Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 10. juli 2020 kl. 02:11
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2014/2015
EUROPA LEAGUE, 3. KVALIFIKATIONSRUNDE
 RESULTATER
31.07.2014Club Brugge (Bel) - Brøndby (Dan)   3-0 (2-0)
1-0 Oscar Duarte (14) ; 2-0 Nicolas Castillo (30) ; 3-0 Víctor Vazquez (63)
07.08.2014Brøndby (Dan) - Club Brugge (Bel)   0-2 (0-2)
0-1 Nicolas Castillo (38) ; 0-2 Fernando (45)
Club Brugge (Bel) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-0
31.07.2014Ruch Chorzow (Pol) - Esbjerg (Dan)   0-0 (0-0)
07.08.2014Esbjerg (Dan) - Ruch Chorzow (Pol)   2-2 (1-1)
0-1 Filip Starzynski, straffe (13) ; 1-1 Martin Pusic (29) ; 2-1 Martin Pusic (85) ; 2-2 Lukasz Surma (90)
Ruch Chorzow (Pol) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
31.07.2014Astra Giurgui (Rum) - Slovan Liberec (Tje)   3-0 (1-0)
1-0 Kehinde Fatai (4) ; 2-0 Kehinde Fatai (74) ; 3-0 Kehinde Fatai (81)
07.08.2014Slovan Liberec (Tje) - Astra Giurgui (Rum)   2-3 (2-1)
0-1 Gabriel Enache (37) ; 1-1 Josef Sural (43) ; 2-1 Michal Obrocník (45) ; 2-2 Laurentiu Rus (83) ; 2-3 Sadat Bukari (89)
Astra Giurgiu (Rum) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-2
31.07.2014Brommapojkarna (Sve) - Torino (Ita)   0-3 (0-1)
0-1 Marcelo Larrondo, straffe (45) ; 0-2 Marcelo Larrondo (53) ; 0-3 Paulo Barreto (58)
07.08.2014Torino (Ita) - Brommapojkarna (Sve)   4-0 (2-0)
1-0 Selvmål, Kristinn Jonsson (4) ; 2-0 Matteo Darmian (37) ; 3-0 Fabio Quagliarella, straffe (80) ; 4-0 Josef Martinez (90)
Torino (Ita) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-0
31.07.2014Dinamo Minsk (Hvi) - CFR Cluj (Rum)   1-0 (0-0)
1-0 Nenad Adamovic (54)
07.08.2014CFR Cluj (Rum) - Dinamo Minsk (Hvi)   0-2 (0-0)
0-1 Igor Stasevich (71) ; 0-2 Chigozie Udoji, straffe (81)
Dinamo Minsk (Hvi) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
31.07.2014Diosgyöri (Ung) - Krasnador (Rus)   1-5 (0-2)
0-1 Ari (28) ; 0-2 Odil Ahmedov (40) ; 1-2 Patrik Bacsa (49) ; 1-3 Mauricio Pereyra (51) ; 1-4 Joaozinho, straffe (88) ; 1-5 Vladimir Bystrov (90)
07.08.2014Krasnador (Rus) - Diosgyöri (Ung)   3-0 (1-0)
1-0 Moussa Konaté (30) ; 2-0 Moussa Konaté (55) ; 3-0 Ari (86)
Krasnador (Rus) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 8-1
31.07.2014Dynamo Moskva (Rus) - Hapoel Kiryat Shmona (Isr)   1-1 (0-0)
0-1 Rodgers Kola (63) ; 1-1 Kevin Kuranyi (71)
07.08.2014Hapoel Kiryat Shmona (Isr) - Dynamo Moskva (Rus)   1-2 (1-2)
1-0 Roi Kehat (11) ; 1-1 Kevin Kuranyi, straffe (22) ; 1-2 Aleksei Ionov (30)
Dynamo Moskva (Rus) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
31.07.2014Elfsborgs (Sve) - Hafnarfjordur (Isl)   4-1 (0-0)
1-0 Sebastian Holmen, straffe (55) ; 1-1 Steven Lennon (61) ; 2-1 Per Frick (70) ; 3-1 Marcus Rohdén (81) ; 4-1 Simon Hedlund, straffe (89)
07.08.2014Hafnarfjordur (Isl) - Elfsborgs (Sve)   2-1 (1-0)
1-0 Atli Gudnason (17) ; 2-0 Kassim Doumbia (76) ; 2-1 Mikkel Beckmann (90)
Elfsborg (Sve) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-3
31.07.2014FK Astana (Kas) - AIK Stockholm (Sve)   1-1 (1-1)
0-1 Nabil Bahoui (9) ; 1-1 Tanat Nusserbayev (42)
07.08.2014AIK Stockholm (Sve) - FK Astana (Kas)   0-3 (0-1)
0-1 Kethevoama Foxi (36) ; 0-2 Dmitri Shomko (54) ; 0-3 Baurzhan Dzholchiyev (71)
FK Astana (Kas) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
31.07.2014FK Sarajevo (Bos) - Atromitos (Græ)   1-2 (1-1)
0-1 Sokratis Fytanidis (11) ; 1-1 Bojan Puzigaca (26) ; 1-2 Vangelis Nastos (75)
07.08.2014Atromitos (Græ) - FK Sarajevo (Bos)   1-3 (0-1 ; 1-2)   Efter forlænget spilletid
0-1 Haris Duljevic (24) ; 0-2 Nemanja Bilbija (80) ; Stathis Tavlaridis (86) ; 1-3 Nemanja Bilbija (105)
FK Sarajevo (Bos) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
31.07.2014Grödig (Øst) - Zimbru Chisinau (Mol)   1-2 (0-1)
0-1 Serghei Alexeev (35) ; 0-2 Selvmål, Simon Handle (59) ; 1-2 Tomi Correa (89)
07.08.2014Zimbru Chisinau (Mol) - Grödig (Øst)   0-1 (0-0)
0-1 Sandro Djuric (84)
Zimbru Chisinau til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
31.07.2014IFK Göteborg (Sve) - Rio Ave (Por)   0-1 (0-1)
0-1 Ahmed Hassan (22)
07.08.2014Rio Ave (Por) - IFK Göteborg (Sve)   0-0 (0-0)
Rio Ave (Por) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
31.07.2014Karabükspor (Tyr) - Rosenborg (Nor)   0-0 (0-0)
07.08.2014Rosenborg (Nor) - Karabükspor (Tyr)   1-1 (1-1)
1-0 Pål André Helland (8) ; 1-1 Hakan Özmert (35)
Karabükspor (Tyr) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
31.07.2014Mainz 05 (Tys) - Asteras Tripolis (Græ)   1-0 (1-0)
1-0 Shinji Okazaki (45)
07.08.2014Asteras Tripolis (Græ) - Mainz 05 (Tys)   3-1 (1-1)
1-0 Pablo De Blasis (30) ; 1-1 Ja-Cheol Koo (39) ; 2-1 Pablo Mazza (68) ; 3-1 Pablo Mazza (86)
Asteras Tripolis (Græ) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
31.07.2014Mlada Boleslav (Tje) - Olympique Lyon (Fra)   1-4 (0-2)
0-1 Mohamed Yattara (9) ; 0-2 Maxime Gonalons (36) ; 0-3 Mohamed Yattara (47) ; 1-3 Antonin Rosa (66) ; 1-4 Samuel Umtiti (67)
07.08.2014Olympique Lyon (Fra) - Mlada Boleslav (Tje)   2-1 (0-0)
1-0 Alexandre Lacazette (58) ; 1-1 Florian Milla, straffe (71) ; 2-1 Clinton Njié (89)
Olympique Lyon (Fra) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-2
31.07.2014Neftchi Baku (Ase) - Chikhura (Geo)   0-0 (0-0)
07.08.2014Chikhura (Geo) - Neftchi Baku (Ase)   2-3 (1-3)
0-1 Ernest Nfor (16) ; 0-2 Ernest Nfor (27) ; 1-2 Giorgi Gabedava (30) ; 1-3 Ernest Nfor (38) ; 2-3 Giorgi Gabedava (50)
Neftchi Baku (Ase) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
31.07.2014Omonia Nicosia (Cyp) - Metalurg Skopje (Mak)   3-0 (2-0)
1-0 Cristovao (9) ; 2-0 Mickaël Poté (14) ; 3-0 Cristovao (57)
07.08.2014Metalurg Skopje (Mak) - Omonia Nicosia (Cyp)   0-1 (0-0)
0-1 Nuno Assis (54)
Omonia Nicosia (Cyp) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
31.07.2014Petrolul Ploesti (Rum) - Viktoria Plzen (Tje)   1-1 (0-0)
1-0 Adrian Mutu (76) ; 1-1 Daniel Kolar (90)
07.08.2014Viktoria Plzen (Tje) - Petrolul Ploesti (Rum)   1-4 (1-3)
0-1 Filipe Teixeira (20) ; 0-2 Adrian Mutu (38) ; 1-2 Vaclav Pilar (40) ; 1-3 Pablo De Lucas (43) ; 1-4 Toto Tamuz (69)
Petrolul Ploesti (Rum) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
31.07.2014PSV Eindhoven (Hol) - St. Pölten (Øst)   1-0 (0-0)
1-0 Luuk de Jong (56)
07.08.2014St. Pölten (Øst) - PSV Eindhoven (Hol)   2-3 (0-1)
0-1 Jürgen Locadia (28) ; 1-1 Jürgen Locadia (56) ; 1-2 Memphis Depay (69) ; 1-3 Luuk de Jong (70) ; 2-3 Konstantin Kerschbaumer (90)
PSV Eindhoven (Hol) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
31.07.2014Real Sociedad (Spa) - Aberdeen (Sko)   2-0 (0-0)
1-0 David Zurutuza (53) ; 2-0 Sergio Canales (68)
07.08.2014Aberdeen (Sko) - Real Sociedad (Spa)   2-3 (1-1)
0-1 Xabi Prieto (28) ; 1-1 Peter Pawlett (44) ; 2-1 Mark Reynolds (57) ; 2-2 Xabi Prieto, straffe (86) ; 2-3 Markel Bergara (90)
Real Sociedad (Spa) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
31.07.2014RNK Split (Kro) - Chernomorets (Ukr)   2-0 (1-0)
1-0 Marko Rog (25) ; 2-0 Henri Belle (48)
07.08.2014Chernomorets (Ukr) - RNK Split (Kro)   0-0 (0-0)
RNK Split (Kro) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
31.07.2014Shakhtyor Karaganda (Kas) - Hajduk Split (Kro)   4-2 (2-1)
0-1 Sandro Gotal (2) ; 1-1 Mihret Topcagic (11) ; 2-1 Andrei Finonchenko (21) ; 3-1 Aldin Dzidic (71) ; 3-2 Mijo Caktas, straffe (78) ; 4-2 Toktar Zhangylyshbay (90)
07.08.2014Hajduk Split (Kro) - Shakhtyor Karaganda (Kas)   3-0 (2-0)
1-0 Tino-Sven Susic (14) ; 2-0 Anton Maglica (36) ; 3-0 Sandro Gotal (90)
Hajduk Split (Kro) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-4
31.07.2014St. Johnstone (Sko) - Spartak Trnava (Svk)   1-2 (0-1)
0-1 Ivan Schranz (34) ; 0-2 Ivan Schranz (63) ; 1-2 David Mackay (90)
07.08.2014Spartak Trnava (Svk) - St. Johnstone (Sko)   1-1 (0-1)
0-1 Steve May (42) ; 1-1 Martin Mikovic (82)
Spartak Trnava (Svk) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
31.07.2014Stjarnan (Isl) - Lech Poznan (Pol)   1-0 (0-0)
1-0 Rolf Toft (48)
07.08.2014Lech Poznan (Pol) - Stjarnan (Isl)   0-0 (0-0)
Stjarnan (Isl) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
31.07.2014Trencin (Svk) - Hull City (Eng)   0-0 (0-0)
07.08.2014Hull City (Eng) - Trencin (Svk)   2-1 (1-1)
0-1 Tomas Malec (2) ; 1-1 Mohamed Essa (27) ; 2-1 Sone Aluko (80)
Hull City (Eng) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
31.07.2014Vikingur (Fær) - NK Rijeka (Kro)   1-5 (1-2)
0-1 Marko Leskovic (14) ; 1-1 Hallur Hansson (35) ; 1-2 Zoran Kvrzic (45) ; 1-3 Adis Jahovik (52) ; 1-4 Zoran Kvrzic (76) ; 1-5 Andrej Kramaric, straffe (81)
07.08.2014NK Rijeka (Kro) - Vikingur (Fær)   4-0 (1-0)
1-0 Adis Jahovic (39) ; 2-0 Adis Jahovic (48) ; 3-0 Adis Jahovic (64) ; 4-0 Selvmål, Erling Jacobsen (77)
NK Rijeka (Kro) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 9-1
31.07.2014Young Boys (Sch) - Ermis Aradippou (Cyp)   1-0 (0-0)
1-0 Raphael Nuzzolo (58)
07.08.2014Ermis Aradippou (Cyp) - Young Boys (Sch)   0-2 (0-1)
0-1 Renato Steffen (36) ; 0-2 Michael Frey (66)
Young Boys (Sch) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
31.07.2014Zorya Luhansk (Ukr) - Molde (Nor)   1-1 (0-0)
1-0 Nikita Kamenyuka (62) ; 1-1 Sander Svendsen (88)
07.08.2014Molde (Nor) - Zorya Luhansk (Ukr)   1-2 (1-1)
0-1 Nikita Kamenyuka (2) ; 1-1 Fredrik Gulbrandsen (43) ; 1-2 Selvmål, Vegard Forren (89)
Zorya Luhansk (Ukr) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
31.07.2014Zulte Waregem (Bel) - Shakhtior Saligorsk (Hvi)   2-5 (1-3)
0-1 Ilya Galyuza (4) ; 0-2 Sergei Matveychik (12) ; 1-2 Glynor Plet (40) ; 1-3 Artem Stargorodsky (45) ; 2-3 Ibrahima Conté (75) ; 2-4 Nikolai Yanush (78) ; 2-5 Alexander Guruli (90)
07.08.2014Shakhtior Saligorsk (Hvi) - Zulte Waregem (Bel)   2-2 (2-1)
1-0 Sergei Balanovich (7) ; 1-1 Idrissa Sylla (40) ; 2-1 Sergei Balanovich (42) ; 2-2 Idrissa Sylla (73)
Shakhtior Saligorsk (Hvi) til 4. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-4
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J 
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2013/2014
  2015/2016
  Øvrige år