Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Mandag 1. marts 2021 kl. 23:07
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2015/2016
EUROPA LEAGUE, 1. KVALIFIKATIONSRUNDE
 RESULTATER
Brøndby (Danmark) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 11-0
02.07.2015Brøndby (Danmark) - Juvenes/Dogana (San Marino)   9-0 (6-0)
1-0 Johan Elmander (6) ; 2-0 Patrick da Silva (14) ; 3-0 Johan Elmander (16) ; 4-0 Teemu Pukki (22) ; 5-0 Frederik Holst (23) ; 6-0 Johan Larsson (35) ; 7-0 Elbasan Rashani (56) ; 8-0 Rezan Corlu (66) ; 9-0 Elbasan Rashani (87)
09.07.2015Juvenes/Dogana (San Marino) - Brøndby (Danmark)   0-2 (0-0)
0-1 Johan Elmander (49) ; 0-2 Elbasan Rashani (59)
Randers FC (Danmark) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
02.07.2015Sant Julia (Andorra) - Randers FC (Danmark)   0-1 (0-1)
0-1 Jonas Borring (22)
09.07.2015Randers FC (Danmark) - Sant Julia (Andorra)   3-0 (1-0)
1-0 Mustafa Amini (42) ; 2-0 Edgar Babayan (72) ; 3-0 Mikael Ishak (90)
Lokomotiva Zagreb (Kroatien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-3
02.07.2015Airbus UK Broughton (Wales) - Lokomotiva Zagreb (Kroatien)   1-3 (1-0)
1-0 Wayne Riley (28) ; 1-1 Damir Sovsic (48) ; 1-2 Mirko Maric (61) ; 1-3 Marko Kolar (68)
09.07.2015Lokomotiva Zagreb (Kroatien) - Airbus UK Broughton (Wales)   2-2 (0-0)
0-1 Chris Budrys (46) ; 1-1 Ivan Fiolic (65) ; 2-1 Damir Sovsic (73) ; 2-2 Andy Jones (75)
Alashkert FC (Armenien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanem�l)
02.07.2015Alashkert FC (Armenien) - St. Johnstone (Skotland)   1-0 (0-0)
1-0 Mihran Manasyan (59)
09.07.2015St. Johnstone (Skotland) - Alashkert FC (Armenien)   2-1 (1-0)
1-0 Michael O'Halloran (34) ; 1-1 Norayr Gyozalyan (74) ; 2-1 Brad McKay (87)
Beroe (Bulgarien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
02.07.2015Atlantas (Litauen) - Beroe (Bulgarien)   0-2 (0-0)
0-1 Spas Delev (60) ; 0-2 Gerogi Bozhilov (84)
09.07.2015Beroe (Bulgarien) - Atlantas (Litauen)   3-1 (2-0)
1-0 Spas Delev (7) ; 2-0 Spas Delev (45) ; 2-1 Robertas Vezevicius (65) ; 3-1 Spas Delev (67)
Zeljeznicar (Bosnien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
30.06.2015Balzan FC (Malta) - Zeljeznicar (Bosnien)   0-2 (0-2)
0-1 Rijad Bajic, straffe (4) ; 0-2 Rijad Bajic (13)
09.07.2015Zeljeznicar (Bosnien) - Balzan FC (Malta)   1-0 (0-0)
1-0 Damir Sadikovic (68)
Birkirkara (Malta) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
02.07.2015Birkirkara (Malta) - Ulisses (Armenien)   0-0 (0-0)
09.07.2015Ulisses (Armenien) - Birkirkara (Malta)   1-3 (0-2)
0-1 Fabrizio Miccoli (21) ; 0-2 Mauricio Mazzetti (44) ; 1-2 Konstantin Morozov (71) ; 1-3 Paul Fenech, straffe (80)
FK Spartaks (Letland) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
02.07.2015Buducnost (Montenegro) - FK Spartaks (Letland)   1-3 (1-2)
1-0 Milivoje Raicevic (6) ; 1-1 Nauris Bulvitis (22) ; 1-2 Romans Mickevics (42) ; 1-3 Nauris Bulvitis, straffe (74)
09.07.2015FK Spartaks (Letland) - Buducnost (Montenegro)   0-0 (0-0)
KR Reykjavik (Island) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
02.07.2015Cork City (Irland) - KR Reykjavik (Island)   1-1 (1-1)
1-0 Alan Bennett (19) ; 1-1 Oskar �rn Hauksson (28)
09.07.2015KR Reykjavik (Island) - Cork City (Irland)   2-1 (0-1 ; 1-1)   Efter forl�nget spilletid
0-1 Mark O'Sullivan (13) ; 1-1 Palmi Palmason (75) ; 2-1 Jacob Schoop (99)
Debrecen (Ungarn) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
02.07.2015Debrecen (Ungarn) - FK Sutjeska (Montenegro)   3-0 (1-0)
1-0 Rene Mihelic (16) ; 2-0 Dusan Brkovic (71) ; 3-0 Ibrahim Sidib� (74)
09.07.2015FK Sutjeska (Montenegro) - Debrecen (Ungarn)   2-0 (0-0)
1-0 Masato Fukui (53) ; 2-0 Drasko Bozovic, straffe (81)
Differdange (Luxembourg) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-3
02.07.2015Differdange (Luxembourg) - Bala Town (Wales)   3-1 (3-1)
1-0 Omar Er Rafik (4) ; 2-0 Gauthier Caron (7) ; 3-0 Dejvid Sinani (26) ; 3-1 Ian Sheridan (38)
09.07.2015Bala Town (Wales) - Differdange (Luxembourg)   2-1 (0-0)
1-0 Conall Murtagh (49) ; 2-0 Ian Sheridan (83) ; 2-1 Omar Er Rafik (90)
Omonia Nicosia (Cypern) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
02.07.2015Dinamo Batumi (Georgien) - Omonia Nicosia (Cypern)   1-0 (1-0)
1-0 Giorgi Gabedava (40)
09.07.2015Omonia Nicosia (Cypern) - Dinamo Batumi (Georgien)   2-0 (0-0)
1-0 Herold Goulon (54) ; 2-0 Andr� Schembri (61)
Gabala (Aserbajdsjan) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
02.07.2015Dinamo Tbilisi (Georgien) - Gabala (Aserbajdsjan)   2-1 (0-0)
1-0 Jambul Jigauri (65) ; 1-1 Cavid H�seynov (74) ; 2-1 Giorgi Papunashvili (84)
09.07.2015Gabala (Aserbajdsjan) - Dinamo Tbilisi (Georgien)   2-0 (0-0)
1-0 Sergei Zenjov (88) ; 2-0 Olexiy Antonov (90)
Slovan Bratislava (Slovakiet) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 9-0
02.07.2015Europa FC (Gibraltar) - Slovan Bratislava (Slovakiet)   0-6 (0-5)
0-1 Karol M�szaros (5) ; 0-2 Karol M�szaros (26) ; 0-3 Karol M�szaros (31) ; 0-4 Slobodan Simovic (33) ; 0-5 Samuel Stefanik (41) ; 0-6 Tamas Priskin (90)
09.07.2015Slovan Bratislava (Slovakiet) - Europa FC (Gibraltar)   3-0 (2-0)
1-0 Nicolas Gorosito (21) ; 2-0 Adam Zrelak (35) ; 3-0 Robert Vittek, straffe (67)
Nomme Kalju (Estland) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
02.07.2015FC Aktobe (Kasakhstan) - Nomme Kalju (Estland)   0-1 (0-0)
0-1 Ats Purje (72)
09.07.2015Nomme Kalju (Estland) - FC Aktobe (Kasakhstan)   0-0 (0-0)
FC Botosani (Rum�nien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
02.07.2015FC Botosani (Rum�nien) - Spartaki Tskhinvali (Georgien)   1-1 (1-0)
1-0 Petre Ivanovici (21) ; 1-1 Nika Katcharava (46)
09.07.2015Spartaki Tskhinvali (Georgien) - FC Botosani (Rum�nien)   1-3 (0-1)
0-1 Dan Roman (6) ; 0-2 Dan Roman (59) ; 1-2 Varlam Kilasonia, straffe (65) ; 1-3 Paul Stefan Batin (68)
Rabotnicki (Makedonien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
02.07.2015FC Flora (Estland) - Rabotnicki (Makedonien)   1-0 (0-0)
1-0 Maksim Gussev (59)
09.07.2015Rabotnicki (Makedonien) - FC Flora (Estland)   2-0 (0-0)
1-0 Chuma Anene (48) ; 2-0 Marjan Altiparmakovski (54)
Elfsborg (Sverige) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-2
02.07.2015FC Lahti (Finland) - Elfsborg (Sverige)   2-2 (1-1)
0-1 Marcus Rohd�n (15) ; 1-1 Pekka Lagerblom (25) ; 1-2 Viktor Prodell (59) ; 2-2 Matheus Alves (61)
09.07.2015Elfsborg (Sverige) - FC Lahti (Finland)   5-0 (3-0)
1-0 Anders Svensson (11) ; 2-0 Viktor Claesson, straffe (21) ; 3-0 Marcus Rohd�n (33) ; 4-0 Viktor Prodell (70) ; 5-0 Lars Nilsson (81)
Beitar Jerusalem (Israel) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-1
02.07.2015FC Ordabasy (Kasakhstan) - Beitar Jerusalem (Israel)   0-0 (0-0)
09.07.2015Beitar Jerusalem (Israel) - FC Ordabasy (Kasakhstan)   2-1 (1-0)
1-0 Omer Atzily (17) ; 2-0 Dovev Gabbay (60) ; 2-1 Kyrylo Petrov (66)
Apollon Limassol (Cypern) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
02.07.2015FC Saxan (Moldova) - Apollon Limassol (Cypern)   0-2 (0-1)
0-1 Joao Pedro (33) ; 0-2 Fotis Papoulis (89)
09.07.2015Apollon Limassol (Cypern) - FC Saxan (Moldova)   2-0 (1-0)
1-0 Luka Stojanovic (2) ; 2-0 Fotis Papoulis (61)
FC Shirak (Armenien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
02.07.2015FC Shirak (Armenien) - Zrinjski Mostar (Bosnien)   2-0 (1-0)
1-0 Jean-Jacques Bougouhi (18) ; 2-0 Jean-Jacques Bougouhi (67)
09.07.2015Zrinjski Mostar (Bosnien) - FC Shirak (Armenien)   2-1 (0-0)
1-0 Jasmin Mesanovic, straffe (80) ; 2-0 Milos Filipovic (85) ; 2-1 Jean-Jacques Bougouhi (90)
FK Jelgava (Letland) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanem�l)
02.07.2015FK Jelgava (Letland) - Litex Lovech (Bulgarien)   1-1 (0-0)
0-1 Vasil Bozhikov (50) ; 1-1 Olegs Malasenoks (83)
09.07.2015Litex Lovech (Bulgarien) - FK Jelgava (Letland)   2-2 (1-1)
0-1 Marcis Oss (11) ; 1-1 Bjorn Johnsen (25) ; 2-1 Bjorn Johnsen (56) ; 2-2 Abdoulaye Diallo (60)
FK Kuk�si (Albanien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
02.07.2015FK Kuk�si (Albanien) - Torpedo Zhodino (Hviderusland)   2-0 (1-0)
1-0 Jean Carioca (9) ; 2-0 Pero Pejic (54)
09.07.2015Torpedo Zhodino (Hviderusland) - FK Kuk�si (Albanien)   0-0 (0-0)
FK Trakai (Litauen) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-1
02.07.2015FK Trakai (Litauen) - HB (F�r�erne)   3-0 (1-0)
1-0 Aleksandr Bychenok (20) ; 2-0 David Arshakyan (61) ; 3-0 Ronald Solomin (86)
09.07.2015HB (F�r�erne) - FK Trakai (Litauen)   1-4 (0-2)
0-1 David Arshakyan (30) ; 0-2 Ronald Solomin (38) ; 0-3 Aleksandr Bychenok, straffe (83) ; 1-3 Levi Hanssen (90) ; 1-4 David Arshakyan, straffe (90)
Shakhtyor Saligorsk (Hviderusland) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
02.07.2015Glenavon (Nordirland) - Shakhtyor Saligorsk (Hviderusland)   1-2 (0-2)
0-1 Mikhail Afanasiev (2) ; 0-2 Dmitri Komarovski (30) ; 1-2 Mark Patton (86)
09.07.2015Shakhtyor Saligorsk (Hviderusland) - Glenavon (Nordirland)   3-0 (1-0)
1-0 Aleksandr Yurevich (8) ; 2-0 Nikolai Yanush (66) ; 3-0 Dmitri Komarovski (86)
MSK Zilina (Slovakiet) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-1
02.07.2015Glentoran (Nordirland) - MSK Zilina (Slovakiet)   1-4 (0-2)
0-1 Matej Jelic (13) ; 0-2 Jakub Paur (20) ; 0-3 Lukas Cmelik (59) ; 1-3 Conor McMenamin (66) ; 1-4 Ernest Mabouka (81)
09.07.2015MSK Zilina (Slovakiet) - Glentoran (Nordirland)   3-0 (1-0)
1-0 Matej Jelic (44) ; 2-0 Matej Jelic (55) ; 3-0 Matej Jelic (66)
Ferencvaros (Ungarn) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-2
02.07.2015Go Ahead Eagles (Holland) - Ferencvaros (Ungarn)   1-1 (1-1)
0-1 Zoltan Gera (4) ; 1-1 Bart Vriends (45)
09.07.2015Ferencvaros (Ungarn) - Go Ahead Eagles (Holland)   4-1 (3-0)
1-0 Zoltan Gera (4) ; 2-0 Daniel B�de (20) ; 3-0 Attila Busai (45) ; 4-0 Zsolt Haraszti (89) ; 4-1 Deniz T�r�c (90)
Jagiellonia Bialystok (Polen) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 9-0
02.07.2015Kruoja (Litauen) - Jagiellonia Bialystok (Polen)   0-1 (0-0)
0-1 Karol Swiderski (90)
09.07.2015Jagiellonia Bialystok (Polen) - Kruoja (Litauen)   8-0 (4-0)
1-0 Maciej Gajos (3) ; 2-0 Karol Swiderski (8) ; 3-0 Patryk Tuszynski (18) ; 4-0 Patryk Tuszynski (45) ; 5-0 Patryk Tuszynski, straffe (49) ; 6-0 Przemyslaw Frankowski (64) ; 7-0 Przemyslaw Frankowski (75) ; 8-0 Przemyslaw Frankowski (80)
FC Vaduz (Liechtenstein) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 10-1
02.07.2015La Fiorita (San Marino) - FC Vaduz (Liechtenstein)   0-5 (0-3)
0-1 Pascal Sch�rpf (5) ; 0-2 Manuel Sutter (26) ; 0-3 Pavel Pergl (42) ; 0-4 Nico Abegglen (79) ; 0-5 Diego Ciccone (90)
09.07.2015FC Vaduz (Liechtenstein) - La Fiorita (San Marino)   5-1 (3-0)
1-0 Robin Kamber (25) ; 2-0 Robin Kamber (33) ; 3-0 Pascal Sch�rpf (41) ; 4-0 Philipp Muntwiler (71) ; 4-1 Damiano Tommasi (74) ; 5-1 Steven Lang (84)
Inter Baku (Aserbajdsjan) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanem�l)
02.07.2015Laci (Albanien) - Inter Baku (Aserbajdsjan)   1-1 (1-0)
1-0 Agim Meto (20) ; 1-1 Nika Kvekveskiri (47)
09.07.2015Inter Baku (Aserbajdsjan) - Laci (Albanien)   0-0 (0-0)
Linfield (Nordirland) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-4
02.07.2015Linfield (Nordirland) - Runavik (F�r�erne)   2-0 (0-0)
1-0 Andy Waterworth (57) ; 2-0 Guy Bates (73)
09.07.2015Runavik (F�r�erne) - Linfield (Nordirland)   4-3 (3-2)
0-1 Reece Glendinning (13) ; 1-1 Kl�mint Olsen (17) ; 2-1 Pol Johannus Justinussen (19) ; 2-2 Guy Bates (33) ; 3-2 Jens Joensen (45) ; 3-3 Andy Waterworth (69) ; 4-3 Pol Johannus Justinussen (85)
SD Vojvodina (Serbien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-1
02.07.2015MTK Budapest (Ungarn) - SD Vojvodina (Serbien)   0-0 (0-0)
09.07.2015SD Vojvodina (Serbien) - MTK Budapest (Ungarn)   3-1 (2-1)
0-1 Marek Strestik (3) ; 1-1 Aleksandar Stanisavljevic (14) ; 2-1 Miljan Mrdakovic (40) ; 3-1 Mirko Ivanic (51)
Mladost Podgorica (Montenegro) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-3 (flest udebanem�l)
02.07.2015Neftchi Baku (Aserbajdsjan) - Mladost Podgorica (Montenegro)   2-2 (1-1)
0-1 Dusan Lagator (34) ; 1-1 Kamal Gurbanov (36) ; 2-1 Araz Abdullayev (55) ; 2-2 Luka Mirkovic (87)
09.07.2015Mladost Podgorica (Montenegro) - Neftchi Baku (Aserbajdsjan)   1-1 (0-0)
0-1 Araz Abdullayev (71) ; 1-1 Ivan Vukovic (90)
Newtown FC (Wales) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-2
02.07.2015Newtown FC (Wales) - Valletta (Malta)   2-1 (1-0)
1-0 Luke Boundford (40) ; 1-1 Jhonnattann (73) ; 2-1 Jason Oswell (90)
09.07.2015Valletta (Malta) - Newtown FC (Wales)   1-2 (0-1)
0-1 Jason Oswell (7) ; 1-1 Thierry Fidjeu (46) ; 1-2 Matty Owen (85)
Slaks Wroclaw (Polen) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
02.07.2015NK Celje (Slovenien) - Slask Wroclaw (Polen)   0-1 (0-1)
0-1 Robert Pich (32)
09.07.2015Slask Wroclaw (Polen) - NK Celje (Slovenien)   3-1 (0-0)
1-0 Krzysztof Ostrowski (46) ; 2-0 Jacek Kielb (56) ; 2-1 Ivan Firer (80) ; 3-1 Jacek Kielb (90)
Cukaricki (Serbien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-0
02.07.2015NK Domzale (Slovenien) - Cukaricki (Serbien)   0-1 (0-1)
0-1 Igor Matic, straffe (43)
09.07.2015Cukaricki (Serbien) - NK Domzale (Slovenien)   0-0 (0-0)
Spartak Trnava (Slovakiet) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanem�l)
02.07.2015Olimpic (Bosnien) - Spartak Trnava (Slovakiet)   1-1 (1-0)
1-0 Dalibor Pandza (14) ; 1-1 Emir Halilovic (70)
09.07.2015Spartak Trnava (Slovakiet) - Olimpic (Bosnien)   0-0 (0-0)
Shamrock Rovers (Irland) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
30.06.2015Progres Niederkorn (Luxembourg) - Shamrock Rovers (Irland)   0-0 (0-0)
07.07.2015Shamrock Rovers (Irland) - Progres Niederkorn (Luxembourg)   3-0 (2-0)
1-0 David Webster (21) ; 2-0 Kieran Waters (41) ; 3-0 Kieran Waters (57)
Dacia Chisinau (Moldova) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 5-1
30.06.2015Renova (Makedonien) - Dacia Chisinau (Moldova)   0-1 (0-1)
0-1 Mihai Rosca (12)
09.07.2015Dacia Chisinau (Moldova) - Renova (Makedonien)   4-1 (1-1)
1-0 Eugeniu Cociuc (9) ; 1-1 Izair Emini (32) ; 2-1 Vasile Jardan (55) ; 3-1 Vasili Pavlov (60) ; 4-1 Evgeniy Lozoviy (88)
FC Kairat (Kasakhstan) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
02.07.2015R�de Stjerne Beograd (Serbien) - FC Kairat (Kasakhstan)   0-2 (0-1)
0-1 Gerard Gohou (45) ; 0-2 Yermek Kuantayev (64)
09.07.2015FC Kairat (Kasakhstan) - R�de Stjerne Beograd (Serbien)   2-1 (1-0)
1-0 Bauyrzhan Islamkhan (29) ; 2-0 Islambek Kuat (47) ; 2-1 Vukan Savicevic, straffe (85)
Odd Grenland (Norge) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-0
02.07.2015Sheriff Tiraspol (Moldova) - Odd Grenland (Norge)   0-3 (0-3)
0-1 Chukwuma Akabueze (2) ; 0-2 Frode Johnsen (11) ; 0-3 Steffen Hagen (28)
09.07.2015Odd Grenland (Norge) - Sheriff Tiraspol (Moldova)   0-0 (0-0)
Aberdeen (Skotland) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 1-1 (flest udebanem�l)
02.07.2015Shk�ndija Tetovo (Makedonien) - Aberdeen (Skotland)   1-1 (0-0)
0-1 Niall McGinn (79) ; 1-1 Hristijan Kirovski (84)
09.07.2015Aberdeen (Skotland) - Shk�ndija Tetovo (Makedonien)   0-0 (0-0)
Hajduk Split (Kroatien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 7-3
02.07.2015Sillam�e Kalev (Estland) - Hajduk Split (Kroatien)   1-1 (1-1)
0-1 Mijo Caktas, straffe (6) ; 1-1 Kyrylo Silich (40)
09.07.2015Hajduk Split (Kroatien) - Sillam�e Kalev (Estland)   6-2 (2-2)
1-0 Andrija Balic (15) ; 1-1 Giorgio Russo (36) ; 1-2 Giorgio Russo (41) ; 2-2 Mijo Caktas (45) ; 3-2 Franck Ohandza (56) ; 4-2 Franck Ohandza (63) ; 5-2 Nikola Vlasic (72) ; 6-2 Anton Maglica (88)
Hafnarfjordur (Island) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
02.07.2015SJK Sein�joki (Finland) - Hafnarfjordur (Island)   0-1 (0-0)
0-1 Steven Lennon (56)
09.07.2015Hafnarfjordur (Island) - SJK Sein�joki (Finland)   1-0 (0-0)
1-0 Kristjan Floki Finnbogason (90)
Skonto Riga (Letland) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
02.07.2015Skonto Riga (Letland) - St. Patrick's (Irland)   2-1 (1-1)
0-1 Aaron Greene (21) ; 1-1 Arturs Karasausks (38) ; 2-1 Vladislavs Gutkovskis (65)
09.07.2015St. Patrick's (Irland) - Skonto Riga (Letland)   0-2 (0-1)
0-1 Vladislavs Sorokins (37) ; 0-2 Arturs Karasausks, straffe (59)
Str�msgodset (Norge) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-1
02.07.2015Str�msgodset (Norge) - FK Partizani (Albanien)   3-1 (1-0)
1-0 Lars-Christopher Vilsvik (21) ; 2-0 Marvin Ogunjimi (66) ; 2-1 Atrit Fazliu (68) ; 3-1 Lars-Christopher Vilsvik (72)
09.07.2015FK Partizani (Albanien) - Str�msgodset (Norge)   0-1 (0-0)
0-1 Gustav Valsvik (90)
UC Dublin (Irland) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-2 (flest udebanem�l)
02.07.2015UC Dublin (Irland) - F91 Dudelange (Luxembourg)   1-0 (1-0)
1-0 Ryan Swan (45)
09.07.2015F91 Dudelange (Luxembourg) - UC Dublin (Irland)   2-1 (2-1)
0-1 Ryan Swan (17) ; 1-1 Jo�l Pedro (43) ; 2-1 Kevin Nakache (45)
AIK Stockholm (Sverige) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 6-2
02.07.2015Vaasa PS (Finland) - AIK Stockholm (Sverige)   2-2 (1-0)
1-0 Admir Ćatovic (45) ; 2-0 Jordan Seabrook (65) ; 2-1 Nabil Bahoui (70) ; 2-2 Nabil Bahoui, straffe (83)
09.07.2015AIK Stockholm (Sverige) - Vaasa PS (Finland)   4-0 (1-0)
1-0 Henok Goitom (14) ; 2-0 Mohamed Bangura (54) ; 3-0 Henok Goitom (59) ; 4-0 Ebenezer Ofori (85)
Rosenborg (Norge) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 2-0
02.07.2015Vikingur G�ta (F�r�erne) - Rosenborg (Norge)   0-2 (0-0)
0-1 Alexander S�derlund (82) ; 0-2 Alexander S�derlund (90)
09.07.2015Rosenborg (Norge) - Vikingur G�ta (F�r�erne)   0-0 (0-0)
FC Koper (Slovenien) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 3-2
02.07.2015Vikingur Reykjavik (Island) - FC Koper (Slovenien)   0-1 (0-0)
0-1 Matej Pucko (77)
09.07.2015FC Koper (Slovenien) - Vikingur Reykjavik (Island)   2-2 (1-0)
1-0 Matej Pucko (18) ; 1-1 Arnthor Ingi Kristinsson (51) ; 2-1 Matej Palcic (61) ; 2-2 Arnthor Ingi Kristinsson (76)
West Ham (England) til 2. kvalifikationsrunde med sammenlagt 4-0
02.07.2015West Ham (England) - FC Lusitanos (Andorra)   3-0 (2-0)
1-0 Diafra Sakho (40) ; 2-0 Diafra Sakho (45) ; 3-0 James Tomkins (58)
09.07.2015FC Lusitanos (Andorra) - West Ham (England)   0-1 (0-1)
0-1 Elliot Lee (21)
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D    Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2014/2015
  2016/2017
  vrige r