Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 3. marts 2021 kl. 03:39
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP 2015/2016
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
1. KVALIFIKATIONSRUNDE (102)
SEEDET
West Ham (Fair Play)England16,078
Sheriff TiraspolMoldova14,500
RosenborgNorge11,875
ElfsborgSverige11,545
Hajduk SplitKroatien11,200
Apollon LimassolCypern10,460
Omonia NicosiaCypern10,460
Slovan BratislavaSlovakiet9,250
AIK StockholmSverige9,045
Neftchi BakuAserbajdsjan9,000
Slask WroclawPolen8,800
MSK ZilinaSlovakiet8,750
FC AktobeKasakhstan8,575
Go Ahead Eagles (Fair Play)Holland8,195
R�de Stjerne BeogradSerbien7,775
DebrecenUngarn7,700
BrøndbyDanmark7,460
Shakhtyor SaligorskHviderusland7,150
Dinamo TbilisiGeorgien6,875
Litex LovechBulgarien6,850
SD VojvodinaSerbien6,275
Spartak TrnavaSlovakiet6,250
HafnarfjordurIsland6,100
St. JohnstoneSkotland6,080
ZeljeznicarBosnien6,000
Randers FCDanmark5,960
Str�msgodsetNorge5,875
KR ReykjavikIsland5,600
Jagiellonia BialystokPolen5,550
FC BotosaniRum�nien5,259
Lokomotiva ZagrebKroatien5,200
Shamrock RoversIrland5,150
F91 DudelangeLuxembourg5,025
Inter BakuAserbajdsjan5,000
LinfieldNordirland4,975
BeroeBulgarien4,850
VallettaMalta4,841
DifferdangeLuxembourg4,775
RabotnickiMakedonien4,675
Torpedo ZhodinoHviderusland4,650
AberdeenSkotland4,580
Dacia ChisinauMoldova4,500
FC KoperSlovenien4,475
St. Patrick'sIrland4,400
Beitar JerusalemIsrael4,200
Zrinjski MostarBosnien4,000
HBF�r�erne3,950
BuducnostMontenegro3,875
BirkirkaraMalta3,591
NK DomzaleSlovenien3,475
FC VaduzLiechtenstein3,450
IKKE SEEDET
CukarickiSerbien3,275
NK CeljeSlovenien3,225
FerencvarosUngarn3,200
Nomme KaljuEstland3,200
FC FloraEstland3,200
FK SutjeskaMontenegro3,125
Skonto RigaLetland3,100
Vikingur G�taF�r�erne2,950
RenovaMakedonien2,925
Odd GrenlandNorge2,875
FK Kuk�siAlbanien2,825
GabalaAserbajdsjan2,750
Shk�ndija TetovoMakedonien2,675
FC KairatKasakhstan2,575
FC OrdabasyKasakhstan2,575
MTK BudapestUngarn2,450
FC ShirakArmenien2,300
Mladost PodgoricaMontenegro2,125
LaciAlbanien2,075
UlissesArmenien2,050
FC SaxanMoldova2,000
GlentoranNordirland1,975
Vaasa PSFinland1,890
Dinamo BatumiGeorgien1,875
Spartaki TskhinvaliGeorgien1,875
Sillam�e KalevEstland1,700
FC LusitanosAndorra1,666
FC LahtiFinland1,640
SJK Sein�jokiFinland1,640
Vikingur ReykjavikIsland1,600
FK JelgavaLetland1,600
OlimpicBosnien1,500
RunavikF�r�erne1,450
Sant JuliaAndorra1,416
AtlantasLitauen1,400
GlenavonNordirland1,225
KruojaLitauen1,150
Cork CityIrland1,150
UC Dublin (Fair Play)Irland1,150
La FioritaSan Marino1,099
Airbus UK BroughtonWales1,075
FK PartizaniAlbanien1,075
Progres NiederkornLuxembourg1,025
FK TrakaiLitauen0,900
FK SpartaksLetland0,850
Balzan FCMalta0,841
Bala TownWales0,825
Juvenes/DoganaSan Marino0,599
Newtown FCWales0,575
Alashkert FCArmenien0,550
College EuropaGibraltar0,300
2. KVALIFIKATIONSRUNDE (15+51)
Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
SEEDET
FC K�benhavnDanmark40,960
PAOK SalonikiGr�kenland40,880
TrabzonsporTyrkiet36,520
Legia WarszawaPolen24,800
West Ham (Fair Play)England16,078
Odd GrenlandNorge14,500 (2,875)
RijekaKroatien13,700
RosenborgNorge11,875
ElfsborgSverige11,545
Hajduk SplitKroatien11,200
Apollon LImassolCypern10,460
Omonia NicosiaCypern10,460
FC ThunSchweiz10,375
Astra GiurgiuRum�nien9,759
Dinamo MinskHviderusland9,650
Slovan BratislavaSlovakiet9,250
AIK StockholmSverige9,045
Mladost PodgoricaMontenegro9,000 (2,125)
Mlada BoleslavTjekkiet8,825
Slask WroclawPolen8,800
MSK ZilinaSlovakiet8,750
Nomme KaljuEstland8,575 (3,200)
FerencvarosUngarn8,195 (3,200)
FC KairatKasakhstan7,775 (2,575)
DebrecenUngarn7,700
BrøndbyDanmark7,460
CharleroiBelgien7,440
Shakhtyor SaligorskHviderusland7,150
GabalaAserbajdsjan6,875 (2,750)
FK JelgavaLetland6,850 (1,600)
SD VojvodinaSerbien6,275
Spartak TrnavaSlovakiet6,250
HafnarfjordurIsland6,100
IKKE SEEDET
Alashkert FCArmenien6,080 (0,550)
IFK GöteborgSverige6,045
ZeljeznicarBosnien6,000
Randers FCDanmark5,960
Str�msgodsetNorge5,875
KR ReykjavikIsland5,600
Jagiellonia BialystokPolen5,550
FC BotosaniRum�nien5,259
Lokomotiva ZagrebKroatien5,200
Shamrock RoversIrland5,150
Wolfsberger�strig5,135
UC Dublin (Fair Play)Irland5,025 (1,150)
Inter BakuAserbajdsjan5,000
LinfieldNordirland4,975
BeroeBulgarien4,850
Newtown FCWales4,841 (0,575)
DifferdangeLuxembourg4,775
Hapoel Be'er ShevaIsrael4,700
RabotnickiMakedonien4,675
FK Kuk�siAlbanien4,650 (2,825)
AberdeenSkotland4,580
Dacia ChisinauMoldova4,500
FC KoperSlovenien4,475
Skonto RigaLetland4,400 (3,100)
Beitar JerusalemIsrael4,200
FC ShirakArmenien4,000 (2,300)
FK TrakaiLitauen3,950 (0,900)
FK SpartaksLetland3,875 (0,850)
BirkirkaraMalta3,591
Inverness CTSkotland3,580
CukarickiSerbien3,475 (3,275)
FC VaduzLiechtenstein3,450
Cherno MoreBulgarien3,350
3. KVALIFIKATIONSRUNDE (25+33)
Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde, der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient
SEEDET
DortmundTyskland99,883
Rubin KazanRusland57,099
Athletic BilbaoSpanien56,999
AZ AlkmaarHolland46,695
FC K�benhavnDanmark40,960
PAOK SalonikiGr�kenland40,880
TrabzonsporTyrkiet36,520
Standard Li�geBelgien25,440
Legia WarszawaPolen24,800
BordeauxFrankrig24,483
SampdoriaItalien18,102
GuimaraesPortugal17,776
St. EtienneFrankrig16,983
FC Z�richSchweiz16,875
Slovan LiberecTjekkiet16,325
SouthamptonEngland16,078
West Ham (Fair Play)England16,078
KrasnodarRusland15,099
AberdeenSkotland13,700 (4,580)
BelenensesPortugal12,276
RosenborgNorge11,875
ElfsborgSverige11,545
Hajduk SplitKroatien11,200
Vorskla PoltavaUkraine11,033
Zorya LuhanskUkraine10,533
Apollon LImassolCypern10,460
Omonia NicosiaCypern10,460
AtromitosGr�kenland10,380
FC ThunSchweiz10,375
IKKE SEEDET
VitesseHolland10,195
Astra GiurgiuRum�nien9,759
Dinamo MinskHviderusland9,650
FK JablonecTjekkiet9,325
Slovan BratislavaSlovakiet9,250
Sturm Graz�strig9,135
AIK StockholmSverige9,045
Str�msgodsetNorge8,825 (5,875)
IFK GöteborgSverige8,800 (6,045)
MSK ZilinaSlovakiet8,750
AEK LarnacaCypern8,460
DebrecenUngarn7,700
BrøndbyDanmark7,460
CharleroiBelgien7,440
Ironi Kiryat ShmonaIsrael7,200
Wolfsberger�strig7,150 (5,135)
Istanbul BasaksehirTyrkiet6,520
SD VojvodinaSerbien6,275
Spartak TrnavaSlovakiet6,250
Inter BakuAserbajdsjan6,100 (5,000)
ZeljeznicarBosnien6,000
Targu MuresRum�nien5,259
Rheindorf Altach�strig5,135
RabotnickiMakedonien4,675
FC VaduzLiechtenstein3,450
Odd GrenlandNorge2,875
FK Kuk�siAlbanien2,825
GabalaAserbajdsjan2,750
FC KairatKasakhstan2,575
4. KVALIFIKATIONSRUNDE (44)
Deltagerne fra Champions League (CL3) er taberne fra 3. kvalifikationsrunde (mester og ikke-mester)
SEEDET
DortmundTyskland99,883
Ajax (CL3)Holland66,195
Rubin KazanRusland57,099
Athletic BilbaoSpanien56,999
AZ AlkmaarHolland46,695
FC Salzburg (CL3)�strig43,135
Viktoria Plzen (CL3)Tjekkiet41,825
PAOK SalonikiGr�kenland40,880
Steaua Bukarest (CL3)Rum�nien40,259
Young Boys (CL3)Schweiz31,375
Sparta Prag (CL3)Tjekkiet30,825
Fenerbahce (CL3)Tyrkiet30,020
Standard Li�geBelgien25,440
Legia WarszawaPolen24,800
BordeauxFrankrig24,483
Panathinaikos (CL3)Gr�kenland19,880
Lech Poznan (CL3)Polen17,300
St. EtienneFrankrig16,983
Slovan LiberecTjekkiet16,325
SouthamptonEngland16,078
KrasnodarRusland15,099
BelenensesPortugal12,276
IKKE SEEDET
RosenborgNorge11,875
Qarabag (CL3)Aserbajdsjan11,500
Hajduk SplitKroatien11,200
HJK Helsinki (CL3)Finland11,140
Zorya LuhanskUkraine10,533
AtromitosGr�kenland10,380
FC ThunSchweiz10,375
Molde (CL3)Norge10,375
Astra GiurgiuRum�nien9,759
Dinamo MinskHviderusland9,650
FK JablonecTjekkiet9,325
MSK ZilinaSlovakiet8,750
FC Midtjylland (CL3)Danmark7,960
Videoton (CL3)Ungarn7,950
BrøndbyDanmark7,460
SD VojvodinaSerbien6,275
Rheindorf Altach�strig5,135
RabotnickiMakedonien4,675
Milsami (CL3)Moldova3,750
Odd GrenlandNorge2,875
GabalaAserbajdsjan2,750
FC KairatKasakhstan2,575
GRUPPESPIL (16+32)
Holdene deles i 4 lag á 12 hold. Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
Deltagerne fra Champions League (CL4) er taberne fra 4. kvalifikationsrunde (mester og ikke-mester)
1. LAG
Schalke 04Tyskland111,883
DortmundTyskland99,883
FC Basel (CL4)Schweiz84,875
NapoliItalien84,102
TottenhamEngland84,078
AjaxHolland66,195
VillarrealSpanien58,999
Rubin KazanRusland57,099
Athletic BilbaoSpanien56,999
Sporting Lissabon (CL4)Portugal56,276
MarseilleFrankrig55,483
DniproUkraine52,033
2. LAG
Sporting BragaPortugal51,776
Lazio (CL4)Italien49,102
FiorentinaItalien49,102
AnderlechtBelgien47,440
LiverpoolEngland47,078
AZ AlkmaarHolland46,695
Viktoria PlzenTjekkiet41,825
Club Brugge (CL4)Belgien41,440
PAOK SalonikiGr�kenland40,880
Celtic (CL4)Skotland39,080
BesiktasTyrkiet36,520
APOEL Nicosia (CL4)Cypern35,460
3. LAG
Monaco (CL4)Frankrig31,483
Sparta PragTjekkiet30,825
FenerbahceTyrkiet30,020
Legia WarszawaPolen24,800
BordeauxFrankrig24,483
Lokomotiv MoskvaRusland23,099
Lech PoznanPolen17,300
St. EtienneFrankrig16,983
Slovan LiberecTjekkiet16,325
AugsburgTyskland15,883
Rapid Wien (CL4)�strig15,635
KrasnodarRusland15,099
4. LAG
Partizan Beograd (CL4)Serbien14,775
Asteras TripolisGr�kenland13,380
BelenensesPortugal12,276
RosenborgNorge11,875
QarabagAserbajdsjan11,500
MoldeNorge10,375
Dinamo MinskHviderusland9,650
GroningenHolland8,695
FC SionSchweiz8,375
FC MidtjyllandDanmark7,960
Sk�nderbeu Korc� (CL4)Albanien5,575
GabalaAserbajdsjan2,750
1/16-FINALER (24+8)
De 12 gruppevindere samt de 4 bedste 3'ere fra Champions League, gruppespil tr�kkes mod de 12 2'ere samt de 4 d�rligste 3 fra Champions League, gruppespil (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke m�de hinanden)
GRUPPE-VINDERE + 4 BEDSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
MoldeNorgeGruppe A
LiverpoolEnglandGruppe B
KrasnodarRuslandGruppe C
NapoliItalienGruppe D
Rapid Wien�strigGruppe E
Sporting BragaPortugalGruppe F
LazioItalienGruppe G
Lokomotiv MoskvaRuslandGruppe H
FC BaselSchweizGruppe I
TottenhamEnglandGruppe J
Schalke 04TysklandGruppe K
Athletic BilbaoSpanienGruppe L
FC PortoPortugalChampions League
Olympiakos Pir�usGr�kenlandChampions League
Manchester UnitedEnglandChampions League
SevillaSpanienChampions League
GRUPPE-TOERE + 4 D�RLIGSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
FenerbahceTyrkietGruppe A
FC SionSchweizGruppe B
DortmundTysklandGruppe C
FC MidtjyllandDanmarkGruppe D
VillarrealSpanienGruppe E
MarseilleFrankrigGruppe F
St. EtienneFrankrigGruppe G
Sporting LissabonPortugalGruppe H
FiorentinaItalienGruppe I
AnderlechtBelgienGruppe J
Sparta PragTjekkietGruppe K
AugsburgTysklandGruppe L
ValenciaSpanienChampions League
RomaItalienChampions League
GalatasarayGr�kenlandChampions League
Shakhtar DonetskUkraineChampions League
Koefficient angivet i kursiv er en minimumskoefficienter. Dette fordi holdet endnu ikke er fundet eller fordi der stadig optjenes point, og at der derfor ikke kan angives n�jagtig koefficient.
Klubbernes koefficient er fundet ved at samment�lle antal point opn�et i turneringerne 2010/2011-2014/2015 (point i kvalifikationsrunderne t�ller ikke med).
Dertil l�gges 20% af klubbens landskoefficient for samme periode (her t�llerpoint i kvalifikationsrunderne med).

  Koeff. pr land (2010/11-2014/15)
  Koeff. pr klub (2010/11-2014/15)

  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde 
  Gruppespil 
  1/16-finaler 

  Forside

  Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde (mester) 
  3. kvalifikationsrunde (ikke mester)
  4. kvalifikationsrunde (mester)
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde 
  3. kvalifikationsrunde 
  4. kvalifikationsrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D    Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  Europacup forside