Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 3. marts 2021 kl. 03:27
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2016/2017
CHAMPIONS LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (8)
SEEDET
The New SaintsWales5,575
LevadiaEstland4,200
FC PyunikArmenien3,550
FC Santa ColomaAndorra2,666
IKKE SEEDET
CrusadersNordirland2,475
B36F�r�erne1,450
Lincoln Red ImpsGibraltar0,550
FolgoreSan Marino0,349
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (30+4)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
Steaua BukarestRum�nien40,259
CelticSkotland39,080
APOEL NicosiaCypern35,460
BATE BorisovHviderusland35,150
LudogoretsBulgarien25,350
Dinamo ZagrebKroatien24,700
NK MariborSlovenien22,225
Maccabi Tel-AvivIsrael18,200
Lech PoznanPolen17,300
Partizan BeogradSerbien14,775
Malm� FFSverige12,545
QarabagAserbajdsjan11,500
HJK HelsinkiFinland11,140
MoldeNorge10,375
FC MidtjyllandDanmark7,960
VideotonUngarn7,950
Sk�nderbeu Korc�Albanien5,575
IKKE SEEDET
The New SaintsWales5,575
FK SarajevoBosnien5,500
VentspilsLetland5,350
Dila GoriGeorgien4,875
TrencinSlovakiet4,250
CrusadersNordirland4,200 (2,475)
Zalgiris VilniusLitauen3,900
FC AstanaKasakhstan3,825
MilsamiMoldova3,750
FC PyunikArmenien3,550
RudarMontenegro3,375
VardarMakedonien3,175
StjarnanIsland3,100
Lincoln Red ImpsGibraltar2,666 (0,550)
Fola EschLuxembourg2,525
DundalkIrland2,150
HiberniansMalta1,591
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (3+17)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
FC BaselSchweiz84,875
FC Salzburg�strig43,135
Viktoria PlzenTjekkiet41,825
Steaua BukarestRum�nien40,259
CelticSkotland39,080
APOEL NicosiaCypern35,460
BATE BorisovHviderusland35,150
MilsamiMoldova25,350 (3,750)
Dinamo ZagrebKroatien24,700
FC AstanaKasakhstan22,225 (3,825)
IKKE SEEDET
Maccabi Tel-AvivIsrael18,200
Lech PoznanPolen17,300
Partizan BeogradSerbien14,775
Malm� FFSverige12,545
QarabagAserbajdsjan11,500
HJK HelsinkiFinland11,140
MoldeNorge10,375
FC MidtjyllandDanmark7,960
VideotonUngarn7,950
Sk�nderbeu Korc�Albanien5,575
3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (10)
SEEDET
Shakhtar DonetskUkraine86,033
AjaxHolland66,195
CSKA MoskvaRusland55,599
Club BruggeBelgien41,440
MonacoFrankrig31,483
IKKE SEEDET
Young BoysSchweiz31,375
Sparta PragTjekkiet30,825
FenerbahceTyrkiet30,020
PanathinaikosGr�kenland19,880
Rapid Wien�strig15,635
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTRE (10)
SEEDET
FC BaselSchweiz84,875
CelticSkotland39,080
APOEL NicosiaCypern35,460
BATE BorisovHviderusland35,150
Dinamo ZagrebKroatien24,700
IKKE SEEDET
Maccabi Tel-AvivIsrael18,200
Partizan BeogradSerbien14,775
Malm� FFSverige12,545
Sk�nderbeu Korc�Albanien5,575
FC AstanaKasakhstan3,825
4. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTRE (5+5)
SEEDET
Manchester UnitedEngland103,078
ValenciaSpanien99,999
LeverkusenTyskland87,883
Shakhtar DonetskUkraine86,033
Sporting LissabonPortugal56,276
IKKE SEEDET
CSKA MoskvaRusland55,599
LazioItalien49,102
Club BruggeBelgien41,440
MonacoFrankrig31,483
Rapid Wien�strig15,635
GRUPPESPIL (22+5+5)
Holdene deles i 4 lag á 8 hold, og hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen. Mestrene fra de lande, der er rangeret 1-8, seedes i 1. lag.
1. LAG
FC BarcelonaSpanien164,999
ChelseaEngland142,078
Bayern MünchenTyskland154,883
JuventusItalien95,102
BenficaPortugal118,276
Paris SGFrankrig100,483
ZenitRusland90,099
PSV EindhovenHolland58,195
2. LAG
Real MadridSpanien171,999
Atletico MadridSpanien120,999
FC PortoPortugal111,276
ArsenalEngland110,078
Manchester UnitedEngland103,078
ValenciaSpanien99,999
LeverkusenTyskland87,883
Manchester CityEngland87,078
3. LAG
Shakhtar DonetskUkraine86,033
Sevilla (Europa League Mester)Spanien80,499
LyonFrankrig72,983
Dynamo KievUkraine65,033
Olympiakos Pir�usGr�kenland62,380
CSKA MoskvaRusland55,599
GalatasarayTyrkiet50,020
RomaItalien43,602
4. LAG
BATE BorisovHviderusland35,150
M�nchengladbachTyskland33,883
WolfsburgTyskland31,833
Dinamo ZagrebKroatien24,700
Maccabi Tel-AvivIsrael18,200
GentBelgien13,440
Malm� FFSverige12,545
FC AstanaKasakhstan3,825
OTTENDEDELSFINALER (16)
De 8 gruppevindere tr�kkes mod de 8 2'ere (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke m�de hinanden)
GRUPPE-VINDERE
Real MadridSpanienGruppe A
WolfsburgTysklandGruppe B
Atletico MadridSpanienGruppe C
Manchester CityEnglandGruppe D
FC BarcelonaSpanienGruppe E
Bayern MünchenTysklandGruppe F
ChelseaEnglandGruppe G
ZenitRuslandGruppe H
GRUPPE-TOERE
Paris SGFrankrigGruppe A
PSV EindhovenHollandGruppe B
BenficaPortugalGruppe C
JuventusItalienGruppe D
RomaItalienGruppe E
ArsenalEnglandGruppe F
Dynamo KievUkraineGruppe G
GentBelgienGruppe H
Koefficient angivet i kursiv er en minimumskoefficienter. Dette fordi holdet endnu ikke er fundet eller fordi der stadig optjenes point, og at der derfor ikke kan angives n�jagtig koefficient.
Klubbernes koefficient er fundet ved at samment�lle antal point opn�et i turneringerne 2010/2011-2014/2015 (point i kvalifikationsrunderne t�ller ikke med).
Dertil l�gges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her t�llerpoint i kvalifikationsrunderne med).
 

 
  Koeff. pr land (2010/11-2014/15)
  Koeff. pr klub (2010/11-2014/15)

  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde (mester) 
  3. kvalifikationsrunde (ikke mester)
  4. kvalifikationsrunde (mester)
  4. kvalifikationsrunde (ikke mester)
  Gruppespil
  Ottendedelsfinaler

  Forside

  Deltager-oversigt

   CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde (mester) 
  3. kvalifikationsrunde (ikke mester)
  4. kvalifikationsrunde (mester)
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

   EUROPA LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D    Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  Europacup forside