Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Tirsdag 17. september 2019 kl. 06:29
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2014/2015
EUROPA LEAGUE, 2. KVALIFIKATIONSRUNDE
 RESULTATER
17.07.2014Kairat Almaty (Kas) - Esbjerg (Dan)   1-1 (0-0)
1-0 Josip Knezevic, straffe (50) ; 1-1 Mohammed Fellah (90)
24.07.2014Esbjerg (Dan) - Kairat Almaty (Kas)   1-0 (1-0)
1-0 Jacob Ankersen (38)
Esbjerg (Dan) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
17.07.2014Aberdeen (Sko) - Groningen (Hol)   0-0 (0-0)
24.07.2014Groningen (Hol) - Aberdeen (Sko)   1-2 (1-2)
0-1 Adam Rooney, straffe (26) ; 0-2 Niall McGinn (33) ; 1-2 Maikel Kieftenbeld (44)
Aberdeen (Sko) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
17.07.2014Atlantas (Lit) - Shakhtyor Karaganda (Kas)   0-0 (0-0)
24.07.2014Shakhtyor Karaganda (Kas) - Atlantas (Lit)   3-0 (0-0)
1-0 Mihret Topcagic (46) ; 2-0 Ulan Konysbaev (61) ; 3-0 Roman Murtazayev (90)
Shakhtyor Karaganda (Kas) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
17.07.2014Botev Plovdiv (Bul) - St. Pölten (Øst)   2-1 (1-0)
1-0 Ivan Tsvetkov, straffe (39) ; 1-1 Daniel Segovia (55) ; 2-1 Tsvetelin Chunchukov (86)
24.07.2014St. Pölten (Øst) - Botev Plovdiv (Bul)   2-0 (1-0)
1-0 Daniel Segovia (6) ; 2-0 Daniel Segovia (55)
St. Pölten (Øst) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
17.07.2014Brommapojkarna (Sve) - Crusaders (Nir)   4-0 (2-0)
1-0 Dardan Rexhepi (9) ; 2-0 Mauricio Albornoz (27) ; 3-0 Jacob Larsson (62) ; 4-0 Niklas Bärkroth, straffe (65)
24.07.2014Crusaders (Nir) - Brommapojkarna (Sve)   1-1 (1-1)
1-0 Colin Coates (17) ; 1-1 Dardan Rexhepi (27)
Brommapojkarna (Sve) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
17.07.2014Buducnost (Mon) - Omonia Nicosia (Cyp)   0-2 (0-1)
0-1 Roberto (36) ; 0-2 Ucha Lobzhanidze (79)
24.07.2014Omonia Nicosia (Cyp) - Buducnost (Mon)   0-0 (0-0)
Omonia Nicosia (Cyp) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
17.07.2014Bursaspor (Tyr) - Chikhura (Geo)   0-0 (0-0)
24.07.2014Chikhura (Geo) - Bursaspor (Tyr)   0-0 (0-0 ; 0-0)   Efter forlænget spilletid
Chikhura (Geo) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 0-0 (vandt 4-1 på straffespark)
17.07.2014CFR Cluj (Rum) - FK Jagodina (Ser)   0-0 (0-0)
24.07.2014FK Jagodina (Ser) - CFR Cluj (Rum)   0-1 (0-0)
0-1 Guima (81)
CFR Cluj (Rum) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
17.07.2014CSKA Sofia (Bul) - Zimbru Chisinau (Mol)   1-1 (1-1)
0-1 Serghei Alexeev (31) ; 1-1 Anton Karachanakov (41)
24.07.2014Zimbru Chisinau (Mol) - CSKA Sofia (Bul)   0-0 (0-0)
Zimbru Chisinau (Mol) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
17.07.2014Cukaricki (Ser) - Grödig (Øst)   0-4 (0-1)
0-1 Stefan Nutz (37) ; 0-2 Daniel Schütz (80) ; 0-3 Daniel Schütz (85) ; 0- Stefan Nutz (90)
24.07.2014Grödig (Øst) - Cukaricki (Ser)   1-2 (1-0)
1-0 Maximilian Karner (29) ; 1-1 Petar Bojic (61) ; 1-2 Nikola Stoiljkovic (65)
Grödig (Øst) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2/font>
17.07.2014Derry City (Irl) - Shakhtior Saligorsk (Hvi)   0-1 (0-1)
0-1 Nikolai Yanush (28)
24.07.2014Shakhtior Saligorsk (Hvi) - Derry City (Irl)   5-1 (2-1)
0-1 Michael Duffy (6) ; 1-1 Sergei Balanovich (9) ; 2-1 Alexander Guruli (28) ; 3-1 Dmitri Osipenko (68) ; 4-1 Nikolai Yanush (81) ; 5-1 Ilya Galyuza (90)
Shakhtior Saligorsk (Hvi) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
17.07.2014Dinamo Minsk (Hvi) - MyPa-47 (Fin)   3-0 (1-0)
1-0 Chigozie Udoji (25) ; 2-0 Igor Stasevich, straffe (61) ; 3-0 Nemanja Nikolic (86)
24.07.2014MyPa-47 (Fin) - Dinamo Minsk (Hvi)   0-0 (0-0)
Dinamo Minsk (Hvi) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
17.07.2014Dundalk (Irl) - Hajduk Split (Kro)   0-2 (0-1)
0-1 Mijo Caktas (9) ; 0-2 Nikola Vlasic (75)
24.07.2014Hajduk Split (Kro) - Dundalk (Irl)   1-2 (1-0)
1-0 Jean Evrard Kouassi (25) ; 1-1 Patrick Hoban (66) ; 1-2 Kurtis Byrne (74)
Hajduk Split (Kro) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
17.07.2014Elfsborg (Sve) - Inter Baku (Ase)   0-1 (0-1)
0-1 Slavco Georgievski (29)
24.07.2014Inter Baku (Ase) - Elfsborg (Sve)   0-1 (0-1 ; 0-1)   Efter forlænget spilletid
0-1 Sebastian Holmen (45)
Elfsborg (Sve) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (vandt 4-3 på straffespark)
17.07.2014ETO Györ (Ung) - IFK Göteborg (Sve)   0-3 (0-1)
0-1 Lasse Vibe (8) ; 0-2 Jakob Johansson (56) ; 0-3 May Mahlangu (83)
24.07.2014IFK Göteborg (Sve) - ETO Györ (Ung)   0-1 (0-0)
0-1 Nemanja Andric (68)
IFK Göteborg (Sve) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
17.07.2014FC Luzern (Sch) - St. Johnstone (Sko)   1-1 (0-0)
0-1 Steven McLean (47) ; 1-1 Marco Schneuwly (68)
24.07.2014St. Johnstone (Sko) - FC Luzern (Sch)   1-1 (1-0 ; 1-1)   Efter forlænget spilletid
1-0 Steve May, straffe (22) ; 1-1 Marco Schneuwly (60)
St. Johnstone (Sko) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (vandt 5-4 på straffespark)
17.07.2014FK Astana (Kas) - Hapoel Tel-Aviv (Isr)   3-0 (1-0)
1-0 Roger Canas, straffe (16) ; 2-0 Tanat Nusserbayev (58) ; 3-0 Abzal Beisebekov (69)
24.07.2014Hapoel Tel-Aviv (Isr) - FK Astana (Kas)   1-0 (0-0)
1-0 Sasha, straffe (57)
FK Astana (Kas) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
17.07.2014FK Sarajevo (Bos) - Haugesund (Nor)   0-1 (0-0)
0-1 Daniel Bamberg (85)
24.07.2014Haugesund (Nor) - FK Sarajevo (Bos)   1-3 (0-2)
0-1 Milos Stojcev (21) ; 0-2 Sevko Okic (36) ; 1-2 Maic Sema, straffe (47) ; 1-3 Sevko Okic (82)
FK Sarajevo (Bos) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
17.07.2014Kalev Sillamäe (Est) - Krasnador (Rus)   0-4 (0-2)
0-1 Ari (9) ; 0-2 Yuri Gazinski (39) ; 0-3 Wanderson (68) ; 0-4 Vladimir Bystrov (86)
24.07.2014Krasnador (Rus) - Kalev Sillamäe (Est)   5-0 (1-0)
1-0 Joaozinho (28) ; 2-0 Ricardo Laborde (65) ; 3-0 Wanderson (67) ; 4-0 Wanderson, straffe (74) ; 5-0 Nikita Burmistrov (76)
Krasnador (Rus) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 9-0
17.07.2014Kalju Nomme (Est) - Lech Poznan (Pol)   1-0 (0-0)
1-0 Hidetoshi Wakui (81)
24.07.2014Lech Poznan (Pol) - Kalju Nomme (Est)   3-0 (2-0)
1-0 Tomasz Kedziora (33) ; 2-0 Kasper Hämäläinen (43) ; 3-0 Dawid Kownacki (90)
Lech Poznan (Pol) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
17.07.2014KF Laci (Alb) - Zorya Luhansk (Ukr)   0-3 (0-1)
0-1 Selvmål, Arjan Sheta (23) ; 0-2 Zeljko Ljubenovic (47) ; 0-3 Yannick Boli (75)
24.07.2014Zorya Luhansk (Ukr) - KF Laci (Alb)   2-1 (0-0)
1-0 Nikola Ignjatijevic (74) ; 1-1 Valdan Nimani (85) ; 2-1 Pylyp Budkivskiy (87)
Zorya Luhansk (Ukr) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
17.07.2014Linfield (Nir) - AIK Stockholm (Sve)   1-0 (0-0)
1-0 Andy Waterworth (87)
24.07.2014AIK Stockholm (Sve) - Linfield (Nir)   2-0 (0-0)
1-0 Kennedy Igboananike (55) ; 2-0 Henok Goitom (72)
AIK Stockholm (Sve) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
17.07.2014Litex (Bul) - Diosgyöri (Ung)   0-2 (0-0)
0-1 Milan Nemeth (83) ; 0-2 Miroslav Grumic (90)
24.07.2014Diosgyöri (Ung) - Litex (Bul)   1-2 (1-0)
1-0 Andras Gosztonyi, straffe (38) ; 1-1 Wilmar Jordan (80) ; Wilmar Jordan, straffe (85)
Diosgyöri (Ung) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
17.07.2014Metalurg Skopje (Mak) - Zeljeznicar (Bos)   0-0 (0-0)
22.07.2014Zeljeznicar (Bos) - Metalurg Skopje (Mak)   2-2 (1-0)
1-0 Selvmål, Ninoslav Dodevski (16) ; 2-0 Rijad Bajic (54) ; 2-1 Marjan Radeski (62) ; 2-2 Mile Krstev (90)
Metalurg Skopje (Mak) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
17.07.2014MFK Kosice (Svk) - Slovan Liberec (Tje)   0-1 (0-0)
0-1 Marek Jarolim, straffe (83)
24.07.2014Slovan Liberec (Tje) - MFK Kosice (Svk)   3-0 (0-0)
1-0 Tomas Dubek (54) ; 2-0 Dzon Delarge (81) ; 3-0 Josef Sural (90)
Slovan Liberec (Tje) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
17.07.2014Mlada Boleslav (Tje) - Siroki Brijeg (Bos)   2-1 (0-0)
0-1 Goran Zakaric (51) ; 1-1 Jiri Skalak (68) ; 2-1 Michal Duris (76)
24.07.2014Siroki Brijeg (Bos) - Mlada Boleslav (Tje)   0-4 (0-1)
0-1 Jiri Skalak (19) ; 0-2 Michal Duris (55) ; 0-3 Antonin Rosa (75) ; 0-4 Michal Duris (85)
Mlada Boleslav (Tje) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-1
17.07.2014Molde (Nor) - Nova Gorica (Slo)   4-1 (3-0)
1-0 Joona Toivio (16) ; 2-0 Vegard Forren (37) ; 3-0 Vegard Forren, straffe (41) ; 3-1 Luka Majcen, straffe (70) ; 4-1 Magne Hoseth (88)
24.07.2014Nova Gorica (Slo) - Molde (Nor)   1-1 (0-0)
0-1 Agnaldo (49) ; 1-1 Alen Jogan (63)
Molde (Nor) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
17.07.2014Motherwell (Sko) - Stjarnan (Isl)   2-2 (2-1)
1-0 Josh Law (9) ; 2-0 Josh Law (19) ; 2-1 Olafur Karl Finsen, straffe (35) ; 2-2 Olafur Karl Finsen, straffe (90)
24.07.2014Stjarnan (Isl) - Motherwell (Sko)   3-2 (1-1 ; 2-2)   Efter forlænget spilletid
0-1 Steven Hammell (11) ; 1-1 Olafur Karl Finsen, straffe (37) ; 1-2 Lionel Ainsworth (66) ; 2-2 Rolf Toft (85) ; 3-2 Atli Johannsson (114)
Stjarnan (Isl) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-4
17.07.2014Neftchi Baku (Ase) - NK Koper (Slo)   1-2 (1-2)
0-1 Goran Galesic (24) ; 0-2 Matej Palcic (41) ; 1-2 Araz Abdullayev (45)
24.07.2014NK Koper (Slo) - Neftchi Baku (Ase)   0-2 (0-1)
0-1 Mirhüseyin Seyidov (21) ; 0-2 Carlos Cardoso (84)
Neftchi Baku (Ase) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
17.07.2014Neman Grodno (Hvi) - Hafnarfjordur (Isl)   1-1 (0-0)
0-1 Kristjan Gauti Emilsson (55) ; 1-1 Pavel Savitski, straffe (66)
24.07.2014Hafnarfjordur (Isl) - Neman Grodno (Hvi)   2-0 (1-0)
1-0 Atli Gudnason (42) ; 2-0 Atli Björnsson (80)
Hafnarfjordur (Isl) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
17.07.2014NK Rijeka (Kro) - Ferencvaros (Ung)   1-0 (0-0)
1-0 Ivan Krstanovic, straffe (85)
24.07.2014Ferencvaros (Ung) - NK Rijeka (Kro)   1-2 (0-2)
0-1 Ivan Krstanovic, straffe (20) ; 0-2 Miral Samardzic (37) ; 1-2 Roland Ugrai, straffe (65)
NK Rijeka (Kro) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
17.07.2014Petrolul Ploesti (Rum) - Flamurtari (Alb)   2-0 (0-0)
1-0 Gevaro Nepomuceno (77) ; 2-0 Toto Tamuz (84)
24.07.2014Flamurtari (Alb) - Petrolul Ploesti (Rum)   1-3 (1-1)
1-0 Nijas Lena (37) ; 1-1 Filipe Teixeira (39) ; 1-2 Pablo De Lucas (83) ; 1-3 Njongo Priso (90)
Petrolul Ploesti (Rum) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
17.07.2014PS Rovaniemi (Fin) - Asteras Tripolis (Græ)   1-1 (1-1)
1-0 Jarkko Lahdenmäki (2) ; 1-1 Khalifa Sankaré (10)
24.07.2014Asteras Tripolis (Græ) - PS Rovaniemi (Fin)   4-2 (2-0)
1-0 Dimitris Kourbelis (12) ; 2-0 Pablo De Blasis, straffe (45) ; 2-1 Mika Mäkitalo (53) ; 2-2 Jarkko Lahdenmäki (62) ; 3-2 Pablo De Blasis (73) ; 4-2 Tasos Bakasetas (81)
Asteras Tripolos (Græ) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-3
17.07.2014RNK Split (Kro) - Hapoel Be'er Sheva (Isr)   2-1 (0-1)
0-1 Maor Buzaglo (31) ; 1-1 Tomislav Dujmovic (78) ; 2-1 Mate Bilic, straffe (86)
24.07.2014Hapoel Be'er Sheva (Isr) - RNK Split (Kro)   0-0 (0-0)
RNK Split (Kro) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
17.07.2014Rosenborg (Nor) - Sligo Rovers (Irl)   1-2 (0-0)
0-1 Alan Keane (56) ; 0-2 Danny North (70) ; 1-2 Selvmål, Gary Rogers (81)
24.07.2014Sligo Rovers (Irl) - Rosenborg (Nor)   1-3 (1-1)
1-0 Danny North (13) ; 1-1 Pål André Helland (16) ; 1-2 Mike Jensen (48) ; 1-3 Mike Jensen (64)
Rosenborg (Nor) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
17.07.2014Ruch Chorzow (Pol) - FC Vaduz (Lie)   3-2 (2-1)
0-1 Philipp Muntwiler (16) ; 1-1 Marek Zienczuk (19) ; 2-1 Piotr Stawarczyk (21) ; 2-2 Selvmål, Lukasz Surma (60) ; 3-2 Piotr Stawarczyk (74)
24.07.2014FC Vaduz (Lie) - Ruch Chorzow (Pol)   0-0 (0-0)
Ruch Chorzow (Pol) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
17.07.2014Trencin (Svk) - Vojvodina Novi Sad (Ser)   4-0 (1-0)
1-0 Moses Simon (20) ; 2-0 Moses Simon (53) ; 3-0 Moses Simon (60) ; 4-0 Jairo da Silva (72)
24.07.2014Vojvodina Novi Sad (Ser) - Trencin (Svk)   3-0 (1-0)
1-0 Mirko Ivanic (17) ; 2-0 Enver Alivodic (52) ; 3-0 Jovan Stojanovic (68)
Trencin (Svk) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
17.07.2014Vikingur (Fær) - Tromsø (Nor)   0-0 (0-0)
24.07.2014Tromsø (Nor) - Vikingur (Fær)   1-2 (0-0)
1-0 Simen Wangberg (51) ; 1-1 Bardur Hansen (60) ; 1-2 Hallur Hansson (77)
Vikingur (Fær) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
17.07.2014Zestafoni (Geo) - Spartak Trnava (Svk)   0-0 (0-0)
24.07.2014Spartak Trnava (Svk) - Zestafoni (Geo)   3-0 (2-0)
1-0 Marek Janecka (4) ; 2-0 Marek Janecka (43) ; 3-0 Erik Sabo, straffe (60)
Spartak Trnava (Svk) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
17.07.2014Zulte Waregem (Bel) - Zawisza Bydgoszcz (Pol)   2-1 (2-1)
1-0 Steve Colpaert (8) ; 1-1 Kamil Drygas (15) ; 2-1 Glynor Plet (45)
24.07.2014Zawisza Bydgoszcz (Pol) - Zulte Waregem (Bel)   1-3 (0-1)
0-1 Glynor Plet (1) ; 0-2 Chuks Aneke (48) ; 1-2 Piotr Petasz (52) ; 1-3 Olafur Skulason (76)
Zulte Waregem (Bel) til 3. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J 
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2013/2014
  2015/2016
  Øvrige år