Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Torsdag 25. februar 2021 kl. 02:57
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2016/2017
BEM�RKNINGER
Da begge finalister i Champions League 2015/16 har kvalificeret sig til Champions Leagues gruppespil, vil vinderen af Europa League-finalen 2015/16 (Sevilla) overtager Champions League-vinderens plads.

Klubberne fra Kosovo fik ikke licens til at deltage i de europ�iske turneringer. Dette giver f�lgende rokader i Champions Leauge og Europa Leauge:
●  Mesteren fra Letland tr�der ind i 2. kvalifikationsrunde i stedet for 1. kvalifikationsrunde (Champions League)
●  Pokalvinderen fra Slovenien tr�der ind i 2. kvalifikationsrunde i stedet for 1. kvalifikationsrunde (Europa League)

Sevilla kvalificerede sig til Europa League, 3. kvalifikationsrunde via den hjemlige turnering, men da de ogs� vandt Europa League, og dermed sikrede sig en plads i Champions League, giver det f�lgende rokader i Europa League:
●  Pokalvinderen fra Cypern tr�der ind i 3. kvalfikationsrunde i stedet for 2. kvalifikationsrunde
●  Pokalvinderne fra Norge og Serbien tr�der ind i 2. kvalfikationsrunde i stedet for 1. kvalifikationsrunde

De albanske mestre Sk�nderbeu Korc� er blevet udelukket Champions League pga. matchfixing. FK Partizani fra Albanien overtager deres plads og flyttes fra Europa League, 1. kvalifikationsrunde til Champions League, 2. kvalifikationsrunde. Dette betyder, at slovakiske Slovan Bratislava g�r direkte videre til Europa League, 2. kvalifikationsrunde.
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de n�ede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  Turneringen blev vundet af Real Madrid fra Spanien
  FC K�benhavn blev nummer 3 i gruppespillet, og overf�rt til 1/16-finalen i Europa League
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Paris SG - Arsenal - FC Basel - Ludogorets
  Gruppe B:   Benfica - Napoli - Dynamo Kiev - Besiktas
  Gruppe C:   FC Barcelona - Manchester City - M�nchengladbach - Celtic
  Gruppe D:   Bayern M�nchen - Atletico Madrid - PSV Eindhoven - FC Rostov
  Gruppe E:   CSKA Moskva - Leverkusen - Tottenham - Monaco
  Gruppe F:   Real Madrid - Dortmund - Sporting Lissabon - Legia Warszawa
  Gruppe G:   Leicester - FC Porto - Club Brugge - FC K�benhavn 
  Gruppe H:   Juventus - Sevilla - Lyon - Dinamo Zagreb
EUROPA LEAGUE
  Turneringen blev vundet af Manchester United fra England
  Br�ndby sl�et ud i 4. kvalifikationsrunde af Panathinaikos fra Gr�kenland
  FC Midtjylland sl�et ud i 4. kvalifikationsrunde af Osmanlispor fra Tyrkiet
  S�nderjyskE sl�et ud i 4. kvalifikationsrunde af Sparta Prag fra Tjekkiet
  FC K�benhavn sl�et ud i 1/8-finalen af Ajax fra Holland
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Manchester United - Fenerbahce - Feyenoord - Zorya Luhansk
  Gruppe B:   Olympiakos Pir�us - APOEL Nicosia - Young Boys - FC Astana
  Gruppe C:   Anderlecht - St. Etienne - Mainz 05 - Gabala
  Gruppe D:   Zenit - AZ Alkmaar - Maccabi Tel-Aviv - Dundalk
  Gruppe E:   Viktoria Plzen - Roma - Austria Wien - Astra Giurgiu
  Gruppe F:   Athletic Bilbao - Genk - Rapid Wien - Sassuolo
  Gruppe G:   Ajax - Standard Li�ge - Celta Vigo - Panathinaikos
  Gruppe H:   Shakhtar Donetsk - Sporting Braga - Gent - Konyaspor
  Gruppe I:   Schalke 04 - FC Salzburg - Krasnodar - Nice
  Gruppe J:   Fiorentina - PAOK Saloniki - Slovan Liberec - Qarabag
  Gruppe K:   Inter - Sparta Prag - Southampton - Hapoel Be'er Sheva
  Gruppe L:   Villarreal - Steaua Bukarest - FC Z�rich - Osmanlispor
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G 
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler    Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2015/2016
  2017/2018
  vrige r