Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Lørdag 27. februar 2021 kl. 10:14
WWW.HASLUND.INFO
 
EUROPACUP
2017/2018
BEM�RKNINGER
Birkirkara fra Malta fik ikke licens til at spille europ�isk fodbold n�ste s�son, s� Valletta overtager deres plads i Europa Leauge, 1. kvalifikationsrunde
Voluntari fra Rum�nien fik ikke licens til at spille europ�isk fodbold n�ste s�son, s� Astra Giurgiu overtager deres plads i Europa Leauge, 2. kvalifikationsrunde
CSKA Sofia fra Bulgarien fik ikke licens til at spille europ�isk fodbold n�ste s�son, s� Dunav Ruse overtager deres plads i Europa Leauge, 1. kvalifikationsrunde
KF Besa Pej� fra Kosovo fik ikke licens til at spille europ�isk fodbold n�ste s�son, s� FC Prishtina overtager deres plads i Europa Leauge, 1. kvalifikationsrunde
Da begge finalister i Champions League 2016/17 har kvalificeret sig til Champions Leagues gruppespil, vil vinderen af Europa League-finalen 2016/17 overtage Champions League-vinderens plads i gruppespillet.
Da begge finalister i Champions League 2016/17 ogs� er sikre p� mesterskabet i deres ligaer, og dermed en plads i 1. seedningslag i gruppespillet, betyder det, at den ukrainske mester (Shakhtar Donetsk) vil v�re seedet i 1. seedningslag i gruppespillet.

Manchester United kvalificerede sig til Europa League, gruppespil via den hjemlige turnering, men da de ogs� vandt Europa League, og dermed sikrede sig en plads i Champions League, giver det f�lgende rokader i Europa League:
●  Pokalvinderen fra Tjekkiet (FC Fastav Zlin) tr�der ind i gruppespil i stedet for 3. kvalifikationsrunde
●  Pokalvinderen fra Polen (Arka Gdynia) tr�der ind i 3. kvalifikationsrunde i stedet for 2. kvalifikationsrunde
●  Pokalvinderne fra Skotland (Aberdeen) og Aserbajdsjan (Gabala) tr�der ind i 2. kvalfikationsrunde i stedet for 1. kvalifikationsrunde
DELTAGERE
  Oversigt over de deltagende klubber med angivelse af, hvor langt de n�ede i turneringen
CHAMPIONS LEAGUE
  Turneringen blev vundet af Real Madrid fra Spanien
  FC K�benhavn indtr�der i 2. kvalifikationsrunde (Sl�et ud i 4. kvalifikationsrunde af Qarabag fra Aserbajdsjan, og overf�rt til gruppespillet i Europa League)
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Benfica - Manchester United - FC Basel - CSKA Moskva
  Gruppe B:   Bayern M�nchen - Paris SG - Anderlecht - Celtic
  Gruppe C:   Chelsea - Atletico Madrid - Roma - Qarabag
  Gruppe D:   Juventus - FC Barcelona - Olympiakos Pir�us - Sporting Lissabon
  Gruppe E:   Spartak Moskva - Sevilla - Liverpool - NK Maribor
  Gruppe F:   Shakhtar Donetsk - Manchester City - Napoli - Feyenoord
  Gruppe G:   Monaco - FC Porto - Besiktas - RB Leipzig
  Gruppe H:   Real Madrid - Dortmund - Tottenham - APOEL Nicosia
EUROPA LEAGUE
  Turneringen blev vundet af Atletico Madrid fra Spanien
  Lyngby indtr�der i 1. kvalifikationsrunde (sl�et ud i 3. kvalifikationsrunde af Krasnodar fra Rusland)
  FC Midtjylland indtr�der i 1. kvalifikationsrunde (sl�et ud i 4. kvalifikationsrunde af Apollon Limassol fra Cypern)
  Br�ndby indtr�der i 2. kvalifikationsrunde (sl�et ud i 3. kvalifikationsrunde af Hajduk Split fra Kroatien)
  FC K�benhavn indtr�der i gruppespillet (sl�et ud i sekstendedelsfinalerne af Atletico Madrid fra Spanien)
GRUPPESPIL
  Gruppe A:   Villarreal - Maccabi Tel-Aviv - FC Astana - Slavia Prag
  Gruppe B:   Dynamo Kiev - Young Boys - Partizan Beograd - Sk�nderbeu Korc�
  Gruppe C:   Sporting Braga - Ludogorets - Hoffenheim - Istanbul Basaksehir
  Gruppe D:   Milan - Austria Wien - Rijeka - AEK Athen
  Gruppe E:   Lyon - Everton - Atalanta - Apollon Limassol
  Gruppe F:   FC K�benhavn - Lokomotiv Moskva - Sheriff Tiraspol - FC Fastav Zlin 
  Gruppe G:   Viktoria Plzen - Steaua Bukarest - Hapoel Be'er Sheva - FC Lugano
  Gruppe H:   Arsenal - BATE Borisov - FC K�ln - R�de Stjerne Beograd
  Gruppe I:   FC Salzburg - Marseille - Guimaraes - Konyaspor
  Gruppe J:   Athletic Bilbao - Hertha Berlin - Zorya Luhansk - �stersunds FK
  Gruppe K:   Lazio - Nice - Zulte Waregem - Vitesse
  Gruppe L:   Zenit - Real Sociedad - Rosenborg - Vardar
  Forside
  Deltageroversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde (mester) 
  3. kvalrunde (ikke mester)
  4. kvalrunde (mester) 
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde 
  3. kvalrunde 
  4. kvalrunde 
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F    Gruppe L
  1/16-finaler    Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  2016/2017
  2018/2019
  vrige r