   0-0 (0-0)
11.07.2014Litex (Bul) - Veris Chisinau (Mol)   3-0 (1-0)
1-0 Jackson Mendy (27) ; 2-0 Wilmar Jordan (63) ; 3-0 Wilmar Jordan (74)
Litex (Bul) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
03.07.2014Vikingur (Fær) - Daugava Daugavpils (Let)   2-1 (1-0)
1-0 Finnur Justinussen (23) ; 1-1 Eriks Kokins (56) ; 2-1 Andreas Olsen (59)
10.07.2014Daugava Daugavpils (Let) - Vikingur (Fær)   1-1 (0-0)
1-0 Olegs Zatkins (60) ; 1-1 Andreas Olsen (88)
Vikingur (Fær) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
03.07.2014Zeljeznicar (Bos) - Lovcen Cetinje (Mon)   0-0 (0-0)
10.07.2014Lovcen Cetinje (Mon) - Zeljeznicar (Bos)   0-1 (0-0)
0-1 Damir Sadikovic (57)
Zeljeznicar (Bos) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J 
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2013/2014
  2015/2016
  Øvrige år