Kommentarer eller fejl? Kontakt Webmaster
Onsdag 19. juni 2019 kl. 05:10
WWW.HASLUND.INFO
FORSIDE                        DANSK FODBOLD                         INTERNATIONAL FODBOLD                         KALENDER
 
EUROPACUP 2019/2020
EUROPA LEAGUE, KLUB-SEEDNING
 INDLEDENDE KVALIFIKATIONSRUNDE (14)
 SEEDET
  La Fiorita San Marino 3,000
  Progres Niederkorn Luxembourg 2,750
  Cliftonville Nordirland 2,500
  Europa FC Gibraltar 2,000
  Runavik Færøerne 1,750
  Klaksvik Færøerne 1,250
  FC Prishtina Kosovo 1,250
 IKKE SEEDET
  Sant Julia Andorra 1,250
  Engordany Andorra 1,000
  Tre Fiori San Marino 1,000
  Barry Town Wales 0,825
  Cardiff Metropolitan University Wales 0,825
  St. Joseph's FC Gibraltar 0,800
  Ballymena Nordirland 0,775
 1. KVALIFIKATIONSRUNDE (87+7)
 Det er forudsat, at seedede hold fra indledende kvalifikationsrunde er gået videre. Useedede hold fra indledende
 kvalifikationsrunde, der kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
 SEEDET
  Legia Warszawa Polen 24,500
  Steaua Bukarest Rumænien 23,000
  Malmö FF Sverige 20,000
  Molde Norge 13,500
  Apollon Limassol Cypern 12,000
  Hapoel Be'er Sheva Israel 12,000
  Vidi FC Ungarn 9,000
  Dinamo Minsk Hviderusland 9,000
  Spartak Trnava Slovakiet 8,500
  AEK Larnaca Cypern 8,000
  Hajduk Split Kroatien 8,000
  Brøndby Danmark 7,500
  Zalgiris Litauen 6,000
  Aberdeen Skotland 5,500
  Glasgow Rangers Skotland 5,250
  Zrinjski Mostar Bosnien 5,250
  FC Kairat Kasakhstan 5,000
  FK Kukësi Albanien 4,750
  Alashkert FC Armenien 4,500
  Radnicki Nis Serbien 4,450
  Cukaricki Serbien 4,450
  Kilmarnock Skotland 4,425
  Shakhtyor Soligorsk Hviderusland 4,375
  FC Vitebsk Hviderusland 4,375
  NK Domzale Slovenien 4,250
  Crusaders Nordirland 4,250
  Ventspils Letland 4,250
  Stjarnan Island 4,250
  IFK Norrköping Sverige 4,180
  Haugesund Norge 4,040
  Brann Norge 4,040
  Fola Esch Luxembourg 4,000
  FC Vaduz Liechtenstein 4,000
  FC Tobol Kasakhstan 3,850
  FC Ordabasy Kasakhstan 3,850
  KS Cracovia Polen 3,850
  Neftchi Baku Aserbajdsjan 3,800
  Sabail FK Aserbajdsjan 3,800
  Olimpija Ljubljana Slovenien 3,750
  Cork City Irland 3,750
  Dinamo Tbilisi Georgien 3,750
  Maccabi Haifa Israel 3,725
  CSKA Sofia Bulgarien 3,500
  Levski Sofia Bulgarien 3,500
  FK Riteriai Litauen 3,250
  Buducnost Montenegro 3,250
  FCI Levadia Estland 3,250
 IKKE SEEDET
  Universitatea Craiova Rumænien 3,190
  Dunajska Streda Slovakiet 3,125
  Ruzomberok Slovakiet 3,125
  La Fiorita San Marino 3,000
  B36 Færøerne 3,000
  Chikhura Georgien 3,000
  Debrecen Ungarn 3,000
  OFK Titograd Montenegro 3,000
  NK Mura Slovenien 3,000
  Torpedo Kutaisi Georgien 2,750
  Progres Niederkorn Luxembourg 2,750
  Milsami Moldova 2,750
  Honved Budapest Ungarn 2,500
  FC Flora Estland 2,500
  FK Liepaja Letland 2,500
  Cliftonville Nordirland 2,500
  Hibernians Malta 2,500
  KR Reykjavik Island 2,500
  Balzan FC Malta 2,250
  Laci Albanien 2,250
  Shamrock Rovers Irland 2,250
  Siroki Brijeg Bosnien 2,250
  Europa FC Gibraltar 2,000
  Connah's Quay Nomads Wales 1,750
  Runavik Færøerne 1,750
  FC Banants Armenien 1,750
  St. Patrick's Irland 1,750
  Shkupi Nordmakedonien 1,600
  Akademija Pandev Nordmakedonien 1,600
  Makedonija Gjorce Petrov Nordmakedonien 1,600
  Petrocub Hincesti Moldova 1,550
  Speranta Nisporeni Moldova 1,550
  Teuta Durrës Albanien 1,500
  Kuopio PS Finland 1,455
  Rovaniemi PS Finland 1,455
  Inter Turku Finland 1,455
  Breidablik Island 1,450
  Radnik Bijeljina Bosnien 1,425
  Kauno Zalgiris Litauen 1,350
  Klaksvik Færøerne 1,250
  FC Prishtina Kosovo 1,250
  Riga FS Letland 1,125
  Jeunesse d'Esch Luxembourg 1,100
  Lori FC Armenien 1,050
  Gzira United Malta 1,020
  Narva Trans Estland 1,000
  FK Zeta Montenegro 0,825
 2. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (27+47)
 Det er forudsat, at seedede hold fra 1. kvalifikationsrunde er gået videre. Useedede hold fra 1. kvalifikationsrunde, der
 kvalificerede sig til denne runde overtog det seedede holds koefficient
 SEEDET
  Roma Italien 81,000
  Gent Belgien 29,500
  Legia Warszawa Polen 24,500
  Frankfurt Tyskland 24,000
  Steaua Bukarest Rumænien 23,000
  Espanyol Spanien 20,713
  Malmö FF Sverige 20,000
  Partizan Beograd Serbien 18,000
  Wolverhampton England 17,092
  Molde Norge 13,500
  Apollon Limassol Cypern 12,000
  Hapoel Be'er Sheva Israel 12,000
  RC Strasbourg Frankrig 11,699
  Zorya Luhansk Ukraine 11,500
  AZ Alkmaar Holland 10,500
  Arsenal Tula Rusland 10,109
  Guimaraes Portugal 9,646
  Vidi FC Ungarn 9,000
  Dinamo Minsk Hviderusland 9,000
  Spartak Trnava Slovakiet 8,500
  AEK Larnaca Cypern 8,000
  Hajduk Split Kroatien 8,000
  Brøndby Danmark 7,500
  Malatyaspor Tyrkiet 6,920
  FC Utrecht Holland 6,486
  Sturm Graz Østrig 6,250
  Gabala Aserbajdsjan 6,250
  Zalgiris Litauen 6,000
  FK Jablonec Tjekkiet 5,735
  Mlada Boleslav Tjekkiet 5,735
  Atromitos Grækenland 5,520
  Aris Saloniki Grækenland 5,520
  Aberdeen Skotland 5,500
  Osijek Kroatien 5,475
  Esbjerg Danmark 5,405
  FC Luzern Schweiz 5,380
  Glasgow Rangers Skotland 5,250
 IKKE SEEDET
  Zrinjski Mostar Bosnien 5,250
  FC Kairat Kasakhstan 5,000
  AEL Limassol Cypern 4,985
  FK Kukësi Albanien 4,750
  Alashkert FC Armenien 4,500
  Radnicki Nis Serbien 4,450
  Cukaricki Serbien 4,450
  Kilmarnock Skotland 4,425
  Shakhtyor Soligorsk Hviderusland 4,375
  FC Vitebsk Hviderusland 4,375
  NK Domzale Slovenien 4,250
  Crusaders Nordirland 4,250
  Ventspils Letland 4,250
  Stjarnan Island 4,250
  Häcken Sverige 4,180
  IFK Norrköping Sverige 4,180
  Haugesund Norge 4,040
  Brann Norge 4,040
  Viitorul Constanta Rumænien 4,000
  Fola Esch Luxembourg 4,000
  FC Vaduz Liechtenstein 4,000
  FC Tobol Kasakhstan 3,850
  FC Ordabasy Kasakhstan 3,850
  KS Cracovia Polen 3,850
  Lechia Gdansk Polen 3,850
  Neftchi Baku Aserbajdsjan 3,800
  Sabail FK Aserbajdsjan 3,800
  Olimpija Ljubljana Slovenien 3,750
  Cork City Irland 3,750
  Dinamo Tbilisi Georgien 3,750
  Maccabi Haifa Israel 3,725
  CSKA Sofia Bulgarien 3,500
  Levski Sofia Bulgarien 3,500
  Lokomotiv Plovdiv Bulgarien 3,500
  FK Riteriai Litauen 3,250
  Buducnost Montenegro 3,250
  FCI Levadia Estland 3,250
 2. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (3+16)
 Deltagerne fra Champions League er taberne fra de indledende kvalifikationsrunder og 1. kvalifikationsrunde. Hold, der røg ud i
 Champions League, 1. kvalifikationsrunde vil være seedet, mens hold, der røg ud i Champions League, indledende
 kvalifikationsrunder vil være useedet
 Når der ikke er flere useedede hold tilbage, vil de seedede blive trukket mod hinanden.
 SEEDET
  Suduva Litauen 4,250
  Valletta Malta 4,250
  FK Sarajevo Bosnien 4,250
  Lincoln Red Imps Gibraltar 4,250
  Piast Gliwice Polen 3,850
  FC Pyunik Armenien 3,750
  Nomme Kalju Estland 3,500
  Ferencvaros Ungarn 3,500
  CFR Cluj Rumænien 3,500
  FK Partizani Albanien 3,000
  FK Sutjeska Montenegro 3,000
  Valur Island 2,750
  Linfield Nordirland 2,250
  HB Færøerne 1,500
  Riga FC Letland 1,125
  FC Saburtalo Georgien 0,950
 IKKE SEEDET
  FC Santa Coloma Andorra 4,000
  Tre Penne San Marino 0,750
  KF Feronikeli Kosovo 0,500
 3. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (13+2+37)
 Det er forudsat, at seedede hold fra 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) er gået videre. Useedede hold fra 2. kvalifikationsrunde
 (ikke-mester), der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient. Deltagerne fra Champions League er
 taberne fra 2. kvalifikationsrunde (ikke-mester)
 SEEDET
  Roma Italien 81,000
  PSV Eindhoven Holland 37,000
  Sparta Prag Tjekkiet 35,500
  Viktoria Plzen Tjekkiet 33,000
  Sporting Braga Portugal 31,000
  Gent Belgien 29,500
  Legia Warszawa Polen 24,500
  Frankfurt Tyskland 24,000
  Steaua Bukarest Rumænien 23,000
  Feyenoord Holland 22,000
  Espanyol Spanien 20,713
  Malmö FF Sverige 20,000
  Partizan Beograd Serbien 18,000
  Wolverhampton England 17,092
  Spartak Moskva Rusland 16,000
  AEK Athen Grækenland 14,000
  FC Midtjylland Danmark 14,000
  Molde Norge 13,500
  Rijeka Kroatien 13,500
  Apollon Limassol Cypern 12,000
  Hapoel Be'er Sheva Israel 12,000
  RC Strasbourg Frankrig 11,699
  Zorya Luhansk Ukraine 11,500
  AZ Alkmaar Holland 10,500
  Arsenal Tula Rusland 10,109
  Guimaraes Portugal 9,646
 IKKE SEEDET
  Vidi FC Ungarn 9,000
  Dinamo Minsk Hviderusland 9,000
  Spartak Trnava Slovakiet 8,500
  AEK Larnaca Cypern 8,000
  Hajduk Split Kroatien 8,000
  Austria Wien Østrig 8,000
  Trabzonspor Tyrkiet 8,000
  Royal Antwerpen Belgien 7,980
  FC Mariupol Ukraine 7,780
  Brøndby Danmark 7,500
  Malatyaspor Tyrkiet 6,920
  FC Utrecht Holland 6,486
  Sturm Graz Østrig 6,250
  Gabala Aserbajdsjan 6,250
  Zalgiris Litauen 6,000
  FK Jablonec Tjekkiet 5,735
  Mlada Boleslav Tjekkiet 5,735
  Atromitos Grækenland 5,520
  Aris Saloniki Grækenland 5,520
  Aberdeen Skotland 5,500
  Osijek Kroatien 5,475
  Esbjerg Danmark 5,405
  FC Luzern Schweiz 5,380
  FC Thun Schweiz 5,380
  Glasgow Rangers Skotland 5,250
  Bnei Yehuda Israel 3,725
 3. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (10+10)
 Det er forudsat, at de 10 bedste seedede hold, dømt ud fra koefficienten, fra 2. kvalifikationsrunde (mester) er gået videre.
 Deltagerne fra Champions League er taberne fra 2. kvalifikationsrunde (mester). Hold, der røg ud i Champions League, 2.
 kvalifikationsrunde (mester) vil være seedet, mens hold, der røg ud i Champions League, 1. kvalifikationsrunde vil være useedet.
 SEEDET
  Maccabi Tel-Aviv Israel 16,000
  Sheriff Tiraspol Moldova 12,250
  Rosenborg Norge 11,500
  HJK Helsinki Finland 9,000
  Dundalk Irland 7,000
  F91 Dudelange Luxembourg 6,250
  The New Saints Wales 6,000
  Slovan Bratislava Slovakiet 6,000
  KF Shkëndija Nordmakedonien 6,000
  AIK Stockholm Sverige 5,500
 IKKE SEEDET
  Suduva Litauen 4,250
  Valletta Malta 4,250
  FK Sarajevo Bosnien 4,250
  Lincoln Red Imps Gibraltar 4,250
  Piast Gliwice Polen 3,850
  FC Pyunik Armenien 3,750
  Nomme Kalju Estland 3,500
  Ferencvaros Ungarn 3,500
  CFR Cluj Rumænien 3,500
  FK Partizani Albanien 3,000
 4. KVALIFIKATIONSRUNDE, IKKE-MESTER (26)
 Det er forudsat, at seedede hold fra 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) er gået videre. Useedede hold fra 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester), der kvalificerer sig til denne runde overtager det seedede holds koefficient.
 SEEDET
  Roma Italien 81,000
  PSV Eindhoven Holland 37,000
  Sparta Prag Tjekkiet 35,500
  Viktoria Plzen Tjekkiet 33,000
  Sporting Braga Portugal 31,000
  Gent Belgien 29,500
  Legia Warszawa Polen 24,500
  Frankfurt Tyskland 24,000
  Steaua Bukarest Rumænien 23,000
  Feyenoord Holland 22,000
  Espanyol Spanien 20,713
  Malmö FF Sverige 20,000
  Partizan Beograd Serbien 18,000
 IKKE SEEDET
  Wolverhampton England 17,092
  Spartak Moskva Rusland 16,000
  AEK Athen Grækenland 14,000
  FC Midtjylland Danmark 14,000
  Molde Norge 13,500
  Rijeka Kroatien 13,500
  Apollon Limassol Cypern 12,000
  Hapoel Be'er Sheva Israel 12,000
  RC Strasbourg Frankrig 11,699
  Zorya Luhansk Ukraine 11,500
  AZ Alkmaar Holland 10,500
  Arsenal Tula Rusland 10,109
  Guimaraes Portugal 9,646
 4. KVALIFIKATIONSRUNDE, MESTER (10+6)
 Det er forudsat, at de seedede hold fra 3. kvalifikationsrunde (mester) er gået videre.
 Deltagerne fra Champions League er taberne fra 3. kvalifikationsrunde (mester). Hold, der røg ud i Champions League, 3.
 kvalifikationsrunde (mester) vil være seedet, mens hold, der røg ud i Champions League, 2. kvalifikationsrunde vil være useedet.
 Når der ikke er flere seedede hold tilbage, vil de useedede hold blive trukket mod hinanden.
 SEEDET
  Ludogorets Bulgarien 27,000
  APOEL Nicosia Cypern 25,500
  PAOK Saloniki Grækenland 23,500
  Qarabag Aserbajdsjan 22,000
  NK Maribor Slovenien 18,500
  Røde Stjerne Beograd Serbien 16,750
 IKKE SEEDET
  Maccabi Tel-Aviv Israel 16,000
  Sheriff Tiraspol Moldova 12,250
  Rosenborg Norge 11,500
  HJK Helsinki Finland 9,000
  Dundalk Irland 7,000
  F91 Dudelange Luxembourg 6,250
  The New Saints Wales 6,000
  Slovan Bratislava Slovakiet 6,000
  KF Shkëndija Nordmakedonien 6,000
  AIK Stockholm Sverige 5,500
 GRUPPESPIL (17+13+8+4+4+2)
 Holdene deles i 4 lag á 12 hold. Hold fra samme land kan ikke komme i gruppe sammen
 Det er forudsat, at seedede hold fra 4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) er gået videre.
 Det er forudsat, at seedede hold, samt de fire bedste useedede hold, bedømt ud fra koefficienten, fra 4. kvalifikationsrunde
 (mester) er gået videre. Deltagerne fra Champions League er taberne fra 3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) og 4.
 kvalifikationsrunde (mester og ikke-mester)
 1. LAG
  Sevilla Spanien 104,000
  Arsenal England 101,000
  Roma Italien 81,000
  Manchester United England 78,000
  Besiktas Tyrkiet 62,000
  FC Basel Schweiz 54,500
  Sporting Lissabon Portugal 50,000
  CSKA Moskva Rusland 48,000
  Olympiakos Piræus Grækenland 44,000
  Wolfsburg Tyskland 40,000
  Club Brugge Belgien 39,500
  Lazio Italien 37,000
 2. LAG
  PSV Eindhoven Holland 37,000
  Sparta Prag Tjekkiet 35,500
  Krasnodar Rusland 34,500
  Viktoria Plzen Tjekkiet 33,000
  Sporting Braga Portugal 31,000
  Gent Belgien 29,500
  Mönchengladbach Tyskland 29,000
  Young Boys Schweiz 27,500
  FC Astana Kasakhstan 27,500
  BATE Borisov Hviderusland 27,500
  Ludogorets Bulgarien 27,000
  APOEL Nicosia Cypern 25,500
 3. LAG
  Legia Warszawa Polen 24,500
  Frankfurt Tyskland 24,000
  PAOK Saloniki Grækenland 23,500
  St. Etienne Frankrig 23,000
  Steaua Bukarest Rumænien 23,000
  Qarabag Aserbajdsjan 22,000
  Feyenoord Holland 22,000
  Slavia Prag Tjekkiet 21,500
  Getafe Spanien 20,713
  Espanyol Spanien 20,713
  Malmö FF Sverige 20,000
  Milan Italien 19,000
 4. LAG
  NK Maribor Slovenien 18,500
  Partizan Beograd Serbien 18,000
  Standard Liége Belgien 17,500
  Røde Stjerne Beograd Serbien 16,750
  Maccabi Tel-Aviv Israel 16,000
  Sheriff Tiraspol Moldova 12,250
  Rennes Frankrig 11,699
  Istanbul Basaksehir Tyrkiet 10,500
  FC Oleksandriya Ukraine 7,780
  Wolfsberger Østrig 6,250
  LASK Linz Østrig 6,250
  FC Lugano Schweiz 6,000
 1/16-FINALER (24+8)
 De 12 gruppevindere samt de 4 bedste 3'ere fra Champions League, gruppespil trækkes mod de 12 2'ere samt de 4 dårligste 3 fra Champions League, gruppespil (hold fra samme pulje samt samme land kan ikke møde hinanden)
 GRUPPE-VINDERE + 4 BEDSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
 LeverkusenTysklandGruppe A
 FC SalzburgØstrigGruppe B
 ZenitRuslandGruppe C
 Dinamo ZagrebKroatienGruppe D
 ArsenalEnglandGruppe E
 Real BetisSpanienGruppe F
 VillarrealSpanienGruppe G
 FrankfurtTysklandGruppe H
 GenkBelgienGruppe I
 SevillaSpanienGruppe J
 Dynamo KievUkraineGruppe K
 ChelseaEnglandGruppe L
 NapoliItalienChampions League
 ValenciaSpanienChampions League
 InterItalienChampions League
 CSKA MoskvaRuslandChampions League
 GRUPPE-TOERE + 4 DÅRLIGSTE 3'ERE FRA GRUPPESPILLET I CHAMPIONS LEAGUE
 FC ZürichSchweizGruppe A
 CelticSkotlandGruppe B
 Slavia PragTjekkietGruppe C
 FenerbahceTyrkietGruppe D
 Sporting LissabonPortugalGruppe E
 Olympiakos PiræusGrækenlandGruppe F
 Rapid WienØstrigGruppe G
 LazioItalienGruppe H
 Malmö FFSverigeGruppe I
 KrasnodarRuslandGruppe J
 RennesFrankrigGruppe K
 BATE BorisovHvideruslandGruppe L
 BenficaPortugalChampions League
 Club BruggeBelgienChampions League
 Shakhtar DonetskUkraineChampions League
 GalatasarayTyrkietChampions League
Koefficient angivet i kursiv er en minimumskoefficienter. Dette fordi holdet endnu ikke er fundet eller fordi der stadig optjenes point, og at der derfor ikke kan angives nøjagtig koefficient.
Klubbernes koefficient er fundet ved at sammentælle antal point opnået i turneringerne 2014/2015-2018/2019 (point i kvalifikationsrunderne tæller ikke med).

Hvis klubbens koefficient er højere end landets koeffcient, så er førstnævnte gældende i seedningen.

Hvis klubbens koefficient er lavere end landets koefficient, så er sidstnævnte gældende i seedningen.

Hvis to klubber har samme koefficient, er det klubbens koefficient fra sæsonen 2018/19, der er gældende.

  Koeff. pr land (2014/15-2018/19)
  Koeff. pr klub (2014/15-2018/19)

  Indledende kvalifikationsrunde
  1. kvalifikationsrunde 
  2. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
  2. kvalifikationsrunde (mester)
  3. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
  3. kvalifikationsrunde (mester)
  4. kvalifikationsrunde (ikke-mester) 
  4. kvalifikationsrunde (mester)
  Gruppespil
  1/16-finaler

  Forside

  Deltager-oversigt

CHAMPIONS LEAGUE
  Indledende kvalrunder
  1. kvalrunde
  2. kvalrunde (mester) 
  2. kvalrunde (ikke-mester)
  3. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  Gruppe A  Gruppe E
  Gruppe B  Gruppe F
  Gruppe C  Gruppe G
  Gruppe D  Gruppe H
  1/8-finaler  Semifinaler
  Kvartfinaler  Finale
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

EUROPA LEAGUE
  Indledende kvalrunde
  1. kvalrunde 
  2. kvalrunde (ikke-mester) 
  2. kvalrunde (mester)
  3. kvalrunde (ikke-mester) 
  3. kvalrunde (mester)
  4. kvalrunde (ikke-mester)
  4. kvalrunde (mester)
  Gruppe A  Gruppe G
  Gruppe B  Gruppe H
  Gruppe C  Gruppe I
  Gruppe D  Gruppe J
  Gruppe E  Gruppe K
  Gruppe F  Gruppe L
  1/16-finaler  Semifinaler
  1/8-finaler  Finale
  Kvartfinaler
  Turneringsregler
  Kvalificerede hold
  Seedning i de enkelte runder

  Europacup forside