Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Fredag 10. juli 2020 kl. 01:14
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2014/2015
EUROPA LEAGUE, 4. KVALIFIKATIONSRUNDE
 RESULTATER
21.08.2014Panathinaikos (Græ) - FC Midtjylland (Dan)   4-1 (3-1)
0-1 Jesper Lauridsen (13) ; 1-1 Marcus Berg, straffe (21) ; 2-1 Marcus Berg (24) ; 3-1 Marcus Berg (45) ; 4-1 Selvmål, Jesper Lauridsen (89)
28.08.2014FC Midtjylland (Dan) - Panathinaikos (Græ)   1-2 (0-0)
0-1 Nano (55) ; 1-1 Sylvester Igboun, straffe (73) ; 1-2 Viktor Klonaridis (74)
Panathinaikos (Græ) til gruppespil med sammenlagt 6-2
21.08.2014AEL Limassol (Cyp) - Tottenham (Eng)   1-2 (1-0)
1-0 Adrian Sardinero (14) ; 1-1 Roberto Soldado (74) ; 1-2 Harry Kane (80)
28.08.2014Tottenham (Eng) - AEL Limassol (Cyp)   3-0 (1-0)
1-0 Harry Kane (45) ; 2-0 Paulinho (49) ; 3-0 Andros Townsend, straffe (66)
Tottenham (Eng) til gruppespil med sammenlagt 5-1
21.08.2014Apollon Limassol (Cyp) - Lokomotiv Moskva (Rus)   1-1 (0-1)
0-1 Alan Kasaev (39) ; 1-1 Guie Gneki Abraham (80)
28.08.2014Lokomotiv Moskva (Rus) - Apollon Limassol (Cyp)   1-4 (0-1)
0-1 Jan Rezek (20) ; 0-2 Fotis Papoulis (51) ; 0-3 Thuram (78) ; 0-4 Hugo Lopez (84) ; 1-4 Roman Pavlyuchenko (85)
Apollon Limassol (Cyp) til gruppespil med sammenlagt 5-2
21.08.2014Asteras Tripolis (Græ) - Maccabi Tel-Aviv (Isr)   2-0 (1-0)
1-0 Pablo Mazza (29) ; 2-0 Giorgos Zisopoulos (47)
28.08.2014Maccabi Tel-Aviv (Isr) - Asteras Tripolis (Græ)   3-1 (1-1)
0-1 Dorin Goian (23) ; 1-1 Barak Badash (27) ; 2-1 Eran Zahavi, straffe (54) ; 3-1 Rade Prica (75)
Asteras Tripolis (Græ) til gruppespil med sammenlagt 3-3 (flest udebanemål)
21.08.2014Dinamo Minsk (Hvi) - Funchal (Por)   2-0 (1-0)
1-0 Igor Stasevich, straffe (44) ; 2-0 Nemanja Nikolic (55)
28.08.2014Funchal (Por) - Dinamo Minsk (Hvi)   2-3 (1-2)
1-0 Marco Matias, straffe (30) ; 1-1 Chigozie Udoji (32) ; 1-2 Slobodan Simovic (40) ; 2-2 Ali Ghazal (53) ; 2-3 Chigozie Udoji (63)
Dinamo Minsk (Hvi) til gruppespil med sammenlagt 5-2
20.08.2014Dnipro (Ukr) - Hajduk Split (Kro)   2-1 (0-0)
0-1 Tino-Sven Susic (47) ; 1-1 Nikola Kalinic (50) ; 2-1 Yevhen Shakhov (88)
28.08.2014Hajduk Split (Kro) - Dnipro (Ukr)   0-0 (0-0)
Dnipro (Ukr) til gruppespil med sammenlagt 2-1
21.08.2014Dynamo Moskva (Rus) - Omonia Nicosia (Cyp)   2-2 (1-1)
0-1 Ucha Lobzhanidze (2) ; 1-1 Christopher Samba (33) ; 1-2 Gaoussou Fofana (59) ; 2-2 Alexander Büttner (72)
28.08.2014Omonia Nicosia (Cyp) - Dynamo Moskva (Rus)   1-2 (1-1)
0-1 Selvmål, Milan Stepanov (11) ; 1-1 Mickaël Poté (23) ; 1-2 Christopher Samba (90)
Dynamo Moskva (Rus) til gruppespil med sammenlagt 4-3
21.08.2014Elfsborg (Sve) - Rio Ave (Por)   2-1 (2-0)
1-0 Viktor Prodell : 2-0 Daniel Mobaeck (38) ; 2-1 Marcelo (65)
28.08.2014Rio Ave (Por) - Elfsborg (Sve)   1-0 (0-0)
1-0 Esmaël Goncalves (90)
Rio Ave (Por) til gruppespil med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
21.08.2014FK Aktobe (Kas) - Legia Warszawa (Pol)   0-1 (0-0)
0-1 Ondrej Duda (48)
28.08.2014Legia Warszawa (Pol) - FK Aktobe (Kas)   2-0 (1-0)
1-0 Michal Kucharczyk (26) ; 2-0 Ivica Vrdoljak, straffe (66)
Legia Warszawa (Pol) til gruppespil med sammenlagt 3-0
21.08.2014FK Astana (Kas) - Villarreal (Spa)   0-3 (0-1)
0-1 Cani (33) ; 0-2 Giovani dos Santos (48) ; 0-3 Mario Gaspar (84)
28.08.2014Villarreal (Spa) - FK Astana (Kas)   4-0 (1-0)
1-0 Luciano Vietto (21) ; 2-0 Luciano Vietto (54) ; 3-0 Bruno Soriano, straffe (61) ; 4-0 Nahuel Leiva (67)
Villarreal (Spa) til gruppespil med sammenlagt 7-0
21.08.2014FK Sarajevo (Bos) - Mönchengladbach (Tys)   2-3 (1-2)
0-1 Andrè Hahn (11) ; 1-1 Bojan Puzigaca (26) ; 1-2 Branimir Hrgota (41) ; 2-2 Haris Duljevic (59) ; 2-3 Branimir Hrgota (73)
28.08.2014Mönchengladbach (Tys) - FK Sarajevo (Bos)   7-0 (3-0)
1-0 Andrè Hahn (20) ; 2-0 Granit Xhaka (24) ; 3-0 Branimir Hrgota (34) ; 4-0 Branimir Hrgota (67) ; 5-0 Thorgan Hazard, straffe (74) ; 6-0 Branimir Hrgota (82) ; 7-0 Thorgan Hazard (90)
Mönchengladbach (Tys) til gruppespil med sammenlagt 10-2
21.08.2014Garabag Agdam (Ase) - Twente (Hol)   0-0 (0-0)
28.08.2014Twente (Hol) - Garabag Agdam (Ase)   1-1 (1-0)
1-0 Luc Castaignos (37) ; 1-1 Muarem Muarem (51)
Garabag Agdam (Ase) til gruppespil med sammenlagt 1-1 (flest udebanemål)
21.08.2014Grasshoppers (Sch) - Club Brugge (Bel)   1-2 (1-2)
1-0 Michael Lang (8) ; 1-1 Selvmål, Sanel Jahic (14) ; 1-2 Victor Vazquez (15)
28.08.2014Club Brugge (Bel) - Grasshoppers (Sch)   1-0 (0-0)
1-0 Victor Vazquez (62)
Club Brugge (Bel) til gruppespil med sammenlagt 3-1
21.08.2014HJK Helsinki (Fin) - Rapid Wien (Øst)   2-1 (0-0)
0-1 Louis Schaub (58) ; 1-1 Robin Lod (63) ; 2-1 Mika Väyrynen (74)
28.08.2014Rapid Wien (Øst) - HJK Helsinki (Fin)   3-3 (2-1)
1-0 Louis Schaub (10) ; 2-0 Louis Schaub (13) ; 2-1 Macoumba Kandji (15) ; 2-2 Nikolai Alho (77) ; 2-3 Demba Savage, straffe (88) ; 3-3 Dominik Wydra (90)
HJK Helsinki (Fin) til gruppespil med sammenlagt 5-4
21.08.2014Karabükspor (Tyr) - St. Etienne (Fra)   1-0 (0-0)
1-0 Dominick Kumbela (60)
28.08.2014St. Etienne (Fra) - Karabükspor (Tyr)   1-0 (1-0 ; 1-0)   Efter forlænget spilletid
1-0 Kévin Monnet-Paquet (13)
St. Etienne (Fra) til gruppespil med sammenlagt 1-1 (vandt 4-3 på straffespark)
21.08.2014Lokeren (Bel) - Hull City (Eng)   1-0 (0-0)
1-0 Hans Vanaken (58)
28.08.2014Hull City (Eng) - Lokeren (Bel)   2-1 (1-0)
1-0 Robbie Brady (6) ; 1-1 Jordan Remacle (49) ; 2-1 Robbie Brady, straffe (55)
Lokeren (Bel) til gruppespil med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
21.08.2014NK Rijeka (Kro) - Sheriff Tiraspol (Mol)   1-0 (0-0)
1-0 Marin Leovac (85)
28.08.2014Sheriff Tiraspol (Mol) - NK Rijeka (Kro)   0-3 (0-2)
0-1 Selvmål, Ligger Moreira (29) ; 0-2 Andrej Kramaric (44) ; 0-3 Moises (61)
NK Rijeka (Kro) til gruppespil med sammenlagt 4-0
21.08.2014Olympique Lyon (Fra) - Astra Giurgiu (Rum)   1-2 (1-0)
1-0 Steed Malbranque (25) ; 1-1 Kehinde Fatai (72) ; 1-2 Constantin Budescu, straffe (81)
28.08.2014Astra Giurgiu (Rum) - Olympique Lyon (Fra)   0-1 (0-1)
0-1 Jordan Ferri (23)
Astra Giurgiu (Rum) til gruppespil med sammenlagt 2-2 (flest udebanemål)
21.08.2014Partizan Beograd (Ser) - Neftchi Baku (Ase)   3-2 (2-2)
0-1 Denis Silva (10) ; 0-2 Denis Silva (17) ; 1-2 Selvmål, Denis Silva (29) ; 2-2 Petar Grbic (32) ; 3-2 Selvmål, Elvin Yunuszade (69)
28.08.2014Neftchi Baku (Ase) - Partizan Beograd (Ser)   1-2 (0-1)
0-1 Petar Skuletic (24) ; 1-1 Julius Wobay (58) ; 1-2 Petar Skuletic (90)
Partizan Beograd (Ser) til gruppespil med sammenlagt 5-3
21.08.2014Petrolul Ploesti (Rum) - Dinamo Zagreb (Kro)   1-3 (1-1)
0-1 Duje Cop, straffe (29) ; 1-1 Toto Tamuz (45) ; 1-2 Duje Cop (80) ; 1-3 Paulo Machado (90)
28.08.2014Dinamo Zagreb (Kro) - Petrolul Ploesti (Rum)   2-1 (1-0)
1-0 Duje Cop (22) ; 1-1 Albin (59) ; 2-1 Domagoj Antolic (90)
Dinamo Zagreb (Kro) til gruppespil med sammenlagt 5-2
21.08.2014PSV Eindhoven (Hol) - Shakhtior Saligorsk (Hvi)   1-0 (0-0)
1-0 Adam Maher (59)
28.08.2014Shakhtior Saligorsk (Hvi) - PSV Eindhoven (Hol)   0-2 (0-0)
0-1 Memphis Depay (89) ; 0-2 Memphis Depay (90)
PSV Eindhoven (Hol) til gruppespil med sammenlagt 3-0
21.08.2014Real Sociedad (Spa) - Krasnador (Rus)   1-0 (0-0)
1-0 Xabi Prieto (71)
28.08.2014Krasnador (Rus) - Real Sociedad (Spa)   3-0 (0-0)
1-0 Joaozinho, straffe (71) ; 2-0 Mauricio Pereyra (88) ; 3-0 Ari (90)
Krasnador (Rus) til gruppespil med sammenlagt 3-1
21.08.2014RNK Split (Kro) - Torino (Ita)   0-0 (0-0)
28.08.2014Torino (Ita) - RNK Split (Kro)   1-0 (1-0)
1-0 Omar El Kaddouri, straffe (22)
Torino (Ita) til gruppespil med sammenlagt 1-0
21.08.2014Ruch Chorzow (Pol) - Metalist Kharkiv (Ukr)   0-0 (0-0)
28.08.2014Metalist Kharkiv (Ukr) - Ruch Chorzow (Pol)   1-0 (0-0 ; 0-0)   Efter forlænget spilletid
1-0 Cleiton Xavier, straffe (105=
Metalist Kharkiv (Ukr) til gruppespil med sammenlagt 1-0
21.08.2014Spartak Trnava (Svk) - FC Zürich (Sch)   1-3 (1-1)
0-1 Amine Chermiti (4) ; 1-1 Jan Vlasko, straffe (14) ; 1-2 Amine Chermiti (45) ; 1-3 Amine Chermiti (58)
28.08.2014FC Zürich (Sch) - Spartak Trnava (Svk)   1-1 (0-0)
1-0 Yassine Chikhaoui (48) ; 1-1 Nikolas Spalek (90)
FC Zürich (Sch) til gruppespil med sammenlagt 4-2
20.08.2014Stjarnan (Isl) - Inter (Ita)   0-3 (0-1)
0-1 Mauro Icardi (41) ; 0-2 Dodo (48) ; 0-3 Danilo D'Ambrosio (89)
28.08.2014Inter (Ita) - Stjarnan (Isl)   6-0 (2-0)
1-0 Mateo Kovacic (28) ; 2-0 Mateo Kovacic (33) ; 3-0 Pablo Osvaldo (47) ; 4-0 Mateo Kovacic (51) ; 5-0 Mauro Icardi (69) ; 6-0 Mauro Icardi (80)
Inter (Ita) til gruppespil med sammenlagt 9-0
21.08.2014Trabzonspor (Tyr) - FK Rostov (Rus)   2-0 (1-0)
1-0 Carl Medjani (37) ; 2-0 Oscar Cardozo (73)
28.08.2014FK Rostov (Rus) - Trabzonspor (Tyr)   0-0 (0-0)
Trabzonspor (Tyr) til gruppespil med sammenlagt 2-0
21.08.2014Young Boys (Sch) - Debrecen (Ung)   3-1 (1-1)
1-0 Raphael Nuzzolo (26) ; 1-1 Ibrahim Sidibe (39) ; 2-1 Renato Steffen (67) ; 3-1 Michael Frey (87)
28.08.2014Debrecen (Ung) - Young Boys (Sch)   0-0 (0-0)
Young Boys (Sch) til gruppespil med sammenlagt 3-1
21.08.2014ZImbru Chisinau (Mol) - PAOK Saloniki (Græ)   1-0 (0-0)
1-0 Stefan Burghiu (80)
28.08.2014PAOK Saloniki (Græ) - ZImbru Chisinau (Mol)   4-0 (2-0)
1-0 Facundo Pereyra (11) ; 2-0 Stefanos Athanasiadis (45) ; 3-0 Robert Mak (79) ; 4-0 Maarten Martens (84)
PAOK Saloniki (Græ) til gruppespil med sammenlagt 4-1
21.08.2014Zorya Luhansk (Ukr) - Feyenoord (Hol)   1-1 (1-1)
1-0 Maxym Biliy (27) ; 1-1 Mitchell Te Vrede (38)
28.08.2014Feyenoord (Hol) - Zorya Luhansk (Ukr)   4-3 (2-0)
1-0 Mitchell Te Vrede (18) ; 2-0 Ruben Schaken (26) ; 3-0 Selvmål, Maxym Biliy (48) ; 3-1 Ruslan Malinovskiy (56) ; 3-2 Maxym Biliy (80) ; 3-3 Ruslan Malinovskiy (80) ; 4-3 Elvis Manu (90)
Feyenoord (Hol) til gruppespil med sammenlagt 5-4
21.08.2014Zwolle (Hol) - Sparta Prag (Tje)   1-1 (0-0)
1-0 Jody Lukoki (77) ; 1-1 Ladislav Krejci (82)
28.08.2014Sparta Prag (Tje) - Zwolle (Hol)   3-1 (2-0)
1-0 Ladislav Krejci (10) ; 2-0 Borek Dockal (44) ; 3-0 Jakub Brabec (62) ; 3-1 Stefan Nijland, straffe (83)
Sparta Prag (Tje) til gruppespil med sammenlagt 4-2
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester) 
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester) 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J 
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2013/2014
  2015/2016
  Øvrige år