Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 16. november 2019 kl. 03:06
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2014/2015
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (78)
SEEDET
RosenborgNorge11,355
Tromsø (Fair Play)Norge8,355
LitexBulgarien7,625
EkranasLitauen7,050
HafnarfjordurIsland5,850
IFK GöteborgSverige5,765
ZeljeznicarBosnien5,500
Shakhtyor KaragandaKasakhstan5,400
Spartak TrnavaSlovakiet5,200
DifferdangeLuxembourg4,975
RNK SplitKroatien4,925
LinfieldNordirland4,475
Inter BakuAserbajdsjan4,325
Pyunik YerevanArmenien4,325
AberdeenSkotland4,313
Siroki BrijegBosnien4,250
Botev PlovdivBulgarien4,125
Honka EspooFinland3,935
Sligo RoversIrland3,775
BirkirkaraMalta3,716
BuducnostMontenegro3,700
FC VaduzLiechtenstein3,650
NK KoperSlovenien3,450
Bangor CityWales3,350
Brommapojkarna (Fair Play)Sverige3,265
Zimbru ChisinauMoldova3,075
MyPa-47 (Fair Play)Finland2,935
HaugesundNorge2,855
CukarickiSerbien2,825
FerencvarosUngarn2,825
Kalju NommeEstland2,825
Daugava DaugavpilsLetland2,750
Jeunesse d'EschLuxembourg2,725
Rudar VelenjeSlovenien2,700
FK KukësiAlbanien2,600
Metalurg SkopjeMakedonien2,550
Derry CityIrland2,525
ChikhuraGeorgien2,475
FlamurtariAlbanien2,350
IKKE SEEDET
DiosgyöriUngarn2,325
FC TiraspolMoldova2,325
Shkendija TetovoMakedonien2,300
Fola EschLuxembourg2,225
CrusadersNordirland2,225
Sant JuliaAndorra2,166
GabalaAserbajdsjan2,075
Veris ChisinauMoldova2,075
Mika AshtarakArmenien2,075
Shirak GyumriArmenien2,075
Sioni BolnisiGeorgien1,975
HiberniansMalta1,966
Sliema WanderersMalta1,966
Celik NiksicMontenegro1,950
FK AstanaKasakhstan1,900
FramIsland1,850
FK JelgavaLetland1,750
VikingurFærøerne1,675
Kairat AlmatyKasakhstan1,650
KF LaciAlbanien1,600
TurnovoMakedonien1,550
DundalkIrland1,525
PS VaasaFinland1,435
StjarnanIsland1,350
Banga GargzdaiLitauen1,300
Daugava RigaLetland1,250
Lovcen CetinjeMontenegro1,200
B36Færøerne1,175
UE Santa ColomaAndorra1,166
Kalev SillamäeEstland1,075
AtlantasLitauen1,050
FuglafjørdurFærøerne0,925
Airbus UK BroughtonWales0,850
GlenavonNordirland0,725
LibertasSan Marino0,699
Aberystwyth TownWales0,600
Santos TartuEstland0,575
FolgoreSan Marino0,199
College EuropaGibraltar0,000
 2. KVALIFIKATIONSRUNDE (41+39)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
Hapoel Tel-AvivIsrael31,375
CFR ClujRumænien25,451
Lech PoznanPolen17,275
Slovan LiberecTjekkiet16,870
BursasporTyrkiet15,840
EsbjergDanmark13,260
Zulte WaregemBelgien12,260
RosenborgNorge11,355
ElfsborgSverige11,265
Omonia NicosiaCypern10,150
Hajduk SplitKroatien9,925
KrasnadorRusland9,399
MoldeNorge9,355
FC LuzernSchweiz9,145
CSKA SofiaBulgarien9,125
NK RijekaKroatien8,925
GroningenHolland8,862
Asteras TripolisGrækenland8,720
Tromsø (Fair Play)Norge8,355
MotherwellSkotland8,313
Zorya LuhanskUkraine8,193
Mlada BoleslavTjekkiet7,870
AIK StockholmSverige7,765
LitexBulgarien7,625
Neftchi BakuAserbajdsjan7,075
CrusadersNordirland7,050 (2,225)
Petrolul PloestiRumænien6,951
Vojvodina Novi SadSerbien6,825
Dinamo MinskHviderusland6,725
St. PöltenØstrig6,185
GrödigØstrig6,185
ZestafoniGeorgien5,975
HafnarfjordurIsland5,850
Ruch ChorzowPolen5,775
IFK GöteborgSverige5,765
FK SarajevoBosnien5,500
ZeljeznicarBosnien5,500
Shakhtyor KaragandaKasakhstan5,400
Hapoel Be'er ShevaIsrael5,375
Shakhtior SaligorskHviderusland5,225
IKKE SEEDET
Spartak TrnavaSlovakiet5,200
AtlantasLitauen4,975 (1,050)
RNK SplitKroatien4,925
ETO GyörUngarn4,825
St. JohnstoneSkotland4,813
LinfieldNordirland4,475
Inter BakuAserbajdsjan4,325
FK AstanaKasakhstan4,325 (1,900)
AberdeenSkotland4,313
Siroki BrijegBosnien4,250
Botev PlovdivBulgarien4,125
Kalev SillamäeEstland3,935 (1,075)
Zawisza BydgoszczPolen3,775
Sligo RoversIrland3,775
Neman GrodnoHviderusland3,725
DiosgyöriUngarn3,716 (2,325)
MFK KosiceSlovakiet3,700
BuducnostMontenegro3,700
FC VaduzLiechtenstein3,650
FK JagodinaSerbien3,575
NK KoperSlovenien3,450
StjarnanIsland3,350 (1,350)
Brommapojkarna (Fair Play)Sverige3,265
TrencinSlovakiet3,200
Nova GoricaSlovenien3,200
Zimbru ChisinauMoldova3,075
MyPa-47 (Fair Play)Finland2,935
HaugesundNorge2,855
CukarickiSerbien2,825
FerencvarosUngarn2,825
Kalju NommeEstland2,825
VikingurFærøerne2,750 (1,675)
DundalkIrland2,725 (1,525)
KF LaciAlbanien2,700 (1,600)
Kairat AlmatyKasakhstan2,600 (1,650)
Metalurg SkopjeMakedonien2,550
Derry CityIrland2,525
ChikhuraGeorgien2,475
FlamurtariAlbanien2,350
PS RovaniemiFinland1,435
 3. KVALIFIKATIONSRUNDE (18+40)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
Olympique LyonFrankrig97,300
Real SociedadSpanien71,042
PSV EindhovenHolland64,862
Viktoria PlzenTjekkiet40,870
Club BruggeBelgien32,260
FK AstanaKasakhstan31,375 (1,900)
CFR ClujRumænien25,451
Young BoysSchweiz24,145
Mainz 05Tyskland17,328
Lech PoznanPolen17,275
Hull CityEngland16,949
Slovan LiberecTjekkiet16,870
ChernomoretsUkraine16,193
ChikhuraGeorgien15,840 (2,475)
TorinoItalien13,387
EsbjergDanmark13,260
Rio AvePortugal12,459
Dynamo MoskvaRusland12,399
Zulte WaregemBelgien12,260
RosenborgNorge11,355
ElfsborgSverige11,265
Omonia NicosiaCypern10,150
Hajduk SplitKroatien9,925
AtromitosGrækenland9,720
KrasnadorRusland9,399
MoldeNorge9,355
St. JohnstoneSkotland9,145 (4,813)
Zimbru ChisinauMoldova9,125 (3,075)
NK RijekaKroatien8,925
IKKE SEEDET
AberdeenSkotland8,862 (4,313)
Asteras TripolisGrækenland8,720
VikingurFærøerne8,355 (1,675)
StjarnanIsland8,313 (1,350)
BrøndbyDanmark8,260
Zorya LuhanskUkraine8,193
Mlada BoleslavTjekkiet7,870
AIK StockholmSverige7,765
DiosgyöriUngarn7,625 (2,325)
Hapoel Kiryat ShmonaIsrael7,375
Neftchi BakuAserbajdsjan7,075
Brommapojkarna (Fair Play)Sverige7,050 (3,265)
Astra GiurgiuRumænien6,951
Petrolul PloestiRumænien6,951
KarabüksporTyrkiet6,840
TrencinSlovakiet6,825 (3,200)
Dinamo MinskHviderusland6,725
St. PöltenØstrig6,185
GrödigØstrig6,185
Spartak TrnavaSlovakiet5,975 (5,200)
HafnarfjordurIsland5,850
Ruch ChorzowPolen5,775
IFK GöteborgSverige5,765
FK SarajevoBosnien5,500
Metalurg SkopjeMakedonien5,500 (2,550)
Shakhtyor KaragandaKasakhstan5,400
RNK SplitKroatien5,375 (4,925)
Shakhtior SaligorskHviderusland5,225
Ermis AradippouCypern4,650
 4. KVALIFIKATIONSRUNDE (18+44)
Deltagerne fra Champions League (CL3) er taberne fra 3. kvalifikationsrunde (mester og ikke-mester)
SEEDET
Olympique LyonFrankrig97,300
InterItalien95,387
TottenhamEngland75,949
Real SociedadSpanien71,042
PSV EindhovenHolland64,862
VillarrealSpanien53,542
TwenteHolland50,862
Metalist KharkivUkraine45,693
PAOK SalonikiGrækenland37,720
Club BruggeBelgien32,260
Dnipro (CL3)Ukraine32,193
TrabzonsporTyrkiet31,340
Panathinaikos (CL3)Grækenland30,220
Sparta Prag (CL3)Tjekkiet28,870
MönchengladbachTyskland25,328
Young BoysSchweiz24,145
Dinamo Zagreb (CL3)Kroatien23,925
Lokomotiv MoskvaRusland20,899
Rapid WienØstrig19,185
FC ZürichSchweiz18,645
FunchalPortugal17,926
Maccabi Tel-Aviv (CL3)Israel17,875
Sheriff Tiraspol (CL3)Moldova17,075
Hull CityEngland16,949
Legia Warszawa (CL3)Polen15,275
Partizan Beograd (CL3)Serbien14,825
TorinoItalien13,387
Feyenoord (CL3)Holland13,362
St. EtienneFrankrig12,800
Rio AvePortugal12,459
Dynamo MoskvaRusland12,399
IKKE SEEDET
ElfsborgSverige11,265
Debrecen (CL3)Ungarn10,325
Omonia NicosiaCypern10,150
Hajduk SplitKroatien9,925
Grasshoppers (CL3)Schweiz9,645
FK RostovRusland9,399
KrasnadorRusland9,399
NK RijekaKroatien8,925
ZwolleHolland8,862
LokerenBelgien8,760
Asteras TripolisGrækenland8,720
Apollon LimassolCypern8,650
Zorya LuhanskUkraine8,193
FK Aktobe (CL3)Kasakhstan8,150
AEL Limassol (CL3)Cypern7,650
Garabag Agdam (CL3)Aserbajdsjan7,575
HJK Helsinki (CL3)Finland7,435
Neftchi BakuAserbajdsjan7,075
Astra GiurgiuRumænien6,951
Petrolul PloestiRumænien6,951
KarabüksporTyrkiet6,840
FC MidtjyllandDanmark6,760
Dinamo MinskHviderusland6,725
Ruch ChorzowPolen5,775
FK SarajevoBosnien5,500
Shakhtior SaligorskHviderusland5,225
Spartak TrnavaSlovakiet5,200
RNK SplitKroatien4,925
Zimbru ChisinauMoldova3,075
FK AstanaKasakhstan1,900
StjarnanIsland1,350
GRUPPESPIL (7+41)
Holdene deles i 4 lag á 12 hold. Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
Deltagerne fra Champions League (CL4) er taberne fra 4. kvalifikationsrunde (mester og ikke-mester)
1. LAG
Sevilla (Forsvarende mester)Spanien71,042
InterItalien95,387
TottenhamEngland75,949
PSV EindhovenHolland64,862
Napoli (CL4)Italien61,387
Dynamo KievUkraine56,193
VillarrealSpanien53,542
FiorentinaItalien49,387
FC Salzburg (CL4)Østrig46,185
Metalist KharkivUkraine45,693
Lille (CL4)Frankrig45,300
FC København (CL4)Danmark45,260
2. LAG
Steaua Bukarest (CL4)Rumænien39,451
Standard Liége (CL4)Belgien38,260
PAOK SalonikiGrækenland37,720
Celtic (CL4)Skotland36,813
Besiktas (CL4)Tyrkiet32,840
WolfsburgTyskland32,328
Club BruggeBelgien32,260
DniproUkraine32,193
TrabzonsporTyrkiet31,340
PanathinaikosGrækenland30,220
Sparta PragTjekkiet28,870
MönchengladbachTyskland25,328
3. LAG
EvertonEngland24,949
Young BoysSchweiz24,145
Dinamo ZagrebKroatien23,925
FC ZürichSchweiz18,645
EstorilPortugal15,426
Legia WarszawaPolen15,275
Partizan BeogradSerbien14,825
TorinoItalien13,387
Feyenoord Holland13,362
GuingampFrankrig12,800
St. EtienneFrankrig12,800
Rio AvePortugal12,459
4. LAG
Dynamo MoskvaRusland12,399
KrasnadorRusland9,399
NK RijekaKroatien8,925
LokerenBelgien8,760
Asteras TripolisGrækenland8,720
Slovan Bratislava (CL4)Slovakiet8,700
Apollon LimassolCypern8,650
Garabag AgdamAserbajdsjan7,575
HJK HelsinkiFinland7,435
Astra GiurgiuRumænien6,951
Dinamo MinskHviderusland6,725
AaB (CL4)Danmark5,260
1/16-FINALER (24+8)
De 12 gruppevindere samt de 4 bedste 3'ere fra Champions League, gruppespil trækkes mod de 12 2'ere samt de 4 dårligste 3 fra Champions League, gruppespil (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke møde hinanden)
GRUPPE-VINDERE + 4 BEDSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
MönchengladbachTysklandGruppe A
Club BruggeBelgienGruppe B
BesiktasTyrkietGruppe C
FC SalzburgØstrigGruppe D
Dynamo MoskvaRuslandGruppe E
InterItalienGruppe F
FeyenoordHollandGruppe G
EvertonEnglandGruppe H
NapoliItalienGruppe I
Dynamo KievUkraineGruppe J
FiorentinaItalienGruppe K
Legia WarszawaPolenGruppe L
Olympiakos PiræusGrækenlandChampions League
Sporting LissabonPortugalChampions League
ZenitRuslandChampions League
AnderlechtBelgienChampions League
GRUPPE-TOERE + 4 DÅRLIGSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
VillarrealSpanienGruppe A
TorinoItalienGruppe B
TottenhamEnglandGruppe C
CelticSkotlandGruppe D
PSV EindhovenHollandGruppe E
DniproUkraineGruppe F
SevillaSpanienGruppe G
WolfsburgTysklandGruppe H
Young BoysTjekkietGruppe I
AaBDanmarkGruppe J
GuingampFrankrigGruppe K
TrabzonsporTyrkietGruppe L
AjaxHollandChampions League
LiverpoolEnglandChampions League
AS RomaItalienChampions League
Athletic BilbaoSpanienChampions League
Koefficient angivet i kursiv er en minimumskoefficienter. Dette fordi holdet endnu ikke er fundet eller fordi der stadig optjenes point, og at der derfor ikke kan angives nøjagtig koefficient.
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2009/2010-2013/2014 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).
Dertil lægges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her tællerpoint i kvalifikationsrunderne med).

  Koeff. pr land (2009/10-2013/14)
  Koeff. pr klub (2009/10-2013/14)

  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde 
  Gruppespil 
  1/16-finaler 

  Forside

  Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde
  3. kvalifikationsrunde (mestre) 
  3. kvalifikationsrunde (ej mestre) 
  4. kvalifikationsrunde (mestre) 
  4. kvalifikationsrunde (ej mestre) 
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B    Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J 
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  Europacup forside